Reddit CEO’su protestolara, moderatörlere ve üçüncü taraf uygulamalarına saldırıyor

rent a car 34

Reddit CEO’su Steve Huffman, protestoların ortasında geri adım atmıyor API değişiklikleri platformu tarafından yapılmıştır. ile yapılan röportajlarda Sınır, NBC HaberleriVe Nepal RupisiHuffman, API’nin bu müşterileri desteklemek için tasarlanmadığını söyleyerek şirketin üçüncü taraf uygulamalarını ücretlendirmeye yönelik ticari kararlarını savundu.

Reddit kurucu ortağı, bu röportajlarda protesto moderatörlerinden, değişen site kurallarından ve karlılıktan da bahsetti. Platform, topluluktan gelen en güçlü tepkilerden biriyle karşı karşıya, ancak görünüşe göre CEO yerinden kıpırdamak istemiyor.

Reddit’te neler oluyor?

Nisan ayında Reddit, API’si için ücret alacağını duyurdu, ancak herhangi bir fiyatlandırma açıklamadı. Bu ayın başlarında, Apollo adlı iOS için popüler bir Reddit istemcisinin geliştiricisi olan Christian Selig, Reddit ile bir telefon görüşmesi yaptığını bildirdi. Onlar tarafından alıntılanan API fiyatlandırması uygulamayı çalıştırmak ona yılda 20 milyon dolara mal olabilir. Selig daha sonra, sosyal ağın fiyatlandırma yapısında herhangi bir değişiklik yapmaya hazır olmadığı için Apollo’yu kapatmak zorunda kaldığını söyledi. Reddit is Fun ve Relay for Reddit gibi müşterilerin diğer üçüncü taraf geliştiricileri de uygulamalarını 30 Haziran’da kapatacaklarını söylediler.

Reddit’in yaptığı tek istisna izin vermekti. erişilebilirlik özellikleri sağlayan ticari olmayan uygulamalara API’ye ücretsiz erişim. Şirket, RedReader, Dystopia ve Luna gibi uygulamalarla anlaşmalar yaptı ve onlara “büyük ölçekli fiyatlandırma koşullarından” muafiyet sağladı.

Bu değişiklikleri protesto etmek için 12 Haziran’dan itibaren binlerce alt dizin karardı – bu aynı zamanda kısa bir kesintiye neden oldu. Bu sırada Huffman bir AMA’sında güçlü duruş ve Apollo ve Selig’de bir kazı yaptı. Moderatörler değişen bir şey görmediğinden, birçok alt dizin kesintiyi uzatmaya karar verdi.

Protestolar ve moderatörler

Röportajlardan birinde Huffman, protestocu moderatörleri “toprak sahibi eşraf” olarak bile adlandırdı.

“Eğer bir politikacı veya işletme sahibiyseniz, seçmenlerinize karşı sorumlusunuz. Yani bir politikacının seçilmesi gerekiyor ve bir işletme sahibi hissedarları tarafından kovulabilir” dedi.

“Ve bence, Reddit’te benzetme toprak sahibi eşrafa daha yakın: Oraya ilk gelenler orada kalıyor ve torunlarına aktarıyorlar ve bu demokratik değil.”

Kullanıcıların onları oylayabilmesi için moderatör politikalarında değişiklik yapmayı planladığını da sözlerine ekledi. Şu anda, üst düzey bir moderatör veya şirket moderatörleri önyükleyebilir. Bu arada, ar/Apple moderatörü Twitter’da (üzerinden 9to5Mac) Reddit’in süresiz bir kesinti düzenleyen moderatörleri görevden almakla tehdit ettiğini.

Reddit tarafından yayınlanan bir blog gönderisinde şirket, Moderatör Davranış Kuralları “Muhalefet, tartışma ve tartışmalar Reddit’in temel parçalarıdır” derken protesto hakkına saygı duyuyor. Ancak kurallar, şirketin işbirliği yapmamaları durumunda moderatörleri kaldırabileceğini belirtir.

Bu açıklamalara rağmen Huffman, Reddit’in şirket içindeki ücretli moderatörlere yatırım yapmayacağını veya gücü merkezileştiren kararlar almayacağını söyledi.

Bu, şirketin ücretsiz moderatörlerin toplulukları izlemesi ve sürdürmesinden memnun olduğunu gösterir. A çalışmak geçen yıl yayınlanan tahminlere göre bu toplulukları sürdürmek için günde 466 saat harcıyorlar. Reddit onlara saatte 20 dolar öderse, yılda 3.4 milyon dolara mal olacağını söyledi.

Üçüncü taraf uygulamaları

Bu protestolar sırasında odaklanılan önemli bir konu, üçüncü taraf uygulamalarının varlığıydı. Reddit defalarca veri API’sine ücretsiz erişim sunacağını ve botlar gibi uygulamaların çoğunun ticarileştirilmedikleri için ödeme yapması gerekmeyeceğini söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda Huffman, ticarileştirme ve Reddit’i kârlı hale getirme hakkında konuştu. Bu sürecin adımlarından biri, API için ücretlendirmeyi içerir. En son röportaj setinde, Reddit’in “bizimle çalışmak isteyen insanlarla çalışmaya tamamen istekli” olduğunu ve geliştiricilere daha uzun bir geçiş dönemi vermekten bahsettiğini söyledi. Huffman’ın şikayeti, bu uygulamalardan bazılarının Reddit’in verilerini kullanarak her yıl milyonlar kazanması ve şirketin her yıl 10 milyon dolara varan altyapı maliyetlerine katlanmak zorunda kalması. Sınır.

Yayına, bu uygulamaları etkileyen bu politika değişikliğinden şirket içindeki kişinin sorumlu olduğunu söyledi. Görünüşe göre şirket, yıllardır API kurallarındaki değişiklikleri tartışıyor.

“[Reddit’s API] hiçbir zaman üçüncü taraf uygulamalarını desteklemek için tasarlanmamıştır. Var olmasına izin veriyoruz. Ve bunun suçunu üstlenmeliyim çünkü bunu uzun süre tartışan kişi bendim. Ancak API’mizden ne ölçüde yararlandıklarını bilmiyordum – ve bu benim hatam. Bunların hayır kurumu olmadığını, ”dedi Huffman.

sayı oyunu

Perşembe günü, Reddit yayınladı bir blog yazısı günlük aktif kullanıcılar açısından ilk 5.000 topluluğun %80’inin artık açık olduğunu gösteriyor. Huffman söyledi Nepal Rupisi protestocuların “çok üzgün küçük bir grup” olduğunu ve “daha büyük Reddit topluluğunun” onları desteklemek için katıldığını.

Bu protestoların “oldukça sıkıntıya” yol açmasına rağmen şirketin gelirleri üzerinde önemli bir etkisinin olmadığını da sözlerine ekledi. Fakat, raporlar bazı reklamverenlerin karartma sırasında kampanyaları duraklattığını öne sürdü. Şirket daha fazla baskı yapıyor reklam araçları reklamverenleri çekmek için.

Kapatılan üçüncü taraf uygulamalarının etkisiyle ilgili olarak Huffman, insanların %97’sinin platforma erişmek için Reddit’in sitesini veya resmi uygulamasını kullandığını söyledi – şirketin günlük 57 milyon aktif kullanıcı tabanı var. bu Blog yazısı moderatör eylemlerinin %93’ünün Reddit’in kendi araçlarıyla yapıldığından ve şirketin bunlara daha fazla özellik ekleme sözü verdiğinden de bahsetti. Gönderi ve Huffman’ın yorumları, protestoların yalnızca küçük bir kullanıcı grubu tarafından yönetildiğini ve daha geniş bir kullanıcı tabanının duygularını temsil etmediğini göstermeye çalışıyor.

Reddit’in halka açılmasıyla ilgili konuşmalar olsa da, CEO önce karlılığa odaklanıyor. The Verge’e halka arzın “bir gün yapmak isteyeceğimiz bir şey” olduğunu ancak “oraya varmadan önce Reddit ile yapmak istediğim birkaç şey” olduğunu söyledi.

Huffman’ın yorumlarına yanıt olarak, moderatörler kesintileri etkili hale getirmenin yollarını bulmaya çalışıyorlar. Alternatif olarak, bazı topluluklar da sunucular kuruyor gibi alternatif sitelerde Lemmy Ve Kbin.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın