Reddit CEO’su, drama dolu AMA’da Apollo geliştiricisine yapılan saldırıyı ikiye katladı

Reddit’in üçüncü taraf uygulamaları zorlayan bir hareketle API fiyatlandırmasını revize etme yönündeki popüler olmayan kararı kullanım dışı garip bir hal aldı. İçinde bugün düzenlenen bir AMA Reddit’in kurucu ortağı ve CEO’su Steve Huffman, diğer adıyla internet forum sitesinde u/spez tarafından yazılan yönetici, şirketin daha önce sahip olduğu çok sevilen üçüncü taraf uygulaması Apollo’nun arkasındaki geliştiriciye yönelik suçlamaları ikiye katladı. sanık işletim verimsizliği ve iyi bir “API” kullanıcısı olamama.

Topluluğun tepkisine rağmen – ki buna dahildir site çapında bir protesto alt dizinler olarak bilinen binlerce topluluktan — Huffman’ın AMA’sı, şirketin gelecek API değişikliklerini gözden geçirme planı olmadığını doğruladı. Dahası, Huffman konuşmasına devam etti. suçlamalar Apollo’ya karşı, geliştirici Christian Selig’in “davranış ve iletişiminin” “her yerde” olduğunu söyleyerek ve Reddit’in geliştiriciyle daha fazla çalışmasını göremediğini söyledi.

Selig arasında yer almıştı. önce bunu vurgulamak Reddit’in yeni API’si fiyatlandırma Apollo uygulamasını çalıştırmaya devam etmeyi etkili bir şekilde imkansız hale getirir. Yeni şartlara göre, bunu yapmanın kendisine yılda 20 milyon dolara mal olacağını, yani uygulamanın kazandırmadığı parayı açıkladı. Bu hafta Selig uygulamanın son gününü duyurdu yeni API fiyatlandırmasının 1 Temmuz’da uygulanmasından önce, 30 Haziran olacaktır.

Birkaç isim vermek gerekirse Sync, RIF ve Reddplant dahil olmak üzere diğer üçüncü taraf uygulamaları da kapanıyor.

Ancak Huffman’ın görünüşe göre özellikle Selig’le uğraşması gereken bir balta var ve ilk önce geliştiriciyi haraç almakla suçluyor. Selig’in duruma ilişkin kapsamlı paylaşımı kendisi ve Reddit arasında.

Selig’in durumla ilgili yorumuna göre, şirketin Alien Blue (daha eski bir sürüm) ile yaptığı gibi, Reddit’in üçüncü taraf uygulamaları satın almak yerine neden API şartlarını değiştirmeyi seçtiği sorusunu gündeme getirdi. Reddit istemcisi 2014 yılında satın alındı.) Apollo, Reddit’e yılda 20 milyon dolara mal oluyorsa, Reddit’in uygulamaya son vermesi için ona bir çek kesmesi gerektiğini söyledi. Sözü, anlatımından ciddi bir soru gibi gelmiyor. Gerçek ise, aramayı netleştirdi, “… bu çoğunlukla bir şaka.”

Bir şey olursa, şirketin neden daha geniş topluluğu arasında kötü niyet yaratacağı kesin olan bir hamle yaptığını anlamaya çalışmanın bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. (Olduğu gibi.)

Selig, bir Reddit temsilcisinin Selig ile yaptığı görüşmede, ilk önce görünüşe göre yorumunu bir “tehdit” olarak yorumladığını söyledi. Ancak görüşmede yanlış anlaşılmayı giderdiler ve ilgili kişi özür diledi. Selig makbuzlarla geldi – o kaydedildi çağrı (Kanada’da bulunduğu yerde yasaldır.)

Ancak daha sonra moderatörlerle yaptığı bir görüşmede Huffman, bu görüşmeden Selig’in Reddit’i “tehdit ettiği” olarak bahsetti.

Huffman bugün Reddit tarafında bu duruşun yumuşamadığını açıkça belirtti.

AMA’da, bir kullanıcının sorusu Huffman’dan açıklığa kavuşturmasını istedi, “Christian’ın sizi tehdit ettiğini ve şantaj yaptığını iddia ederek Apollo’yu itibarsızlaştırma girişiminizle ne düşünüyordunuz?”

Cevap şaşırtıcıydı. Darbelerini kurumsal halkla ilişkiler konuşmasının arkasında yumuşatmaya çalışan çoğu şirketin aksine, Huffman oldukça açık bir şekilde yanıt verdi.

CEO, “Onun ‘şakası’ sorunlarımızın en küçüğü,” diye yazdı. “Davranışları ve bizimle olan iletişimleri her yerdeydi – bize bir şey söylerken dışarıdan tamamen farklı bir şey söylüyor; özel bir telefon görüşmesini kaydetmek ve sızdırmak – onunla nasıl iş yapabileceğimizi bilmediğim bir noktaya kadar.

Bu, Reddit’in API politikası değişikliğinden önce Apple’ın Dünya Çapında Geliştirici Konferansı’nda tanıtıldığı, iOS’a öncelik veren ve kullanıcı dostu tasarımıyla bu hafta tanıtılan Apollo için tuhaf bir olay dönüşü.

Bu fiyaskonun ardından diğer önde gelen geliştiriciler Selig’i desteklemek için ortaya çıktı.

Halide’nin kurucu ortağı Sebastiaan de With tweet attı Perşembe günü Selig’i “bağımsız uygulama dünyamızdaki en iyi adamlardan biri” olarak nitelendirdi ve Reddit yönetiminin ona yalan söylediğini, iftira attığını ve karaladığını söyledi. Diğerleri alıntı tweetlendi ve kabul edildi.

Reddit’in yönetim kurulu müdahale etmeyi seçmedikçe, Huffman’ın bu kararların sonuçları hakkında pek endişeli olduğu görünmüyor. site çapında protesto ya da değil.

API değişikliklerinden rahatsız olan kullanıcılardan kibarca ifade edilen ve olmayan bir dizi soruyu savuşturdu. Bunlar şunlardan oluşuyordu modeli sorgulamak (Epic gibi bir kar paylaşım modeli Unreal ile neden olmasın?) zaman aralığı Reddit’in topluluk katılımından çok kârla ilgili olmaya kaymasıyla ilgili daha geniş sorulara. (“Kâr gelene kadar kâr odaklı olmaya devam edeceğiz, CEO cevap verdi. “Bazı 3P uygulamalarının aksine, kârlı değiliz.”)

“Apollo, Reddit is Fun ve Sync gibi bazı uygulamalar buna karar verdi. [API] fiyatlandırma, işletmeleri için işe yaramıyor ve fiyatlandırma yürürlüğe girmeden önce kapanacak,” diye açıkladı Huffman. Diğer uygulamalar için konuşmaya devam edeceğiz. Verdiğimiz zaman çizelgesinin kısıtlı olduğunu kabul ediyoruz; Bizimle çalışmak isteyen insanlarla iletişim kurmaktan mutluluk duyuyoruz.”

İçinde yorumlarAncak ReddPlanet’in geliştiricisi (u/lupeski, namı diğer Tony Lupeski), bu değişikliklerle ilgili olarak Reddit ile birçok kez iletişime geçmeye çalıştığını ve görmezden gelindiğini belirterek “bu apaçık bir yalan” dedi. Bir diğer bağımsız uygulama geliştirici söz konusu Enterprise API erişimi için 3 kez istek doldurmuşlar ve yanıt alamamışlardı.

AMA’nın geri kalanına gelince, Reddit’in zaten paylaştıklarının ötesinde bildirecek çok az şey var. Şirket, API değişiklikleri nedeniyle topluluğun tepkisinden etkilenmemiş gibi görünüyor ve ertelemeye veya yeniden düşünmeye niyeti yok. Bir süre için oyulmasını sürdürecek bir avuç erişilebilirlik odaklı uygulama, belirtildiği gibi.

Huffman ayrıca, NYT yazısının API fiyatlandırma değişiklikleri Büyük dil modelleri (LLM’ler) için bir eğitim alanı haline gelen forumlarına erişimi sınırlamanın bir yolu olarak, bu hareketin arkasındaki tek sebep bu değil – şirket ayrıca desteklemek için yılda “on milyonlarca dolar” harcıyor. üçüncü taraf uygulama ekosistemi ve bunun hakim olması gerekiyordu. (Ve Reddit’i yapay zekaları için eğitim verileri olarak kullanan şirketlerle “aktif tartışma” içinde).

Yönetici ayrıca, “daha katı” bir düzenleyici ortam altında ek korkuluklar sağlamaya yönelik daha geniş bir çabanın parçası olarak, yetişkinlere yönelik içeriğe erişimin Data API aracılığıyla 5 Temmuz 2023 itibarıyla sınırlandırılacağını, ancak müstehcen içeriğe hâlâ izin verildiğini belirtti.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın