Standart protokol: Twitter sonrası bir dünyada, Mastodon ve Bluesky’nin aynı sayfada olması gerekir

Twitter’ın katliama devam ettiği bir haftada okuma limitleri ve TweetDeck yuvarlanması Büyük Mavi Ödeme Duvarının arkasında™, oldu alternatiflere olan ilginin tazelenmesihala tutunanlar gibi batan sosyal ağ biraz daha denize uygun bir şeyde kurtuluş arayın.

Ayrıca Meta’nın yeni Threads uygulamasının daha güncel görünmesinin nedeni de budur. resmi olarak daha dün başlıyor tüm Twitter yaygarasının ortasında.

Çoğunlukla, burada yeni bir şey yok. sahip geçen ekimden beri açık Elon Musk’ın cehenneme döndüğü Twitter’ı platform için sahip olduğu kötü tasarlanmış vizyona dönüştürmekgeç yardım yeni CEO Linda Yaccarino. Bu itibarla alternatifler Mastodon gibi ilgi odağı haline getirildi kayıt indirmeleri iledaha yakın zamanda Jack Dorsey tarafından desteklenirken Bluesky sevgimiz için yarışıyor fazla.

Başkaları da oldu tabii Posta gibi Ve Dökülmeancak Mastodon ve Bluesky, büyük ölçüde ademi merkeziyetçilik ve birlikte çalışabilirlik vaatleri – yani, kullanıcıların İnternet’te kullanıcılarla sohbet etmesine izin verme konusundaki doğal yetenekleri nedeniyle, birçok kişi için favori favoriler olarak ortaya çıktı. diğer sosyal ağlar.

Ancak burada önemli bir uyarı var. Bluesky yeni doğan üzerine kuruludur AT ProtokolüMastodon iken ActivityPub’a güveniyor. Bunun anlamı, insanların şu anda Bluesky’ye mi yoksa Mastodon’a mı kafa kafaya atlamaları gerektiği konusunda hafif bir panik içinde olmaları, genellikle bahislerini korumayı ve her ikisine de katılmayı seçmeleri – yani her iki platforma da gerçekten tüm dikkatlerini vermiyorlar.

Dolayısıyla, bu platformların çözdüğünü iddia ettiği ana sorunlardan biri olan birlikte çalışabilirlik ve verilerinizi başka bir yere ‘kaldırma ve kaydırma’ yeteneği gerçekten çözülmüyor.

TechCrunch'ın ilk Bluesky gönderisinin ekran görüntüsü

Bluesky uygulaması Görsel Kaynakları: Natalie Christman

İtme

İki protokol arasında ActivityPub’ın hız kazanmak için beş yılı olduğu gerçeğinden dolayı açık ara en fazla ivmeye sahip olduğu açıktır.

Meta’nın Konuları herkesin zevkine göre olmayacak olsa da bir sürü sebepActivityPub protokolünü uygulamayı taahhüt etmiştir, başlangıçta desteklenmese de. WordPress.com sahibi Otomatik ayrıca ağırlığını koyuyor arka EtkinlikPubgibi Flipboard.

Bu arada Protocol’de, Musk’ın Twitter’a gelişinin ardından Twitter’ı ana amiral gemisi uygulaması olarak rafa kaldırmaya yönelik orijinal planları ile Twitter yan ürünü Bluesky’yi bilinen tek bayrak sallayıcısı olarak sayıyor.

Ancak Bluesky, ilk premium (yani ücretli) özelliğini yeni piyasaya sürdü ve 8 milyon dolarlık tohum finansmanıActivityPub destekçisi Automattic’i yatırımcı olarak dahil eden. Ve Bluesky son zamanlarda kayıt işlemlerini durdur Twitter’da yapılan değişikliklerden kaynaklanan talep artışı nedeniyle.

Bu yüzden, Bluesky’nin arkasında da küçük bir ivme var gibi geliyor.

Ancak, Twitter sonrası bir dünyada daha yumuşak bir yol izleyeceksek, Bluesky ve Mastodon arasında en azından biraz sinerji olması gerektiği her zamankinden daha net hale geliyor.

Mastodon Android uygulaması

Mastodon Android uygulaması Resim Kredileri: Mastodon

‘Daha iyi bir Twitter ol’

Son on yılda, çoğu zaman eşzamanlı olarak, Facebook ve Twitter’ın liderliğini üstlendiği pek çok sosyal ağın geliştiğini gördüğümüz doğrudur. Başarılı olan diğerleri arasında Snapchat, Instagram (yine de sahip olunan Facebook tarafından) ve Reddit. Ve bir sosyal ağın gerçekte ne olduğunun tanımını genişletmek istiyorsak, bu tartışmaya WhatsApp ve YouTube gibilerini bile dahil edebiliriz.

Bu, birden fazla sosyal ağın art arda gelişmesinin mümkün olduğunu gösteriyor. Ancak bu canavarların farkı, sahneye farklı zamanlarda ve farklı özellikler ve kullanım durumları göz önünde bulundurularak gelmeleridir. onlar değildi Tümü bazı özellikleri ve işlevleri biraz benzer olsa bile, herkes için aynı şey olmaya çalışmak.

Bununla birlikte, Mastodon ve Bluesky ile, bugün bulundukları yere farklı yolculuklara rağmen, temelde aynı özgürlük ve birlikte çalışabilirlik vaadiyle aynı şeyi – “daha iyi bir Twitter olmak” – etkin bir şekilde yapmaya çalışıyorlar.

En bariz çözüm, Bluesky’nin ActivityPub’ı en başından itibaren benimsemesi olurdu, ancak çeşitli sebepler — bunların en önemlisi, hesapları güvenli bir şekilde taşıma yeteneğidir. AT Protokolünün SSS sayfası — Bluesky kendi yolunu çizmeyi seçti.

Bluesky ve Mastodon’un farklı protokoller kullanıyor olması, mutlaka her şeyin kaybolduğu anlamına gelmez. Açık kaynak temelleri ile, iki protokol arasında bir çeşit köprü kurmak teknik olarak mümkündür. şu anda devam eden çabalar yazılım geliştirme topluluğundan tam da bunu yapmak için.

Ancak kullanıcıların bulduğu çözüm ne olursa olsun, muhtemelen mükemmel olmayacak ve bir noktada iki hizmet arasında daha yerel bir uyumluluğun kaçınılmaz olduğu anlaşılıyor. ActivityPub desteği arttıkça, Bluesky’nin bu konuyu ele alması gerekebilir.

Gerçekten de, Threads’in ActivityPub’a vereceği destek, ortak bir temel üzerine kurulmuş merkezi olmayan sosyal ağların gücünü vurgulamaya yardımcı oluyor. Farklı satış noktalarına ve para kazanma modellerine sahip çok sayıda farklı müşteri olabilir. Yani fikrine karşı çıksanız bile tüm verilerinizi Facebook’un yeni kardeşine vermekMastodon’dan arkadaşlarınızla güvenle sohbet edebileceğiniz için o kadar önemli olmayacak.

Bununla birlikte, her iki hizmetin de ortak misyonu ve hedefleri göz önüne alındığında, “Bluesky veya Mastodon” tartışmasının tamamı çoktan tartışılmalıdır. Bunun yerine, Twitter enkazından birlik duygusu olmadan ortaya çıkan kıymık gruplar görüyoruz.

Rakip hizmetler arasında çok az net ayrım olduğunda, potansiyel kullanıcıların farklı sosyal ağlar arasında gönülsüzce bocalamasına ve hangisini kullanmaları gerektiğine karar verememesine neden olduğunda olan budur (hepimiz duymuşuzdur). seçim paradoksu). Bu, en azından bu örnekte, Bluesky ve Mastodon kendilerini aynı sayfada bulabilirse, büyük ölçüde çözülebilecek bir sorundur.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın