Huawei Nova Y90 İncelemesi

Huawei Nova Y90 İncelemesiHuawei Nova Y90
Huawei Online Mağaza’dan satın alın

SATIN AL

Huawei için 2022 yılı akıllı telefonlar tarafında da daha hareketli geçiyor. Şimdiye kadar üst segmentte P50 Pro ve P50 Pocket şeklinde modelleri gördük. Orta segmentte ise şirket Nova serisine odaklanıyor. Öncelikle Nova 9 SE‘yi, ondan sonra Nova Y70‘i gördük. Şimdi sırada ise Nova Y90 var. Bütçesini düşünen, bununla birlikte büyük ve kaliteli bir monitör isteyenleri hedefleyen bu telefon hem de 50 megapiksel gibi yüksek çözünürlüğünde olan bir arka kameraya ve 5000 mAh kapasiteli pile haiz. Öte taraftan Huawei ekosisteminin bir parçası olarak, aynı markalı dizüstü bilgisayar, tablet, kulaklık benzer biçimde cihazlarla kolay rabıta ve verimli kullanım imkanı sunuyor. Huawei Nova Y90 inceleme yazısında 5999 TL’lik fiyat etiketine haiz olan bu Huawei telefonu ile alakalı izlenimlerimiz ve yorumlar yer alıyor.

Huawei Nova Y90 araştırma: Tasarım

Nova Y90, üst derslik Huawei telefonlarında gördüğümüz birtakım tasarım unsurlarına haiz. Düz bir ekrana haiz bulunmasına rağmen, kenarlara doğru kavis icra eden bir arka kısmı var. Burası mat bir yüzeye sahip, parmak izi ve kire karşı bir fazlaca dayanıklı görünüyor. Sürtünmesi kötü sayılmaz, bu sayede tek elle tutuşta ve kullanımda telefon elinizden kayıp gitmiyor. 8.4 milimetrelik kalınlığa haiz olsa da, arka yüzün kenarlara doğru kavis yapmasına bağlı olarak kenarları saran çerçeve uzun kenarlarda biraz daha inceliyor. Bu da telefonun daha ince hissedilmesine destek oluyor. Öte taraftan telefonun ağırlığı 195 gram. 6.7 inç ekranlı bir telefon için bu ağırlığın ortalamanın altında bulunduğunu söyleyebiliriz.

huawei nova y90 inceleme

Nova Y90’ın Gece Yarısı Siyahı, Zümrüt Yeşili ve Kristal Mavi olmak suretiyle üç değişik renk seçeneği var. Bizim elimizde siyah renk var. Mat yüzey, hafif kumlanmış görünümüyle siyah rengi güzel şekilde yansıtıyor. Her ne kadar diğer renkleri görmesek de, bunların da fotoğraflarda hoş görünmüş olduğu bir gerçek. Arkadaki kamera modülü, Huawei Mate 30 Pro ve Mate 40 Pro modellerinde gördüğümüz “uzay halkası” tasarımına sahip. Bu da, yukarıda belirttiğimiz, üst derslik Huawei telefonlarından alınmış tasavvur detaylarından bir tanesi oluyor. Bu kamera modülü içine, bir kare oluşturacak şekilde üç kamera ve flaş yerleştirilmiş.

Alt kenara yerleştirilmiş nano SIM kart yuvasını daha ilkin Mate ve P serisi modellerde gördüğümüzü söyleyebiliriz. USB-C portu, mikrofon ve hoparlör de alt kenarda bulunuyor. Üst kenarda ikinci mikrofon ve 3.5mm kulaklık jakı var. Sol kenar pak bırakılmışken sağ kenarda ses tuşları ve güç düğmesi bulunuyor. Bunlar telefon tek elde tutulurken, onu avuç içinde hareket ettirmeden ses ayarı yapmayı sağlıyor. Öte taraftan güç düğmesine parmak izi okuyucu da yerleştirilmiş.

huawei nova y90 inceleme

Ön tarafa geldiğimizde, Nova Y90’ı en cazibeli yayınlayan unsurlardan biriyle karşılaşıyoruz. Yukarıda belirttiğimiz 6.7 inç ekranın etrafını fazlaca ince bir monitör çerçevesi sarıyor. Bu çerçevenin ekranın üzerindeki kalınlığı 1.13 milimetreyken uzun kenarları 1.05 milimetrelik şerit sarıyor. Alt kenarda ise diğerlerinden birazcık daha kalın, ancak onun da oldukca aşırıya kaçmadığını söyleyebiliriz. Y90, bu monitör çerçevesiyle aynı segmentteki diğer telefonlardan değişik olduğunu gösteriyor. Üstelik yüzde 94’lük ekran gövde oranıyla parlak zeka telefonların genelinde de yüksek bir yerde bulunduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Gerçekten de, telefon sadece ekrandan ibaretmiş gibi bir imaj oluşuyor.

İnceleme için gelen Nova Y90’ın kutusundan bir tane saydam silikon kılıf çıkıyor. Ancak bunu kullanmayı tercih etmedik. Arka yüzde yada kenarlarda da herhangi bir çizik veya aşınmayla karşılaşmadık. Bu arada ekranın üstüne de koruyucu film en baştan yerleştirilmiş. Tüm bunlarla Huawei, Nova Y90 sahiplerini ek masraftan kurtarmış oluyor.

Huawei Nova Y90 araştırma: Donanım, Performans ve Pil

Bir önceki bölümü ekranla kapatmıştık, oradan devam edelim. 6.7 inç ekran, 2388 x 1080 px çözünürlüğe haiz. 391 ppi ile ehil bir piksel yoğunluğu var. Yazılar, fotoğraflar, kullanıcı arayüzü ikonları keskin ve net görünüyor. Ekranın parlaklığı yeterli, renklerin canlılığı da iyi seviyede. Sonuç olarak internette gezinmek, video kovuşturmak, çekilen fotoğraflara bakmak benzer biçimde işler için ekran fazlasıyla yeterli görünüyor. Ekranın renk sıcaklığını Doğal ve Canlı benzer biçimde evvel belirlenmiş profiller arasından seçebilirsiniz. Biz çoğu zaman Canlı olarak kullanmayı tercih ettik. Bu durumda beyazlar birazcık daha beyaz benzer biçimde görünüyor, renklerin etkileyiciliği artıyor. Bunun yanı sıra ekranın renk sıcaklığını elle değiştirme imkanınız da bulunuyor. IPS LCD ekranın görüş açıları yüksek. Ekran parlaklığının dış ortamda telefonu rahatlıkla kullanma, navigasyon yada kamera gibi işler için elverişli bulunduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

huawei nova y90 inceleme

Huawei, bu telefonun ekranına 90 Hz yenileme hızı özelliğini de eklemiş. Özellikle kullanıcı arayüzünde gezintide, web sayfalarında kaydırma yaparken biraz daha akışkan geçişler ayrım ediliyor. Bu da ekranın etkileyiciliğini biraz daha artırıyor. Çeşitli oyunlarda da akıcılığın farkı görülebilir. 270 Hz dokunma örnekleme hızı da Huawei’nin öne çıkardığı monitör özelliklerinden bir tanesi oluyor. Bunun farkını da bilhassa oyunlarda görmek mümkün oluyor. Ekrana dokunduğunuzda tepkiler süratli biçimde işleniyor. Oyunların dışında ekranda kaydırma yaparken veya uygulamaları açarken de bu yüksek hızın tesirini sezmek mümkün olabilir.

Huawei göz sağlığınızı da düşünüyor. Göz Konforu modu, ekranın mavi ışığını kısarak özellikle geceleri telefon kullanırken uykunuzun kaçmasını yada mavi ışığın diğer olumsuz etkilerini önlüyor. Bunu elle açabileceğiniz benzer biçimde, muayyen saatler arasında otomatik olarak etkinleştirilmesini sağlayabilirsiniz. Üstelik mavi ışığın filtreleme oranını da ayarlama imkanınız var. Bir de e-kitap modu var. Bunu açtığınızda ise monitör monokrom renge dönüyor. Özellikle bir şeyler okurken telefonun ekranının pili daha çok kullanmasını istemiyorsanız, bu modu açabilirsiniz. Bu arada monitör parlaklığı ortamdaki ışığın şiddetine nazaran otomatikman ayarlanıyor. Öte taraftan geceleri ekranın parlaklığını 1.8 nit seviyesine kadar indirme imkanınız var. Bu da karanlıkta telefonda bir şeyler okurken ekranın parlaklığını huzurlu edebileceğiniz seviyeye kadar kısmanıza izin verecektir.

huawei nova y90 inceleme

Bu arada ekranın üst kısmında selfie kameranın yerleştirildiği bir delik var. Huawei, bunu olası olduğu kadar minik tutmuş. Bu sayede telefonu kullanırken, video izlerken yada oyun oynarken fazla göz tırmalamıyor. Tam ekranda video yada oyun esnasında da içeriği en az ölçüde işgal ediyor.

Ses tarafına geldiğimizde, alt kenarda tek bir hoparlör var. Bu hoparlör akıllı telefon ortalamalarında bir ses çıkışı sunuyor. YouTube, Instagram, TikTok şeklinde ortamlarda video izlerken veya Spotify’da müzik dinlerken bu hoparlör ehil oluyor. 3.5mm kulaklık jakının bulunması çoğu kullanıcıyı memnun edecektir. Böylelikle dilediğiniz kulaklığı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca harici hoparlörleri kablolu da bağlayabilirsiniz. Üstelik, Bluetooth hoparlör ve kulaklıkları da kullanabilirsiniz ki, bir Süper Cihaz olan Huawei Nova Y90, aynı nitelendirmeye haiz olan FreeBuds 4, FreeBuds SE benzer biçimde kulaklıklarla, Sound Joy gibi hoparlörlerle rahatça bağlanacaktır.

huawei nova y90 inceleme

Nova Y90’da Qualcomm Snapdragon 680 4G işlemci var. 6nm tabanlı bu işlemci sekiz CPU çekirdeği barındırıyor. Bunlar dört tane 2.4 GHz Kryo 265 Gold ve dört adet 1.9 GHz Kryo 265 Silver çekirdekten oluşuyor. Adreno 610 GPU da bu pakette bulunuyor. Bizim test ettiğimiz modelde 6 GB RAM ve 128 GB dahili hafıza yer ediniyor. MicroSD kart yuvası yok. Ancak 128 GB dahili hafızanın çoğu Nova Y90 kullanıcısı için fazlasıyla yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Y90’ın haiz olduğu yonga ve RAM sayesinde bu telefonun kendi fiyat segmenti arasında iyi bir performans sunduğunu görüyoruz. Kullanıcı arayüzünde akıcı halde gezinmek olası. Uygulamalar ve oyunları süratli halde açılıyor. Web sitelerinin yüklenmesinde ve kaydırmalarda da bir sorun yok. Oyun tarafında da, PUBG Mobile şeklinde üst seviye oyunları da akıcı grafikler ve süratli tepkilerle oynamak mümkün oluyor. Huawei Uygulamaları klasörü içinde göreceğiniz Optimizer uygulamasını kullanarak zaman zaman bakım ve optimizasyon işlerini yapabilirsiniz.

Kenara yerleştirilmiş parmak izi okuyucusunun olduğunu söylemiştik. Bu ünite hızlı halde çalışıyor ve monitör kilidini beklemeden geçmeyi sağlıyor. Telefonu hangi elle tuttuğunuza bağlı olarak, parmak izi okuyucusuna rahatlıkla i·lişki eden parmak izlerini eklemeniz yeterli olacaktır. Yüz tanıma da var, ancak parmak izi okuyucunun performansı yüz tanımayı pek aratmıyor.

huawei nova y90 inceleme

Huawei Nova Y90’da 5000 mAh kapasiteli bir pil bulunuyor. Bu kapasitenin orta segment bir parlak zeka telefon için fazlasıyla yeterli. Genellikle tek bir şarjla iki güne çıkabilen bir emek harcama imkanı elde edebilirsiniz. Telefonu yoğun kullansanız bile, tek bir şarjla sabahtan akşama bir günü çıkarmanız bir çok durumda mümkün olacaktır. Maksimum parlaklıkta, yaklaşık 7 saat süresince kesintisiz halde Netflix videosunu izleme imkanınızın olabileceğini de bir dipnot olarak belirtelim.

Telefonun kutusundan 40W Huawei SuperCharge şarj adaptörü ve USB-C – USB-A kablosu çıkıyor. Bu şarj adaptörünü kullanarak telefonu kısa müddette birkaç saat kolaylıkla kullanacak seviyelere kadar şarj edebilirsiniz. Sadece otuz dakikada yüzde 50’ye varan bir doluluğa ulaşmak mümkün. Yani, sabah evden çıkmadan ilkin telefonu şarj etmek, tüm gün aralıksız kullanım için yeterli olacaktır. Öte yandan Huawei, bir taraftan hızlı şarj ile sizi telefondan uzun zaman süresince uzak kalmaktan korurken, bir taraftan da 22 katmanlı şarj koruma sistemi yardımıyla telefonun pilini koruyor. 8 katmanlı süratli şarj koruması, 13 katmanlı şarj koruması ve USB rabıta noktası koruması ile beraber, telefonun pilinin normalden daha uzun süre süresince iyi performans göstermesini sağlıyor.

Huawei Nova Y90 inceleme: Yazılım

Huawei Nova Y90’da EMUI 12 yüklü olarak geliyor. Bu sene arasında farklı Huawei parlak zeka telefonları sayesinde fazlasıyla deneyimleme imkanı elde ettiğimiz bu kullanıcı arayüzünde sadelik ön planda olmakla beraber varlıklı özelleştirme imkanları da sunuluyor. Öte taraftan Huawei, etrafınızda ve dünyada olup bitenlerden uzak kalmamanızı sağlayacak muhtelif araçları da EMUI 12 dahilinde sunuyor.

huawei nova y90 inceleme

Okunaklı makale tipi ve basit anlaşılır ikonlarıyla Nova Y90’ı kullanmak zevkli. Üstelik Huawei’nin EMUI 12 ile beraber sunmuş olduğu, HarmonyOS 2 yüklü tabletlerde de gördüğümüz büyütülmüş klasör görünümü, ana ekranın daha düzenli ve çekici görünmesini sağlıyor. Kontrol Paneli, kameranın sağından aşağı doğru sürüklediğinizde açılıyor. Burada telefonun birçok ayarına veya kontrolüne, Ayarlar arasında gezinmeden erişmenizi sağlayacak kontroller var. Device+ isimli hususi bir kutucuk da var. Buradan yakınlarda bulunan ve Huawei kimliğiniz altında yer alan öteki Huawei cihazlarını görebilir ve onlara kolayca bağlanabilirsiniz. FreeBuds kulaklıklara bağlantı ve ses aktarımı, Huawei MateBook serisi dizüstü bilgisayarlara bağlanma da bunlar içinde bulunuyor.

Bu telefonda Huawei Mobil Servisleri ve Huawei AppGallery başrolde bulunuyor. Huawei, bulut tabanlı depolama, cihazın konumunu belirleme, mobil büro uygulaması ve Petal Haritalar şeklinde kapsamlı ve donanımlı bir harita uygulaması ile kullanıcılara sağlam bir tecrübe sunuyor. Petal Search ise, Android telefonlarda gördüğümüz Google arama motorunun işlevlerini iyi şekilde, hatta daha fazlasını sunarak karşılıyor. Arama neticeleri açısından Petal Search iyi, bunun haricinde haberlere de rahat ulaşım imkanı sağlıyor. Yakınlarda sekmesi etrafınızdaki kafe, restoran, mağaza, süpermarket, hastane, banka, otel, eczane benzer biçimde mekanları gösteriyor ve bunu da anlaşılır, isabetli şekilde yapıyor. Hatta etrafınızda otopark arıyorsanız, Petal Search sayesinde seçenekleri kolaylıkla görebilirsiniz. Üstelik Petal Haritalar sayeinde süratli biçimde yol tarifi alabilirsiniz. Alışveriş bölümü ise, satın almayı düşündüğünüz ürünlerle alakalı değişik alışveriş sitelerinden derlenen neticeleri rahatça getirmenin yanı sıra, yine değişik sitelerden derlenmiş ürünleri göstererek bir nevi camekan alışverişi yapmanızı sağlıyor.

huawei nova y90 inceleme

Huawei AppGallery ise popüler yerli uygulamaları sunma mevzusunda fazlasıyla başarıya ulaşmış. Aklınıza gelecek birçok yerli multimedya servisi, bankacılık yada finans uygulaması ve dahasının uygulamasını Huawei AppGallery’de görüyoruz. Oyun mevzusunda da Huawei’nin online mağazası zengin. Üstelik PUBG Mobile gibi popüler oyunları da doğrudan Huawei’nin mağazasınından indirebilirsiniz. Instagram, Netflix, Spotify, Facebook, WhatsApp şeklinde, bir akıllı telefonda olmazsa olmaz diyebileceğimiz uygulamaları yükleme konusunda ise Huawei gün geçtikçe daha rahat ve kullanışlı bir tecrübe sağlıyor. Artık Huawei AppGallery’nin arama motorunu kullanarak bu uygulamaları arayabilir, sonuçlar içinde görebilir ve Yükle düğmesine tıklayarak yükleme işlemine başlayabilirsiniz. Üstelik Güncellemeler bölümünde bu uygulamaların güncellemelerinin bulunduğunu da görebilir, böylelikle uygulamaları aktüel tutmak için devamlı elle kontrol etme ihtiyacı hissetmezsiniz. AppGallery üzerinden indirdiğiniz bu dünyaca meşhur ve popüler uygulamaları Huawei Nova Y90’da sorunsuz biçimde kullanmak mümkün oluyor.

Peki, Google uygulamaları, Google Play Store erişim ne olacak, diye soranlar için de Huawei iyi bir edinim sunmak için yollar arıyor ve bu alanda da deneyimi giderek daha ileri taşıyor. Son zamanlarda GSpace isimli bir uygulama var ve bu tatbik yardımıyla YouTube, Google Haritalar, Google Fotoğraflar benzer biçimde uygulamaları, diğer Android telefonlarda olduğu benzer biçimde kullanmak olası oluyor. GSpace uygulamasını AppGallery’den ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Üstelik Huawei, bu uygulamanın reklamsız sürümünü mağazadan indirme imkanı sunuyor. Uygulamayı ilk defa açtığınızda muhtelif izinleri vermeniz gerekiyor. Sonrasında uygulamanın ana sayfasında başta Google uygulamaları olmak üzere, Google Play Store’daki popüler uygulamaları ızgara biçiminde görüyorsunuz. Herhangi bir uygulama ikonuna tıkladığınızda, evvela Google hesabınıza giriş yapmanız gerekiyor. Daha sonrasında Google Play Store’a erişiyor ve arzu ettiğiniz uygulamayı veya oyunu indirebiliyorsunuz. GSpace, Huawei Nova Y90’ın Google sertifikalı bir telefon benzer biçimde davranarak YouTube, Google Haritalar, Fotoğraflar, Drive ve bunun şeklinde Google uygulamalarını sorunsuz açmayı sağlıyor. Örneğin, YouTube’da Premium hesap sahipleri videoyu minik pencereye alma veya monitörü kapatarak ancak sesi duyma imkanına erişebiliyor. Üstelik bu uygulamaları Ana ekrana ilave ederek direkt açma imkanınız da var.

huawei nova y90 inceleme

Eğer bir Huawei markalı dizüstü bilgisayarınız yada tabletiniz var ise, onlarla rahat dosya, resim yada video paylaşımı için Huawei Share’dan yararlanabilirsiniz. Paylaşım tepsisinde Huawei Share için hususi bir bölüm var ve burada yakınlardaki cihazlarınız görerek hızlıca paylaşımda bulunabilirsiniz. Çoklu Cihaz İş Birliği özelliği ise, Huawei Nova Y90’ı kablosuz olarak bir MateBook dizüstü bilgisayara bağladığınız zaman, telefonun dahili gizleme alanının bilgisayarın Windows Gezgini arasında bir dosya sürücüsü gibi görünmesini sağlıyor. Telefondaki resim, video yada öteki dosyaları toplu ve süratli halde bilgisayara aktarmak yada tersini yapmak için bu hususiyet bir fazlaca kullanışlı oluyor.

huawei nova y90 inceleme

Huawei Nova Y90 araştırma: Kamera

Huawei Nova Y90’ın peşinde üç tane kamera var. Ana kamera 50 megapiksel çözünürlük ve f/1.8 diyafram açıklığı değerine haiz. Bunun yanında 2 megapiksel ve f/2.4 diyafram özellikli derinlik kamerası ve makro kamera mevcut. Önde ise 8 megapiksel çözünürlüğünde olan selfie kamera var. Huawei, hem ön aynı zamanda arka kamerada yapay zekânın desteğinden yararlanıyor. Arka kamerayı kullanırken, Kamera uygulamasında kenarda göreceğiniz AI seçeneğini açtığınızda, telefonu doğrulttuğunuz sahne tanınıyor ve çekim modu otomatikman ayarlanıyor. Bu şekilde daha varlıklı tonlara ve iyi parlaklığa sahip çekimler yapmak mümkün. Yapay zekâ destekli sahne idrak etme gayet hızlı çalışıyor. Ön kamerada ise yapay zekâ yüzünüzün daha net ve güzel çıkmasına imkan sağlayacak ayarlamaları otomatikman yapıyor.

huawei nova y90 inceleme

Nova Y90’ın ana kamerası genel hatlarıyla iyi işler çıkarıyor. Yeterli ışık altında oldukça canlı, parlak fotoğraflar çekmek mümkün. Bununla beraber güneş altında çekilen sahnelerde özellikle gün ışığı sahnelerde hafifçe de olsa aşırıya kaçmalar gözlemliyoruz. Kapalı havalardaki çekimlerde ise parlaklık ve renk canlılığı, yapay zekânın da sayeinde iyi şekilde ayarlanıyor. Düşük ışıktaki çekimlerde gürültü etkisi hissedilir noktaya geliyor. Özellikle gece manzara çekimlerinde bunun etkisini görmek mümkün. Bunu azaltmak için pozlamayı kısabilirsiniz. Öte taraftan düşük ışıkta yada gece manzara çekimlerinde Nova Y90’ı mümkün olmasıyla birlikte durağan tutmanızı öneririz. Özellikle ekranda göreceğiniz, telefonu sabit tutmanızı söyleyen nota dikkat edin ve bu ekrandan kaybolmadan çekimi bırakmayın. Telefonu durağan tuttuğunuz takdirde düşük ışık çekimlerinde netliğin iyi bulunduğunu göreceksiniz. Bununla beraber f/1.8 diyafram ve piksel tevhit etkisiyle düşük ışıktaki sahnelerin parlaklığı ve renk canlılığı iyi seviyelerde bulunuyor. Bu arada Gece modunu kullanarak, uzun pozlamalı, gürültü payı düşük ve daha parlak gece görünüm çekimleri yapabilirsiniz.

Yakın çekimlerde ana kamera iyi işler çıkarırken daha yakın çekimler için Kamera uygulamasında buluna Süper Makro modunu kullanabilirsiniz. Bu modu seçtiğinizde 2 megapiksel makro kamera devreye giriyor. Süjeye 4 cm uzaklık en ideali ve elde edilen sonuçlar da memnun edici. Düşük ışıkta bile çekimlerin iyi olduğunu söyleyebiliriz. Derinlik kamerası da portre çekimlerde arka planla ön plandaki süjenin sınırlarının belirlenmesine katkıda bulunuyor. Bununla birlikte bokeh, yani arka plan bulanıklığı vermek için Kamera uygulamasına bir kontrol yerleştirilmiş. Buna dokunarak bokeh özelliğini açmanız gerekiyor. Telefoto yada ultra geniş kamera olmadığı için optik yakınlaştırma yada geniş açıyla çekim yok. 50 megapiksel kameranın yardımıyla 10 kata kadar dijital yakınlaştırma yapılabiliyor. 2 kat yakınlaştırma seçeneği de Kamera uygulamasına eklenmiş. Bu yakınlaştırma derecesinde nitelik iyi. 10 kata çıktığınızda ise detayların kaybolduğunu görmüş olacaksınız.

8 megapiksel ön kamera da iyi işler çıkarıyor. Işığın ehil olduğu ortamlarda iyi ve net fotoğraflar çekiliyor. Yüz güzelleştirme ve pürüzsüzleştirme performansı da iyi. Karanlıkta ekranı bir fer kaynağı benzer biçimde kullanarak daha parlak selfie fotoğraflar çekmek mümkün. Bu fotoğraflarda pürüzsüzleştirme ve gürültü tesiri dikkat çekse de, bu fotoğrafları çoğu zaman sosyal medyada paylaşacağınızı düşündüğümüzde, kalitesi sizin için yeterli olacaktır. Ön kamera ile de portre çekimi yapmak mümkün, ancak saç teli ve bunun benzer biçimde ince sınırların belirlenmesinde arka kameranın performansına erişilmediğini görüyoruz. Bu arada Güzellik modu yardımıyla selfie’lerde cilt pürüzsüzlüğünü, tonunu ve dudak rengini ayarlamanız mümkün.

Video tarafında hem ön bununla birlikte arka kamera ile 1080p HD/30fps video kaydı yapılabiliyor. Video çekimlerinde kalite ve ses kaydı iyi, bununla beraber el titremelerinin videoya tesiri görülüyor. Belki bir tripod yada gimbal ile çekim yapmak iyi olacaktır. Video günlük çeken gençlerin ilgisini çekecek bir hususiyet ise İkili Görünüm olacaktır. Video modunda buna geçiş için hızlı bir kontrol de eklenmiş. Bunu açtığınızda ön ve arka kameralar ile aynı anda video kaydı yapabilirsiniz. Bölünmüş pencereler biçiminde veya Resim içinde Resim hâlinde ikili görünüm kayıtları almanız olası. Ders videoları çekenler için de bu video çekim modu kullanışlı olacaktır.

Huawei Nova Y90 araştırma: Sonuç

Huawei Nova Y90, sahip olduğu 5999 TL’lik fiyat karşılığında memnun edici özellikler ve tecrübe sunuyor. Öncelikle tasarımı, araç-gereç kalitesi ve sağlamlığıyla segmentinin üzerinde yer ediniyor. İnce monitör çerçevesi de telefonun kıymetli görünümüne katkıda bulunuyor. Arkadaki mat kumlanmış yüzeyi de unutmamalı. Üstelik bu ince çerçeve büyük ekranlı telefona pratik avantaj sağlıyor. Full HD+ çözünürlüklü monitörü internette gezinirken, video izlerken, oyun canlandırırken keyif almanıza olanak sağlıyor. Snapdragon 680 4G işlemcinin başrolde olduğu donanım paketi ise günlük işler için fazlasıyla yeterli. Oyun mevzusunda da ihtiyaçlara cevap veriyor. 5000 mAh kapasiteli pili düzgüsel yoğunluklu kulanımda iki güne varan emek harcama imkanı sağlıyor. 40W Süper hızlı şarj kullanışlı. Huawei’nin eklediği pil koruma katmanları da telefonun pilini daha uzun süre süresince yüksek verimlilikte kullanmaya destek olacaktır. EMUI 12 ile gelen bu telefonda Huawei, kendinizi huzurlu hissetmenizi sağlayacak araçları eksiksiz halde sunmaya çalışıyor. GSpace uygulaması sayesinde Google Play Store’a ve Google uygulamalarına sorunsuz erişim birçok kullanıcının içini rahatlatacaktır. Kamera tarafında Nova Y90, sahip olduğu fiyatın hakkını veren bir kaliteyi kullanıcılara sunuyor. Özellikle toplumsal medyada sıklıkla fotoğraf veya video paylaşanlar için Nova Y90 ihtiyaçlara cevap verecek bir kamera performansı sergiliyor.

Huawei Nova Y90
Huawei Online Mağaza’dan satın alın

SATIN AL

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içinde ne olduğu etkilemez, sadece Teknoblog, satış ortaklığı linkleri üstünden satın alınan mamüller için komisyon kazanabilir.
Fiyatlar yayın tarihinde alınan fiyatlardır, daha sonra değişim izah edebilir veya ürün satıştan kaldırılabilir.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın