Jed McCaleb’in özel uzay istasyonu girişimi Vast, bilim kurgudan daha fazlası olabilir

3d duvar kağıdı

Uzay endüstrisinin en büyük isimlerinden bazıları milyarder: Elon Musk. Jeff Bezos. Richard Branson. Bu küçük kadroya en azından kişisel net değeriyle katılan en yeni kişi Jed McCaleb. Onun uzay istasyonu şirketi, Büyüklükyörüngede tamamen ticari bir istasyonu başlatan ve işleten ilk özel şirket olmak için SpaceX ile ortaklık kuruyor.

Ortalama bir Amerikalı, şu anda rezil olan Mt. Gox Bitcoin borsasının yaratıcılarından biri ve kripto protokolü Ripple’ın kurucusu olan bir yazılım geliştiricisi olan McCaleb’e muhtemelen aşina değildir. Bazı tahminlere göre, servetinin yaklaşık 2,5 milyar dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. Vast, 2022 sonbaharında gizlilikten çıktığında, biraz şüphecilikle karşılandı. Şirket, dünyanın ilk yapay yerçekimi uzay istasyonunu inşa etme misyonuyla yola çıktığını söyledi ve birkaç ayrıntı daha verdi.

McCaleb yakın tarihli bir röportajda “Şüpheci oldukları için insanları suçlamıyorum” dedi. “Havacılıkta daha önce hiç bir şey yapmadığım açık, bu yüzden bu bir sıçrama.”

Halkın McCaleb hakkındaki şüpheleri, şirketin ilk ticari uzay istasyonunu koy Ağustos 2025’te yörüngede.

Vast Başkanı Max Haot, bunun Vast’ı rakiplerinden farklı kılan bir şey olduğunu söyledi. Şirketin benzersiz yönü, “Jed ve taahhüdü ve tek bir yatırımcımız olan tek bir kurucumuz olmadığı, aynı zamanda tüm bu uçuş boyunca bizi görecek kaynaklara ve taahhüde sahip olduğu gerçeğidir – hem mürettebat uçuş ve Haven-1 lansmanı – olmadan [needing] herhangi bir dış yatırımcı.”

Diğer uzay istasyonu geliştiricilerinin çoğu – özellikle Northrop Grumman ve Blue Origin ve Voyager Space liderliğindeki ayrı ekipler – NASA ile yapılan sözleşmeler yoluyla istasyonlarını kısmen finanse etmeye çalışıyor. Bu üç inisiyatif şimdiden bir kolektif topladı 415,6 milyon dolar istasyonlarını geliştirmek. Bu alandaki son büyük oyuncu olan Axiom Space, Uluslararası Uzay İstasyonuna bir modül takmak için NASA ile birlikte çalışıyor ve ISS hizmet dışı bırakıldığında onu serbest uçurmayı planlıyor.

ISS’nin hizmetten çıkarılması, tüm bu girişimlerin üzerinde büyük önem taşıyor. ABD hükümetinin bu yılın başlarında istasyon operasyonlarını 2030’a kadar sürdürme taahhüdü, şimdi bu özel operatörler ve alçak Dünya yörüngesinde sürekli varlığını sürdürme hedefini açıkça ilan eden NASA’nın kendisi için fiilen son tarih oldu.

McCaleb ve Haot, Vast’ın ilk modülü olarak adlandırılan Haven-1’in basitlik için tasarlandığını açıkladı. Modül bir Falcon 9’da fırlatılacak ve dört kişilik bir ekip bir SpaceX Crew Dragon kapsülünde aynı şeyi yapacak. Vast, daha sonraki bir dönemde ek bir dört kişilik mürettebatlı fırlatma aracı satın alma seçeneğine sahiptir. Mürettebatın yanı sıra bilet fiyatı da açıklanmadı.

Vast, üç ana müşteri tabanını hedefliyor: uluslararası uzay ajansları, yüksek net değere sahip özel kişiler ve yükü modülün içinde veya dışında barındırmak isteyen firmalar. Sonunda Vast, onu bir uzay fabrikasına veya bilimsel platforma dönüştürmek isteyebilecek şirketlere veya bireylere veya ekiplere özel modüller satmayı bile düşünüyor.

Haven-1’in üç yıllık bir ömrü olacak. Şirket, diğer hususların üzerinde basitliği optimize etmeye çalıştığından, modülün ikmal veya yakıt ikmali kapasitesi olmayacaktır. Haot, en iyi senaryonun, modülün sonunda şirketin 2028’de SpaceX’in Starship’inde fırlatmak istediği daha büyük ikinci bir istasyon modülüyle eşleşeceğini söyledi. faydalı ömrünün sonunda kendi yörüngesinden çıkması için yeterli itici gazla gönderildi.

McCaleb, “Bunu yapmaya başlayana kadar bunu nasıl yapacağımızı asla öğrenemeyeceğiz,” dedi. “SpaceX, hızlı hareket edebiliyorsanız ve agresif olabiliyorsanız, bunun gerçekten harika şeyleri donanımla elde etmenin iyi bir yolu olduğunu gösterdi.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın