Flipboard, Bluesky, Mastodon ve Pixelfed’i tek uygulamada destekleyen ilk kişi oldu

Sosyal dergi uygulaması Flipboard devam ediyor yatırım merkezi olmayan sosyal ağlarla bütünleştiğine dair bugünün haberleriyle birlikte federe sosyal ağda, Mavi gökyüzü Ve Piksel beslemeli. Hareket, Flipboard mobil uygulamasının kullanıcılarının görsel olarak her iki ağdaki gönderilere ve fotoğraflara göz atmasına, yorum yapmasına, favorilerine eklemesine, yanıtlamasına ve Bluesky’nin popüler gönderilerden oluşan “What’s Hot” akışı gibi özel yayınlarda gezinmesine olanak tanıyacak. Bu, Flipboard’u Twitter’ın gelecek vadeden alternatifi Bluesky ile entegre olan ilk büyük teknoloji şirketi haline getiriyor. yalnızca davetlilerin girebildiği özel bir beta sürümündeayrıca üç merkezi olmayan ağı da destekleyen ilk mobil uygulama.

Flipboard’a göre, Bluesky entegrasyonu bugün iOS ve Android’deki kullanıcılara sunulmaya başlayacak, Pixelfed desteği ise önümüzdeki günlerde kullanıma sunulacak.

Flipboard’daki gibi Mastodon için önceki destekkullanıcılar, ana oturum açma kimlik bilgileri yerine ek güvenlik için Bluesky için bir uygulama şifresi kullanmayı içeren Pixelfed ve Bluesky hesaplarını eklemek için uygulamanın hesaplar bölümünü (Takip sekmesinde) ziyaret edebilecekler.

Görsel Kaynakları: Flipboard

Kurulum tamamlandıktan sonra Flipboard kullanıcıları, başkalarının gönderileri, fotoğrafları ve makaleleri arasında gezinmek için uygulamayı bir Pixelfed veya Bluesky istemcisi olarak etkili bir şekilde kullanabilir; bireysel profillere göz atın; ve içeriği yanıtlayın, beğenin ve yeniden yayınlayın; başkalarından gelen yanıtları ve yorumları okumanın yanı sıra. Bluesky kullanıcıları ayrıca “What’s Hot” trend yayınına ve gelecekte desteklenecek diğer tüm özel yayınlara göz atabilecekler.

Varsayılan olarak Flipboard, gönderiler arasında gezindiğiniz daha görsel bir düzeni seçse de, Bluesky zaman çizelgesinde gezinmek için daha Twitter benzeri bir kullanıcı arabirimi istiyorsanız, ayarlarda kaydırılabilir bir beslemeye geçme seçeneği vardır. (Veya kullanıcılarının tabiriyle “ufuk çizgisi”.)

Yeni entegrasyonlar, Flipboard’un sosyal ağın geleceğini benimsemeye yönelik daha büyük çabalarının bir parçası ve artık ademi merkeziyetçiliğe yönelik bir baskı da buna dahil.

Flipboard, on yılı aşkın bir süre önce kurulduğundan bu yana, kullanıcıların web’deki içeriği keşfetmelerine ve medya siteleri, bloglar ve çeşitli sosyal ağlardan içerik seçerek ilgi alanlarına yönelik “dergiler” oluşturmalarına olanak tanıyan bir platform oluşturmaya odaklandı. Ancak Twitter’ın Elon Musk tarafından devralınmasıyla Flipboard’un mikroblog uygulamasından küratörlük yapma yeteneği, Twitter’ın API kullanımı ve fiyatlandırması ile ilgili değişen politikalardan etkilendi. twitter o zaman Flipboard’un erişimini kapat geçen ay.

Görsel Kaynakları: Flipboard

Aynı zamanda, kullanıcılar Twitter alternatiflerine baktıkça merkezi olmayan sosyal ağlara olan ilgi artmaya başladı. açık kaynak, merkezi olmayan platform Mastodon, ihtiyaçlarını karşılamak için. Merkezi olmayan bir sosyal ağda – ya da “fediverse” olarak adlandırılanda – potansiyeli görmek – Flipboard Şubat ayında Mastodon desteği ekleyeceğini duyurdu uygulamasında kendi Mastodon sunucusunu başlatın ve sonunda Mastodon’a ve merkezi olmayan bir Instagram alternatifi olan Pixelfed gibi diğer birleştirilmiş uygulamalara güç veren temel protokol olan ActivityPub ile entegre edin. Flipboard, ActivityPub entegrasyonunun birkaç aydır devam ettiğini ve tamamlanmasının birkaç ay daha süreceğini belirtiyor.

Bu arada Flipboard, Mastodon örneğini yavaş yavaş büyütüyor. flipboard.sosyal, şu anda erişim için bir davet gerektiriyor. Ve Flipboard kullanıcıları artık Mastodon ağlarıyla, daha önce Twitter’da yapabildikleri kadar, uygulamada etkileşim kurabiliyorlar.

Görsel Kaynakları: Flipboard

Ancak Mastodon ve Pixelfed’in aksine Bluesky kendi merkezi olmayan protokolünü geliştiriyor. AT Protokolü. bazıları varken eleştirildi Bu karar, W3C tarafından önerilen oldukça iyi kurulmuş bir seçenek mevcut olduğunda EtkinlikPubBluesky’nin hesap taşınabilirliği, kullanıcı kimliği ve algoritmik seçim hakkında farklı fikirleri var; bu nedenle ekip, baştan başlamanın gerekli olduğunu hissetti.

Günümüzde bu, AT Protokolü ile çalışan Bluesky ve ActivityPub ile çalışan Mastodon (ve daha geniş birleşik uygulamalar evreni) gibi merkezi olmayan ağların her ikisine de göz atmak isteyen kullanıcıların bunu yapmak için farklı uygulamalar kullanması gerektiği anlamına geliyor.

Artık her iki ağla da doğrudan Flipboard uygulamasından etkileşim kurabilirler.

Flipboard CEO’su Mike McCue, sorunların zaman içinde çözüleceğine inandığı için rekabet eden standartlardan endişe duymuyor.

Görsel Kaynakları: Flipboard

“Sosyal ağın gücü bence kesinlikle gerçekleşecek” diyor. “AT protokolünün, ActivityPub protokolünün özellikleri ve tüm bunların nasıl bir araya geldiği eninde sonunda çözülecek. Bunlar bir nevi taktiksel sürtüşme noktaları gibi… ama bu oluyor.”

Ayrıca, Flipboard’un iki protokol arasında bir köprü oluşturmak için işbirliği yapmaya çalışmak için diğer geliştiricilerle birlikte çalıştığını belirtiyor.

McCue, “Bu şekilde, ActivityPub’daki kullanıcılar AT Protokolünü kullanarak Bluesky’deki kullanıcıları takip edebilir ve bunun tersi de geçerlidir” diye açıklıyor.

Şimdilik Flipboard’un kullanıcı deneyimini bozmadan her iki protokolle de çalışmasını istiyordu.

“Burada yaptığımız şey, iki farklı e-posta protokolü olan POP3 ve IMAP’ye sahip olduğunuzda e-posta istemcilerinin yaptıklarına çok benziyor. Hala e-posta. Ve kullanıcılar çoğunlukla umursamadı. İstemci her iki protokolü de entegre etti ve çalışmasını sağladı. Burada Mastodon ve Bluesky ile gerçekten yaptığımız şey bu,” diyor McCue.

Ancak şu an için Flipboard, Mastodon ve Bluesky API’leriyle entegre oluyor – ilgili protokolleriyle değil. ActivityPub için bu çalışma devam ediyor. Ve bir köprü aracılığıyla ActivityPub’a olası bağlantı da dahil olmak üzere AT Protokolünün geleceği bilinmiyor.

Görsel Kaynakları: Flipboard

Artı, her iki ağa da Flipboard uygulamasıyla erişilebilse de, kullanıcılar içeriklerini her iki platformda paylaşmak için henüz bir kez gönderi paylaşabilecek durumda değiller. (Bu, aynı içeriği birden fazla yere çapraz gönderenlerden çift gönderi görebileceğiniz anlamına gelir.)

Daha uzun vadede Flipboard, küratörlük uzmanlığını merkezi olmayan sosyal ağa da taşıma olasılığını görüyor. Zaten, bu Mastodon’da editoryal “masalar” çalıştırmaya başladı insanların ilginç içerikleri ve takip edecekleri insanları keşfetmelerine yardımcı olmak için. Zamanla, merkezi olmayan web için de kendi özel beslemelerini sunabilir.

“Flipboard’un harika yayınları var… Yapay zeka tarafından desteklenen yayınlarımız var, kullanıcılar tarafından desteklenen ve onların yaptığı düzenlemeyle yayınlarımız var. Ve bu ikisinin karışımına sahibiz,” diye belirtiyor McCue. Flipboard’un yapay zeka motoru, Mastodon, Bluesky, Pixelfed ve RSS ve YouTube gibi diğer desteklenen entegrasyonlarda yayınlanan tüm içeriği analiz edebilir, ardından konuya ve kimin hazırladığına göre sınıflandırabilir ve yüksek kaliteli, kişiselleştirilmiş bir dergiye dönüştürebilir. kullanıcının ilgi alanları.

McCue, “Bu gerçekten güçlü bir yetenek” diyor. “Şimdi, bu yalnızca Flipboard uygulamasında mevcut, ancak bu beslemenin Bluesky’deki kullanıcılar için erişilebilir hale getirebileceğimiz bir şey olacağını hayal edebilirsiniz,” diye ima ediyor.

Bu özel beslemeler, nihayetinde, reklamcılık veya abonelikler veya henüz gerçekleşmemiş diğerleri aracılığıyla yeni iş modelleri sunabilir. Ancak yönetici, yolun daha ilerisinde olduğunu söylüyor.

Yeni entegrasyonlar bugünden itibaren Flipboard’un iOS ve Android uygulamalarına gelecek.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın