ABD diş sigortası devine fidye yazılımı saldırısı 9 milyon hastanın verilerini ortaya çıkardı

rent a car 34

görünen bir fidye yazılımı saldırısı Amerika’nın en büyük diş sağlığı sigortacılarından biri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yaklaşık dokuz milyon kişinin kişisel bilgilerini tehlikeye attı.

Atlanta merkezli Managed Care of North America (MCNA) Dental, çocukları ve yaşlıları kapsayan hükümet destekli planlar için ülkedeki en büyük diş sigortacısı olduğunu iddia ediyor. İçinde Cuma günü yayınlanan bir duyuruŞirket, 6 Mart’ta “bilgisayar sistemimizde iznimiz olmadan gerçekleşen belirli faaliyetlerden” haberdar olduğunu ve daha sonra 26 Şubat ile 26 Şubat arasında “bilgisayar sistemimizdeki bazı bilgileri görüp kopyalarını alabildiğini” öğrendiğini söyledi. 7 Mart 2023.

Çalınan bilgiler, adlar, adresler, doğum tarihleri, telefon numaraları, e-posta adresleri, Sosyal Güvenlik numaraları ve sürücü belgeleri veya diğer devlet tarafından verilen kimlik numaraları dahil olmak üzere hastaların kişisel verilerini içerir. Bilgisayar korsanları ayrıca fatura ve sigorta talebi bilgilerinin yanı sıra plan bilgileri ve Medicaid kimlik numaraları dahil olmak üzere hastaların sağlık sigortası verilerine de erişti.

MCNA Dental’e göre bazı durumlarda, bu verilerin bir kısmı hastanın “ebeveyni, vasisi veya kefili” ile ilgiliydi ve bu da ihlal sırasında çocukların kişisel verilerine erişildiğini gösteriyor.

Buna göre veri ihlali bildirimi Maine başsavcılığına yapılan saldırı, MCNA Dental’in 8,9 milyondan fazla müşterisini etkiledi. Bu, bu olayı 2023’ün şu ana kadarki en büyük sağlık bilgileri ihlali haline getiriyor. PharMerica ihlali bilgisayar korsanlarının yaklaşık 6 milyon hastanın kişisel verilerine eriştiğini gördü.

MCNA Dental, hangi verilerin etkilendiğini belirlemeye yönelik incelemesinin 3 Mayıs’ta – siber saldırıdan neredeyse iki ay sonra – tamamlandığını söyledi, ancak olayla ilgili daha fazla ayrıntı sağlamadı. Bir MCNA sözcüsü TechCrunch’ın sorularını yanıtladı.

Lockbit’in MCNA Dental’in çalınan verilerini barındıran karanlık web sızıntı sitesinden bir ekran görüntüsü. Görsel Kaynakları: TechCrunch (ekran görüntüsü)

Ancak LockBit fidye yazılımı grubu, siber saldırının sorumluluğunu üstlendi ve şirketin 10 milyon dolarlık fidye talebini ödemeyi reddetmesinin ardından MCNA Dental’den sızdırdığı tüm dosyaları yayınladığını iddia etti.

TechCrunch tarafından görülen LockBit’in karanlık web sızıntı sitesindeki bir liste, kötü şöhretli fidye yazılımı çetesinin izinsiz giriş sırasında 700 GB veri çaldığını öne sürüyor.

Sızan veri örnekleri, bilgisayar korsanlarının hastaların kişisel verileri ve sigorta bilgileri dahil olmak üzere hassas bilgilere eriştiğini doğruluyor gibi görünüyor.

LockBit, ilk olarak Eylül 2019’da gözlemlenen Rusya bağlantılı bir fidye yazılımı çetesidir. Grup, son aylarda bir dizi yüksek profilli kurban iddiasında bulunmuştur. İngiliz posta devi Royal Mailfinansal yazılım şirketi iyon grubuVe Kaliforniya maliye bakanlığı.

Çete, Kasım ayında sözde liderlerinden biri olan Rusya-Kanada çifte vatandaşı Mihail Vasiliev’in Kanada’da tutuklandı. Mart ayında ABD hükümeti de ilan edildi LockBit fidye yazılımı grubunda önemli bir figür olmakla suçlanan bir Rus uyruklu kişiyi suçladığını söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın