Toyota, ABD pil fabrikası genişletme planlarına 2,1 milyar dolar ekledi

rent a car 34

Toyota, Kuzey Carolina’da yeni bir pil fabrikası kurmak için 2,1 milyar dolar daha harcayacak, bu da otomobil üreticisinin elektrikli araçlara geçişi benimseyen bir endüstriyi yakalamaya çalıştığının en son işareti.

Japon otomobil üreticisi ayrıca Çarşamba günü, 2025’ten itibaren Kentucky fabrikasında ilk ABD yapımı elektrikli SUV’sini üreteceğini duyurdu. Üç sıralı araba, Toyota’nın Kuzey Carolina fabrikası tarafından sağlanan pilleri kullanacak.

Başlangıçta, haberler Toyota’nın EV’lere olan bağlılığını güçlendirdiğini öne sürüyor. Tarihsel olarak, şirketin sahip olduğu diğer otomobil üreticilerinin gerisinde kaldı hidrojen tabanlı araçları desteklemek yerine yeni EV modellerini duyururken. Ancak bu yılın başlarında, Toyota tanıtmayı planladığını söyledi. 10 yeni akülü araç2026 yılına kadar yılda 1,5 milyon EV satışı hedefiyle.

Kuzey Carolina’daki pil fabrikası, şirketin elektrifikasyona yönelik yenilenen taahhüdünün bir parçası – ancak yalnızca tamamen elektrikli araçlara bağlı bir tesis değil. 2025’te üretim başladığında devreye alınması planlanan altı üretim hattından sadece ikisi tamamen elektrikli EV’lere ayrılacak. Diğer dördü hibrit EV’ler için olacak.

Toyota, fabrikasının beklenen gigawatt-saat kapasitesini henüz paylaşmadı. Şirket geçmişte yılda 1,2 milyon araca yetecek kadar pil üretebileceğini söylemişti.

ABD’deki bir pil fabrikasına artan sermaye harcaması, hükümetin pil üretimini ulusal düzeyde artırmaya yönelik teşviklerinin işe yaradığına işaret ediyor. bu Enflasyon Düşürme YasasıAğustos 2022’de yasalaşan, ABD’de pil üretmeye yönelik teşvikleri içeriyor Sonuç oldu bir dizi taahhüt yerli ve yabancı otomobil üreticilerinden — ford Ve Genel motorlar ile BMW Ve hyundai – önümüzdeki birkaç yıl içinde ABD topraklarında üretimi başlatmak ve çalıştırmak için.

Toyota başlangıçta 2021’de ABD merkezli bir fabrika kurma taahhüdünü açıklamıştı. 1,8 milyar dolar tahsis edildi Greensboro yakınlarındaki bir fabrika için. Geçen Eylül, Toyota bu yatırımı üçe katladı 3,8 milyar dolara yükseldi. En son sermaye enjeksiyonu, Toyota’nın toplam taahhüdünü 5,9 milyar dolara çıkardı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın