Birlikte, açık kaynaklı üretici yapay zeka modelleri oluşturmak için 20 milyon dolar topladı

Deneme yazabilen, çizim ve müzik oluşturabilen ve daha fazlasını yapabilen üretken yapay zeka, büyük yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Bir kaynağa göre, üretken AI girişimleri 2023’ün ilk çeyreğinde 1,7 milyar dolar topladı ve ek 10,68 milyar dolar değerinde anlaşma yaptı. ilan edildi çeyrekte ama henüz tamamlanmadı.

Çok sayıda rekabet var, içermek OpenAI ve Anthropic gibi görevliler. Ancak bu gerçeğe rağmen, VC’ler denenmemiş oyunculardan ve gelecek vadeden oyunculardan çekinmiyor.

Konuşma konusu olan mesele, Birlikte, açık kaynak üretken AI geliştiren bir girişim, bugün Lux Capital’in liderliğinde Factory, SV Angel, First Round Capital, Long Journey Ventures, Robot Ventures, Definition’ın katılımıyla 20 milyon $ topladığını duyurdu. Capital, Susa Ventures, Cadenza Ventures ve SCB 10x. PayPal’ın kurucularından biri olan Scott Banister ve Cloudera’nın kurucu çalışanı Jeff Hammerbacher dahil olmak üzere birçok yüksek profilli melek yatırımcı da dahil oldu.

Lux Capital’den Brandon Reeves TechCrunch’a e-posta yoluyla “Birlikte, bilgi işlem ve sınıfının en iyisi temel modelleri genelinde açık bir ekosistem sağlayarak yapay zekanın ‘Linux anına’ öncülük ediyor” dedi. “Birlikte ekip, bireylerden işletmelere kadar herkesin katılmasına izin veren canlı bir açık ekosistem yaratmaya kararlıdır.”

Haziran 2022’de piyasaya sürülen birlikte, Vipul Ved Prakash, Ce Zhang, Chris Re ve Percy Liang’ın buluşudur. Prakash daha önce sosyal medya arama platformu Topsy’yi kurdu. Edinilen 2013 yılında, daha sonra kıdemli yönetmen olduğu Apple tarafından. Zhang, ETH Zürih’te bilgisayar bilimi doçentidir ve şu anda “merkeziyetsiz” yapay zeka alanında ücretli ve lider araştırma yapmaktadır. Re’ye gelince, o da dahil olmak üzere çeşitli girişimlerin kurucu ortağı oldu. SambaNova, yapay zeka için donanım ve entegre sistemler oluşturan. Stanford’da bir bilgisayar bilimi profesörü olan Liang da üniversitenin Temel Modeller Araştırma Merkezi’ni (CRFM) yönetiyor.

Prakash, Zhang, Re ve Liang, Together ile kendi sözleriyle “kuruluşların yapay zekayı üretim uygulamalarına dahil etmesine yardımcı olan” açık kaynaklı üretken yapay zeka modelleri ve hizmetleri yaratmanın peşinde. Bu amaçla, Together, kurucu ortakların ölçeklenebilir bilgi işlemi, baskın tedarikçilerden (ör. Google Cloud, AWS, Azure, Google Cloud, AWS, Azure, vesaire.)

TechCrunch’a bir e-posta röportajında ​​Prakash, “Üretken modellerin toplum için önemli bir teknoloji olduğuna ve kapalı sistemlere açık ve merkezi olmayan alternatiflerin AI ve toplum için en iyi sonuçları sağlamak için kritik olacağına inanıyoruz” dedi. “Kuruluşlar üretken yapay zeka stratejilerini tanımlarken gizlilik, şeffaflık, özelleştirme ve devreye alma kolaylığı arıyorlar. Kapalı kaynak modellere ve verilere sahip mevcut bulut teklifleri, gereksinimlerini karşılamıyor.”

Haklı – en azından görevdekiler baskıyı hissettikleri sürece. Dahili bir Google notu sızdırılmış ayın başlarında, arama devinin – ve bu nedenle rakiplerinin – uzun vadede açık kaynaklı yapay zeka girişimlerine karşı rekabet edemeyeceği anlamına geliyor. Bu arada, OpenAI’nin, açık kaynak alternatiflerinin çoğalmasının ortasında, ilk açık kaynaklı metin üreten AI modelini halka tanıtmaya hazırlandığı bildiriliyor.

Together’ın ilk projelerinden biri, Kırmızı PijamaOpenAI’nin çizgileri boyunca “sohbet” modelleri de dahil olmak üzere bir dizi açık kaynak üretici modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. ChatGPT. MILA Québec Yapay Zeka Enstitüsü, CRFM ve ETH’nin veri bilimi laboratuvarı DS3Lab, RedPajama dahil olmak üzere Birlikte ve birkaç grup arasındaki ortak çalışma, kuruluşların izin verilen şekilde lisanslanabilecek modelleri önceden eğitmesine olanak tanıyan bir veri setinin yayınlanmasıyla başladı.

Birlikte’nin bugüne kadarki diğer çabaları arasında, açık kaynak metin oluşturma modeli GPT-J-6B’nin (araştırma grubu tarafından piyasaya sürülen) bir çatalı olan GPT-JT yer alıyor. EleutherAI), Ve OpenChatKitbir ChatGPT eşdeğeri denemesi.

Prakash, “Bugün, açık kaynak üretim modellerini eğitmek, ince ayar yapmak veya ürün haline getirmek son derece zordur” dedi. “Mevcut çözümler, yapay zeka konusunda önemli bir uzmanlığa sahip olmanızı ve aynı anda ihtiyaç duyulan büyük ölçekli altyapıyı yönetebilmenizi gerektirir. Together platformu, kullanımı kolay ve erişilebilir bir çözümle, her iki zorluğun da üstesinden geliyor.”

Yine de, Together’ın ne kadar kusursuz olduğu görülmeye devam ediyor – platform henüz GA’da piyasaya sürülmedi. Ve çabalarının daha geniş AI manzarası bağlamında biraz tekrarlayıcı olduğu iddia edilebilir. Hem topluluk gruplarından hem de büyük laboratuvarlardan gelen açık kaynak modellerinin sayısı gün geçtikçe büyüyor, pratikte. Hepsi ticari kullanım için lisanslı olmasa da, Databricks’inkiler gibi bazıları Dolly 2.0vardır.

AI donanım altyapısı cephesinde, büyük genel bulut sağlayıcılarının yanı sıra, CoreWeave piyasa fiyatlarının altında güçlü bilgi işlem sunma iddiasındadır. oldu bile denemeler AI metin üreten modelleri çalıştırmak için topluluk tarafından desteklenen ücretsiz hizmetler oluşturmada. (Together, geçici olarak Together Dağıtılmış Bulut olarak adlandırılan ve GPU’lar da dahil olmak üzere internetteki gönüllülerden alınan donanım kaynaklarını bir havuzda toplayacak bir platform oluşturarak bu topluluk gruplarının ayak izlerini takip etmeyi amaçlıyor.)

Peki Birlikte masaya ne getiriyor? Prakash’a göre daha fazla şeffaflık, kontrol ve mahremiyet. Başlangıç ​​tarafından yapılandan farklı olmayan bir satış konuşması. Kararlılık AIçeşitli bitmiş ürünleri ticarileştirirken ve bunun üzerine hizmetler satarken, bilgi işlem ve sermayeyi açık kaynak araştırmasına yönlendirir.

“Açık veri kümeleri üzerinde önceden eğitilmiş açık kaynak modelleri, kuruluşların modelleri kendi uygulamalarına göre tam olarak incelemesine, anlamasına ve özelleştirmesine olanak tanıdığından, yasal düzenlemelere tabi kuruluşlar açık kaynağın büyük müşterileri olacaktır” dedi. “Yapay zekadaki zorlukların ancak birlikte çalışan küresel bir topluluk tarafından aşılabileceğine inanıyoruz. Bu nedenle, insanlık için en iyi yapay zeka sistemlerini üreten, kendi kendini idame ettiren, açık bir ekosistem oluşturmayı ve yönetmeyi misyon edindik.”

Emin olmak için yüce bir hedef. Ve şu anda herhangi bir müşterisi olup olmadığını söylemeyen, çok daha az gelir olan Together için daha ilk günler. Ancak şirket, ekibinin büyüklüğünü yıl sonuna kadar 24 çalışandan yaklaşık 40’a çıkarmayı ve başlangıç ​​sermayesinin geri kalanını Ar-Ge, altyapı ve ürün geliştirmeye harcamayı planlayarak hızla ilerliyor.

Prakash, “Açık kaynaklı üretken modellere dayanan Together çözümü, büyük kuruluşların gereksinimlerinin anlaşılması ve bu ihtiyaçların her birinin ele alınması üzerine inşa edildi ve işletmelere üretken yapay zeka stratejileri için temel platformu sağladı” dedi. “Together, daha fazla şeffaflık, kontrol ve mahremiyet arayan işletmelerden büyük ilgi görüyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın