Popüler Reddit uygulaması Apollo, Reddit’in yeni, uygun olmayan API fiyatlandırması yüzünden iflas edebilir

yapımcısı ApollonReddit’te gezinmek için en popüler üçüncü taraf mobil uygulamalardan biri olan Reddit’in yakın zamanda duyurduğu yeni API fiyatlandırma koşulları nedeniyle mağazayı kapatmak zorunda kalabilir. Uygulama geliştiricisi Christian Selig bugün, Reddit’in API fiyatlandırmasının üçüncü taraf Reddit uygulamalarının geleceği için kötü bir haber gibi göründüğünü, çünkü Apollo’nun işini olduğu gibi yürütmeye devam etmesinin kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını paylaştı. Apollo’nun dikkatli uygulama güncellemeleriyle ilgili uzun geçmişi, iOS dostu tasarımı ve uygulamayı Reddit’in resmi müşterisine popüler bir alternatif haline getiren genel kullanım kolaylığı göz önüne alındığında, Reddit’in şartlarına ilişkin müşteri tepkisi, haberler ışığında şimdiden artıyor.

Reddit’in yaptığı gibi haberler beklenmedik garantili geliştiriciler API fiyatlandırma değişiklikleri, insanların Reddit’i kullanmasına yardımcı olmak için uygulamalar geliştirenleri etkilemeyecektir. Bunun yerine, hareket, Reddit’in oldukça büyük internet forum sitesini, AI sistemlerini internetin geniş alanlarında eğiten şirketler için ücretsiz bir yem olmaktan korumanın bir yolu olarak konumlandırıldı. Kurucusu ve CEO’su Steve Huffman, Reddit’in esasen “veri külliyatı” için ödeme almak istediğini söyledi. New York Times bir röportajda.

Yorumlarına göre, uygulama ve bot oluşturmak isteyen geliştiriciler ve akademik veya ticari olmayan amaçlarla Reddit çalışmak isteyen araştırmacılar. ödemek zorunda kalmazdım API için dedi.

Ancak Selig, ortaya çıktığı gibi bunun böyle olmayacağını söylüyor.

İçinde geliştiricinin Reddit’te paylaştığı bir gönderi Reddit ile yaptığı telefon görüşmelerine göre, yeni API’nin şartlarına göre 50 milyon isteğin maliyetinin artık 12.000 ABD doları olacağını – “hayal edebileceğimden çok daha fazla bir rakam” diye yazdı.

Selig, “Apollo geçen ay 7 milyar talepte bulundu, bu da ayda yaklaşık 1,7 milyon dolar veya yılda 20 milyon ABD doları anlamına geliyor” dedi.

Geliştirici ayrıca, ortalama bir Apollo kullanıcısı günde 344 istek kullandığından ve bunun Apollo’ya ayda 2,50 dolara mal olacağından, istek sayısını azaltmak için uygulamayı yalnızca abonelere sunmanın da bir çözüm olmayacağını söyledi. Selig, bu rakamın şu anda aboneliğin maliyetinin iki katından fazla olduğunu söyledi.

Apollo yapımcısı, bu fiyatlandırma endişelerini tartışmak için Reddit temsilcileriyle birden fazla görüşme gerçekleştirdi ve bu görüşmeleri medeni ve iletişimsel olarak nitelendirirken, sonuçlardan “derinden hayal kırıklığına uğradığını” ifade etti. (Şirket ayrıca görüşmenin ayrıntılarını yayınlamasına izin verdi, bu yüzden bilgileri Reddit’te ve başka bir yerde sosyal medyada paylaşıyor, dedi.)

Görünüşe göre Reddit’in yeni API fiyatlandırması, Apollo’yu etkili bir şekilde işsiz bırakacak.

Selig, TechCrunch’a bugün Apollo’nun yaklaşık 1,3 milyon ila 1,5 milyon aktif kullanıcıya ve günlük yaklaşık 900 bin aktif kullanıcıya sahip olduğunu söyledi. Uygulama zekası sağlayıcısı data.ai’nin üçüncü taraf tahminleri, Apollo’nun bugüne kadar dünya genelinde 5 milyona yakın yükleme gerçekleştirdiğini doğruluyor. Selig, Apollo’nun geliri açısından ayrıntıları paylaşmayı reddederken, “Reddit’in talep ettiği şey mümkün veya ona yakın bile değil” diyor.

Selig, “Aslında farklı bir şekilde, abonelik ödeyenler dışındaki tüm kullanıcıları kovsam bile, yine de her ay kırmızıda olacağım,” diye yakındı. Ayrıca, bu tür bir haber almayı beklemediği için işlerde bir B planı olmadığını söylüyor.

Yorum için Reddit’e ulaşıldı ancak henüz bir açıklama yapılmadı. Sağlandığında şirketin yorumları ile güncelleme yapmayı planlıyoruz.

Reddit’in API erişimini fazla fiyatlandırma kararı, Twitter’ın benzer bir hamlesini takip ediyor. İkincisi, Twitter üçüncü taraf geliştirici ekosisteminin büyük bir bölümünün Twitter’ın geliştirici araçlarına erişim sağlamasını engelledi. Sonuç olarak, çeşitli Twitter uygulamaları, istemcileri ve hizmetleri beri var kapat veya döndürülmüş gibi diğer alanlara odaklanmak için destekleyici örneğin açık kaynaklı Twitter rakibi Mastodon.

Twitter nihayet zahmetli fiyatlandırmasında biraz rahatladı ve geçen hafta ayda 5000 ABD Doları tutarında yeni bir API katmanını tanıttı erişimi biraz daha uygun hale getirmeyi amaçlıyordu. Yeni katman, aylık 100 ABD Doları tutarındaki temel katmanı ile aylık 42.000 ABD Doları tutarındaki işletme katmanı arasında yer alıyor, ancak bundan yararlanmak için yılda 60.000 ABD Dolarına ihtiyaç duyacakları düşünüldüğünde, küçük işletmeler için sorunu yine de çözmüyor.

Apollo ilk olarak 2017’de App Store’da kullanıma sunuldu ve şunu söyleyelim: hayranıydım. O zamanlar uygulama, özelleştirilebilir hareketler, bir medya görüntüleyici, eksiksiz bir Markdown yazma düzenleyicisi ve Reddit kullanıcı geri bildirimlerinden ilham alan diğer özellikler gibi özelliklerle benzersiz bir deneyim sunuyordu. Yıllar boyunca, Apollo kullanıcıları, uygulamanın özelleştirilebilirliği ve uzman kullanıcı özelliklerinin yanı sıra iOS dostu tasarımına yanıt verdi. Selig, Apple tarafından yapılmış gibi hissedilen bir Reddit uygulaması geliştirmeyi hedeflediğini söyledi.

Geliştirici, son zamanlarda yaptığı gibi yeni iOS özelliklerini de hızlı bir şekilde benimsedi. iOS 16 için Kilit Ekranı widget’larının başlatılması, Örneğin. Ayrıca Selig, iPhone’un yeni “Dinamik AdaiPhone 14 Pro’nun üst kısmındaki hap şeklindeki çentiği bildirimler için dokunulabilir ve etkileşimli bir özelliğe dönüştüren kullanıcı arabirimi güncellemesi. Tamagotchi tarzı akıllı evcil hayvanları veya çentikte koşabilen “Pixel Pals” i icat etti. Evcil hayvanlar o kadar popülerdi ki, onlar yakında kendi özel mobil uygulamasına da kavuştu.

Birkaç saat önce Reddit’te endişelerini paylaştığından beri Selig’in Apollo’nun geleceği hakkındaki gönderisi 8.6 bin olumlu oy aldı ve artmaya devam ediyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, uygulamanın hayranları bu habere oldukça üzüldü, Reddit’i açgözlü olarak nitelendirdi, ayrılmakla tehdit etti ve en sevdikleri uygulamanın gerçekten sonu buysa, Selig’in bir sonraki oluşturmaya karar verdiği her şeyi destekleme sözü verdi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın