Amazon’un 1,7 Milyar Dolarlık iRobot satın almasına Birleşik Krallık antitröst düzenleyicisi yeşil ışık yaktı

rent a car 34

İngiltere’nin antitröst düzenleyicisi onay verdi Amazon’un teklif ettiği milyar dolarlık satın alma iRobotanlaşmanın “Birleşik Krallık’ta rekabet endişelerine yol açmayacağı” sonucuna varıyor

Amazon ilk önce robot vakum üreticisi iRobot’u satın alma planlarını açıkladı. Geçen Ağustos ayında 1,7 milyar dolar, ancak megabucks anlaşması her zaman düzenleyicilerin incelemesini çekecekti. Avrupa Komisyonu (AK) 6 Temmuz’a kadar karar verin ABD’deki Federal Ticaret Komisyonu (FTC) şu anda aynı zamanda anlaşmayı (çözümler olsun ya da olmasın) temize çıkarma ya da tam ölçekli bir soruşturma başlatma kafa yormak Anlaşmayla ilgili resmi soruşturma FTC yakın zamanda yaptı yeşil ışık Amazon’un 3,9 milyar dolarlık One Medical satın alımıbuna rağmen durdurmak için bastırdığı bildiriliyor Microsoft’un planladığı 68,7 milyar dolarlık Activision satın alması.

Kısacası, Amazon’un iRobot alımının başka yerlerdeki düzenleyicilerden sağ çıkıp çıkmayacağını bilmek zor, ancak İngiltere’den bugünün haberleri – ki bu yakın zamanda engellendi Microsoft / Activision anlaşması (itiraza tabidir) – düzenleyicilerin bu tür senaryolarda genellikle işbirliği yaptığı ve notları paylaştığı göz önüne alındığında, başka bir yerde olacakların habercisi olabilir. Ama tabii ki burada hiçbir şey kesin değil.

Birleşik Krallık merkezli hukuk firması Fladgate’in rekabet ortağı Alex Haffner, “Birleşen taraflar, farklı düzenleyici kurumların her zaman birbirleriyle tam bir uyum içinde çalışmadıklarını bilecek olsalar da, şüphesiz CMA izninden rahat edecekler” dedi. TechCrunch’a yapılan bir açıklamada.

Mütevazı pazar payı

Yaklaşık otuz yıl önce Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) kurulan iRobot, en çok Roomba markalı otonom elektrikli süpürgeleriyle tanınıyor, ancak şu ürünler de dahil olmak üzere ilgili ürünlere genişledi: yerleri silebilir. sahip olan Amazon için daha derin yollar arıyor akıllı eve ek olarak ev robotiğinde kendi uğraşlarıiRobot’un radarına girmesi büyük bir sürpriz olmadı.

İngiltere’nin Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA) ilk olarak anlaşmayı incelediğini açıkladı Nisan ayında geri, ancak şimdi Amazon’un iRobot satın almasının Birleşik Krallık’taki rekabete zarar vermeyeceğini keşfetti. Ancak bunun da ötesinde, Birleşik Krallık robot elektrikli süpürge pazarı küçük olduğu için Amazon “bunu yapmak için teşvikten yoksun olacağından”, Amazon’un her yerde hazır bulunan çevrimiçi pazarını iRobot rakiplerini varlıklarını düşürerek “dezavantajlı hale getirmek” için kullanabileceği yönündeki endişeler asılsızdı.

Hiç değilse, İngiltere’nin bugünkü kararı, özellikle ABD şirketlerini içeren birleşme ve satın alma (M&A) faaliyetlerini engelleme biçimiyle ilgili olarak CMA’da son aylarda yöneltilen eleştirileri ele alma yönünde bir yol kat edebilir.

Haffner, “Tasfiye kararı, son zamanlarda Microsoft/Activision’ın satın alınması ışığında özellikle öne çıkan, CMA’nın teknoloji karşıtı olduğu veya sektördeki ekonomik büyümeyi gereğinden fazla boğduğu iddialarına yararlı bir yanıttır” dedi. Gerçekte, bu anlaşmanın ‘temelleri’, CMA’nın değerlendirmesinin, özellikle iRobot’un düşük pazar payı göz önüne alındığında, diğer teknoloji tabanlı vakalara göre çok daha az tartışmalı olduğu anlamına geliyor.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın