Anthropic, yeni nesil AI asistanları oluşturmak için 450 milyon dolar topladı

antropikOpenAI gazileri tarafından ortaklaşa kurulan önde gelen üretken AI girişimi, Spark Capital liderliğindeki bir C Serisi finansman turunda 450 milyon dolar topladı.

Anthropic, turun işine ne kadar değer verdiğini açıklamadı. Ama bilgi bildirildi Mart ayı başlarında şirket, 4,1 milyar doları aşan bir değerlemeyle sermaye artırmaya çalışıyordu. Bu rakamın basketbol sahasında olması şaşırtıcı olmaz.

Sound Ventures ve diğer açıklanmayan VC taraflarının yanı sıra Google (Anthropic’in tercih ettiği bulut sağlayıcısı), Salesforce (Salesforce Ventures kanadı aracılığıyla) ve Zoom (Zoom Ventures aracılığıyla) dahil olmak üzere teknoloji devleri finansmana katıldı. Çok çeşitli konuşma ve metin işleme görevlerini gerçekleştirmek için AI kullanan Anthropic teknolojisinin vaadine güçlü bir inancın sinyalini veriyor gibi görünüyor.

CEO Dario Amodei yaptığı açıklamada, “Bu önde gelen yatırımcıların ve teknoloji şirketlerinin Anthropic’in misyonunu desteklemesinden heyecan duyuyoruz: AI araştırması ve güvenliği sınıra koyan ürünler,” dedi. “İnşa ettiğimiz sistemler, işletmeleri ve tüketicileri şimdi ve gelecekte olumlu yönde etkileyebilecek güvenilir yapay zeka hizmetleri sağlamak üzere tasarlanıyor.”

Zeka olarak, son zamanlarda Zoom ilan edildi “Güvenilirlik, üretkenlik ve güvenliğe odaklanan, müşteriye dönük yapay zeka ürünleri oluşturmak” için Anthropic ile bir ortaklık benzer Google ile bağlantı. Anthropic, sağlık, İK ve eğitim dahil olmak üzere sektörlerde bir düzineden fazla müşteriye sahip olduğunu iddia ediyor.

Belki de tesadüf değil, Seri C ayrıca Spark Capital’in OpenAI’nin eski ürün başkanı Fraser Kelton’u bir girişim ortağı olarak işe almasından sonra gelir. Spark, Anthropic’in ilk yatırımcılarından biriydi. Ancak VC firması, özellikle üretken AI alanında erken aşamadaki AI girişimlerini arama çabalarını iki katına çıkardı. kırmızı sıcak.

C Serisi ile bağlantılı olarak Anthropic’in yönetim kuruluna katılan Spark Capital genel ortağı Yasmin Razavi, “Spark’ta hepimiz, güvenilir ve dürüst yapay zeka sistemleri oluşturma görevlerinde Dario ve tüm Anthropic ekibiyle ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.” , bir basın açıklamasında söyledi. “Anthropic, kendini güvenli ve yetenekli yapay zeka sistemleri oluşturmaya adamış birinci sınıf bir teknik ekip oluşturdu. Anthropic’in ürünlerine ve araştırmalarına verilen son derece olumlu tepkiler, AI’nın toplumlarımızda yeni bir gelişme paradigmasının kilidini açma konusundaki daha geniş potansiyeline işaret ediyor.”

Yeni 350 milyon dolarlık dilimle, Anthropic’in en büyük hazinesi 1,35 milyar dolar gibi muazzam bir rakama ulaştı. Bu, bugüne kadar toplamda 11,3 milyar doları aşan OpenAI tarafından gölgede bırakılan, yapay zekadaki en iyi finanse edilen girişimler listesinin neredeyse başında yer alıyor (binaen CrunchBase’e). Yarışmacı çekim AIYapay zeka destekli bir kişisel asistan inşa eden bir girişim şirketi 225 milyon dolar güvence altına alırken, diğer bir Antropik rakibi, ustayaklaşık 415 milyon dolar topladı.

OpenAI’de araştırmadan sorumlu eski Başkan Yardımcısı olan Amodei, OpenAI’nin eski politika lideri Jack Clark da dahil olmak üzere bir dizi OpenAI çalışanını yanına alarak 2021’de kamu yararına çalışan bir şirket olarak Anthropic’i kurdu. Amodei, şirketin yönü, yani girişimin giderek artan ticari odağı üzerindeki bir anlaşmazlığın ardından OpenAI’den ayrıldı.

Anthropic artık OpenAI ve benzeri girişimlerle rekabet ediyor Tutarlı Ve AI21 Laboratuvarları, hepsi kendi metin üreten – ve bazı durumlarda görüntü üreten – AI sistemlerini geliştiriyor ve üretiyor. Ama daha büyük emelleri var.

Daha önce TechCrunch olarak bildirildi, Anthropic, yatırımcılara bir satış konuşmasında açıkladığı gibi, “Yapay zekanın kendi kendine öğretmesi için yeni nesil bir algoritma” oluşturmayı planlıyor. Böyle bir algoritma, e-postaları yanıtlayabilen, araştırma yapabilen ve sanat eserleri, kitaplar ve daha fazlasını üretebilen sanal asistanlar oluşturmak için kullanılabilir. GPT-4 ve diğer büyük dil modelleri.

Yeni nesil algoritma, Claude, Anthropic’in hala önizlemede olan ancak bir API aracılığıyla kullanılabilen ve belgeler arasında arama yapma, özetleme, yazma ve kodlama ve belirli konularla ilgili soruları yanıtlama dahil olmak üzere bir dizi görevi gerçekleştirme talimatı verilebilen sohbet robotu. Bu yönlerden, OpenAI’nin ChatGPT’sine benzer. Ancak Anthropic, Mart ayında serbest bırakılan Claude’un “zararlı çıktılar üretme olasılığının çok daha düşük” olduğunu, “sohbet edilmesinin daha kolay” ve “[far] alternatiflerinden daha yönlendirilebilir”.

Anthropic’in görüşüne göre Claude neden üstün? Satış konuşmasında Anthropic, yapay zekayı eğitme tekniğinin “anayasal AI“, sistemlere bir “anayasa” tarafından tanımlanan “değerler” aşılayarak, sistemlerin davranışını hem anlaşılmasını kolaylaştırır hem de gerektiği şekilde ayarlamayı kolaylaştırır. Anayasal AI temel olarak bir yol sağlamayı amaçlamaktadır. AI’yı insan niyetleriyle uyumlu hale getirinsistemlerin sorulara yanıt vermesine ve basit bir dizi kılavuz ilke kullanarak görevleri gerçekleştirmesine olanak tanır.

Üretken AI üstünlüğü arayışında, Anthropic son zamanlarda Bağlam penceresini – esasen Claude’un “hafızasını” 9.000 simgeden 100.000 simgeye genişletti, “belirteçler” sözcüklerin bölümlerini temsil ediyordu.) Belki de herhangi bir genel yapay zeka modelinin en büyük bağlam penceresiyle, Claude nispeten tutarlı bir şekilde saatlerce konuşabilir – hatta günler — dakikalar yerine yüzlerce sayfalık belgeyi sindirin ve analiz edin.

Bu ilerleme ucuza gelmiyor.

Anthropic, yeni nesil modelinin 10^25 FLOP veya kayan nokta işlemleri gerektireceğini tahmin ediyor – günümüzün en büyük modellerinden bile birkaç kat daha büyük. Elbette bunun hesaplama süresine nasıl dönüştüğü, hesaplamayı yapan sistemin hızına ve ölçeğine bağlıdır. Ancak Anthropic (destede), “on binlerce GPU’lu” kümelere dayandığını ve önümüzdeki 18 ay boyunca kabaca bir milyar dolar harcama gerektireceğini ima ediyor.

Aslında, antropik önümüzdeki iki yıl içinde 5 milyar dolar toplamayı hedefliyor.

Şirket bu sabah bir basın açıklamasında, “C Serisi finansmanımızla, ürün tekliflerimizi büyütmeyi, Claude’u pazarda sorumlu bir şekilde konuşlandıracak işi desteklemeyi ve daha fazla AI güvenlik araştırması yapmayı umuyoruz” diye yazdı. “Ekibimiz, yapay zeka sistemlerinin düşmanca konuşmaları daha iyi ele almasına, kesin talimatları izlemesine ve genel olarak davranışları ve sınırlamaları konusunda daha şeffaf olmasına olanak tanıyan yapay zeka hizalama tekniklerine odaklanıyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın