Maks Q: Galaktik | TechCrunch

Merhaba ve Max Q’ya tekrar hoş geldiniz! Herkesin Anma Günü kutlu olsun.

Bu konuda:

 • Astranis’in GEO uydularına yeni yaklaşımı
 • Virgin Galactic’in gökyüzüne dönüşü
 • SpaceX’ten haberler ve daha fazlası

AstranisSan Francisco merkezli bir uydu internet kuruluşu olan , Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ilk uzay aracının bir kilometre taşı testi tamamladığını ve Haziran ortasından itibaren Alaska kırsalına geniş bant erişimi sağlamaya başlayacağını söyledi.

2015 yılında John Gedmark ve Ryan McLinko tarafından kurulan şirket için büyük bir adım. Çift, uydu gelişimine ilk prensipler yaklaşımını benimseyerek, jeosenkronize yörünge için daha küçük, daha ucuz bir uzay aracı – Dünya’dan en uzak ve tartışmasız en yaşanmaz yörünge – yapabileceklerine ve bunları interneti milyonlara, hatta milyarlara ulaştırmak için kullanabileceklerine bahse girdiler. dünyanın dört bir yanındaki insanların

Bahisleri karşılığını veriyor: Şirketin ilk uydusu Arcturus, Nisan sonunda bir Falcon Heavy ile fırlatıldı. Uzay aracı, roketin üst aşamasından ayrıldıktan sonra iki dakikadan kısa bir süre içinde Astranis mühendislerine telemetri ve izleme verileri göndermeye başladı. Oradan, uydu Utah’daki bir internet ağ geçidine bağlandı ve ilk kez Alaska’daki birden çok kullanıcı terminaliyle iletişim kurdu.

astranis takımı

Görsel Kaynakları: Astranis

takip eden uzayın kenarına başarılı uçuşuzay turizmi şirketi Virgin Galactic, Haziran ayında ticari hizmete girmeye hazır olduğunu açıkladı.

Virgin Galactic’in uçağı VMS Eve, altı kişilik bir mürettebat (artı iki uçak pilotu) ile sabah 9:15 civarında New Mexico fırlatma sahasından ayrıldı. VSS Unity uzay uçağı, bir saatten biraz fazla bir süre sonra jetin kanadından düştü ve 44.500 fit yükseklikte yörünge altı uzaya doğru havalandı. Tüm görev yaklaşık 90 dakika sürdü.

Unity 25 adı verilen görev, şirketin operasyonlarında yaklaşık iki yıllık bir arayı sonlandırıyor. O son uçuş, Haziran 2021’de gerçekleşen, ayrıca şirket kurucusu milyarder Richard Branson da dahil olmak üzere altı kişiyi yörünge altı uzaya götürdü. Virgin Galactic, Unity 25 misyonunu yayınlamazken, şirket sosyal medyada takipçilerini güncel tuttu. YouTube ve Twitter’da büyük takipçilere sahip özel bir haber sitesi olan NASA Spaceflight, uçuşu gayri resmi olarak canlı yayınladı.

Görsel Kaynakları: Bakire Galaktik

TC ve ötesinden daha fazla haber

 • Filo Alanı uzay tabanlı maden arama işini büyütmek için 33 milyon dolar topladı. (Uzay Haberleri)
 • GitaiTokyo merkezli bir girişim olan , Ay ve Mars için iş gücü olarak robotları kullanmak istiyor. (TechCrunch)
 • NASA bir sonraki Uzay Fırlatma Sistemi görevi (Artemis II) için Mobile Launcher 2’nin inşası üzerinde çalışıyor ve çelik Kennedy Uzay Merkezi’ne geliyor. (bechtel)
 • NASA’nın Baş Müfettişlik Ofisi, Artemis programı ve özellikle Uzay Fırlatma Sistemi ve RS-25 roket motorlarının geliştirilmesi ile ilgili maliyet aşımlarını dehşet verici buldu. (OIG)
 • Uydu Vu, bir termal görüntüleme girişimi, ilk lansmanından önce yeni bir fon dilimini kapattı. (TechCrunch)
 • UzayX Starship fırlatma programının çevresel etkileri nedeniyle düzenleyiciye karşı açılan bir davada ABD Federal Havacılık İdaresi’ne ortak davalı olarak katılacak. (CNBC)
 • Güney Kore yerli üretim roketini uzaya fırlattı. (Reuters)
 • SkyFi herkesin akıllı telefonlarından uydu görüntüleri sipariş etmesine olanak tanır. (TechCrunch)
 • Uzay Limanı Şirketi Evolution Space ile ortaklaşa denizde roket fırlatma potansiyelini gösterdi. (Evrim)
 • TL11 uzay ortamı için video çözümlerini daha da geliştirmek için tohum öncesi finansmanı kapattı. (TL11)
 • Büyükayı ABD Hava Kuvvetleri ile biri uzay fırlatma ve diğeri hipersonik olmak üzere iki devasa motorun geliştirilmesine devam etmek için bir sözleşme kazandı. (Savunma Haberleri)
 • Virgin Orbit’in fırlatma işi parçalar karşılığında Rocket Lab, Stratolaunch ve Vast’a satıldı. (TechCrunch)

Max Q size benim tarafımdan getirildi, Aria Alamalhodaei. Max Q’yu okumaktan hoşlanıyorsanız, onu bir arkadaşınıza iletmeyi düşünün.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın