EV gecikmeli Toyota, yeni nesil EV’lerinin 600 milin üzerinde menzile sahip olacağını söyledi

rent a car 34

Toyota, otomobil üreticisinin bir parçası olarak 2026 yılına kadar yeni nesil elektrikli araçlarına yüksek performanslı bir lityum iyon pil eklemeyi planlıyor. yeni teknoloji yol haritası Salı açıklandı. Aküler daha hızlı şarj ve yaklaşık 1.000 kilometre menzil sunacak ve bu da Toyota’nın araçlarını rekabette öne geçirecek.

Toyota, tarihsel olarak, tümü araç serilerini elektrikli hale getirmek için iddialı taahhütlerde bulunan diğer büyük otomobil üreticilerinin gerisinde kaldı. Toyota, efsanevi Prius’u ile hibrit araçlara giden yolu açmış olsa da, otomobil üreticisi EV devrimini tam olarak benimsemedi. Bunun yerine, hibritler ve plug-in hibritlerin yanı sıra, büyük ölçüde bir fiyasko olan hidrojen yakıt hücreli araçlar için durum yarattı.

Yeni plan, otomobil üreticisinin EV’leri yavaş yavaş benimsemesinin ve eski CEO Akio Toyoda yönetimindeki EV’lere karşı lobi çalışmalarının incelemeye alındığı Toyota’nın yıllık hissedarlar toplantısından bir gün önce açıklandı.

Toyota ayrıca katı hal pil teknolojisinde önemli ilerleme kaydettiğini söyledi. Otomobil üreticisi bir seri üretim yöntemi üzerinde çalışıyor ve teknolojiyi 2027 ile 2028 arasında ticarileştirmeyi hedefliyor. Toyota, katı hal piliyle çalışan bir EV’nin yaklaşık 750 mil (1.200 kilometre) menzile sahip olacağını ve şarj süresinin yalnızca 10 dakika. Tesla’nın Supercharger’ları 15 dakikada yaklaşık 200 mil şarj veriyor.

Katı hal piller, geleneksel lityum iyon pillerde bulunan sıvı elektrolitler yerine katı hal elektrolitleri kullanır; bu da daha yüksek enerji yoğunluğu, gelişmiş güvenlik, daha hızlı şarj süreleri ve daha uzun kullanım ömrü sağlayabilir. Ford, Mercedes ve Volkswagen gibi birçok otomobil üreticisi kendi katı hal pil teknolojilerine yatırım yaptı, ancak kısmen yüksek üretim maliyetleri nedeniyle bunu ölçeklendirmek zor.

Yeni CEO, kim dis?

Toyoda Ocak ayında istifa etti ve dizginleri eski Lexus şefi Koji Sato’ya devretti. Sato’nun liderliği altında, Toyota’nın mühendisleri ve planlamacıları, EV’leri öne ve merkeze koyan ve bunu uygun maliyetli bir şekilde yapan bu yeni yol haritasını geliştirmekle meşguldü.

Mayıs ayında Toyota, kendini yeni nesil pili EV yapmaya adamış bir organizasyon olan BEV Factory’yi kurdu. Bu birim, 2026’da tam bir EV serisinin lansmanını ve 2030’a kadar 1,7 milyon EV biriminin satışını denetleyecek. Toyota, geçmişte 2025’e kadar dünya çapında her Toyota ve Lexus modeli için elektrikli bir seçenek sunacağını söylemişti.

Bu kadar yüksek üretim hedeflerine ulaşmak için Toyota’nın üretim yeteneklerini artırması gerekiyor ve bunu rakip Tesla’ya doğrudan meydan okuyacak şekilde yapıyor. Otomobil üreticisi Salı günü, Tesla tarafından icat edilen ve araç karmaşıklığını azaltmak ve fabrika yatırımını azaltmak için büyük, alüminyum döküm makinelerine dayanan bir yöntem olan Giga döküm kullanarak maliyetleri düşüreceğini söyledi.

Toyota ayrıca yeni bir modüler EV platformu ve artık antika olan konveyör bant sistemini aşamalı olarak kaldıracak büyük ölçüde otomatikleştirilmiş bir montaj hattı geliştirdiğini söyledi. Şirkete göre, “kendinden tahrikli” montaj hattı, üretimdeki arabaların süreçten geçmesini sağlayacak ve bu da “süreçleri ve fabrika yatırımını yarı yarıya” azaltabilecektir.

Toyota ayrıca, Arene işletim sistemini 2025 yılına kadar otomobillere getirme planlarını yineledi. Toyota’nın kablosuz olarak güncellenebileceğini söylediği Arene OS, temel otomobil yeteneklerini, gelişmiş sürücü destek sistemlerini ve kokpit fonksiyonlarını çalıştıran bir yazılım platformudur.

Toyota, bunların gerçekleşmesi için elektrifikasyona yaptığı yatırımı artırıp artırmayacağını söylemedi. 2021 yılında şirket 70 milyar dolar tahsis edildi 2030 yılına kadar araçlarını elektriklendirmek ve bunun yarısı özellikle tam elektrikli araçlara tahsis edildi. Daha yakın zamanlarda, Toyota harcayacağını söyledi Yeni bir EV pil laboratuvarında 48 milyon dolar ABD’de ve Bir pil fabrikasında 5,9 milyar dolar ABD’de.

İklim lobiciliği hissedar kararı reddedildi

Toyota hissedarları yönetim kurulunu desteklediler ve Çarşamba günü iklim lobiciliğinde daha fazla şeffaflık çağrısı yapan bir karara karşı oy kullandılar. Karar, Toyota’nın EV’leri benimsemeye doğru yavaş ilerlemesinin ve EV’lere karşı geçmiş lobicilik geçmişinin kendilerini riske attığını iddia eden bir grup Avrupalı ​​​​varlık yöneticisi tarafından ortaya atıldı.

Tüketici hakları kar amacı gütmeyen Kamu Vatandaşı’nda temiz araçlar kampanyacısı olan East Peterson-Trujillo, “Güçlü bir EV stratejisi olmayan otomobil üreticilerinin başı dertte” dedi. “toyota2027’den itibaren uzun menzilli EV’lerde gelişmiş pil teknolojisi satışına başlamayı planladığını bugün duyurması, hissedarların toplantıdaki endişelerini gidermek için açık bir girişimdir. Değin toyota elektrikli araçların geleceğiyle mücadele etmeyi bırakır ve %100 sıfır emisyonlu araç serisini taahhüt eder, hissedarlar şüpheci kalmalı ve hesap verebilirlik için zorlamaya devam etmelidir.”

Hissedarlar ayrıca Başkan Akio Toyoda da dahil olmak üzere 10 yönetim kurulu üyesinin tamamı için lehte oy kullandı. Birçok ABD emeklilik fonu, kurulun bağımsızlığıyla ilgili endişeleri gerekçe göstererek Toyoda’ya oy vermeyeceklerini söyledi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın