Bluesky nedir? Twitter’ın yerini almaya çalışan uygulama hakkında bilinmesi gereken her şey

Diğer taraftaki çimenler daha mı yeşil? Emin değiliz ama gökyüzü kesinlikle daha mavi. Aradan bir yıldan fazla zaman geçti Elon Musk, Twitter’ı satın almak için teklifini açıkladısatışa karşı çıkanlar ise Mastodon, Substack Notes gibi platformlarda mağaza açmaya çalıştı. T2… ama bunların hiçbiri Twitter alternatifleri Bluesky gibi bir şişede şimşeği gerçekten yakaladılar.

Bluesky, beta sürümünde yalnızca davetli olmaya devam ediyor, ancak siteye daha fazla insan girdikçe, etrafındaki aldatmaca artıyor – ancak Clubhouse gibi uygulamalardan bildiğimiz gibi, yutturmaca sonsuza kadar sürmeyebilir. Bu arada, Bluesky artık bir milyon kurulum, data.ai’nin tahminlerine göre. Yeni uygulama, ortalama olarak günde yaklaşık 8.300 ilk seferde yükleme görüyor. Davetiye almaya çalışan o kadar çok insan var ki karşılarına çıkmaya başladılar. satılık eBay’de (bu satın alma işlemini yapmamanızı tavsiye ederiz).

Burada Bluesky sosyal hakkında en sık sorulan soruları yanıtlıyoruz:

Bluesky nedir?

Bluesky bir merkezi olmayan sosyal uygulama eski Twitter CEO’su Jack Dorsey tarafından tasarlandı ve Twitter ile paralel olarak geliştirildi. Sosyal ağ, algoritmik seçim, birleştirilmiş bir tasarım ve topluluğa özgü denetleme ile Twitter benzeri bir kullanıcı arayüzüne sahiptir.

Bluesky, şirket içinde oluşturulmuş açık kaynaklı bir çerçeve kullanıyor. AT Protokolüyani şirket dışındaki kişiler, sistemin nasıl oluşturulduğu ve nelerin geliştirildiği konusunda şeffaftır.

Dorsey, Bluesky projesini 2019’da henüz Twitter CEO’su iken tanıttı. O sırada, Twitter’ın sosyal medya için merkezi olmayan bir standart oluşturmakla görevli “beş adede kadar açık kaynaklı mimar, mühendis ve tasarımcıdan oluşan küçük, bağımsız bir ekibe” fon sağlayacağını ve asıl amacı Twitter’ın bu standardı kendisinin benimsemesi olduğunu söyledi. Ancak bu, Elon Musk platformu satın almadan önceydi, bu nedenle 2022’nin sonları itibariyle Bluesky, Twitter’dan tamamen boşandı. Dorsey bile var kullanılan Bluesky Musk’ın liderliğinden duyduğu dehşeti ifade etmek için.

Bluesky’yi nasıl kullanıyorsunuz?

Kullanıcılar davet edildikten sonra, @username.bsky.social olarak temsil edilen bir tutamaç ve kalın metinle daha belirgin görünen bir görünen ad oluşturur. Bu kadar istekliyseniz, sahip olduğunuz bir alan adını kullanıcı adınıza dönüştürebilirsiniz – örneğin, TechCrunch’tan Darrell Etherington, Bluesky’de @etherington.com olarak bilinir.

Uygulamanın kendisi, fotoğrafları da içerebilen 256 karakterlik bir gönderi oluşturmak için bir artı düğmesine tıklayabileceğiniz çıplak bir Twitter gibi çalışır. Gönderiler yanıtlanabilir, retweetlenebilir, beğenilebilir ve üç noktalı bir menüden raporlanabilir, iOS Paylaşım Sayfası aracılığıyla diğer uygulamalarla paylaşılabilir veya metin olarak kopyalanabilir.

Diğer kişileri arayabilir ve takip edebilir, ardından güncellemelerini “Ana Sayfa” zaman çizelgenizde görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, ilgi çekici gönderileri gösteren bir “Yenilikler” zaman çizelgesi de vardır. Kullanıcı profilleri beklediğinizle aynı türden özellikleri içerir: bir profil resmi, arka plan, biyografi, ölçümler ve kaç kişiyi takip ettikleri. Profil akışları, Twitter gibi iki bölüme ayrılmıştır: gönderiler ve gönderiler ve yanıtlar.

Ayrıca, uygulamanın navigasyonunun alt orta kısmında, daha fazla “kim takip edilecek” önerileri ve yakın zamanda yayınlanan Bluesky güncellemelerinin çalışan bir akışını sunan bir “Keşfet” sekmesi vardır.

Bluesky menü sekmesinin ekran görüntüsü

Görsel Kaynakları: Natalie Christman

Bluesky’ye nasıl davet edilirim?

Yeni kullanıcılar, Bluesky uygulamasında oldukları her iki haftada bir davet kodu alırlar. Şirket, güvenilir katılımcıları davet eden kullanıcılara paylaşmaları için daha fazla davet kodu vererek sosyal grafiği izliyor.

Uzun vadeli, mavi gökyüzü diyor davet kodu sistemini, sunucu yöneticilerinin topluluklarını düzenlemelerine ve denetlemelerine yardımcı olmak için oluşturduğu açık kaynak aracının bir parçası olarak görür.

Bluesky’de kim var?

Temmuz 2023’ün başında, Instagram Konuları başlattı, Bluesky bir milyon indirmeyi aştı iOS ve Android genelinde. Temsilci Alexandria Ocasio-Cortez’den (D-NY) önemli kişiler ve kuruluşlar Twitter sürgünü NPR, Bluesky’de yeni bir ev buldu.

Bluesky Social'ın Şubat 2023'ten Temmuz 2023'e kadar Dünya Çapında App Store ve Google Play'deki aylık indirmelerini gösteren data.ai tablosu

Görsel Kaynakları: Data.ai

Bluesky, Twitter gibi çalışır mı?

Birçok yönden, evet. Ancak Bluesky’de henüz özel mesajlara veya listelere hesap eklemek gibi bazı gelişmiş araçlara sahip değil. Ek olarak Twitter, ActivityPub gibi merkezi olmayan bir protokol kullanmaz veya AT.

Bluesky, başlangıçta Jack Dorsey tarafından 2019 yılında Twitter’ın CEO’su iken bir araya getirilen bir proje olarak başlatıldı. Ancak sosyal uygulama, 2021’deki başlangıcından bu yana bağımsız bir şirket olmuştur.

Bluesky ücretsiz mi?

Evet, ancak şu anda yalnızca davetli erişimidir.

Bluesky nasıl para kazanıyor?

Bluesky’nin amacı, ağını ücretli hizmetlerle reklam dışında sürdürmek için başka bir yol bulmaktır, böylece son kullanıcılar için ücretsiz kalabilir. 5 Temmuz’da Bluesky duyurdu ek başlangıç ​​turu finansmanı ve hizmette tanıtıcı olarak benzersiz bir etki alanına sahip olmak istemeyen son kullanıcılar için özel etki alanları sağlayan ücretli bir hizmet.

Bluesky merkeziyetsiz mi?

Evet. Bluesky’nin ekibi, Bluesky’nin üzerine inşa edildiği merkezi olmayan AT Protokolünü geliştiriyor. Beta aşamasında, kullanıcılar yalnızca bsky.social ağına katılabilir, ancak Bluesky birleşik olmayı planlıyor, bu da açık kaynak ağı içinde bireysel olarak yönetilen sonsuz toplulukların var olabileceği anlamına geliyor. Dolayısıyla, Bluesky dışındaki bir geliştirici AT Protokolünü kullanarak kendi yeni sosyal uygulamasını oluşturursa, Bluesky kullanıcıları yeni uygulamaya atlayabilir ve mevcut takipçileri, işleyicileri ve verileri üzerinden bağlantı kurabilir.

Bluesky özelleştirilebilir mi?

Evet. Mayıs ayında Bluesky, özel algoritmalar veya “özel beslemeler” dediği şeyi yayınladı. Özel beslemeler, kullanıcıların, bir kullanıcının görmek isteyebileceği farklı gönderi türlerini gösteren birden çok farklı algoritmaya abone olmasına olanak tanır. Aralarından seçim yapabileceğiniz farklı sekmeler olarak zaman çizelgenizin üst kısmında görünecek özel yayınları sabitleyebilirsiniz. Sabitlediğiniz veya kaydettiğiniz yayınlar, uygulamanın kenar çubuğundaki “Yayınlarım” menüsü altında yer alır.

Bluesky iOS ve Android’de mi?

Evet. Bluesky kullanıma sunuldu Android kullanıcıları 20 Nisan’da ve ilk olarak Şubat ayı sonlarında iOS kullanıcılarına sunuldu. Platformun teknik olarak henüz bir web uygulaması yok, ancak giriş yapıp staging.bsky.app’e giderseniz size yepyeni bir dünya açılacak.

Bluesky gönderilerine gerçekten ‘skeets’ mi deniyor?

Gönderilerin teknik olarak bir adı yoktur, ancak internet kullanıcıları “tweet” ve “sky” kelimelerinin birleşiminden oluşan “skeets” adını benimsemiştir. Bluesky CEO’su Jay Graber ve meni argosunu eğlenceli bulmayan diğerlerinin protestolarına rağmen, kullanıcılar gönderilerden hâlâ geniş çapta “skeets” olarak bahsediyor.

İnsanlar neden ‘helthread’ hakkında gönderi paylaşıyor?

Ne yazık ki cehennem ipliği. Orada olmak zorundaydın. Temelde, çok fazla kişi bir ileti dizisine yanıt verdi, ileti dizisindeki tüm kişilerin bildirimleri bozuldu, gönderinin sesini kapatmak imkansız hale geldi, ileti dizisi bir grup farklı alt ileti dizisine bölündü… Bu bir kaostu ve bunu düzeltebilecek geliştirici Pazartesi gününe kadar – hafta sonu olduğu için – izinliydi ve haklı olarak yerini korudu ve özellikle blok özelliğini çalıştırmak için yorulmadan çalıştığı için günlerini aldı. Oh, küçük başlangıç ​​ekiplerinin neşesi! Ancak bu, cehennem ipliğinin tüm hafta sonu boyunca çoğaldığı anlamına geliyordu. Tanınmış bok posteri June’un yazdığı gibi, “cehennem dizisinin 3. gününde şimdiye kadar çıplaklar, bir tik tac toe oyunu, keşfedilen aşk, cehennem dizisi ne yapamaz?”

Hellthread’e yanıt verirseniz, cehennemthread’de kapana kısılırsınız – yani, tüm bildirimleri almaya başlarsınız, ancak cehennem dizisinin tamamını görmek için o kadar yukarı kaydıramazsınız, bu da biraz kafa karıştırıcı hale gelir ve ayrıca, ana cehennem iş parçacığında mı yoksa bir alt ileti dizisinde mi olduğunuzu nasıl anlarsınız? Cehennem ipini, kökleri ve dalları farklı boyutlarda ve güçte olan bir cehennem ağacı gibi hayal ederseniz, kavramsallaştırmak daha kolaydır.

Bluesky CEO’su Jay Graber’in deyişiyle, yeterince uzun süre var olan her böcek bir özellik haline geliyor.

Oh, ayrıca bir de vardı. ördek robotu “?? Hayır ?, no qwack …” diyerek cehennem başlığına yanıt vermeye devam etti.

Bluesky ve Mastodon arasındaki fark nedir?

Bluesky’nin mimarisi Mastodon’unkine benzer olsa da, birçok kullanıcı Bluesky’yi daha sezgisel bulmuştur, Mastodon ise erişilemez görünebilir: Mastodon’da hangi bulut sunucusuna katılacağını seçmek imkansız bir görev gibi gelir ve uzun süredir kullanıcılar yerleşik gönderi normları konusunda çok savunmacıdır, bu da sohbete katılmayı göz korkutucu hale getirebilir. Rekabetçi kalabilmek için, son zamanlarda Mastodon basitleştirilmiş kayıt akışı, mastodon.social’ı yeni kullanıcılar için varsayılan sunucu yapar.

Bluesky’nin sahibi kim?

Jack Dorsey, Bluesky’yi finanse etmesine ve şirketin yönetim kurulunda yer almasına rağmen, günlük gelişimle ilgilenmiyor. Bluesky’nin CEO’su, daha önce kripto para birimi Zcash için yazılım mühendisi olarak çalışan ve daha sonra adında bir etkinlik planlama sitesi kuran Jay Graber’dir. Olay.

Bluesky hakkında burada ele alınmayan daha fazla SSS’niz varsa, aşağıda bize bir yorum bırakın.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın