Huawei MateBook 16s İncelemesi

Huawei MateBook 16s İncelemesiHuawei MateBook 16s
Huawei Online Mağaza’dan satın alın

SATIN AL

Huawei bu senenin başlarında Türkiye’de satışa sunmuş olduğu MateBook 16 modeliyle beraber, bilhassa üretkenlik odaklı işlerde yüksek performans ve büyük ekranda rahatça emek harcama imkanı isteyenler için doyurucu bir seçenek sunmuştu. Birkaç ay geçtikten sonra bu kere Huawei MateBook 16s ile tanışıyoruz. Bu model, adında yer alan “s” takısının hakkını fazlasıyla verecek biçimde, selefi olan 16’ya gore dikkate kıymet ilerlemeler kaydediyor. Intel Evo sertifikasını taşımasıyla özellikle profesyoneller ve yaratıcılık odaklı işlerle uğraşanlar için isabetli bir seçenek benzer biçimde gözüken bu üst seviye dizüstü bilgisayarın öne çıkan özellikleri ve yorumlar Huawei MateBook 16s araştırma yazısında ve videosunda yer alıyor.

Huawei MateBook 16s inceleme: Tasarım ve Özellikler

MateBook 16s’nin Huawei’nin dizüstü bilgisayarlarındaki klasik tasavvur dilini devam ettirdiğini görüyoruz. Görünüş itibarıyla bu dizüstü bilgisayar selefi MateBook 16’dan değişik görünmüyor. Huawei, yine 3:2 görüntü oranlı ekranı tercih etmiş olduğu için bilgisayarın biçimi ve boyutları asla farklılık göstermiyor. Yine 354 mm’ye 254.9 mm’lik bir yüzey alanı var. En kalın yerinde ise 17.8 milimetrelik değere sahip bir profil görüyoruz. 1.99 kilogram ile bir dizüstü bilgisayar için psikolojik sınır olarak kabul edebileceğimiz 2 kilogramın altında kalıyor. Her ne kadar standart bir dizüstü bilgisayara nazaran büyük ve ağır olsa da, MateBook 16s’i çantaya sığdırmakta veya çantada taşımakta herhangi bir sıkıntı yok. Ev yada ofis arasında elde nakliyat konusunda da bir şikayetimiz olmadı.

huawei matebook 16s inceleme

MateBook 16s de feza grisi renkle geliyor. Alüminyum alaşımlı gövdesi sağlamlık açısından iyi bir noktada bulunuyor. CNC Seramik Kumlama olarak adlandırılan bir işlemden geçirilmiş olan gövdesi, hem görünüş itibarıyla yüksek seviyeye çıkıyor hem de kullanım ve nakliyat esnasında rahat etmenize imkan sağlıyor. Bu arada dikkat çekmemiz gereken bir başka refah noktası da, gösterişli görünümüne rağmen kapağının tek bir parmakla rahatça açılabilmesi. Menteşe mekanizması sağlamlığı iyi şekilde hissettirmekle birlikte, Huawei bu birimin pratikliği de en iyi seviyede sunmasını sağlıyor.

Huawei, MateBook 16s’de de öteki çoğu dizüstü bilgisayarında gördüğümüz klasik klavye düzenine yer vermiş. Bu yazın başlarında Türkiye’de satışa sunulmuş olan 2022 model MateBook D16‘daki benzer biçimde nümerik tuş takımı yok. Huawei, klavye düzenini MateBook 16’daki benzer biçimde tutmuş olsa da, klavyede dikkate kıymet bir gelişme var. O da tuş basma mesafesinin 1.3 milimetreden 1.5 milimetreye çıkarılmış olması. Gerçekten de, iki modeli karşılaştırdığımızda MateBook 16s’de hareket mesafesinin daha geniş olduğu kolaylıkla hissediliyor. Daha geniş tuş basma mesafesi parmak uçlarındaki basıncı azaltıyor. Bununla beraber tuş mekanizmasında yumuşaklığı artıran bazı iyileştirmeler de yapılmış. Şu anda bu araştırma yazısını Huawei MateBook 16s ile yazıyoruz ve klavye gerçekten de yazı yazma işini daha eğlenceli hâle getiriyor. Bu arada tuşların arasındaki mesafenin iyi olduğunu ve klavyedeki her tuşa rahatlıkla eriştiğimizi belirtelim. Öte taraftan klavyenin arka aydınlatması da var. İki değişik parlaklık seviyesi var ve en yüksek düzen karanlık ortamlarda klavyeyi kullanmak için ehil.

huawei matebook 16s inceleme

Klavyenin derhal altındaki alan ise büyük boyutlu bir touchpad’e ayrılmış. Bu touchpad o kadar geniş ki, beş parmağınızı rahatlıkla yerleştirebilirsiniz. Böylelikle birden fazla parmakla yapılan hareketleri kullanmak kolaylaşıyor. Büyük alanı nedeniyle yazı yazarken avuç içleriniz touchpad’e temas edecektir, ancak bu konum yanlış komutlara neden olmayacaktır. Yüzeyin kayganlığı dengeli, hassasiyet de iyi biçimde ayarlanmış. MateBook 16s’i deneyimlediğimiz vakit boyunca touchpad işimiz gördü, harici bir fareye ihtiyaç duymadık.

Huawei MateBook Serisi dizüstü bilgisayarlarında klavyeye yerleştirilmiş internet kamerası simge durumunda özelliklerden biri olmuştu. Ne var ki, MateBook D16 modeliyle birlikte Huawei’nin web kamerası yaklaşımını değiştirdiğini görmüştük. MateBook 16s de 2022 model ürünle aynı çizgide yer alıyor. MateBook 16’da klavyeye yerleştirilmiş internet kamerasının yerine 16s’te ekranın üstünde bir web kamerası var. Bu internet kamerası, klavyedekine nazaran daha yüksek bir noktada olduğundan yüzünüze daha karşıdan bakan bir perspektif sunacaktır. Huawei, internet kamerasının çözünürlüğünü 720p’den 1080p HD’ye çıkarmış. Ayrıca D16 2022 modelinde gördüğümüz suni zekâ destekli otomatik yaklaşık ve bakış ayarlama özellikleri var. Bunlar sayesinde görüntülü görüşmelerin kalitesi ve verimliliği artıyor. Arka plan değiştirme veya bulanıklaştırma benzer biçimde araçlar da Huawei’nin özel Kamera yazılımında mevcut. Tüm bu kamera ayarlarına ve kontrollerine sağ alt köşedeki görev çubuğunda bulunan Huawei Kontrol Paneli üstünden erişmeniz olası oluyor.

huawei matebook 16s inceleme

1080p internet kamerası ışığın yeterli olduğu ortamlarda gayet iyi imaj sunarken, karanlık ortamlardaki performansı, gürültüye karşın tatmin edici seviyelerde bulunuyor. 88 derecelik geniş perspektif da bilgisayarın başlangıcında birden fazla kişi oturduğunda, kişileri ekrana sığdırma konusunda iyi iş çıkarıyor. Herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymadan kameranın sağlamış olduğu görüntünün standardını yükseltmek de memnun edici. Kameranın yerinin değiştirilmiş olması, yalnızca gizliliğine önem veren kişilerin rahatlığını biraz etkileyecektir. Daha ilkin kamerayı fiziksel olarak kapatmak için tek bir hareket ehil oluyordu. Huawei, MateBook D16 modelinde bulunan nümerik tuş takımını, özel bir kamera kontrol düğmesi ekleyerek değerlendirmişti. Burada ise web kamerasını fiziksel olarak kapatmak istediğinizde, Kamera aracını kullanmanız ve sanal düğmeyi kapatmanız gerekiyor.

Huawei, web kamerasından boşalan yeri sesle yazdırma tuşuyla doldurmuş. Üstteki tuş satırının ortasında bulunan dikte tuşunu basarak Windows’un sesle yazdırma aracını etkinleştirebilir, böylelikle kısa metin girişlerini yazarak değil, konuşarak yapabilirsiniz.

Klavyenin sağ üst köşesinde, Huawei MateBook Serisi dizüstü bilgisayarların simgesi olan parmak izi okuyuculu güç düğmesi bulunuyor. Bu birimi hızlı şekilde çalışıyor ve kilit ekranını süratli şekilde geçmek mümkün oluyor. Sadece sağ elinizin işaret parmağını eklemeniz bile yeterli olacaktır.

huawei matebook 16s inceleme

Port seçeneklerine gelecek olursak, Huawei’nin burada MateBook 16 ile aşağı yukarı aynı seçenekleri sunduğunu görüyoruz. Ancak Intel Core işlemcinin bulunmasının getirdiği mühim bir farklılık var. Sol kenardaki USB-C biçimindeki portların bir tanesi Thunderbolt 4 desteğine haiz. Bu portu, yanında gördüğünüz Thunderbolt simgesi yardımıyla rahatça ayırt edebilirsiniz. Böylelikle yüksek hızda veri ve görüntü aktarımı imkanı var. Diğer USB-C portu da USB 3.2 Gen 1 destekliyor. Bu iki portun dışında sol kenarda HDMI 2.0 portu ve 3.5mm kulaklık jakı var. Karşı kenarda ise USB 3.2 Gen 1 desteğine haiz iki adet USB-A portu var. Anlayacağınız, herhangi bir adaptöre gereksinim duymadan, çevresel cihazlarınızı MateBook 16s’ye rahatlıkla bağlayabilirsiniz.

Huawei MateBook 16s araştırma: Ekran ve Ses

Huawei MateBook 16s’de 16 inç 2.5K FullView monitör bulunuyor. İnce monitör çerçevesi yardımıyla yüzde 90’lık bir monitör-gövde oranına ulaşılıyor. Sağda ve solda ancak 5.2 milimetre kalınlığındaki çerçeveler sayesinde kenardan kenara uzanan bir monitör görünümü elde ediliyor. Ekranın üst kısmındaki çerçeve de 7.3 milimetre ile epey ince, üstelik buraya, daha ilkin belirttiğimiz şeklinde bir web kamerası yerleştirilmiş.

huawei matebook 16s inceleme

MateBook 16’da olduğu şeklinde 16s’de de 3:2 imaj oranı tercih edilmiş. Bu, 16s benzer biçimde üretkenlik odaklı bir dizüstü bilgisayar için fazlasıyla isabetli bir seçim olmuş. Böylelikle normal bir 16 inç ekranlı dizüstü bilgisayara göre yüzde 8 oranında daha fazla görüntüleme alanı sunuluyor.  Daha fazla satır sayısı Word, Excel, PowerPoint benzer biçimde yazıhane uygulamalarında veya Photoshop, Premiere Pro benzer biçimde yaratıcılık odaklı uygulamalarda farkını gösteriyor, daha fazla emek verme alanı elde ederken tek bir bakışta daha fazla içeriği görüntülemek de mümkün oluyor. Öte yandan internet sitelerini veya PDF’leri görüntülerken de daha fazla satırı tek bir bakışta görmek verimliliği artıran mühim bir unsur oluyor. 3:2 ekran, 16 inçlik büyüklükle birleştiğinde aynı anda iki uygulama penceresini yan yana açmak için yeteri kadar alan var.

16s’nin monitörü 2520 x 1680 piksel çözünürlük ve 1500:1 kontrast oranına haiz. Bu sayede iyi bir keskinlik ve imaj kalitesi sunuyor. 1 milyar 70 bin renk yardımıyla, sRGB renk gamının yüzde 100’ünü destekliyor. Böylelikle monitör, Photoshop ve bunun gibi uygulamalarda daha gerçekçi ve doğruluğu yüksek renklerle emek harcama imkanı sunuyor. Öte yandan 3D LUT olarak adlandırılan donanım bazında kalibre edilmiş ekran renklerin farklı uygulamalarda tutarlı görünmesini sağlıyor. Bu da fotoğraf veya video tertip işleri için MateBook 16s’yi düşünenler için dikkate kıymet bir teferruattır. Bu arada TÜV Rheinland renk doğruluğu sertifikası da 16s’nin ekranının üretkenlik odaklı işler için yetkinliğini doğruluyor. 300 nitlik monitör parlaklığı ile dizüstü bilgisayarların genel ortalaması karşılanıyor. Gerek içeride gerek dışarıda huzurlu bir kullanım sağlanıyor.

huawei matebook 16s inceleme

MateBook 16s’nin ekranının 16’dakine göre mühim bir farkı da 10 parmak dokunmatik monitör desteğine sahip olması. Aslına bakarsanız MateBook 16’da dokunmatik monitör hususi durumunu fazlaca aramamıştık, sadece 16s şeklinde ileri doğru adım niteliğindeki bir üründe bu özelliği görmek memnun edici oluyor. Touchpad’i kullanmak vazgeçtiğiniz zamanlarda yada boş zamanlarınızda muhtelif oyunları rollendirirken dokunmatik ekrandan yararlanabilirsiniz. Bu arada ekrana daha fazla temas edileceğini dikkate alan Huawei, camın sağlamlığını artırmış. Bu cam 7H şiddet derecesine haiz. Üstelik leke ve parmak izi tutmayan kaplaması mevcut.

Öte yandan Huawei MateBook dizüstü bilgisayarlarının ekranlarında bir klasik hâlini alan çift göz konforu modu 16s’nin ekranında da mevcut. TÜV Rheinland sertifikalı Düşük Mavi Işık ve DC karartma teknolojisi sayesinde kullananların gözlerine tam bakım sağlanıyor. Böylelikle göz için pek iyi olmayan mavi ışık ve monitör titreşimlerinin tesirleri en aza indirgeniyor. Gerçekten de, uzun soluklu kullanımlarda MateBook 16s’nin ekranı göz yorgunluğu yaratmıyor.

huawei matebook 16s inceleme

MateBook 16s’nin ekranı iş için büyük kullanışlılık sunarken eğlence tarafında da ihtiyaçları karşılıyor. Her ne kadar 16:9 videolarda ekranın altında ve üzerinde siyah çubuklar olsa da, bunun fazlaca büyük sorun olduğu söylenmez. Yüksek keskinlik ve netlik seyir zevkini artırıyor. Oyunlar için de aynı yorumu yapabiliriz.

Ses tarafındaki özellikler Huawei MateBook 16s’nin yüksek profilli ekranını tamamlıyor. Klavyenin iki yanına öne bakan hoparlörler yerleştirilmiş. Bu çift hoparlörlü sistem etkileyici bir çevresel ses çıkışı sunuyor. Baslar iyi şekilde hissediliyor, tizler en yüksek ses şiddetinde patlama yapmıyor. İş odaklı kullanımın dışında film izlemek veya müzik dinlemek için MateBook 16s’nin ses sistemi fazlasıyla iyi. Başka bir aksesuara gereksinim duymazsınız.

Sol kenardaki ses jakı rahat halde kulaklık yada mikrofon bağlamayı sağlarken, Huawei FreeBuds serisi kulaklıkları veya Sound serisi hoparlörleri de 16s’ye kolayca bağlayıp bu tarz şeyleri kullanabilirsiniz.

huawei matebook 16s inceleme

Dizüstü bilgisayarların online toplantılarda iyi yazışma oluşturmayı sağlayacak niteliklere haiz olması giderek daha fazla önem kazanıyor. 1080p HD web kamerasının kabiliyetlerinde bahsetmiştik. Yapay zekâ destekli gürültü önleme özelliğine sahip çift mikrofonla birlikte edinim tamamlanıyor. Bu mikrofon sistemi 5 metrelik bir menzil arasında sesinizi net ve anlaşılır şekilde alıyor. Arka plan gürültüsünü bastırma ve yankıyı azaltmakta da başarı göstermiş görünüyor.

Huawei MateBook D16’da gördüğümüz Ses cihazları kontrolleri MateBook 16s’de de mevcut. Kontrol Paneli arasında bulunan Ses cihazları seçeneğine tıklayarak kulaklıklar, hoparlörler ve mikrofonlar için farklı ses ayarlarını belirleyebilirsiniz. Böylelikle isteğinize veya kullanım alanına gore en iyi ses standardını elde etmeniz kolaylaşıyor.

Huawei MateBook 16s araştırma: Performans ve Pil

Birkaç ay önce çıkan Huawei MateBook 16’da AMD Ryzen 7 5800H işlemci tercih edilmişti. Bu işlemci ve onu tamamlayan donanım paketinin yüksek bir performans ve kullanıcı deneyimi sağladığını görmüştük. Huawei, MateBook 16s’de ise Intel işlemcilerini tercih ediyor. Üstelik 16s, Intel Evo etiketini taşıyor. Intel’in Evo programında yoğun iş yükleri altında bile yüksek performans, yüksek görüntü ve ses kalitesi, süratli rabıta ve süratli şarj gibi kriterleri karşılayan modeller yer alıyor. Touchpad’in hemen yanında Evo etiketini taşıyan MateBook 16s de işte bu çatı altında bulunuyor.

huawei matebook 16s inceleme

MateBook 16s, 12. Nesil Intel Core işlemcilerle geliyor. Intel Core i9-12900H veya Intel Core i7-12700H işlemci seçenekleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bizim incelediğimiz model Core i9 işlemciye sahip. Bu yüksek performans sunan işlemciyi Iris Xe dahili grafik işlemci birimi, 16 GB LPDDR5 4800MHz RAM ve 1 TB SSD tamamlıyor. 1 TB SSD, her Huawei dizüstü bilgisayarında olduğu benzer biçimde iki bölüme ayrılmış. İlk parçanın hacmi oldukça fazla değil, burası Windows 11 sistem dosyaları için ayrılmış ve varsayılan C dizini. Kullanmaya başlamadan ilkin yükleyeceğiniz programları ve indireceğiniz dosyaları D dizinine yönlendirmeniz yerinde olabilir. Biraz daha deneyimli bir kullanıcıysanız, disk bölümlerinin hacimlerinde değişim yapma yoluna da gidebilirsiniz.

Intel Core i9 işlemci, beklendiği şeklinde yüksek bir performans sağlıyor. Photoshop’ta resim düzenleme işleri hızlı halde gerçekleşirken Premiere Pro’da çalışmak da rahat, videoyu oluşturma süreleri de iyi seviyede. 16 GB RAM yardımıyla aynı anda birçok uygulama ve Chrome sekmesi çalıştıran bizim şeklinde kullanıcılar da huzurlu edecektir. Oyun konusunda da MateBook 16s, beklendiği şeklinde yüksek bir performans sergiliyor. Yüksek çözünürlükte ve akıcılıkta oyunları oynamak mümkün. Üstelik arka planda birçok uygulama açıkken bile oyunları rahatlıkla oynayabilir, istediğiniz zaman süratle e-posta istemcisi veya internet tarayıcısı benzer biçimde başka bir uygulamaya geçebilirsiniz.

Her dizüstü bilgisayar incelemesinde olduğu gibi, MateBook 16s’yi de elimizdeki birkaç benchmark testinden geçirdik. Daha önce incelediğimiz AMD Ryzen 7 5800H işlemcili MateBook 16 ile karşılaştırdığımızda, aradaki farklar aleni biçimde görülüyor.

MateBook 16s’nin tabanında bir kenardan diğerine uzanan büyük bir havalandırma ızgarası var. Tamponlar da tabanla yüzey arasında boşluk sağlıyor ve bilgisayarın gövdesinin soğutulmasına destek oluyor. Öte yandan Huawei’nin çift Shark Fin fanı içerideki ısının dışarıya verimli halde atılmasına yardım ediyor.

Pil tarafına geldiğimizde, 84Wh kapasiteli bir pilin bulunduğunu görüyoruz. Bu pil, Huawei’nin belirttiğine nazaran 9 saate kadar ofis emek harcaması, 11 saate kadar video izleme benzer biçimde işler için ehil oluyor. Pratikteki deneyimlerimiz de MateBook 16s’nin Huawei’nin belirttiği değerlere ulaşılabileceğini gösteriyor. Normal bir iş gününde ve buna müsait bir kullanımda sabahtan akşama bir günü tek bir şarjla geçirmeniz imkan dahilinde bulunuyor.

huawei matebook 16s inceleme

MateBook 16s’nin Core i9 işlemcili versiyonu 135W, Core i7 işlemcili versiyonunda ise 90W güç adaptörü geliyor. Bizim elimizdeki model 135W adaptörle geliyor, daha ilkin MateBook 16’dan bildiğimizle aynısını burada görüyoruz. Bu adaptörle 1 saatte pilin yarısından fazlasını doldurmak olası oluyor. Yarım saate ise yüzde 50’ye yakın seviyelere çıkmak mümkün olabilir. Aynı şarj adaptörünü Huawei’nin hızlı şarj destekli öteki cihazlarıyla kullanabilirsiniz. Güç adaptörü diğer Huawei MateBook bilgisayarlarının kutusundan çıkanlara göre daha büyük, kablosu da daha uzun ve iki parçalı. Yine de, sadece bu adaptör ve kabloyu çantaya atarak seyahatlere çıkabilirsiniz. Bu arada Huawei MateBook 16s’nin USB-C portlarını kullanarak başka cihazları, bilgisayarın kapağı kapalıyken bile şarj edebilirsiniz. Bu durumda dizüstü bilgisayarı ihtiyaç duyduğunuzda bir powerbank gibi kullanabilirsiniz.

Huawei MateBook 16s’nin Intel Evo etiketli bir dizüstü bilgisayar olmasının neticesinde Wi-Fi 6E desteği de mevcut. Huawei’nin AX3 Dual Core ve Quad Core router’larının da aralarında olduğu Wi-Fi 6 destekli cihazlarda daha yüksek kablosuz ağ hızlarına ulaşabilirsiniz. Bluetooth 5.2 de, 16s’nin haiz olduğu güncel kablosuz bağlantı özellikleri arasında bulunuyor. NFC desteğinin olduğunu da belirtelim. Büyük boyutlu touchpad’e yerleştirilmiş bu ünite yardımıyla Huawei telefonlarıyla hızlı şekilde rabıta kurma imkanı sağlanıyor.

Huawei MateBook 16s inceleme: Yazılım

Huawei MateBook 16s’de Windows 11 Home yüklü olarak geliyor. Huawei, yüklenmiş olarak gelen uygulamalar konusunda her vakit olduğu gibi tutumlu davranıyor. Microsoft Store’dan dilediğiniz uygulamayı veya oyunu indirebilirsiniz. Bunun dışında istediğiniz geleneksel Windows uygulamasını da rahatça yüklemeniz olası oluyor.

huawei matebook 16s inceleme

Her MateBook Serisi dizüstü bilgisayarda gördüğümüz PC Yöneticisi uygulaması deneyimin başrolünde yer ediniyor. Bu uygulama öncelikle MateBook 16s’in bakımını ve performansını artırmak için kullanılıyor. Optimizasyon yer edinen Performans ayarı bölümünde Performans ve Dengeli olmak suretiyle iki seçenek göreceksiniz. Dengeli, adından da anlaşılacağı suretiyle performans ve pil ömrü içinde bir balans kuruyor. Performans ise en çok performans için gerekli optimizasyonları yapıyor. Ancak bu modun açılabilmesi için 16s’nin prize bağlı olması gerekiyor. Oyun oynama, Photoshop yada Premiere Pro’da emek verme benzer biçimde işlerde bu modu açarak ihtiyaç duyduğunuz daha çok performansı elde edebilirsiniz.

Eğer MateBook 16s’nin yanında Huawei akıllı telefonu, tablet, kulaklığı yada hoparlörünüz varsa, bu dizüstü bilgisayarla yapabileceklerinizin sınırı fazlasıyla genişliyor. Çoklu Ekran İş Birliği yardımıyla parlak zeka telefonun ekranını, sesini 16s’ye yansıtabilir, telefonu bilgisayardan yönetebilirsiniz. MeeTime görüşmelerini bilgisayara yansıtmanız da mümkün. Huawei MatePad tabletiniz var ise, onu 16s’nin yanında ikinci bir ekran gibi kullanmanız olası. Bunun yanı sıra tableti bilgisayarın uzantısı olarak kullanmak, iki aygıt arasında klavye, touchpad paylaşımı yapmak mümkün. Cihazlar içinde dosya, resim, kopyalama panosu paylaşımı da verimlilik sağlıyor. Öte taraftan Huawei Share sayesinde öteki Huawei cihazlarıyla rahat ve süratli bir paylaşım yöntemi daha sunuluyor.

huawei matebook 16s inceleme

Öte yandan Huawei’nin FreeBuds serisi kablosuz kulaklıklarını yada Sound serisi hoparlörlerini, Windows’un Bluetooth eşleştirme ayarlarıyla uğraşmadan, tıpkı zeki telefon ve tabletlerle eşleştirirmiş şeklinde bağlamanız ve kullanmaya başlamanız olası oluyor.

Bu arada Huawei, MateBook serisi dizüstü bilgisayarlarla öteki cihazlarının birlikte çalışmalarını daha da güçlendirecek ek araçlar sunuyor. Çoklu Cihaz İş Birliği sayesinde, bağlı olan Huawei zeki telefonu yada tabletinin dosyalarını, Windows Gezgini arasında ayrı bir şoför olarak görebilir, rahat şekilde dosyaları taşıyabilirsiniz. Huawei Mobil Uygulama Motoru ise, Huawei AppGallery’yi bilgisayara kurarak Huawei telefon ve tabletlerinde kullandığınız uygulamaları 16s üstünde çalıştırmanıza izin veriyor. Böylelikle telefon yada tablette kullanım alışkanlığı elde ettiğiniz uygulamaları bilgisayarda kullanmaya devam edebilirsiniz.

huawei matebook 16s inceleme

Huawei parlak zeka telefon ve tabletlerinden bildiğimiz bazı araçlar da mevcut. Örneğin ekranın sağ alt köşesinde yer alan Kontrol Paneli, muhtelif araçlara ve kontrollere kolaylıkla erişmeyi sağlıyor. Süper Cihaz olarak adlandırılan ve yakınlarda bulunan Huawei telefonu, tablet, kulaklık şeklinde araçlara hızlı biçimde bağlanmak için de bu Kontrol Paneli’ni kullanabilirsiniz. Ekranın sağ kenarından açılan bir sütunda ise Huawei’nin Assistant Today arayüzünü görebilir, haberlere, kopyalama panosu evveliyatına buradan erişebilirsiniz.

Huawei MateBook 16s inceleme: Sonuç

Huawei MateBook 16s, hemen her açıdan kullanıcıların beklentilerini fazlasıyla karşılıyor. Öncelikle kullanışlı bir tasarımı var, seçilen araç-gereç kalitesi ve görünüşü ile gerçekten fiyatının karşılığını veren bir dizüstü bilgisayar. Yüksek çözünürlüğünde olan büyük ekranı, sahip olduğu zengin renk desteği ve göz sağlığına arkadaş özellikleriyle uzun süreli iş akışlarında rahat kullanım imkanı sağlıyor. Klavye, touchpad, parmak izi okuyucu, web kamerası, hoparlör, mikrofon benzer biçimde birimleri, üst sınıf bir dizüstü bilgisayara yakışır kaliteye ve kullanışlılığa haiz. Zengin port seçenekleri harici bir adaptör kullanmaya gereksinim bıraktırmazken, Thunderbolt 4 destekli bir portun bulunması da memnuniyet verici bir faktör olarak nitelendirilebilir.

Bu dizüstü bilgisayarın Intel Evo sertifikasına sahip olması da mühim unsurlardan bir tanesi. Bizim kontrol ettiğimiz Core i9 işlemcili seçenek yoğun iş akışlarının altından başarıyla kalkıyor. Üstelik soğutma sistemi dizüstü bilgisayarın yoğun işlerde bile aşırı derecede ısınmasının önüne geçiyor. Yüksek pil kapasitesi ve optimizasyonlarla birlikte cihazın pili bir günü çıkarabilecek bir performansa ulaşabiliyor. Huawei’nin kutuya eklediği güç adaptörü pili süratli biçimde doldurmanın yanı sıra, Core i9 işlemcinin enerji ihtiyacını da başarıyla karşılıyor.

MateBook 16s tek başına kabiliyetli ve kullanışlı bir dizüstü bilgisayarken, elinizde Huawei markalı başka cihazlar varsa, sunduklarının kapsamı daha da genişliyor. Akıllı telefonun ekranını, hoparlörünü yansıtma, tableti ikinci bir ekran gibi kullanma, cihazlar içinde kolayca dosya aktarma etme, kulaklık yada hoparlörleri zahmetsizce bağlama benzer biçimde imkanlar, bir “Süper Cihaz” olan Huawei MateBook 16s tarafından destekleniyor.

Eğer yüksek performans sunan, güçlü bir Windows 11 bilgisayar istiyorsanız ve bütçe konusunda çıtanız yüksekse, MateBook 16s haiz olduğu nitelik ve yeteneklerle değerlendirme listenizin başlangıcında yer alabilir.

Huawei MateBook 16s
Huawei Online Mağaza’dan satın alın

SATIN AL

Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içinde ne olduğu etkilemez, sadece Teknoblog, satış ortaklığı linkleri üzerinden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.
Fiyatlar gösterim tarihinde alınan fiyatlardır, hemen sonra değişiklik izah edebilir yada ürün satıştan kaldırılabilir.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın