Alphabet’s Intrinsic, robotik bir uygulama geliştirme platformu olan Flowstate’i piyasaya sürdü

Şu anda robotik alanın en sıcak köşesi robotların kendileri değil. Bu şirketler, sistemlerini depolar ve fabrikalar gibi yerlere yerleştirmekle mükemmel bir iş çıkardılar, ancak daha geniş anlamda onları gerçekten yönetme ve programlama sorusu biraz daha belirsiz. Bu robotik sistemler için özel yazılım geliştirmek genellikle zordur ve üçüncü taraf sistemlerle çalışmaz.

2021’de duyurulduğu zaman, Alphabet X mezunu Intrinsic, planlarına ilişkin şu içgörüyü sundu:

Son birkaç yıldır ekibimiz, endüstriyel robotlara görevleri tamamlarken algılama, öğrenme ve otomatik olarak ayarlamalar yapma yeteneğinin nasıl verileceğini araştırıyor, böylece daha geniş bir ayar ve uygulama yelpazesinde çalışıyorlar. Alphabet’teki ekiplerle ve ortaklarımızla gerçek dünyadaki üretim ortamlarında işbirliği içinde çalışarak, otomatik algılama, derin öğrenme, takviyeli öğrenme, hareket planlama, simülasyon ve kuvvet kontrolü gibi teknikleri kullanan yazılımları test ediyoruz.

Bu sabah, şirket ilk ürünü Flowstate’i duyurdu, bu vaatlerden bazılarını yerine getirmek için tasarlanmış bir geliştirme platformu. Yazılım, robotik uzmanı olmayanların bu donanım sistemleri için iş akışları geliştirmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

CEO Wendy Tan White, TechCrunch’a “İlk ürünümüz bir çözüm oluşturucu” dedi. “Intrisic Flowstate ile şunu söylüyoruz: onu tasarlayabilir, inşa edebilir ve konuşlandırabilirsiniz. Dünyanın mevcut becerilerde hala erken olduğunun farkındayız. Sunduğumuz bu iş akışında bir araya getirilemezler. Ayrıca becerilerin de kullanılabilir olmasına izin vereceğiz. Daha geniş ekosistemin dahil olmaya başlamasını istiyoruz. Alphabet’ten çıkmanın avantajlarından biri, biraz makine öğrenimine ve hatta derin takviyeli öğrenmeye ihtiyaç duyduğunuz görme ve zorla geri bildirim gibi daha karmaşık becerilerden bazılarıdır. Bu becerilerden bazılarını da oluşturabildik. Akış durumunda bulacağınız şey, yalnızca çözüm oluşturucunun kendisi değil, aynı zamanda bazılarına bugün var olmayan veya erişmesi kolay olmayan bir beceriler kitaplığıdır.”

Sistemin özünde, kullanıcıların daha karmaşık iş akışlarını bir araya getirmesine izin veren bir grafik ağaç bulunur. Mevcut beceriler arasında poz tahmini, manipülasyon, kuvvete dayalı yerleştirme ve yol planlama yer alır. Platform, akışlara entegre edilecek şekilde kendi becerilerini tasarlayabilen üçüncü taraf geliştiricilere de açılacak.

Görsel Kaynakları: içsel

Bunun diğer büyük parçası simülasyon. Bu, kullanıcılara gerçek dünyadaki sonuçları belirlemek için sanal bir dünyada senaryoları aynı anda çalıştırma yeteneği sağlayan, günümüzde robotik konuşlandırmaların çoğunda kilit noktadır. Platform, aynı zamanda robotik işletim sistemi ROS’u da yöneten Open Robotics tarafından yönetilen açık kaynaklı bir platform olan Gazebo’yu kullanıyor. Bağlantılı kar amacı gütmeyen kol Open Source Robotics Corporation, geçen Aralık ayında Intrinsic tarafından satın alındı.

Open Robotics CEO’su ve şu anda Open Robotics’in direktörü olarak görev yapan Brian Gerkey, “Satın almayla birlikte, eskiden OSRF (Açık Kaynak Robotik Vakfı) altında çalışan çekirdek mühendislik ekibi şimdi Intrinsic üzerinde çalışıyor,” diyor. Intrinsic’te. “Intrinsic’i belki de en önemlilerinden biri olarak düşünmelisiniz, ama aslında ROS ekosistemindeki sadece bir oyuncu. Bir grup mühendis istihdam ediyoruz ve kendilerini geliştirmeleri ve ROS topluluğuna geri katkıda bulunmaları için desteklemeye kararlıyız.”

Haber, Every Day Robotics de dahil olmak üzere Alphabet’te hissedilen büyük çaplı işten çıkarmaların ardından geldi. “EDR (Every Day Robotics) ekibi (Google) Brain’e taşındı” diye açıklıyor. “Bu ürün, Google Deep Mind ile birleşti. DeepMind ile zaten çok çalışıyorduk. Tamamen entegre Google DeepMind ekibi, potansiyel olarak EDR ile kullanılabilecek olanlar da dahil olmak üzere daha fazla beceri geliştirmemize tamamen yardımcı olmayı amaçlıyor.”

Tan White, Intrinsic’in iş gücünde 40 kişilik bir azalma olmasına rağmen şirketin işten çıkarmalardan büyük ölçüde etkilenmediğini söylüyor. Aksine, sarsıntıların şirket içindeki küçük bir pivotun parçası olduğunu açıklıyor.

“Bazı belirli işten çıkarmalar yaptık” diyor. “Mezun olduk ve aslında birkaç satın alma gerçekleştirdik. Bu projenin ne olduğu konusunda netleşiyorduk. Daha çok donanım tabanlı birkaç proje vardı ve biz buna odaklanmamayı tercih ettik. İşten çıkarmalar aslında bununla ilgiliydi. Yaptığımız şeyin ve o ilk ürünün yazılıma ve yapay zeka kısmına odaklanmaktı. Sanırım o zamanlar dış dünyayı karıştıran şey, satın alma işlemini açıkça Open Robotics ile yapıyor olmamızdı. Yazılım odaklı olmak istediğimize karar vermemiz açısından birbirleriyle ilgiliydiler, Open Robotics’in gerçekten çok iyi uyduğu yer burası.”

Şirket ayrıca geçen yılın Nisan ayında Vicarious’u satın almıştı. Tan White, bu ekibin yaklaşık %80’inin şu anda hala Intrinsic için çalıştığını söylüyor. “Belirli uygulamalardaki uzmanlıkları kritik öneme sahip” diye ekliyor. “Sahip olduğumuz becerilerde göreceğiniz uygulamalardan bazıları, Dolaylı Kod’a dayalıdır.”

Flowstate artık bir beta olarak mevcuttur. Intrinsic, canlı yayının ilk saatinde 100’den fazla kayıt olduğunu söylüyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın