Huawei MatePad Paper İncelemesiHuawei MatePad Paper
Huawei Online Mağaza’dan satın alın

SATIN AL

Elektronik mürekkep, doğrusu e-ink teknolojisi senelerdir ortalıkta olmasına karşın, şimdiye kadar büyük şirketlerin bu tür ekranlara haiz cihazları çıkarmaya pek yanaşmadığını gördük. Uzun pil ömrü sunması ve kağıda yakın tecrübe sağlaması sebebiyle bu tür ekranları büyük çoğunlukla e-kitap okuyucularında görüyorduk. Bu alanda Amazon büyük bir egemenlik kurmuş durumda ve karşısında ise Kobo ve benzeri şirketler var. Bu senenin başlarındaki 2022 Mobil Dünya Kongresi’nde Huawei, bu alanda Amazon’a rakip olan ilk büyük firma oldu. Huawei MatePad Paper ile birlikte MatePad tablet serisine elektronik mürekkep ekranlı bir üye kazandırdı. Doğal olarak bu cihaz daha çok e-kitap okuma deneyimine odaklanıyor, sadece Huawei, cihazın kutusuna eklediği M-Pencil ile birlikte bu aleti kitabın yanında bir not defteri şeklinde de kullanma imkanı sunuyor. Böylelikle e-ink ekranlı bir aleti sadece kitap okumanın ötesine geçiriyor. Buna bir de HarmonyOS 2 ile birlikte gelen daha elastik kullanım ve ek olanakları ilave edin. 7999 TL’lik Türkiye satış fiyatına haiz olan bu sıra dışı cihazla ilgili detaylar ve yorumlar Huawei MatePad Paper araştırma yazısı ve videosunda yer ediniyor.

Huawei MatePad Paper araştırma: Tasarım

Huawei, MatePad Paper’ı tasarlarken bu cihazın bir defter yada kitap kullanıyormuş şeklinde bir his vermesine odaklanmış. Defterlerin veya kitapların sol kenarları cilt sebebiyle diğer kenarlarına göre biraz daha kalın bir alan ihtiva eder. İşte Huawei de, MatePad Paper’ın sol kenarını sırt tasarımı olarak nitelendirdiği bir tasarımla ciltli bir deftere veya kitaba benzetmiş. Diğerlerine göre daha kalın olan bu sol kenar, tableti tek elle tutma konusunda da kolaylık sağlıyor. Tek elle tutarken bu alanın genişliği sayesinde parmak uçlarınız ekrana basit rahat i·lişki etmiyor ve yanlış komutların önüne geçiliyor.

huawei matepad paper inceleme

MatePad Paper, 10.3 inç ekranıyla harita metod defterlerine yakın boyutlarda geliyor. Huawei, ekranın geri kalan üç kenarında 6.5 milimetre kalınlığında bir çerçeveye yer vermiş. Bu sayede tablet yüzde 86.3 gibi ortalamanın üstünde bir monitör-gövde oranına ulaşıyor. Bu değer sayesinde Onyx Book Note3, iReader Smart 2 yada iFLYTEK X2 şeklinde piyasadaki rakiplerinin de önüne geçiyor.

MatePad Paper’ın sırt kısmını ve arkasını sert deri hissini iyi şekilde veren bir araç-gereç kaplıyor. Arka yüzde sadece bir Huawei logosu var ve bir defter havasını iyi biçimde yansıtıyor. Hafif bir yüzey sürtünmesi mevcut ve bunun yardımıyla, bilhassa tek elle tutuşta tabletin elden kayması önleniyor. Sırt kısmının arkaya doğru uzandığı kenar bölümünün kavisli yapılması da, kitap veya defter görünümünü ve hissini kazandırmasının yanında huzurlu tutuşa da müspet katkısının olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

huawei matepad paper inceleme

Huawei MatePad Paper, haiz olduğu 360 gram ağırlıkla, piyasada bulunan 10 inç seviyesindeki tabletlere bakılırsa ortalama 100 gram kadar daha ince. Gerçekten de tableti elinize aldığınızda hafifliği hemen dikkatinizi çekiyor. Öte taraftan 6.65 milimetrelik gövde kalınlığıyla da üst derslik tabletlerde genel hatlarıyla gördüğümüz kalınlık değerlerine yakın seyrediyor. Sahip olduğu kalınlık ve ağırlıkla basit kullanım ve nakliyat imkanı sunuyor. Dar veya içi epey dolu çantalara, kutusunda birlikte gelen nakliyat kılıfıyla bile, kolaylıkla sığacaktır.

E-kitap okuyucu tabletin üst kenarında, sağ tarafa doğru yerleştirilmiş bir güç düğmesi var. Bu, ayrıca parmak izi okuyucusunu da barındırıyor. MatePad Paper’ı genellikle yatay değil, düşey yönde kullanırsınız. Ve bu tutuşta üstteki parmak izi okuyucusuna rahatlıkla erişiliyor. Bu birimin tepkiselliği iyi, monitör kilidini hızlıca geçmeyi sağlıyor. Bu arada parmak izinizi okutarak notları şifreleyebilir veya kilitli notların kilidini açabilirsiniz. Sağ kenarda, üst tarafa çok yakın yerde ses tuşları var. Alt ve üst kenarlarda, sırt tarafına doğru birer adet hoparlör mevcut. Alt kenarda USB-C portu da bulunuyor. Öte taraftan sağ kenarda, M-Pencil’ın eşleştirilmesi ve şarj edilmesi için bir manyetik bölüm de bulunuyor.

Huawei MatePad Paper araştırma: Ekran ve Ses

Huawei MatePad Paper’a ismini veren elektronik mürekkep kağıt ekran, öteki bir deyişle e-ink ekran 10.3 inçlik köşeden köşeye uzunluğa sahip. 1872 x 1404 px çözünürlükle 227 ppi px yoğunluğu sunuyor. Bu piksel yoğunluğu, fiziksel kitaplarda yada defterlerde gördüğümüz gerçek keskinlikle hemen hemen aynı seviyede bir görsellik elde etmeyi sağlıyor.

huawei matepad paper inceleme

Elektronik mürekkep ekranlar, tabletlerde görmeye alıştığımız renkli ekranlardan farklıdır, yenileme hızları daha düşüktür, bu yüzden kaydırmalarda yada arayüz geçişlerinde beklemeler olur. Sanal klavyeyi kullanırken de gecikmeyi hissedersiniz. Daha önce klasik bir tablet kullanmaya alışmış olanlar, e-ink ekranların naturel olan bu durumunu ilk bakışta yadırgayabilir. Ancak Huawei onlar için bir çözüm geliştirmiş. Ekranın yenileme modu parlak zeka biçimde ayarlanabiliyor. Böylelikle akıcılık, netlik ve ekran önceki görüntülerden izlerin kalması içinde bir denge yakalanıyor.

Ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru sürüklediğinizde oluşturulan Kontrol Paneli arasında Görüntü başlıklı bir vasıta takımı görmüş olacaksınız. Buradan ekranın yenileme ve ışık ayarlarını yapabilirsiniz. Akıllı mod, yukarıda sözünü ettiğimizi işi yapıyor. Bu modu seçtiğinizde ekran dokunma ve sürüklemelere daha süratli reaksiyon verir, sadece yazı, resim ve grafiklerin netliği birazcık azalır. Ayrıca ekranda daha önce görünen makale ve görüntülerin izi arka planda kalır, şu demek oluyor ki bir tür “hayalet efekti” kaynaklanır. Bu efekti, Kontrol Paneli içerisindeki “Şimdi yenile” tuşu ile ekranı yenileyip silebilirsiniz. Yenileme modunu “Normal” olarak seçerseniz, MatePad Paper’ın monitörü klasik e-ink ekranın davranışını gösterir ve daha keskin bir yayın yapılır. Biz genellikle Akıllı modu seçtik, böylelikle arzu ettiğimiz tepkiselliği yakaladık. Daha çok kitap okumayı tercih edecekseniz, Normal’i seçerek keskinliği ve netliği artırabilirsiniz.

huawei matepad paper inceleme

Kontrol Paneli içindeki Görüntü ayarları arasında ışık modu ve parlaklık ayarı da var. E-ink ekranlar fiziksel kağıdın görsel tabiatını yansıtır, ortamda çok fazla fer olmasa bile, ekranda ne olduğunu, fizyolojik bir kağıda bakmış olduğunuzda göreceğiniz kadar görebilirsiniz. Ancak bu, genel olarak elektronik cihazlardan beklediğimiz bir davranış değildir. Bu nedenle Huawei, ekranın arka ışığını ayarlama imkanı sunuyor. Ayrıca Gece ve Gündüz benzer biçimde iki farklı modla, bu tür zamanlarda kullanıma en uygun arka tenvir parlaklığını evvelinde belirlenmiş halde sunuyor. Aslında gündüz vakti, parlak güneş ışığı altında ekranın arka ışığını tamamen kapatarak güneş ışığıyla idare edebilirsiniz. Kapalı ortamlarda yada karanlıkta bulunmanıza gore arka ışığın şiddetini değiştirebilirsiniz. Tabii ki, arka ışığın daha uzun zaman süresince ve yüksek şiddette kullanılması, cihazın pilinin daha acele bitmesine neden olacaktır.

Huawei MatePad Paper’ın elektronik mürekkep monitörü harbiden bir e-kitap okuyucu standartlarının üzerinde. Parlak güneş ışığı altında yada fazlasıyla aydınlık ortamlarda, ekranın üzerine yoğun ışık düşse bile, yansıtma önleyici kaplamanın etkisiyle az bir yansıma oluyor, ekranda ne olduğu rahatça görünüyor. Çok geniş görüş açıları da ortak emek verme yada MatePad Paper’ın ders çalışırken yada proje hazırlarken bir kenarda durduğu hâlde bile iyi görüş sunmasını sağlıyor.

huawei matepad paper inceleme

MatePad Paper’ın e-ink ekranı uzun zaman boyunca kitap okuduğunuzda da göz yormuyor. Zaten Huawei, bu aşamada MatePad Paper’ın dünyanın ilk TÜV Rheindland sertifikalı Paper Like Display tabletinin bulunduğunun altını çiziyor. Tabletin ekranının kağıt gibi okuma deneyimi sunması ve gözleri koruduğu yapılma olan muhtelif testlerle kanıtlanmış.

Bu yüksek profilli ve kullanışlı e-ink monitör, MatePad Paper’ın arzu edilmiş olduğu şekilde bir fizyolojik kitap veya defter kullanıyormuş hissini başarıyla sunmasını mümkün kılıyor.

Huawei MatePad Paper’ın hoşumuza giden taraflarından biri de sahip olduğu ses sistemi oldu. Bu tabletin iki hoparlörü olduğunu söylemiştik. Bunlar sayesinde yatay tutuşta stereo ses etkisini sunuyor. Bir e-kitap okuyucu için standartların ötesinde, üst sınıf tabletlerle karşılaştırılabilir seviyede bir ses çıkışı var. Bu hoparlör sistemi kaydettiğiniz sesli notları anlaşılır halde dinlemekte destek olacağı benzer biçimde, kitap okurken yada başka bir şeylerle uğraşırken, yükleyeceğiniz Spotify yada benzeri müzik uygulamalarından müzik dinlemenize de izin verecektir. Tabletin sahip olduğu Bluetooth bağlantısının yardımıyla kablosuz kulaklıkla da kullanım olası. Üstelik bu cihaz bir HarmonyOS 2 tableti olduğundan, Huawei’nin FreeBuds serisi kulaklıklarını kolaylıkla bağlayabilirsiniz.

huawei matepad paper inceleme

MatePad Paper bir not alma cihazı ve sadece yazılı notları değil, sesli notları alma işini de üstlenmesi mühim. İşte Huawei bunun için MatePad Paper’a dört mikrofon eklemiş. Bu açıdan Huawei MateBook dizüstü bilgisayarlarıyla karşılaştırılabilir bir noktada bulunuyor. 5 metre uzaktan bile duyarlı ve anlaşılır ses alma imkanı var. Tableti bir defter gibi önünüze koyup not almaya başladığınızda, var olan mesafeden yapılan ses kayıtları rahatlıkla anlaşılır. Ayrıca sahip olduğu menzili, toplantı masasının etrafındaki kişilerin seslerinin de kolaylıkla duyulmasına imkan elde edecektir.

Huawei MatePad Paper inceleme: Yazılım ve Kullanıcı Deneyimi

Huawei MatePad Paper’da HarmonyOS 2.1 yüklü olarak geliyor. Huawei’nin özel işletim sistemi sayesinde MatePad Paper klasik bir e-kitap okuyucunun ötesine geçiyor, kullanıcılara daha fazlasını sunma kabiliyetine kavuşuyor.

Her kesinlikle, bu cihazın ana işlevi e-kitapları okuma yada not alma imkanı sunmak. Huawei de buna hususi bir deneyim tasarlamış. Daha önceki Huawei tabletlerinde gördüğümüz klasik HarmonyOS ana ekranın aksine, kitapların ve notların ön planda olduğu, daha mütevazı bir başlangıç monitörü var. Başlangıç ekranının sol kenarında ince ve uzun bir sütun var. Burada Başlangıç, Notlar, Kitaplık, Kitap mağazası ve Uygulamalar olmak üzere beş değişik bölüm bulunuyor.

huawei matepad paper inceleme

Başlangıç bölümünde bir bakışta birçok anlamlı bilgiyi özet hâlinde görmenizi sağlayacak kutucuklar var. Gün içerisindeki etkinlikler gösteren takvim, en son notlar, gelen kutusundaki son olarak iletiler ve derhal yeni bir bildiri yazmak için kısayol ve Huawei Kitap mağazasına kısayollar bu kısımda yer ediniyor.

Notlar kısmı Huawei MatePad Paper’ı bir not defteri gibi kullanmanıza imkan verecek arayüze ve araçlara haiz. Kutudan çıkan M-Pencil’ı kullanarak e-ink ekran üstünde rahatça makale yazabilir veya çizim yapabilirsiniz. Notlar içinde klasik defter şablonlarını yanında mazbata, yapılacaklar benzer biçimde hususi not şablonları var. Notların hepsini birden görebileceğiniz benzer biçimde, favorilerinize eklediklerinizi ayrı bir sekmede görebilir, herkesin erişmesini vazgeçtiğiniz notlarınıza gizyazı koyabilirsiniz.

Not ekranında değişik kalem türleri; siyah, gri ve beyaz olmak üzere üç değişik renk ve kalınca, ince, orta olmak suretiyle üç farklı kalem ucu seçeneği var. Arzu ederseniz notlara sesli notlar da iliştirebilirsiniz. Özellikle toplantı yada ders notları tutarken sesli not alma özelliği çalışanlar ya da öğrenciler için oldukca kullanışlı olacaktır. Arzu ederseniz sanal klavyeyi kullanarak düz metin ekleyebilir veya el yazısını hızlı şekilde düz metne dönüştürebilirsiniz. Benim benzer biçimde fena yazan birisinin bile el yazısı yüksek doğrulukla Türkçeye çevriliyor. Türkçe karakterler de anlaşılıyor. Notlara resim eklemek veya herhangi bir notun defter şablonunu değiştirmek de olanak dahilinde bulunuyor.

huawei matepad paper inceleme

MatePad Paper ile tuttuğunuz notları dilediğiniz hep beraberce farklı yolları kullanarak paylaşabilir veya bir yazıcıdan kağıda çıktısını alabilirsiniz. Not alma ekranının sağ üst köşesindeki dört noktalı kare simgesine tıkladığınızda, bunların da aralarında bulunmuş olduğu çeşitli araçlara erişeceksiniz.

Kitaplık bölümüne geçmeden önce Kitap mağazası bölümüne bakalım. Kitap mağazası, Huawei’nin zeki telefon ve tabletlerinde de bulunan Huawei Kitap mağazasına açılıyor. Burada değişik türlerde, ücretli yada parasız çeşitli e-kitaplar var. Burası MatePad Paper’ın resmi e-kitap mağazası niteliğini taşıyor ve zahmetsiz halde kitap satın alma, indirme ve okumaya başlama imkanı sunuyor. MatePad Paper’a Huawei Kimliği ile giriş yaptıktan sonrasında, hesabınız altında bulunan ödeme yöntemini kullanarak hızlı şekilde kitap satın alabilirsiniz. Satın aldığınız kitaplar Kitaplık bölümünde görünecektir. Ayrıca arzu ettiğiniz kitabı satın almadan ilkin ön izleme yaparak önsözünü veya ilk birkaç sayfasını okuyabilir ve buna göre satın alma kararını verebilirsiniz.

huawei matepad paper inceleme

Kitaplık, Huawei Kitap’tan indirdiğiniz kitapları indirmenin yanı sıra, farklı kaynaklardan aktardığınız ve MatePad Paper’ın desteklediği formatlardaki e-kitapları ve dokümanları göstermeyi sağlıyor. MatePad Paper ePUB, PDF, TXT, FB2 gibi yaygın e-kitap formatlarının yanı sıra DOC, XLS, PPT benzer biçimde Microsoft Office dosya formatlarını da destekliyor. Yani sadece e-kitap okumak için değil, büro dokümanlarınızı saklamak, dilediğiniz zaman bunlara erişmek ve üzerinden çalışmak için de MatePad Paper avantajlı.

Özellikle ePUB formatı, internet üstünden ücretsiz bir şekilde indirilebilen elektronik kitapların dağıtımı için sıklıkla kullanılır. MatePad Paper’ın dahili web tarayıcısını kullanarak çeşitli ePUB kaynaklarından e-kitap indirebilir ve bunları Kitaplık üstünden açarak burada saklayabilirsiniz. Veya Huawei MateBook bilgisayarınız var ise, bu tarz şeyleri dizüstü bilgisayarınızda internet tarayıcısını kullanarak bilgisayara indirebilir ondan sonra Çoklu Cihaz Dosyaları hususi durumunu kullanarak e-PUB dosyalarını veya aktarmak arzu ettiğiniz öteki formatlardaki belgeleri Windows Gezgini aracılığıyla, herhangi bir kablo kullanmadan aktarma edebilirsiniz. Bu yöntemle yüklediğiniz dosyaları Uygulamalar sekmesinde yer alan Dosyalar’ı açarak görebilir ve buradan da tek bir tıklatmayla Kitaplık içinde açarak daha sonra burada muhafaza edebilirsiniz.

,huawei matepad paper inceleme

Uygulamalar bölümünde ise bazı ön yüklü uygulamalar var. Tarayıcı yardımıyla MatePad Paper’ın e-ink ekranında internet gezintisi yapabilirsiniz. Bu monokrom ekranda uzun vakit boyunca internet’de gezinti can sıkan gelebilir, ancak aramanız ihtiyaç duyulan bir malumat veya doğrulamanız ihtiyaç duyulan bir şeyler varsa, süratle göz atmak için kullanışlı olacaktır. Cloud uygulaması, Huawei Cloud üzerindeki bulut depolama alanına ve buradaki verilere ve dosyalara erişimi sağlıyor. Tablet Yöneticisi ise, MatePad Paper’ın performansını istediğiniz vakit tek bir tıklatmayla optimize etmeye izin veriyor. E-posta uygulamasına Gmail veya öteki e-posta hesaplarını ekleyerek, evde yada iş yerinde MatePad Paper’ı ana e-posta cihazı hâline de getirebilirsiniz. Ses Kaydedici ise, önceki bölümde bahsettiğimiz mikrofonlar sayesinde MatePad Paper’ın kullanışlı bir ses kayıt aleti şeklinde işlemesini sağlıyor.

MatePad Paper’ın mühim bir özelliği de üçüncü taraf uygulamaların yüklenebilmesi. Huawei, Uygulamalar arasında Huawei AppGallery uygulama mağazasına erişim sunuyor. Sunulan seçenekler oldukça geniş değil, özel olarak MatePad Paper’da rahat kullanılabilecek birkaç uygulamanın yüklenmesi olası kılınıyor. Örneğin bir Storytel hesabınız varsa, MatePad Paper’a buradan yükleyerek cihazın kuvvetli ses sisteminin de katkısıyla sesli kitaplarınızı zevkle dinleyebilirsiniz. Bundle uygulamasını yükleyerek MatePad Paper’ı dijital gezete gibi kullanabilirsiniz. Ofis dokümanlarını açmak için WPS Office uygulaması da seçenekler içinde yer alıyor. Bu saydıklarımız, bizim Huawei AppGallery’den daha ilk gün yüklediklerimiz arasında yer ediniyor.

huawei matepad paper inceleme

Huawei AppGallery üzerinden sunulan uygulama seçenekleri oldukça geniş görünmese de, MatePad Paper’a uygulama yüklemenin değişik yolları var. Başlangıç ekranındayken burada sol üst köşede bulunan arama kutucuğuna dokunduğunuzda, karşınıza AI Search arama motoru çıkıyor. Burada Uygulamalar başlıklı bir bölüm var. Amazon Kindle, Microsoft OneDrive benzer biçimde birkaç tanıdık uygulamanın aralarında olduğu çeşitli uygulamalar tavsiyeler hâlinde burada gösteriliyor. Yükle düğmesine tıklattığınızda ise APKPure’a yönlendiriliyor ve APK dosyası tablete indirilerek yükleme işlemleri tamamlanıyor.

Bir başka alternatif ise Tarayıcı uygulamasını kullanarak APKPure veya diğer emin APK depolarını tercih etmek. Bu yöntemi kullanarak Spotify, Acrobat Reader Pro gibi; normalde tabletlerde kullanmaya alıştığımız uygulamaları yükledik. MatePad Paper’ın fizyolojik özellikleri, çok fazla uygulamayı yükleme ihtiyacını doğurmuyor, ancak harbiden kullanmayı düşündüğünüz uygulamaları yüklüyorsunuz. Bu nedenle sunulan tavsiyeler ve alternatif yükleme yolları ehil görünüyor ve oldukça zahmetli de sayılmaz. Kısa müddette bu tür yükleme yöntemlerine alışacak ve kullanmak isteyebileceğiniz uygulamaları rahatça bulacaksınız.

MatePad Paper’a yüklediğiniz uygulamalar monokrom ekranda renksiz bir görünüm sunuyor. Ancak uygulamaları renkli olarak, eksiksiz bir deneyimle çalıştırmak mümkün. Bunun için tabletle aynı ağa bağlı bir Miracast destekli TV ya da monitör gerekiyor. Bizim MatePad Paper’ı kullandığımız ortamda Miracast özellikli bir LG TV olduğundan bu imkanı deneyimlemek mümkün oldu. Kontrol Paneli arasında Kablosuz Projeksiyon seçeneğini görmüş olacaksınız. Buna tıklayarak işlemlere başlayabilir ve bir dakikadan az bir süre içinde MatePad Paper’ın ekranını TV’ye yansıtabilirsiniz. MatePad Paper’ın ana ekranı da e-ink ekran düşünülerek hazırlandığı için siyah-beyaz, sadece Uygulamalar bölümüne girdiğinizde, yüklediğiniz üçüncü taraf uygulamaların simgelerinin renkli bulunduğunu görmüş olacaksınız. Bu uygulamalar bağlı TV’de renkleriyle gösteriliyor. Benzer şekilde, Tarayıcı ile web’de gezinirken yada YouTube videolarını izlerken TV ekranında her şeyi renkli olarak görüyorsunuz. Ekrana yansıtılan görüntünün tepkiselliği ise kullandığınız ağın hızına ve yoğunluğuna nazaran değişiklik gösterecektir.

huawei matepad paper inceleme

Huawei, MatePad Paper’ın tercüme konusunda da geri kalmamasını sağlıyor. Aralarında Türkçenin de bulunduğu 41 değişik dilde çevrimiçi çeviri desteği sunuluyor. Yabancı dildeki bir e-kitapta yada herhangi bir dokümanda, seçtiğiniz bir metin parçasının, paragrafın veya bütün sayfanın çevirisini yapabilirsiniz. Bunun için metni seçtikten sonra açılan menüden Çeviri seçeneğini tercih etmelisiniz. Bu özelliğin çalışması için MatePad Paper’ın Wi-Fi üstünden internete bağlı olması gerekiyor. Bu özelliğin bilhassa e-kitaplarda gayet muntazam biçimde çalıştığını söylemeliyiz.

MatePad Paper’ın düşük güç tüketimli e-ink ekran teknolojisi, tablet etken halde kullanılmadığı zamanlarda ekranda devamlı bir duvar kağıdı göstermeye izin veriyor. Ayarlar içerisinden Huawei’nin sunmuş olduğu çeşitli seçeneklere göz atabilir ve dilediğinizi seçebilirsiniz. Öte yandan Kilit ekranına kendi imzanızı atmanız veya sevdiğiniz bir lafı yazmanız da olası.

Huawei MatePad Paper inceleme: Performans ve Pil

Huawei MatePad Paper’da Huawei Kirin 820E işlemci var. Bu işlemci e-ink ekranlı tabletin yükte oldukça hafif olmayan işlerini yerine getirmede yeterli akıcılığı sağladığını ve iyi bir performans gösterdiğini görüyoruz. Uygulamalar hızlı biçimde yükleniyor, e-kitaplarda sayfalarda geçişl hızlı, büyük boyutlu PDF belgeleri de fazla bekletmeden yükleniyor. Genelde e-kitap okuyucularda tepkisellik yavaş kalır, ancak Huawei MatePad Paper bu alanda iyi bir noktada bulunuyor. Özellikle ekran yenileme modunu Akıllı olarak belirlediğinizde, genel akıcılık bir tablet düzeyine ulaşıyor.

huawei matepad paper inceleme

Tablette 64 GB dahili bellek var. Fotoğraf yada video çekmeyeceğiniz göz önünde bulundurduğumuzda, bu dahili alan yükleyeceğiniz uygulamalar, e-kitaplar, belgeler, notlar için fazlasıyla ehil olacaktır.

Pil tarafına geldiğimizde, MatePad Paper’da 3625 mAh kapasiteli pil bulunuyor. Huawei, tam dolu pille dört haftaya kadar bekleme süresi sunduğunu belirtiyor. Tabii ki, arka ışığı kullanmak, aleti devamlı Wi-Fi’a bağlı halde tutmak şeklinde etkenler pil ömründe müessir oluyor. Yine de, ortalama 4-5 günde bir şarj etmenin yeterli olacağını düşünüyoruz. Seyahatlerde aleti şarj etmekle uğraşmak istemiyorsanız, okumayı planladığınız kitapları evvel yükleyerek Wi-Fi bağlantısını sürekli kapalı tutabilirsiniz.

Cihazın kutusunda 22.5W güç adaptörü çıkıyor. Bu adaptör ve USB-C kablosuyla 1.5 saatte tamamen şarj oluyor. Güzel tarafı, diğer USB-C uçlu cihazların güç adaptörleriyle de şarj edebiliyor olmanız. Bu nedenle çantanızda MatePad Paper için ek bir güç adaptörü taşımanız gerekmeyecektir.

Huawei MatePad Paper araştırma: Aksesuar

Huawei MatePad Paper’ın ambalajı iki kutudan oluşuyor. İlk kutuda tablet, USB-C kablosu, 22.5W güç adaptörü ve ikinci nesil M-Pencil var. İkinci nesil M-Pencil, tabletin sağ kenarındaki manyetik bölüme tutturularak taşınabiliyor. Ayrıca MatePad Pro’da olduğu şeklinde bu alana i·lişki ettirildiğinde bağlantı da hızlı şekilde kuruluyor.

huawei matepad paper inceleme

M-Pencil 26 milisaniyelik düşük gecikme süresi ve 4096 düzen tazyik hassasiyeti ile reel bir kalem kullanıyormuş hissini yaşatıyor. Yazdıklarınız veya çizdikleriniz hızlı biçimde MatePad Paper’ın ekranına yansıtılıyor. Ekrana avuç içinizi dayayarak yardımcı alabilir, reel bir kağıda veya deftere yazmanın rahatlığını bu tablette yazı yazarken de yaşayabilirsiniz.

Notlar uygulaması, sahip olduğu değişik şablonlarla huzurlu ve bereketli halde not almanızı sağlıyor. Üst kısımdaki araç çubuğunda muhtelif kalem seçenekleri, renkler ve kalem ucu kalınlıkları var. Sesli not aracı sayesinde, toplantı yada ders benzer biçimde mekanlarda sesli notları da  yazılı notların yanında alabilirsiniz. Önceden belirlediğiniz bir not şablonunu dilediğiniz zaman değiştirebilir, notları PDF’e dönüştürebilir yada başkalarıyla hızlıca paylaşabilirsiniz.

M-Pencil, e-kitapların üstünde not alma, satırların üstünü işaretleme yada altını çizme gibi, klasik bir kitapta başvurulan şekilleri de destekliyor. Üstelik bir kitap açıkken monitörü ikiye bölerek notları açmak, kitabından notlar almak da olası. Özellikle öğrenciler bu bölünmüş ekranda not alma hususi durumunu fazlaca sevecektir.

FreeScript desteği sayesinde M-Pencil’ı metin girişi için kullanabilirsiniz. Özellikle HarmonyOS’in arama kutucuğu ve benzeri metin alanlarında bu hususiyet kullanılabiliyor. Türkçe desteği de mevcut ve iyi biçimde çalışıyor. Aldığınız notları düz yazıya dönüştürme imkanınız var. Benim şeklinde karmaşık yazan birisinin yazıları bile, Türkçe karakterleri doğru halde dönüştürülebilecek halde düz metne aktarılabiliyor. Toplantı notlarını daha sonra e-posta olarak paylaşmak isteyenler bu özellikten memnun kalacaklardır.

huawei matepad paper inceleme

MatePad Paper’ın ambalajındaki diğer kutuda ise MatePad Paper Folio Cover kılıf var. Bu kılıf tabletin önünü ve arkasını sarıyor, kalınlığını artırmadan tableti çantaya güvenle koymayı veya elin altında her yere kolaylıkla taşımayı sağlıyor. Mıknatıslı kilit mekanizması kapağın sağlam biçimde oturmasını sağlıyor. M-Pencil tabletin kenarına tutturulduğu hâlde taşımayı sağlayacak şekilde gerekli ayarlamalar da yapılmış.

Huawei MatePad Paper inceleme: Sonuç

E-kitap okuyucular Türkiye’de fazla yaygınlaşmadı. Bunun bir sebebi e-kitap seçeneklerinin oldukca geniş olmaması olabilir, sadece kullananların ilgisini çekecek ve kullanışlı cihazların azlığı da önemli bir unsur. Huawei MatePad Paper, bu noktada boşluğu iyi biçimde doldurabilir. E-kitap okumayı sevenler için memnun kalacakları bir tecrübe sunuluyor. Öncelikle tasarımı bir defter yada kitap tutuyormuş hissini iyi şekilde veriyor. E-ink ekranı kağıt hissini vermekte başarılı, her ortamda veya fer koşulu altında iyi bir görsel kalite sağlıyor. M-Pencil’ın varlığı ise MatePad Paper’ı bir kitap yanında defter şeklinde de kullanma imkanı veriyor. Üstelik bu yardımcı görünürde kalmıyor, gerçekten MatePad Paper bir defter-kalem ikilisini kullanmayı aratmayacak kadar süratli ve güvenli biçimde çalışıyor. E-kitapların üstünde not alma veya çizim yapma da reel yaşamdan başarıyla yansıtılan dijital deneyimler arasında bulunuyor. HarmonyOS 2.1 ise bu e-kitap okuyucunun, aynı kulvarda rakiplerinin önüne geçerek bir tablete yakın tecrübe sunmasını sağlıyor.

Huawei MatePad Paper, en önce e-kitap okumayı sevenler, böyle bir ürün satın almayı isteyenlere önerilir. Sadece Huawei Kitap mağazasına bağlı kalmadan, üçüncü taraf tatbik desteği sayesinde öteki servislerdeki kitaplara da erişebilirsiniz. Öte taraftan Spotify ve benzeri uygulamaları indirip müzik keyfini aynı anda yaşama imkanı var. İnternet tarayıcısının bulunması da MatePad Paper’ı hızlıca bilgi araması ve taraması yapmak için kullanışlı hâle getiriyor. MatePad Paper, e-kitap okuyucu satın almayı düşünenlerin haricinde, çalışanlar ve öğrenciler için de kullanışlı bir vasıta olacaktır.

Huawei MatePad Paper
Huawei Online Mağaza’dan satın alın

SATIN AL

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içinde ne olduğu etkilemez, sadece Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üstünden satın alınan mamüller için komisyon kazanabilir.
Fiyatlar gösterim tarihinde alınan fiyatlardır, ondan sonra değişim izah edebilir veya ürün satıştan kaldırılabilir.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın