Max Q: Uzay çok geniş

3d duvar kağıdı

Merhaba ve Max Q’ya tekrar hoş geldiniz!

Bu konuda:

  • Virgin Galactic, muzaffer bir dönüş hedefliyor
  • Vast, 2025’te uzay istasyonunu fırlatmayı hedefliyor
  • SpaceX’ten haberler ve daha fazlası

Virgin Galactic, şirketin Temmuz 2021’deki ilk ve tek mürettebatlı uçuşundan bu yana yaklaşık iki yıllık boşluğu sona erdireceğini umduğu mürettebatlı bir görevle bu ayın sonlarında göklere dönecek.

Uzay turizmi şirketi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Mayıs sonunda uzaya dört kişilik bir ekip göndereceğini söyledi. Misyonun temel amacı, Haziran ayında resmi olarak ticari hizmete başlamadan önce uzay uçuşu sistemini ve “astronot deneyimini” doğrulamaktır. Virgin Galactic ilk kez insanları uzaya götürdü Temmuz 2021’de, milyarder kurucusu Richard Branson’ın da dahil olduğu bir ekiple. Şirket, bu görevden sonra şüphesiz yüksek gidiyordu, ancak VG, o zamandan beri sorunlarla boğuşuyor.

Virgin Galactic VSS Unity uçuşta

Bakire Galaktik VSS Birliği. Görsel Kaynakları: Bakire Galaktik

Uzay endüstrisinin en büyük isimlerinden bazıları milyarder: Elon Musk. Jeff Bezos. Richard Branson. Bu küçük kadroya en azından kişisel net değeriyle katılan en yeni kişi Jed McCaleb. Onun uzay istasyonu şirketi, Büyüklükyörüngede tamamen ticari bir istasyonu başlatan ve işleten ilk özel şirket olmak için SpaceX ile ortaklık kuruyor.

Ortalama bir Amerikalı, şu anda rezil olan Mt. Gox Bitcoin borsasının yaratıcılarından biri ve kripto protokolü Ripple’ın kurucusu olan bir yazılım geliştiricisi olan McCaleb’e muhtemelen aşina değildir. Bazı tahminlere göre, servetinin yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde olduğu söyleniyor. Vast, 2022 sonbaharında gizlilikten çıktığında, biraz şüphecilikle karşılandı. Şirket, dünyanın ilk yapay yerçekimi uzay istasyonunu inşa etme misyonuyla yola çıktığını söyledi ve birkaç ayrıntı daha verdi.

McCaleb yakın tarihli bir röportajda “Şüpheci oldukları için insanları suçlamıyorum” dedi. “Havacılıkta daha önce hiç bir şey yapmadığım açık, bu yüzden bu bir sıçrama.”

Halkın McCaleb hakkındaki şüpheleri, şirketin ilk ticari uzay istasyonunu koy Bu, diğer istasyon geliştiricilerini geride bırakan agresif bir zaman çizelgesi ve tamamı McCaleb tarafından finanse ediliyor.

Vast Haven-1 uzay istasyonu

Görsel Kaynakları: Büyüklük

TC ve ötesinden daha fazla haber

  • Astroskalası ve Momentus, NASA’ya Hubble Uzay Teleskobu’nun yörüngesini hızlandırma planlarını detaylandıran ortak bir teklif sundu. (Astroskalası)
  • aksiyom uzayı şimdi 21 Mayıs’ta başlaması planlanan ISS’ye ikinci özel insanlı uzay uçuşu görevi için hazırlanıyor.TechCrunch)
  • Çin’in uzay uçağı, son test uçuşu sırasında uzaydaki bir nesneyi birden çok kez yakalayıp serbest bırakmış olabilir. (Uzay Haberleri)
  • Dürtü Alanı Saiph iticisinin artık uzay yeterliliğine sahip olduğunu ve şirketin Ekim için belirlenen açılış görevinde fırlatılmaya hazır olduğunu söyledi. Saiph iticileri, şirketin ilk uzay aracı Mira’ya güç sağlayacak. (Dürtü)
  • JSX, bir charter uçak operatörü, Starlink’i 40 Embraer jetlik filosunda kullanıma açtı. (Havacılık Haftası)
  • Roket Laboratuvarı geçen hafta sonu uzay ajansıyla ayrı bir sözleşme kapsamında bir dizi uydunun başarılı bir şekilde konuşlandırılmasının ardından NASA’dan başka bir çoklu CubeSat fırlatma sözleşmesi imzaladı. (Roket Laboratuvarı)
  • Bakire Yörünge iflas davalarında 30’dan fazla “ilgi belirtisi” aldı; bunlara ticari faaliyetlerini sürdürmek ve mevcut çalışanları elde tutmakla ilgilendiği bildirilen taraflardan çok sayıda teklif geldi. (Bakire Yörünge)

Max Q size benim tarafımdan getirildi, Aria Alamalhodaei. Max Q’yu okumaktan hoşlanıyorsanız, onu bir arkadaşınıza iletmeyi düşünün.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın