Virgin Galactic’in ilk ticari uçuşu bu sabah başlayacak

Virgin Galactic, ticari uzay turizmi hizmetini bu sabah ilk kez piyasaya sürmeye hazırlanıyor; bu, şirket için çok şeyi tehlikeye atan uzun zamandır beklenen bir başlangıç.

Galactic 01 adlı 90 dakikalık görev, şirketin uçağının New Mexico’daki Spaceport America’dan havalanmasıyla yerel saatle sabah 9:00’dan sonra başlayacak. Görev, Virgin’in 2019’da üç İtalyan Hava Kuvvetleri ve İtalya Ulusal Araştırma Konseyi (CRN) yetkilisini yörünge altı uzaya taşımak için imzaladığı bir sözleşmenin parçası.

Virgin’in uçuş sistemi, yörünge altı uzaya bir kapsül fırlatmak için dikey bir roket kullanan rakibi Blue Origin’den farklıdır. Bunun yerine, Virgin’in VSS Unity uzay aracı, VMS Eve adlı özelleştirilmiş bir uçağa binerek uzayın alt sınırlarına ulaşıyor – Virgin bunu genellikle “ana gemi” olarak adlandırıyor. VMS Eve yaklaşık 50.000 fit yüksekliğe ulaştığında, Unity motorunu çalıştırır ve uçaktan ayrılır.

Bugünkü görevin başarılı olması durumunda Virgin, Ağustos ayında ikinci bir ticari uçuş gerçekleştirmeyi ve ardından aylık uçuşları gerçekleştirmeyi planlıyor. Şirketin, çoğunluğu bir bilet için 250.000 ABD Doları veya daha az ödeyen 800 ödeme yapan müşterisi olduğu bildiriliyor, bu nedenle talep göz önüne alındığında böyle bir kadans hiç de şaşırtıcı değil.

Ancak bu tür hırslar, bu ilk görevin sonucuna ve şirketin yörünge altı uzay uçağının gerçekten de müşteriler için değerli bir gemi olduğunu kanıtlama yeteneğine bağlıdır. Özellikle, bu görevin sonucu henüz belli olmasa bile, Virgin yatırımcıları toplamayı başardı – şirket bu haftanın başlarında adi hisse senedi arzı yoluyla 300 milyon dolar topladığını ve aynı şekilde 400 milyon dolar daha artırmayı planladığını duyurdu. Bulvar.

Şirketin paraya ihtiyacı olacak. Bu yılın ilk çeyreğinin sonunda elinde yaklaşık 874 milyon dolar nakit ve menkul kıymet bulunduğunu bildirirken, Virgin’in uçak filosunu VMS Eve taşıyıcılarından bir uçak sınıfına geçerek yükseltmeye yönelik sermaye yoğun planları var. Delta’yı arar. Bunların 2026’ya kadar mürettebat uçurmaya başlaması beklenmiyor, ancak Virgin’in planı onları uçurmak Yılda 400 defadan fazla.

Ama önce, bugünkü uçuş. İtalyan Hava Kuvvetleri ve CNR’nin üç üyesi, yörünge altı uzaya on üç bilimsel yük, mikro yerçekiminden yararlanan deneyler ve uzay uçuşunun sıvılar, insan dokusu ve diğer malzemeler üzerindeki etkilerini taşıyacak. Yüklerden bazıları otonomdur ve uzay aracının kabinine monte edilecektir.

Mürettebatta, 2021 yılında Axiom Space aracılığıyla NASA’da astronot eğitimine başlayan görev komutanı Albay Walter Villadei ve İtalyan Hava Kuvvetlerini temsilen doktor Yarbay Angelo Landolfi yer alıyor. Gemide ayrıca CNR’de mühendis olan Pantaleone Carlucci ve Virgin’in baş astronot eğitmeni Colin Bennett de olacak. Bennett, Virgin’in sahibi Richard Branson ile birlikte uçtu şirketin ilk mürettebatlı görevi Temmuz 2021’de.

Mürettebata ek olarak, iki pilot VSS Unity uzay aracını uçuracak: Mike Masucci ve Nicola Pecile. VMS Eve uçağının pilotluğunu Kelly Latimer ve Jameel Janjua yapacak.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın