Reddit, API değişikliklerinden sonra ömür boyu parantez içinde

Reddit çalkantılı bir ay geçirdi veri API’sindeki değişiklikleri duyuruyor. Son ayda, Reddit’in CEO’su şirketin kararını savunan röportajlar verdisosyal ağ geliştiriciler ve moderatörlerle kavga etti ve platform gördü çok sayıda alt dizin kararıyor ve daha sonra farklı şekillerde protesto etmek.

API değişikliklerinin ve oran sınırlarının 1 Temmuz’da yürürlüğe girdiği göz önüne alındığında Reddit, daha az üçüncü taraf uygulaması, kendi uygulamalarına daha fazla odaklanma ve mutsuz bir toplulukla yeni bir bölüme hazırlanıyor. Bu hikayede, geçen ay neler olduğuna ve geleceğin nasıl göründüğüne bir göz atacağız.

Reddit’in tartışmalı Haziran ayı

Haziran ayının başlarında, Apollo adlı popüler bir Reddit müşterisinin geliştiricisi olan Christian Selig, Reddit yönetimiyle bir telefon görüşmesi yaptığını söyledi. API fiyatlandırması, uygulamasını çalıştırması için ona ayda yaklaşık 20 milyon dolara mal olacaktı. Bu gönderi ve şirketin değişiklikleri, gelecekleri hakkında benzer endişeleri paylaşan birçok üçüncü taraf Reddit uygulama geliştiricisi tarafından takip edildi.

Tepki olarak, birçok subreddit bu değişiklikleri protesto etmek için 12-14 Haziran’da karartmaya karar verdi. Bu sırada Selig şunları söyledi: Ay sonuna kadar Apollo’yu kapatıyor olacaktı.. gibi diğer uygulamalar Reddit Eğlenceli ve Reddit için Eşitle kapanışları da duyurdu. Şirketin CEO Steve Huffman dramatik bir AMA düzenledi sitede ve Reddit’in Selig’e saldırırken “kar gelene kadar kar odaklı olmaya devam edeceğini” söyleyerek kararını savundu.

Huffman verdi dizi röportaj binlerce alt dizin kararırken. Protesto moderatörlerini “toprak sahibi eşraf” olarak adlandırdı ve moderatör kurallarını yeniden tanımlamaktan bahsetti, böylece topluluk gerekirse onları oylayabilir. Huffman ayrıca, üçüncü taraf geliştiriciler para kazanırken, Reddit’in yılda 10 milyon dolarlık bir altyapı maliyetine katlanmak zorunda kaldığından şikayet etti.

Daha sonra Selig ve diğer geliştiriciler vurmak geri Reddit’in geliştiricilerle çalışmaya çalışma iddiasını çürütmek için. Selig dedi ki onun görevi Bu yılın başlarında şirketle yapılan görüşmelerden birinde API’lerdeki değişiklik planlarını sorduğunu ve şirketin herhangi bir değişiklik olmayacağını söylediğini söyledi.

12-14 Haziran protestosu sitenin trafiğine ve hatta Google aramasına etki ederken, şirket gelir üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı duruşunu sürdürdü. Sonuç olarak, bazı alt dizinler kesintiyi uzattı – hatta bazıları topluluk üyelerinden topluluklarının gelecekteki gidişatına karar vermelerini istedi. Reddit yöneticileri, moderatörleri alt dizinleri yeniden açmaları için tehdit ederken, bu topluluklar uyarlandı alternatif protesto biçimleri John Oliver’ın resimlerini yayınlamak, izin verilmeyen günlere karar vermek ve topluluğun odak noktasını değiştirmek gibi.

Şirket ayrıca geri adım attı kendilerini NSFW olarak işaretlemeye başlayan alt dizinler. r/interstingasfuck, r/midlyinteresting ve r/TIHI gibi topluluklar için moderatörleri kaldırdılar (Nefret ettiğim için teşekkürler). Özellikle, şirket NSFW aboneliklerinde reklamlara izin vermiyor ve çok sayıda topluluğun statüsünü değiştirmesi reklam gelirini etkileyebilir.

Gibi Sınır Geçen ay bildirildiğine göre, medya için transkripsiyon sağlayan gönüllü bir alt dizin olan r/TranscribersOfReddit kapanmaya karar verdi. Ek olarak rapor, moderatörlerin erişilebilirlik araçları için Reddit’in uygulamasında bulunmayan üçüncü taraf uygulamalarına güvendiklerini belirtti.

Şirket, erişilebilirlik özellikleri nedeniyle RedReader, Dystopia ve Luna gibi uygulamaların API değişikliklerinden muaf tutulmasına izin verdi. Fakat, moderatörler bu uygulamaların yeterli moderatör araçlarına sahip olmayabileceğini belirtti.

Ne oluyor şuan

Bazı topluluklar gizli kalmaya karar verdiğinde, Reddit yöneticileri moderatörlere mesaj gönderdi açmalarını istemek 48 saat içinde. Sonuç olarak, r/Photography ve r/homeimprovement gibi topluluklar açıldı, ancak kurallar ya gevşetildi ya da kısıtlandı. Şirketin bir topluluğu yanlış bir şekilde bu etiketle işaretlemesinin platformun kurallarına aykırı olduğunu söylemesine rağmen, r/pics artık NSFW oldu. r/videos, videoların metin açıklamalarını yayınlıyor. Yani protesto bir şekilde hala devam ediyor.

gibi uygulamalar Apollo, Sync for Reddit, BaconReader ve Boost for Reddit kapandı. Bu arada, bazı uygulamalar için geliştiriciler Röle, Şimdi Reddit içinVe Deniz gergedanı bir abonelik modelini keşfederken uygulamalarını kullanımı ücretsiz hale getiriyorlar.

Moderatörler hala değişiklikleri protesto etmenin yollarını buluyor. r/IAMA moderatörleri, tarafından bildirildiği üzere artık ünlü röportajlarını koordine etmeyeceklerini söylediler. Sınır.

Hafta sonu, Reddit getirdiğini duyurdu moderasyon araçları gibi özelliklerde erişilebilirlik iyileştirmeleri. Ancak, r/Blind moderatörleri hafta sonu yayınlandı resmi Reddit uygulamasında topluluğu yönlendirmeyi imkansız hale getiren hatalar var. Subreddit ayrıca, platformu daha kapsayıcı ve kullanımı kolay hale getirmek için sosyal ağın bir “Erişilebilirlik Baş Sorumlusu” atamasını talep etti.

Şirket, “Reddit’in Son API Güncellemelerini Anlamak İçin Temel Gerçekler” başlıklı blog yazısında, erişilebilirlik konusunda bir dış denetim gerçekleştirdiğini ancak bununla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşmadığını söyledi. Sosyal medya platformu, RedReader, Luna ve Dystopia gibi uygulamaları API ücretlerinden muaf tuttuğunu söyledi. Bu şekilde, erişilebilirlik odaklı uygulamalar ücretsiz kalacaktır. Ancak şirket, bir uygulamanın muafiyete hak kazanmasına ilişkin kriterleri paylaşmadı.

Şirkete gelince, artık kârlılığa ulaşmaya odaklanmış durumda. halka arz söylentileri yoğunlaşıyor. ile yapılan bir röportajda SınırHuffman halka arzın “bir gün yapmak isteyeceğimiz bir şey” olduğunu ancak “oraya varmadan önce Reddit ile yapmak istediğim birkaç şey” olduğunu söyledi.

Bazı topluluklar gibi yeni yerlere taşınmaya başladı. Kbin Ve Lemmy. Bununla birlikte, bu platformlardaki topluluklar, binlerce hatta milyonlarca kullanıcısı olan alt dizinlere kıyasla hala küçüktür.

Reddit’in son eylemleri, üçüncü taraf ekosistemini tamamen ortadan kaldırmadı, ancak şirket, geliştiricilerin önemli maliyetler ödemeden sürdürülebilir bir model oluşturmasını zorlaştırdı. Bu değişiklikler ayrıca topluluklar için hoş olmayan deneyimler yarattı ve onları istememiş olabilecekleri araçları kullanmaya itti.

Şirket, kararları konusunda kararlı görünüyor ve API fiyatlandırma yapısında yeni değişiklikler yapılması pek olası görünmüyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın