Reddit protestosu, kullanıcı katılımını, site etkinliğini ve reklam portalı ziyaretlerini azaltıyor

reddit topluluk moderatörleri bu ayın başlarında internette oldukça heyecan uyandıran cesur bir hamle yaptı. aldılar platformun kararına karşı durmak bazı geliştiricileri, birçoğunun tartışmalı bulduğu değerli verilerine erişim için ücretlendirmek.

Bunun sonuçları, kullanıcıların geri çekilip popüler olarak “internetin ön sayfası” olarak bilinen platformu görmezden gelmeye başlamasıyla ortaya çıktı. 12 Haziran’da, binlerce alt dizini (platformdaki topluluklar) yönetmekten sorumlu moderatörler, Reddit’in API aracılığıyla verilere erişmek için geliştiricilerden ücret alma kararını protesto etti. Cemaatlerini mahrem ve kısıtlı hale getirerek muhalefetlerini gösterdiler.

O ‘karartma’ hareketikısaca Reddit’in düşmesine neden olduweb trafiği analiz şirketiBenzerweb tarafından paylaşılan verilere göre, 12-13 Haziran arasında günlük trafiği yaklaşık %7 ve insanların Reddit web sitesinde geçirdikleri süreyi yaklaşık %16 oranında düşürdü. Bazı topluluk moderatörleri ve kullanıcılardan gelen eleştiriler, reklamverenlerin hedef kitlelerini hedeflemek ve Reddit kullanıcıları için promosyon kampanyaları yürütmek için kullandıkları Reddit’in reklam portalına yapılan günlük ziyaretlerde de düşüşe neden oldu.

İsrail merkezli şirket TechCrunch’a Reddit web sitesinde geçirilen sürenin protestonun ilk iki gününde yaklaşık 7.16 dakikaya düştüğünü, bu süreden önceki diğer günlerde ortalama 8.40 dakika olduğunu söyledi. Platformun web trafiği de, önceki günlerde yaklaşık 56 milyon olan ortalamaya kıyasla, 13 Haziran’da yaklaşık 52 milyona düştü.

Nisan ayında Reddit’te ilan edildi API aracılığıyla verilere erişmek için geliştiricilerden ücret almaya başlamayı planlıyor. Hareket açıktı – OpenAI’nin GPT 4’ü gibi metin üreten makine öğrenimi modelleri oluşturmaya yardımcı olabilecek Reddit verilerine üçüncü tarafların erişmesini kısıtlamak için. birkaç istisna arasındaydı. Ancak sonuç olarak, popüler Reddit istemcisi Apollo dahil olmak üzere üçüncü taraf uygulamaları bu ücretleri ödemekte zorlandı ve çevrimdışı olmaya karar verdi. Çeşitli popüler subreddit moderatörleri, bu uygulamaları ve geliştiricileri desteklemek için geldi ve API fiyatlandırma hareketini protesto etmeye başladı.

Daha yeni istatistiklere göre, Reddit’in günlük trafiği ve harcanan ortalama süre üzerindeki olumsuz etkiler iyileşti ve bu, başlangıçtaki gerilemenin geçici olduğunu gösteriyor. Benzerweb’in verileri, 23 Haziran’da platformun platformda geçirilen ortalama 8,37 dakikalık süreyi ve 55 milyona yakın ziyareti gördüğünü gösteriyor.

Bununla birlikte, 13-23 Haziran arasında, Reddit’in reklam portalına yapılan günlük ortalama ziyaret sayısı (ads.reddit.com) 13 Haziran – 23 Haziran döneminde 16.009 ziyaretten 12.874 ziyarete yaklaşık %20 düşerek, benzer web başına.

Benzer web kıdemli içgörü yöneticisi David F. Carr, TechCrunch’a Reddit’in reklam portalının trafiğindeki düşüşün, protestolar sürerken reklamverenlerin platformla iş yapmaya daha az istekli olduğunu gösterdiğini söyledi.

San Francisco merkezli pazar araştırma şirketi Sensor Tower tarafından paylaşılan veriler de benzer bir eğilim gösteriyor. Resmi Reddit mobil uygulamasında harcanan ortalama süre, platformun API’sini kullanmak için ücret alma planına tepki olarak birden fazla alt dizinin kararmasıyla 12 Haziran’da günden güne %17 düştü. Benzer şekilde, uygulamadaki oturum sayıları geçen hafta başlayan protestonun ilk gününde %7 düştü.

12-14 Haziran arasında, her iki ölçüm için de bir önceki haftanın ortalamasına (5-11 Haziran) göre, harcanan ortalama süre ve oturum sayıları sırasıyla %14 ve %8 azaldı. Bu üç gün içinde, platformdaki birçok ünlü alt dizin gizliydi.

Bazı alt dizinler karar verirken sonsuza kadar karanlık kal, birçoğu son birkaç gün içinde geri dönmeye başladı. Sensor Tower’ın verileri, 15-21 Haziran tarihleri ​​arasında Reddit uygulamasında harcanan ortalama sürenin ve oturum sayılarının, protestodan önceki ortalamalara kıyasla sırasıyla %6 ve %4 düştüğünü gösteriyor. Ancak şirket, 12-14 Haziran arasındaki ilk dönemde her iki ölçümün ortalamalarına kıyasla bu yedi gün içinde harcanan sürenin ve oturum sayılarının sırasıyla %8 ve %4 arttığını kaydetti.

Abe Yousef, “14 Haziran’da büyük ölçüde sona eren organize protestoyla kullanıcı etkileşiminde hafif bir dalgalanmaya rağmen, bazı popüler alt dizinler hala karanlık ve bu da muhtemelen harcanan kullanıcı süresi ve oturumların protesto öncesi seviyelere geri dönüşü üzerinde baskı oluşturuyor” dedi. Sensor Tower’da finans için kıdemli içgörü analisti.

Reddit’in hareketini protesto eden moderatörlerin yanı sıra, Sensor Tower’ın içgörüleri, bazı kullanıcıların da, verilerine erişime izin vermek için ücret talep eden platforma karşı muhalefetlerini açıkça dile getirdiklerini gösteriyor. TechCrunch ile paylaşılan veriler, Reddit’in ABD iOS incelemelerinin yaklaşık %91’inin protestonun ilk aşamasında 12-14 Haziran arasında 1 yıldız aldığını gösteriyor.

Sensor Tower’ın verilerine göre, Reddit ABD iOS uygulamasının 1 yıldızlı incelemeleri 15-26 Haziran arasında yaklaşık %86’ya düştüğü için son zamanlarda bazı derecelendirmelerde iyileşme oldu.

“1 yıldızlı incelemelerde hafif bir artışa rağmen, gönderideki toplam incelemeler içinde 1 yıldızlı incelemelerin yüzdesi [the initial] Protesto süresi, önceki iki ayda incelenen ortalama %53’e kıyasla hala önemli ölçüde yüksek,” dedi Yousef.

Sensor Tower tarafından paylaşılan veriler aynı zamanda Reddit ABD iOS incelemelerinin tamamında en çok bahsedilen ilk üç terimin “apollo”, “üçüncü taraf” ve “3. taraf” anahtar kelimelerini içerdiğini gösteriyor, bu da kullanıcıların yeni API ışığında inceleme puanlarını bombaladığını gösteriyor. taşınmak.

Benzer şekilde şirket, önceki 60 gündeki günlük 3.000 indirmeye kıyasla Apollo uygulamasının indirilmesinin 31 Mayıs’tan bu yana günde ortalama yaklaşık 9.000 indirmeye yükseldiğini gözlemliyor. Bu, bazı raporları takip eder kapatmayı öneren üçüncü taraf Reddit uygulamasının. Ancak uygulamanın kendisi 8 Haziran’da kapatılacağını duyurdu.

Reddit’in mobil uygulamasındaki dünya çapındaki ortalama günlük aktif kullanıcıları, protestonun başlangıcında 12-14 Haziran arasında bir önceki güne kıyasla mütevazı bir şekilde yaklaşık %2 düştü. Ancak firma, ortalama günlük aktif kullanıcıların son birkaç gün içinde büyük ölçüde protesto öncesi seviyelere döndüğünü söyledi.

Reddit, üçüncü taraf metrikleri hakkında yorum yapma talebine yanıt vermedi.

Uzmanlar, mevcut protestonun Reddit’i önemli ölçüde etkileyip etkilemeyeceğinden veya platform tarihinde başka bir tartışmalı an olup olmayacağından emin değiller.

“Genel olarak, bence etki [of the protest] isyanın ne kadar süreceği ve nihai sonucun ne olacağına bağlı olacak, ”dedi Georgetown Üniversitesi McDonough İşletme Okulu’nda doçent olan James Angel, TechCrunch’a.

2005 yılında temelleri atılan 18 yıllık platform, halka arz başvurusu yapmak istiyor. olmasına rağmen 10 milyar dolar değerinde Ağustos 2021’deki son finansman turunda şirket şu anda pazarda rekabet gücünü korumakta güçlüklerle karşılaşıyor. Aynı zamanda, GPT’nin ve yapay zeka destekli diğer üretken modellerin ortaya çıkışı, Reddit’i ve diğer sosyal ağları, tekliflerini beslemek için bir veri çiftliği olarak görmeye başladı.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın