Instagram Aile Merkezi özelliği Türkiye’de kullanımda

Instagram Aile Merkezi özelliği Türkiye’de kullanımdaGeçtiğimiz aylarda Amerika’de kullanıma sunulan Instagram Aile Merkezi özelliği Türkiye’de de kullanıma açıldı. Aile Merkezi özelliği ile beraber anne babalar çocukları için yeni kontrol mekanizmaları kurma ve sosyal medya denetimi ile alakalı eğitim sahibi olma imkanı elde edecek.

Ebeveynlerin Aile Merkezi hususi durumunu kullanılabilmesi için çocuklarına onaylama daveti göndermesi ehil olacak. Davetin kabul edilmesi halinde anne babalar çocuklarının günlük ve haftalık olarak Instagram kullanımını sınırlamak istedikleri muayyen saatleri ayarlayabilecekler. Yeni kontrol özellikleri, evlatları bir gönderiyi veya hesabı şikayet ettiğinde, ebeveynlere kimin yakınma edilmiş olduğu ve şikayetin türünün ne olduğuna dair de ayrıntılı bilgi edinme imkanı tanıyacak.

Ebeveynler hem de Instagram Aile Merkezi hususi durumunun içinde bulunan bilgilendirici makalelerden de faydalanabilecek. ParentZone, Media Smarts, Ulusal Medya Okuryazarlığı Eğitimi Derneği ve Siber Zorbalık Araştırma Merkezi benzer biçimde kuruluşlar tarafınca gösterilen bu makaleler, anne babalara, çevrimiçi emniyet konularıyla alakalı gençlerle iyi mi konuşulacağı hakkındaki yararlı ipuçları verecek. Instagram, bu sayede ebeveynlerin çocuklarının sosyal medya denetimini daha bilinçli bir halde sağlamasına destek olmayı amaçlıyor.

instagram aile merkeziConnectSafely.Org CEO’su Larry Magid, Instagram Aile Merkezi hakkında yapmış olduğu açıklamada Instagram’ın, genç kullanıcıların gizliliklerini ve özerkliklerini ihlal etmeden anne baba denetimi araçlarını geliştirmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi. Magid, anne-baba denetiminin çocuklar tarafınca verilecek olan onaya bağlı olmasının çocuk ve anne-baba arasında bir zorlama ilişkisinden ziyade iş birliğine dayalı bir ilişkiyi teşvik ettiğine ve çocuklar üzerinde bir kontrol mekanizması kurmaktan oldukca onlara doğru kararlar almaları mevzusunda rehberlik etmekle ilgili olduğuna parmak bastı. Magid’e nazaran araçlar, ebeveynlere, gençlerin her hareketini yönetmeden veya ebeveyni aşırı miktarda malumat ile boğmadan, çocuklarının Instagram’ı nasıl kullandığına dair düşünce veriyor.

Instagram aynı zamanda Keşfet sayfasında yeniden yine aynı tür içerikleri tüketen genç kullanıcılar için de “Nudges” isminde yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bu hususiyet ile birlikte Instagram genç bir kullanıcının yine yine aynı tip içerikleri tükettiğini gözlemlediğinde ve bu içeriğin zararlı olduğunu tespit ettiğinde kullanıcıyı “dürterek” başka içeriklere yönelmesini sağlayacak. Instagram, bu özellik ile beraber gençleri yeni içerikler keşfetmeye teşvik etmeyi ve gençlerin sosyal medyada geçirdiği tarihi daha güvenilir ve kaliteli hale getirmeyi amaçlıyor.

Geçtiğimiz aylarda Instagram’da uzun zaman geçiren gençlere are vermeleri gerektiğini belirten bir bildirim hususi durumunu hayata geçiren Instagram, bu özelliğin kapsamını genişleterek oldukça fazla Reels tüketen ergenler için de Reels izlemeye ara vermeleri için bir hatırlatma seçeneğini kullanıma sundu. Instagram, yeni ara verme uyarısı yardımıyla oldukça fazla Reels kullanan genç kullanıcılarda farkındalık oluşturmayı hedefliyor.

kaynak: teknoblog.com

Similar Posts

Bir cevap yazın