Vivo X Fold Ön İnceleme: Katlanabilir telefon rekabetinde kamera farkıKatlanabilir telefon pazarı giderek olgunlaşıyor, bu alana ilk giren oyuncuların yanına yenileri ekleniyor. Vivo da geçtiğimiz ilkbaharda duyurusunu yaptığı Vivo X Fold modeliyle oyuna dahil olmuştu. Vivo, dışta kapak monitörü ve içte katlanabilir ekran olmak üzere, klasik akıllı telefon deneyimiyle daha büyük ekranlı, bir tablete yakın deneyimi bir arada sunuyor. Üstelik ZEISS teknolojisiyle desteklenen kamera sistemi sayesinde kullanıcılara iyi bir kamera deneyimi de sağlamayı hedefliyor. Bu dayanabilir telefon kısa süreliğine de olsa test merkezimize konuk oldu. Vivo X Fold ön inceleme yazısında bu telefon ile ilgili ilk izlenimlerimiz ve yorumlar yer alıyor.

Vivo X Fold’un dışında 6.53 inç, 1080 x 2520 piksel çözünürlüğünde olan bir monitör var. Bu ekran 21:9 görüntü oranına haiz. Samsung Galaxy Z Fold 3 ve 4 modellerinde gördüğümüzden daha geniş bir monitör, bu açıdan günümüzde alıştığımız akıllı telefon ekranlarına daha yakın. Bu vaziyet X Fold’u kapalı durumda kullanma isteğini ve daha da artırıyor. Büyük ekran vazgeçtiğiniz durumlarda, size yabancı gelmeyecek boyutlarıyla X Fold’u klasik bir akıllı telefon gibi kullanabiliyorsunuz. Açıldığında ise X Fold’un 8.03 inçlik monitörü ortaya çıkıyor. Vivo, Oppo’nun gittiği yoldan ilerlediği için, içerideki dayanabilir monitör kare formuna birazcık daha yakın, 1916 x 2160 piksel çözünürlüğünde olan ve 360 ppi piksel yoğunluklu monitör yeterli bir keskinliği ve netliği sunuyor.

vivo x fold ön inceleme

Vivo dışarıda 120 Hz yenileme hızlı AMOLED ekran kullanırken içeride tekrar 120 Hz’lik LTPO AMOLED monitör kullanmış. Yani yenileme hızı ekrandaki görüntülere ve içeriğe bağlı olarak dinamik halde ayarlanıyor. İçerideki ekranın HDR10+ desteğine sahip olması, bu büyük ekranda video izlerken daha gerçekçi ve canlı görüntülerden yararlanma imkanını beraberinde getirecektir. Her iki ekranın parlaklığı da yüksek. Bu sayede dışarıda da rahatça kullanma imkanına sahip oluyorsunuz.

Vivo X Fold’un dikkatimizi çeken bir başka müspet yanı da sağlamlık hissini iyi biçimde vermesi oldu. Bir dayanabilir telefona nazaran fazlasıyla kararlı ve sağlam duruyor. Menteşesi oynak değil, şiddeti iyi, bununla beraber açarken veya kapatırken oldukça fazla qüç yürütmek gerekmiyor. Vivo, Oppo ve Motorola’nın telefonlarındaki şeklinde bir menteşe yapısı tercih etmiş, şu demek oluyor ki dayanabilir ekran kapandığında su damlası biçimini alıyor. Bu da bununla beraber boşluksuz bir katlanmayı getiriyor. Bunun en büyük yararlarından biri de cepte taşırken araya toz veya parçacıklarının girişinin engellenmesi oluyor. Bir öteki büyük yararı da ekrandaki kırışıklık izinin azca olması. Tam karşıdan baktığınızda, beyaz arka planda ve maksimum parlaklıkta bile ortadaki kat izi fazlaca zor fark ediliyor. Tabii ki, belli bir açıdan sonra, biraz daha ekrandan yansıyan ışığın etkisiyle kat izi anlaşılıyor. Ancak bu konum fazlasıyla düzgüsel.

vivo x fold ön inceleme

Katlanabilir telefon aleni durumdayken 6.3 milimetre, kapalı durumdayken 14.6 milimetrelik kalınlığa ulaşıyor. Açık hâldeyken haiz olduğu kalınlık tabletlerle aynı seviyelerde. Kapalı olduğunda ise parlak zeka telefonlara nazaran daha kalın olduğunu söylemek gerekiyor. Aynı biçimde, 311 gram ile bir akıllı telefon için ağır. Kapalı hâlde kullanırken kalınlık ve ağırlık düzgüsel bir parlak zeka telefon kullanmaya nazaran daha zorlayıcı olabilir, sadece bu telefonu kullanırken çoğunlukla aleni bir yapı tercih edileceğini göz önünde bulundurduğumuzda, ağırlık ve kapalı hâldeki kalınlık göz ardı edilebilir gibi duruyor.

Sağlamlık hissini iyi halde vermesiyle birlikte, Vivo X Fold’da suya dayanıklılık özelliği yok. Halbuki Samsung, Galaxy Z Fold 3 ile beraber bu desteği sunmaya başlamıştı ve şimdilerde Türkiye’de satışa sunulan Z Fold 4’te de aynı desteğin bulunduğunu görüyoruz. Telefonun arka tasarımı ise çok şık. Vivo gelişmiş kamera sistemin varlığını iyi şekilde ortaya koyacak bir kamera modülü tasarlamış. Dörtlü kamera modülü yuvarlak bir adaya yerleştirilirken ZEISS logosu ve flaşın yanındaki yazılar, Vivo logosu yataya yerleştirilmiş olsa bile, kullanıcıların çoğu zaman cihaz aleni durumdayken resim yada video çekmek isteyebileceği düşüncesinin ön planda bulunduğunu gösteriyor.

vivo x fold ön inceleme

Hazır söz kameradan açılmışken buradan devam edelim. Vivo X Fold’u diğer dayanabilir telefonlardan ayıran en mühim unsurlardan biri gelişmiş kamera sistemi. ZEISS teknolojisine haiz olan kamera sisteminin başrolünde 50 megapiksel kamera var. F/1.8 diyafram, optik imaj sabitleme benzer biçimde özellikleri var. 48 megapiksel ultra geniş açılı kameranın yanında, 12 megapiksel, 2 kat optik yakınlaştırma özellikli telefoto kamera var. 8 megapiksel çözünürlüğünde olan periskop telefoto kamera ise 5 kat optik yakınlaştırma imkanı sağlıyor ve optik imaj sabitlemeye haiz. Zeiss optik teknolojisi de bu kamera sistemine güç veriyor.

Vivo X Fold’da kullanışlı bir kamera uygulaması var. Çoğu parlak zeka telefonun kamerasında gördüğümüz AI ibaresinin yerine ZEISS ibaresi var. Bunun açılması hâlinde daha naturel renklerin sunulmuş olduğu belirtiliyor. Çektiğimiz karelerde, özellikle ışığın iyi olduğu ortamlarda ZEISS modu pek ayrım yaratmıyor. Ancak gece çekimlerinde hafifçe de olsa gözün gördüğüne daha yakın bir renk düzeni sağladığını söyleyebiliriz. Bunun haricinde iyi aydınlatılmış ortamlarda çektiğimiz karelerde renkler canlı, hafifçe bir sıcak tarafa doğru kaçış var, parlaklık ve detaylar da iyi seviyede bulunuyor. Portre modu da iyi çalışıyor benzer biçimde görünüyor, süjeyle arka planın ayrışması iyi, saç tellerindeki detaylar iyi işlenmişe benziyor. Özel bir makro modu var, sadece çekimlerde oldukça büyük farklar gördüğümüzü söyleyemeyiz.

Hem kapak ekranında bununla beraber içerideki dayanabilir ekrana yerleştirilmiş 16 megapiksel, f/2.5 kameralar var. Bu kameralar da iyi iş çıkarıyor şeklinde görünüyor. Ancak kapak ekranındaki kameranın varsayılan olarak perspektif daha geniş şeklinde görünüyor. Grup çekimlerinde çoğu zaman telefon kapalı hâldeyken çekim yapmanız iyi olabilir. Bununla birlikte aygıt açık durumdayken kapak ekranını bir vizör benzer biçimde kullanabilirsiniz. Bu durumda arka kameralarla da selfie çekmek iyi sonuçlar verecektir. Ayrıca bir kişiyi veya birkaç kişiyi çekerken de onların kapak ekranını bir vizör olarak kullanarak kendilerini görmelerini sağlayabilirsiniz.

vivo x fold ön inceleme

Video çekimi tarafında Vivo X Fold 8K video kaydı yapabiliyor. Ancak bunu pek yapacağınızı düşünmüyoruz. Genellikle 4K/60fps modunu kullanacağınızı düşünerek böyle bir çekim yaptık ve sonuç gerçekten etkisi altına alan. Optik görüntü sabitleme fazlaca iyi çalışıyor, profesyonel bir video kamera ile boy ölçüşebilecek durağanlıkta ve kalitede video kaydı yapılıyor. Ortamdaki seslerin kaydı da kaliteli biçimde yapılıyor. Üstelik video çekim ekranındaki bir kontrole dokunarak arka plan gürültüsünü filtreleyip konuşan bireyin sesinin ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Vivo X Fold’da bu da iyi biçimde çalışıyor. Sonuç olarak Vivo X Fold’un kamera sistemi özel günlerde hem fotoğraf bununla beraber video çekimi için fazlasıyla kullanışlı görünüyor.

İçerideki donanım bileşenlerine baktığımızda Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1 işlemci var. 12 GB RAM mevcut. Vivo’nun bize gönderdiği kontrol ürününün 512 GB dahili hafızası var. MicroSD kart yuvası yok, sadece bu kapasite fazlasıyla yeterli. Öte taraftan 256 GB kapasitenin de çoğu kullanıcı için yeterli olacağını söyleyebiliriz. Telefonun kullanıcı arayüzü akıcı, kapalı formdayken aleni forma geçtiğinizde, kapak ekranındaki uygulamanın içerideki katlanabilir ekrana daha büyük formda geçirilmesi de hızlı şekilde gerçekleşiyor. Bu arada telefonun hem kapak ekranında aynı zamanda içerideki karşı koyabilir ekranında parmak izi okuyucu var. Sadece tek bir ekranda parmak izi eklemek ehil, bunu diğer ekranda da kullanabilirsiniz. Bu açıdan Vivo’nun daha ilkin karşı koyabilir telefonlarda pek görmediğimiz bir özelliği sunduğunu görüyoruz. 4600 mAh kapasiteli pilin de bir dayanabilir telefon için ortalamanın üstünde olduğunu söyleyebiliriz. 66W kablolu şarj, 50W kablosuz şarj ve 10W ters kablosuz şarj var. Vivo X Fold şık bir kutuda geliyor ve kutuda da çift USB-C girişli 80W güç adaptörü, USB-C kablosu ve kulaklık bulunuyor. Yüksek fiyatla geleceğini düşündüğümüz bu ürün için Vivo, aksesuarlar için ek gider yapmanıza gerek bıraktırmıyor.

vivo x fold ön inceleme

Test için gelen Vivo X Fold’da OriginOS, şu demek oluyor ki Vivo’nun hususi Android arayüzü var. Çinli yazılım olduğu için alıştığımız Android telefon deneyimi mevcut değil, öteki bir deyişle Google uygulamaları, Google Play Store, vs. Yok. Bu nedenle günlük kullanımda nasıl bir tecrübe sunmuş olduğu ile alakalı fazla yorum yapamayız. Ancak Vivo’nun içerideki büyük monitörü bölünmüş pencerelerle kullanma mevzusunda Samsung’un Z Fold modellerindeki yolu izlediğini görüyoruz. İki uygulamayı aynı anda bölünmüş pencerelerde kullanmak olası olurken daha fazla uygulamayı yüzen pencerelerde açabilirsiniz. Toplam dört uygulamayı ekranda aynı anda tutmak olası oluyor. Bölünmüş pencerelerde açılmış uygulamalara grup olarak kısayol açabilir, dilediğiniz zaman bunları hızlıca açabilirsiniz.

Ses konusunda da Vivo X Fold, bir amiral gemisi telefondan beklenen performansı sergiliyor. Çift hoparlör yardımıyla stereo ses çıkışı iyi halde sunuluyor. Ancak aleni durumdayken ses çıkışının kapalı durumdakine gore biraz daha iyi bulunduğunu söylesek yanlış olmayacaktır.

Vivo X Fold ile geçirdiğimiz kısa sürenin nihayetinde elde ettiğimiz izlenimler fazlasıyla olumlu. Bu telefon iyi bir araç-gereç kalitesine sahip ve sağlamlık hissini fazlasıyla veriyor. İçerideki katlanabilir ekranda kırışıklık, düzgüsel kullanım açısında nerede ise yok denecek seviyede. Dışarıdaki monitör da yeterli genişliği sayesinde kullanışlı, düzgüsel bir parlak zeka telefon kullanım hissini iyi halde sunuyor. Sadece içteki değil, dıştaki ekranda da bir şeyleri keyifle takip etmek olası olacaktır. Güçlü ses sistemi de bu alanda iyi bir multimedya deneyimi elde etmeye yardımcı oluyor. İçerideki donanım bileşenleri 2022 model bir amiral gemisi için beklentiler düzeyinde, pil kapasitesi de bir karşı koyabilir telefon için iyi. Üstelik, yine üst derslik telefonlarda olmasını beklediğimiz hızlı şarj ve kablosuz şarj özellikleri de var. ZEISS optikli ve dört kameralı arka kamera sistemi başta olmak suretiyle, kamera sistemi şimdiye kadar gördüğümüz karşı koyabilir telefonlar arasında en iyisi desek yanlış olmayacaktır.

kaynak: teknoblog.com

Yorum yapın