Adalet Bakanlığı, federallerin başka bir LockBit hacker’ı yakaladığını duyurdu

rent a car 34

Adalet Bakanlığı, ABD ve dünyadaki kurbanlara yönelik çok sayıda LockBit fidye yazılımı saldırısında rol aldığı iddiasıyla bir Rus vatandaşını tutukladı ve suçladı.

göre bir suç duyurusu Perşembe günü açığa çıkan 20 yaşındaki Ruslan Magomedovich Astamirov, Ağustos 2020 ile Mart 2023 arasında dördü kötü şöhretli silahları konuşlandıran beş siber saldırı düzenlemekle suçlanıyor. LockBit fidye yazılımı.

Adalet Bakanlığı, “Astamirov’un, LockBit fidye yazılımı kampanyasının diğer üyeleriyle birlikte tel dolandırıcılığı yapmak ve korunan bilgisayarlara kasten zarar vermek ve fidye yazılımı kullanarak ve konuşlandırarak fidye talebinde bulunmak için bir komploya katıldığı iddia ediliyor” dedi.

Rusya kontrolündeki Çeçen Cumhuriyeti vatandaşı olan Astamirov’un ABD merkezli iki örgütün yanı sıra Japonya, Fransa ve Kenya merkezli örgütlere saldırılar düzenlediği iddia edildi. Şikayete göre, kurbanlardan en az biri 700.000 dolar ödedi. Başka bir kurban ödemeyi reddetti ve iddiaya göre Astamirov şirketin verilerini LockBit’in genel sunucusuna yükledi.

LockBit ilk olarak 2019’un sonlarında bir hizmet olarak fidye yazılımı (RaaS) operasyonu olarak ortaya çıktı ve o zamandan beri yaklaşık 1.800 fidye yazılımında kullanıldı Amerika Birleşik Devletleri’nde ve dünya çapında kurban sistemlerine yönelik saldırılar. Bu hafta yayınlanan bir danışma belgesinde ABD siber güvenlik yetkilileri, bilinen LockBit saldırılarının 2022’de okullar, yerel yönetimler ve kolluk kuvvetleri de dahil olmak üzere kamu kuruluşlarına yönelik saldırıların %16’sından sorumlu olduğunu söyledi.

Danışmanlık, Ocak 2020’den bu yana LockBit grubunun ABD’de ödenen yaklaşık 91 milyon dolarlık fidye ile ilişkilendirildiğini söyledi.

Kolluk kuvvetlerinin bir kurbanın fidye ödemesinin bir kısmının izini sürmesinin ardından ABD’de bulunan ve tutuklanan Astamirov kripto para Astamirov’un kontrolündeki adres, fidye taleplerini iletmek için komplo kurmak, telsiz dolandırıcılığı yapmak ve korunan bilgisayarlara kasten zarar vermekle suçlanıyor. Suçlu bulunursa, elektronik dolandırıcılık suçundan 20 yıla kadar hapis cezasına ve korunan bilgisayarlara zarar verme suçundan beş yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Astamirov, ABD Adalet Bakanlığı’nın son yedi ayda suçladığı üçüncü LockBit üyesidir. Kasım ayında yetkililer 33 yaşındaki bir çocuğu suçladı. Mihail Vasilyev – LockBit fidye yazılımı çetesine karıştığı iddiasıyla “dünyanın en üretken fidye yazılımı operatörlerinden biri” olarak tanımlandı. Vasiliev şu anda Kanada’da gözaltında ve Amerika Birleşik Devletleri’ne iade edilmeyi bekliyor.

Mayıs ayında, ABD hükümeti ABD’li Mihail Matveev’i de suçladıHive, LockBit ve Babuk fidye yazılımı türevlerini geliştirme ve dağıtmada “merkezi figür” olarak hareket ettiği iddiasıyla çevrimiçi olarak “Wazawaka” ve “Boriselcin” olarak bilinir.

LockBit, ortaya çıktığı 2019’dan bu yana, son aylarda Birleşik Krallık posta devi de dahil olmak üzere dünya çapında çok sayıda yüksek profilli kurbanı olduğunu iddia etti. Kraliyet Postası, Kosta Rika hükümetive finansal yazılım şirketi Ion Group. Bu hafta, LockBit ayrıca Hintli ilaç devi Granules India’ya yönelik bir siber saldırının sorumluluğunu da üstlendi. ve çaldığı iddia edilen verilerin bazı kısımlarını yayınladı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın