Başarılı görevin ardından Virgin Galactic, ilk ticari uzay uçuşu için Haziran’ı hedefliyor

takip eden uzayın kenarına başarılı uçuş Perşembe günü, uzay turizmi şirketi Virgin Galactic, Haziran ayında ticari hizmete girmeye hazır olduğunu açıkladı.

Virgin Galactic’in uçağı VMS Eve, altı kişilik bir mürettebat (artı iki uçak pilotu) ile sabah 9:15 MT civarında New Mexico fırlatma sahasından ayrıldı. VSS Unity uzay uçağı, bir saatten biraz fazla bir süre sonra jetin kanadından düştü ve 44.500 fit yükseklikte yörünge altı uzaya doğru havalandı. Tüm görev yaklaşık 90 dakika sürdü.

Unity 25 olarak adlandırılan Perşembe günkü misyon, şirketin operasyonlarında yaklaşık iki yıl süren bir duraklamayı sonlandırıyor. O son uçuş, Haziran 2021’de gerçekleşen, ayrıca şirket kurucusu milyarder Richard Branson da dahil olmak üzere altı kişiyi yörünge altı uzaya götürdü. Virgin Galactic, Unity 25 misyonunu yayınlamazken, şirket sosyal medyada takipçilerini güncel tuttu. YouTube ve Twitter’da büyük takipçilere sahip özel bir haber sitesi olan NASA Spaceflight, uçuşu gayri resmi olarak canlı yayınladı.

Unity 25 ekibinde Virgin çalışanları Jamila Gilbert, Christopher Huie, Luke Mays ve Beth Moses vardı. VSS Unity uzay uçağının pilotluğunu Mike Masucci ve CJ Sturckow yaparken, VMS Eve’in komutasını Jameel Janjua ve Nicola Pecile üstlendi.

CEO Michael Colglazier yaptığı açıklamada, “‘Unity 25’ görevi, Virgin Galactic’teki herkes için harika bir başarıydı” dedi. “İlham veren ekibimizin iniş sırasındaki saf sevincine tanık olarak, müşterilerimiz için oluşturduğumuz benzersiz astronot deneyimine güvenim tam. Ekiplerimiz şimdi uçuş sonrası analizin yanı sıra Haziran sonunda yapılması planlanan ticari araştırma görevimiz ‘Galactic 01’ için hazırlıklara başlıyor.”

Başarılı uçuş, nihayet önümüzdeki ay ticari operasyonlara girmeye hazır olduğunu söyleyen şirket için çok önemli bir adımı işaret ediyor. Virgin Galactic yaptığı açıklamada, iki ana görev hedefine ulaştığını söyledi: VMS Eve ve VSS Unity’nin son bir değerlendirmesini yapmak ve astronot eğitimi ve uzay uçuşu deneyimini değerlendirmek. Bu ticari uçuş, 2019’da duyurulan bir sözleşmenin parçası olan İtalyan Hava Kuvvetleri için üç subay taşıyacak.

Virgin Galactic, yıllarca süren teknik aksaklıklar ve düzenleyici gecikmelerle kuşatılmış durumda. Şirketin 2018’den bu yana yaklaşık 1,5 milyar dolar yaktığı bildirildi, ancak hala yaklaşık 1 milyar dolar pisti var. Virgin Galactic sonunda, yaklaşık 450.000 $’lık bir bilet fiyatıyla, az gelişmiş Delta sınıfı yörünge altı uzay uçaklarını kullanarak haftada bir uçuş gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Virgin Galactic, yine Branson tarafından kurulan ticari bir şirket olan Virgin Orbit’ten ayrılmaktadır. iflas davasının ortasında. Virgin Galactic bir uzay turizmi şirketiyken, Virgin Orbit’in yörüngeye küçük uzay aracı yükleri ulaştırma arzusu vardı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın