Bluesky’nin başarı için en iyi şansı, saçma sapan paylaşımları benimsemektir.

27 Ekim 2022’den beri pek çok sosyal medya sitesine katıldım, kader günü Elon Musk’ın servetini biriktirdiği ve dünyanın en kötü işi için gönüllü olduğu. Mastodon, T2, Spoutible, Hive, Post, Cohost ve çok daha fazlası var ama yok Twitter alternatifi Bluesky kadar umut verici geldi. Bu, kısmen, orada ne kadar saçmalık olduğu yüzünden.

Bluesky, Twitter’ın kurucusu Jack Dorsey’in platformun sosyal medya için merkezi olmayan bir standart geliştirmek için küçük, bağımsız bir ekibe fon sağlayacağını duyurmasıyla 2019’da Twitter’ın yuvasından çıktı. Mastodon gibi Bluesky de federe olmayı planlıyor, yani bireysel olarak yönetilen sonsuz sayıda topluluk bir açık kaynak ağı içinde var olabilir. Musk’ın Twitter’ı satın alacağını hiç düşünmeden önce, “mavi gökyüzü girişimi” şirketin uzun oyununun merkezinde yer alıyordu – şimdi, bağımsız ekip yalnızca davetli beta sürümünü başlattı ve hala Dorsey’in finansmanıyla çalışıyor. (Evet, bir Twitter kurucusu tarafından tam anlamıyla finanse edilen ve Musk’ın “tekil çözüm” eski şirketine güveniyor.)

Zeki bir Bluesky kullanıcısı olarak, Pavel Samsonov yazdı: “bluesky (aptalca küçük gönderiler yazan ciddi insanlar), linkedin’in (ciddi düşünce gönderileri yazmaya çalışan derin aptal insanlar) ruhani zıttıdır.” Samsonov, kullanışlı bir görsel yardım bile ekledi.

Görsel Kaynakları: Bluesky’de Pavel Samsonov

Uygun bir açıklama. Twitter’da takip ettiğim aynı gazetecileri ve teknoloji insanlarını görüyorum – tanıdığım birini bile buldum Garip Facebook – ama insanlar kazanç raporlarından, işten çıkarmalardan ve hisse senetlerinden bahsetmiyor. Bu özel anda Bluesky, Twitter benzeri mikroblogların adrenalin bağımlısı olmaya devam eden, ancak aptalca söylemlerin ve Musky maskaralıklarının sürekli saldırısından bitkin düşen insanların bir koleksiyonudur. Girin: boktan paylaşım.

Birkaç gün gibi gelen bir sürede Bluesky’de aptalca ve kaotik bir kültür gelişti. Twitter’ın nasıl tweet’leri olduğu veya Mastodon’un eskiden nasıl tootları olduğu gibi gönderilerin adı yoktur. markalaşmayı bıraktı çünkü korkaktırlar. Bu yüzden insanlar Bluesky gönderilerine “tweet” ve “gökyüzü” nün bir birleşimi olan “skeets” diyorlar ki, bunun boşalma sıvısı için argo olduğundan oldukça eminim ama bunu gerçekten kontrol etmeyeceğim çünkü son bir akıl sağlığımı tutuyorum.

Bir geliştirici savunucusu olan Rich Burroughs, bu kültürün yukarıdan aşağıya doğru oluştuğunu düşünüyor. Bazı Bluesky geliştiricileri, gerçek zamanlı olarak oluşturdukları platformda çok aktiftir, kullanıcıların sorularına, şikayetlerine ve özellik önerilerine yanıt verirken, aynı zamanda gerçek bir insan gibi davranırlar.

TechCrunch’a konuşan Burroughs, “Çalışanların bir kısmı, diğer Twitter alternatiflerinde eksik olan büyük bir enerji olduğunu düşünüyorum, kendileri de başarılı bok posterleri gibi görünüyor” dedi. “İnsanlar Twitter ile rekabet edebilmek için bu süper ciddi duygu platformlarını oluşturmaya devam ediyor, ancak Bluesky’de olanlar, Twitter’ın ilk günlerine çok benziyor ve neden başarılı oldu.”

Sonrasında alenen kan davası İsteği dışında kendisine mavi bir çek veren Musk ile efsanevi boktan Dril bugün Bluesky’ye katıldı. Bluesky’nin bir çalışanı olan Bryan Newbold, “Eğer önce @dril.bsky.social postası berbatsa, her şeyi yakıp yeniden deneyeceğiz.”

Görsel Kaynakları: Bluesky’de @emily.bsky.team

Dril fandomu, Bluesky ekibi arasındaki tüm öfke gibi görünüyor. Başka bir geliştirici, Emily Liu, Newbold’un kendisine Dril’in en iyi tweetlerinden oluşan bir kitap ekibe katıldıktan sonra (resimde ayrıca “Antimemetik Bölümü Yok” adlı bir kitap var, ki bu en kısa zamanda okumam gereken bir şeye benziyor). Bu gerçek, Bluesky’nin kasıtlı olarak boktan şeyler üreterek başarılı olacağı tezimi savunmak için biraz fazla mükemmel görünüyordu, bu yüzden bunun yasal olduğundan emin olmak için Newbold ile iki kez kontrol ettim. Şu yanıtı verdi: “Tüm Yeni Çalışanların En İyi @dril.bsky.social Tweetlerini Basılı Biçimde Alması Bluesky PBLLC’nin Kamuya Açıklanmış Politikasıdır.” Bundan ne istersen yap.

Dehşete kapılan Twitter kullanıcıları ev aramak için yeni bir platform bulmaya çabalayınca, bazıları kullanıcı tabanı az olduğu için para kazanmayı büyük ölçüde başaramayan başka bir sosyal ağ olan Tumblr’a akın etti. öngörülebilir şekilde davranmaya kasıtlı olarak dirençli. Tumblr bir içerik oluşturucu abonelik ürünü sunduğunda, kullanıcılar şiddetle karşı çıktı. Kasım ayı verileri itibariyle, daha fazla Tumblr kullanıcısı satın aldı pano yengeçleri (kontrol panelinizde dans eden ve arkadaşlarınıza hediye edilebilecek pikselli yengeçler) gerçek içerik oluşturucu aboneliklerinden daha fazla. ve olarak çok hedefli şakaTumblr ayrıca kullanıcılara bir tane değil, bir tane satın alma şansı sundu. iki 8 dolarlık mavi çekler.

Ruh olarak, Bluesky biraz Tumblr’a benziyor, ancak henüz kimsenin Archive of Our Own’a bir bağlantı bıraktığını görmedim ve/veya Ray-Ban indirimi. Ancak Tumblr’ın aksine, bunlar “Doğaüstü” hakkında saçma sapan paylaşımlar yapan liseli çocuklar değil; LinkedIn’den olabildiğince uzak bir sosyal medya deneyimi arayan, işleri olan yetişkinlerdir.

Elbette, bunların hepsi bir genelleme ve belki de Bluesky’nin henüz karşılaşmadığım çok ciddi bir yönü var. Ancak Bluesky, Mastodon ve Twitter’da insanların keyif aldığı şeyleri almış ve pek çok kötü kısım olmadan bir araya getirmiş görünüyor. Bluesky’nin mimarisi Mastodon’unkine benzer olsa da, Bluesky sezgiseldir, Mastodon ise erişilemez olarak ortaya çıkar: hangi bulut sunucusuna katılacağını seçmek imkansız bir görev gibi gelir ve uzun süredir kullanıcılar yerleşik yapıları konusunda çok savunmacıdır. dişleme sohbete katılmayı göz korkutucu hale getirebilecek gönderme normları. Teknoloji muhabiri Paris Martineau olarak yazdı Bluesky’de, “gerçekten, mastodon’un başarısız olduğunu düşünüyorum çünkü saçma sapan paylaşımların cesaretini kırıyor.”

Bluesky’nin hala üstesinden gelmesi gereken çok şey var. Platform henüz büyük ölçekli içerik denetleme endişeleri ademi merkeziyetle gelen ve uygulama duvarlarla çevrili bir bahçe olarak kalıyor (lütfen, davet kodları için bana DM göndermeyin, bende yok). Ama en azından internet tarihinin bu şeridi için, Bluesky kendini iyi hissediyor. Ve Dril burada.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın