Amazon, çocukların mahremiyet ve silme isteklerini “aldattıktan” sonra FTC ile 25 milyon dolara anlaştı

Amazon yapacak FTC’ye 25 milyon dolar ceza ödemek yapay zekasını güçlendirmek için Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasasını ihlal etme suçlamalarından kaçınmak için “silme uygulamalarını elden geçirin ve sıkı gizlilik önlemlerini uygulayın”.

Amazon’un ses arabirimi Alexa, dünyanın dört bir yanındaki evlerde yıllardır kullanılmaktadır ve buna sahip olan herhangi bir ebeveyn, çocuklarının onunla oynamayı, şakalar yapmasını, hatta amacına uygun olarak kullanmayı sevdiğini bilir. Aslında, FTC’nin yazamayan veya engelli çocuklar için çok açık bir şekilde yararlı olduğu rahat COPPA kuralları Makul kullanıma uyum sağlamak için: Çocuklara ait verilerin, transkripsiyon gibi belirli hizmete özgü analizlerine, makul ölçüde gerekenden daha uzun süre tutulmadığı sürece izin verildi.

Görünüşe göre Amazon, “makul ölçüde gerekli” zaman ölçeği konusunda oldukça geniş bir görüş benimsemiş ve çocukların konuşma verilerini aşağı yukarı sonsuza kadar saklamış olabilir. FTC’nin belirttiği gibi:

Şikayete göre, bir ebeveyn bu bilgilerin silinmesini talep etmedikçe, Amazon çocukların kayıtlarını süresiz olarak elinde tuttu. FTC, bir ebeveyn bu bilgileri silmeye çalıştığında bile, Amazon’un çocukların söylediklerinin transkriptlerini tüm veritabanlarından silemediğini söyledi.

Coğrafi konum verileri de silinmedi; bu, şirketin “defalarca çözemediği” bir sorundu.

Bu yıllardır devam ediyor – FTC, Amazon’un bunu 2018 gibi erken bir tarihte bildiğini ancak ajansın ardından gelecek yılın Eylül ayına kadar harekete geçmediğini iddia ediyor. onlara yardımcı bir dürtü verdi.

Bu tür bir zamanlama genellikle bir şirketin bu uygulamaya sonsuza kadar devam edeceğini gösterir. Ve görünüşe göre, “hatalı düzeltmeler ve süreç fiyaskoları” nedeniyle bu uygulamalardan bazıları 2022’ye kadar devam etti!

rent a car 34

Alexa ile konuşan bir grup çocuğun kaydına sahip olmanın ne anlamı var diye sorabilirsiniz. Sesli arabiriminizin çocuklarla çok konuşmasını planlıyorsanız, makine öğrenimi modellerinizi üzerinde eğitebileceğiniz gizli bir ses etkileşimleri veritabanına sahip olmanız kesinlikle yardımcı olur. FTC, Amazon’un bu verileri tutmasını bu şekilde haklı çıkardığını söyledi.

FTC Komiserleri Bedoya ve Slaughter ile Başkan Khan, bu noktayı özellikle belirtmek için uzlaşma önerisi ve şikayetine eşlik eden bir açıklama yazdı:

Komisyon, Amazon’un ses tanıma algoritmasını daha da geliştirmek için çocukların verilerini süresiz olarak sakladığını iddia ediyor. Görünüşe göre Amazon, makine öğrenimi modellerini iyileştirmek için veri toplamaya çalışan tek kişi değil; şu anda, büyük dil modellerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, teknoloji endüstrisi bir bütün olarak aynısını yapmak için hızla ilerliyor.

Bugünkü anlaşma, tüm bu şirketlere bir mesaj gönderiyor: Makine öğrenimi, kanunları çiğnemek için bir bahane olamaz. Algoritmaların iyileştirilmesi için verilerin süresiz olarak saklanması gerektiğine dair işletmelerin iddiaları, verilerin süresiz olarak saklanmasına ilişkin yasal yasakları geçersiz kılmaz. Algoritmalarınızı geliştirmek için kullandığınız veriler yasal olarak toplanmalı ve yasal olarak saklanmalıdır. Şirketler bu dersi dikkate alsa iyi eder.

Ve bugün 25 milyon dolarlık bir cezamız var, bu elbette Amazon’un büyüklüğündeki bir şirket için ihmal edilebilecek düzeyden daha az. Önerilen düzenin diğer hükümlerine açıkça uymak, muhtemelen başlarını ağrıtacaktır. FTC, siparişin şunları yapacağını söylüyor:

  • Amazon’un herhangi bir veri ürününün oluşturulması veya iyileştirilmesi için tüketicilerin silme taleplerine tabi olan coğrafi konum, ses bilgileri ve çocukların ses bilgilerini kullanmasını yasaklamak;
  • Şirketin, çocukların etkin olmayan Alexa hesaplarını silmesini zorunlu kılın;
  • Amazon’un, şirkete karşı FTC-DOJ eylemi hakkında kullanıcıları bilgilendirmesini zorunlu kılın;
  • Amazon’un kullanıcıları saklama ve silme uygulamaları ve kontrolleri hakkında bilgilendirmesini zorunlu kılma;
  • Amazon’un coğrafi konum, ses ve çocukların ses bilgileriyle ilgili gizlilik politikalarını yanlış beyan etmesini yasaklamak; Ve
  • Şirketin coğrafi konum bilgilerini kullanımıyla ilgili bir gizlilik programının oluşturulmasını ve uygulanmasını zorunlu kılın.

Bu uzlaşma ve eylem, FTC’nin bugün Amazon yan kuruluşu Ring ile duyurduğu diğer anlaşmadan tamamen bağımsızdır. Bununla birlikte, “temel gizlilik ve güvenlik korumalarını uygulamamak” gibi belirli bir ortak konu vardır.

Amazon’dan anlaşma hakkında yorum yapmasını istedim ve yanıt alırsam bu gönderiyi güncelleyeceğim.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın