Bluesky’nin büyüyen sancıları, Siyah kullanıcılarla ilişkisini zorluyor

rent a car 34

Bluesky, merkezi olmayan sosyal ağ ve öncü Twitter’a alternatif, komik gönderiler ve iyi hislerle dolu bir harikalar diyarı olarak selamlandı. Ancak Siyah bir kullanıcıya yönelik bir ölüm tehdidinin ardından yapılan bir denetleme politikası değişikliği, birçok kişiyi etkiledi. Mavi gökyüzü sonuçta platformun marjinal topluluklar için güvenli olup olmadığını sorgulamak.

Bluesky, Nisan ayı sonunda yaklaşık 50.000 kullanıcıya sahipti. Kullanıcıları o zamandan bu yana ikiye katlandı ve daha fazla kazandıkça, nefret söylemi ve diğer şiddet içeren yorumlara karşı sert baskılarla karşı karşıya kalıyor. Olarak yakında federe bir platform olacak, Bluesky, merkezi olmayan sosyal ağları denetlemek için emsal oluşturabilecek bir dönüm noktasında. Güçlü denetim, Bluesky’nin kuruluş ilkelerinden biri olmasa da, birçok kullanıcı, Bluesky’nin merkezi olmayan hedefleriyle çelişse bile, sitenin platform bağnazlığını reddetmede daha proaktif olmasını bekliyor.

Bluesky, federasyon için belirli bir zaman çizelgesi açıklamadı. 5 Mayıs’ta Blog yazısıBluesky ekibi, federasyonun test aşamasına “yakında” başlamak için bir “korumalı alan ortamı” başlatmayı planladığını söyledi.

Geçen ay cehennem iş parçacığında başladı. Başlangıçta bir kodlama hatasının, başka bir kullanıcı yanıt verdiğinde ileti dizisindeki her bir kullanıcıya bildirimde bulunmasıyla oluşan ileti dizisi, sayısız alt ileti dizisinden oluşan kaotik, görünüşte sonsuz bir tartışma panosuna dönüştü. Başlangıçta bir boktan paylaşım yeri olan konu, bir söylem yuvasına dönüştü ve yaygın ırkçılığa kapı açtı.

Siyah Twitter’ı yeniden yaratma umuduyla yüzlerce Siyah kullanıcıyı Bluesky’ye davet eden bir yazılım mühendisi olan Aveta, mesaj dizisinde yanıt vererek insanlardan R. Kelly memleri yayınlamayı bırakmalarını istedi. Aveta, Bluesky’de iyi bilinir Siyah topluluğunu genişletmek platformda ve Siyahların internet kültürü üzerindeki etkisini kabul etmenin açık sözlü bir savunucusu.

Geçen ay, Alice’in büyüyen Siyah topluluğu hakkında yaptığı yorumlar nedeniyle cererean’a giden bir Bluesky kullanıcısı olan Alice ile bir tartışma yaşadı. Alice, geçen ay çok sayıda ırkçı gönderi yaptı, bunlardan biri, Siyah kullanıcıların “Anglosferin demografisini yansıtan” bir yerde olmak istemiyorlarsa kendi alanlarını oluşturabileceklerini söyleyen bir paylaşımdı.

Aveta’nın cehennem ipliği etkileşimleriyle ilgili başka bir yoruma yanıt olarak Alice, Aveta’nın “gerçekten yüksek bir yere” itilmesini önerdi. Taciz korkusuyla yorum yapmaktan kaçınan Aveta, tarif Alice’in Bluesky’deki paylaşımlarda ölüm tehdidi olarak yaptığı yorum.

Diğer kullanıcılar, Alice’in yorumunun Bluesky’nin aşırı şiddeti yasaklayan politikasını ihlal ettiğini bildirdi. Bluesky’nin moderasyon ekibi başlangıçta Alice’i yasaklamadı ve Bluesky CEO’su Jay Graber, Alice’inki gibi yorumları mazur görür gibi görünen platform politikalarında bir değişiklik açıkladığında kullanıcılar arasında daha fazla öfke uyandırdı.

“Ölüm tehditlerine göz yummuyoruz ve gönderilerinin hedefli taciz veya inandırıcı bir şiddet tehdidi oluşturduğuna inandığımız hesapları kaldırmaya devam edeceğiz. Ancak hararetli dilin tümü ölüm tehdidi çizgisini aşmaz,” dedi Graber hafta sonu ipliği. “Akıllıca olsun ya da olmasın, pek çok insan tartışırken ya da hava atarken şiddet içeren görüntüler kullanıyor. Bir “ölüm tehdidinin” zarar vermesi için belirli ve doğrudan olması gerekip gerekmediğini ve bu tür konuşmaları yasaklarsak, insanların Bluesky hakkında hararetli tartışmalara girme yeteneği için ne anlama geleceğini tartıştık.”

Bluesky’nin yeni politikası uyarınca, ister gerçek ister mecazi olsun, şiddet veya fiziksel zarar verme tehdidinde bulunan herhangi bir gönderi, hesabın geçici olarak askıya alınmasıyla sonuçlanacaktır. Tekrarlayan suçlular Bluesky’nin sunucusundan yasaklanacak, ancak Bluesky “federasyon için gerekli işi” bitirdiğinde, Graber, kullanıcıların ortak verileri ve diğer verileri bozulmadan yeni bir sunucuya geçebileceklerini söyledi.

Mastodon gibi Bluesky de merkezi olmayan, federe bir sosyal ağ olmayı hedefliyor. Henüz birleştirilmiş değil, dolayısıyla tüm kullanıcılar hala Bluesky’nin sunucusunda etkileşimde bulunuyor ve Bluesky’nin politikalarına uymak zorunda. Federe edildikten sonra, AT Protokolü üzerindeki herhangi bir sunucudaki herhangi bir kullanıcı, belirli içerik filtrelerini içeren bir topluluk etiketleme sistemine “katılabilir”.

Bu, Bluesky’nin yeni içerik moderasyon politikası kapsamında, nefret söylemi veya şiddet içeren tehditlerde bulunduğu için askıya alınan bir kullanıcının, AT Protokolü üzerinde çalışan diğer sunucularla etkileşime geçebileceği anlamına gelir. Bluesky, merkezi olmayan bir sosyal ağ olma konusunda her zaman şeffaf olmuştur, ancak daha önce başkalarını tehdit eden kullanıcılara karşı aldığı hızlı önlem, Bluesky’yi erken benimseyen pek çok kişiyi platformun şiddet içeren veya nefret dolu söylemleri durdurmaya devam edeceğine ikna etti.

Bluesky’den Ben Perry, “Vizyonunuz bu olmayabilir, ancak bence pek çok insan Bluesky’nin yeni bir örneğine geçmekle, bağnazların burada *herhangi bir* örneğe sahip olamamasını sağlamaktan daha az ilgileniyor.” tedcruznipples olarak da bilinen kullanıcı, cevap verdi Graber’in ipliğine. “Federasyona sahip olma ve mesajlarını çoğaltma fırsatı verilmemeli.”

Bluesky, Graber’in yeni moderasyon politikasını açıklamasından bir gün sonra özel algoritmalar çıkardı. Bu özellik, kullanıcıların yalnızca çoğu sosyal medya sitesinin kullandığı “ana algoritma”dan içerik görmek yerine Bluesky’nin “algoritma pazarından” seçim yapmasına olanak tanır. Twitter listelerinde olduğu gibi, kullanıcılar “Popüler Olanlar” sekmesi, takip ettikleri kişilerin bir sekmesi ve sabitledikleri özel yayınlar için sekmeler arasında geçiş yapabilecekler. “Kedi Resimleri” yayını, tahmin edilebileceği gibi kedi resimlerini gösterirken, diğer yayınlar daha çok memlere ve NSFW içeriğine yöneliyor.

Ancak birçok Bluesky kullanıcısı – özellikle Black Bluesky kullanıcıları – kullanıma sunma zamanlamasını sorguladı. Blacksky adlı Siyah kullanıcılar için özel bir algoritma oluşturan Rudy Fraser, Bluesky’nin moderasyon tartışmasına bir “çözüm” olarak özel algoritmalar sunmaya çalışmasının talihsiz olduğunu söyledi.

Fraser, “Sanki yeni bir özellik altta yatan sorunu çözecekmiş gibi ve rahatsız edici kullanıcıyı öylece yasaklayamazlarmış gibi,” dedi. “Ufukta bir tür programlanabilir denetim görünüyor, ancak bunun nasıl çalışacağını gösteren bir prototip henüz yok… Örneğin, NSFW etiketlerini aşmanın yolları zaten var. Kritik kitleye ulaşmadan önce bu böcekleri bulmaları gerekiyor.”

Merkezi olmayan sosyal ağları denetlemek, tanımı gereği kolay çözümler sunmayan bir zorluktur. Bluesky örneğinde, tüm kullanıcılar için merkezileştirilmiş topluluk yönergeleri oluşturmak ve uygulamak, Bluesky’nin istek uyandıran federasyon ve özelleştirilebilir moderasyon sistemine aykırı görünüyor. Açık Mastodon, moderasyon her sunucu için benzersizdir ve bir sunucunun ilkeleri, farklı kurallar dizisine sahip başka bir sunucuda uygulanamaz. Mastodon’s altında listelenmek sunucu seçicisunucular şunları taahhüt etmelidir: Mastodon Sunucu Sözleşmesi, “ırkçılık, cinsiyetçilik, homofobi ve transfobiye karşı aktif ılımlılık” gerektiren. Önde gelen sunucuların çoğu Sözleşmeye uymakla birlikte, liste dışı sunucular minimum denetim standardına tabi değildir.

“Birleşik evren”in bir türevi olan fediverse, tek bir kurumun otoritesinin ötesinde var olabilecek geniş bir sosyal ağ vaat ediyor. Bu düzeyde bir bağımsızlığın faydaları olsa da, topluluk öncülüğündeki ılımlılık yaklaşımı genellikle en iyi ihtimalle iyimser ve en kötü ihtimalle ihmalkardır. Platformlar, yoğun emek gerektiren, maliyetli ve her zaman bölücü olan denetleme yükünden, kullanıcıların direksiyona geçmesine izin vererek kendilerini kurtarabilir.

Toplulukların kendilerini yumuşatmasına izin vermek, şiddetli nefretin kontrolsüz kalmasına da izin verir. yakın zamanda skeetyazılım geliştiricisi Dare Obasanjo, içerik denetlemeye yönelik birçok “tekno-iyimser” yaklaşımın bağlamı hesaba katmadığına dikkat çekti.

Obasanjo, “Bir BIPOC’ye zarar vermek isteyen şiddetli bir ırkçı geçmişe sahip bir kullanıcı, aksi takdirde iyi huylu kullanıcıların MCU ve DCEU filmleri hakkındaki bir tartışmadaki aynı yorumdan farklıdır” diye yazdı. “’Birisi sizi yüksek bir binadan aşağı itmeli’ ifadesinin yasaklanmaya değer bir suç olup olmadığına ilişkin yasal bir tartışma, asıl noktayı tamamen gözden kaçırır. Soru, uygulamanızda BİPOC’a zarar vermek isteyen açıkça ırkçı insanlara müsamaha gösterip göstermediğinizdir?”

Bluesky, yasa dışı içeriği ayıklamak ve “sakıncalı malzeme”yi etiketlemek için ilk aşamada otomatik filtreleme kullanır. Blog yazısı platformun şekillendirilebilir denetimi hakkında. Ardından Bluesky, kullanıcıların müstehcen veya saldırgan olabilecek içeriği gizlemesine, uyarmasına veya göstermesine olanak tanıyan sunucu düzeyinde filtreler uygular. Bluesky, kullanıcıların bireysel yayınlarını daha da özelleştirmek için belirli filtreleri seçmesine izin vermeyi planlıyor. Örneğin ACLU, belirli hesapları ve gönderileri “nefret söylemi” olarak etiketleyebilir. Diğer kullanıcılar, içeriği sessize almak için ACLU’nun içerik filtresine abone olabilir.

Graber, katmanlı, özelleştirilebilir moderasyon sisteminin “insanlara daha fazla kontrol verirken kullanıcı güvenliğine öncelik vermeyi” amaçladığını yazdı. Şirket, insan moderatörleri de işe almayı planlayıp planlamadığını kamuoyuna açıklamadı.

Bluesky’nin ilk günlerinde moderasyon, kullanıcılardan karışık tepkiler aldı. Nisan ayında Bluesky, Hannah’nın Matt Yglesias’a “SENİ ÇEKİÇLERLE DÖVECEĞİZ” şeklinde yanıt verdiği için giden bir kullanıcıyı yasakladı. Birçok Bluesky kullanıcısı yasağı protesto etti ve kullanıcının şaka yaptığı konusunda ısrar etti. Günler sonra Bluesky, diğer kullanıcıları transfobik yorumlarla taciz eden başka bir hesabı hızla yasakladı.

Hannah’nın çekiç yasağı, moderasyon politikası değişikliğinin ardından Bluesky’de yeniden ortaya çıktı. Black Bluesky kullanıcıları, Aveta’ya yönelik tehdidin neden Hannah’nın yanıtı kadar ciddiye alınmadığını sorguladı. Google Play mühendislik direktörü Mekka Okereke, Hannah’nın yorumunu “mecazi ve uygunsuz” olarak nitelendirdi, ancak “konu Siyah kadınlar olduğunda insanlar empati kuramıyor” dedi.

Okereke, “Ve daha önce burada söylediğim gibi, ‘yankı odası’ çoğunlukla sağcı haber kaynakları tarafından Siyah, kahverengi ve LGBTQIA insanlarını güvende hissettirmeye çalışan herhangi bir yeri tanımlamak için kullanılan özel bir terimdir,” dedi. postalamak. “Ve ‘gerçek önemlidir’ felsefi bilgiçlik sadece Siyah kadınları internette güvende hissettirmekten bahsederken ortaya çıkıyor gibi görünüyor.”

Black Tech Pipeline iş bulma kurulunu kuran Paris’ten Athena, hiçbir çevrimiçi alanın gerçekten güvenli olmadığını kabul etti, ancak doğrudan ırkçılık, transfobi ve Siyahlık karşıtlığının “bulanık çizgiler olmadığına” işaret etti.

“Hesap verebilirlik ve kalıcı önlemin çevrimdışı oldukları şekilde alınması gerekiyor” diye yazdı bir mektupta. postalamak. “Tuhaf olan, bu kalçaların Bluesky’de zaten olması ama iş Black’e gelince çok daha yavaş hareket ediyor gibi görünüyor.”

Kullanıcılar bir zamanlar platformu nefret söylemi barındırmayı reddettiği için övdü – en son moderasyon politikası değişikliğinden sonra birçok Black Bluesky kullanıcısına boş görünen bir karar. Bluesky, kendisini Twitter’dan yalnızca özelleştirilebilir özellikleriyle değil, aynı zamanda marjinal grupları korumaya ciddi bir ilgi gibi görünen özellikleriyle ayırdı. Bununla birlikte, son politika değişiklikleri, Bluesky’nin bu güvenliği sağlayabileceği konusunda pek çok kişiyi şüpheye düşürüyor.

Fraser, Bluesky’nin “marjinalleştirilmiş gruplar için güvenli bir alanın uygun görevlileri” olmaya hazır olduğundan emin değil, ancak şimdilik platformda kalmaya kararlı.

Fraser, “Protokolün potansiyeli konusunda gerçekten iyimserim ve ileriye dönük marjinal toplulukların yanında inşa etmek için daha net bir çaba göstereceklerini umuyorum” dedi. “’Biz olmadan bize dair hiçbir şey yok’ fikrine kesin olarak inanıyorum.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın