Kaya Founders, “Day 0″dan itibaren Filipinler girişimlerini destekliyor

rent a car 34

Filipinler’in başlangıç ​​ekosistemi, ülkenin artan GSYİH’sı, çevrimiçi hizmetlerin hızla benimsenmesi ve yeni nesil kurucular sayesinde güçlü bir büyümeye hazır. Teknoloji ve yatırım gazileri tarafından başlatılan, Kaya Kurucuları en umut verici girişimleri en başından desteklemek istiyor. Risk şirketi bugün, iki yeni fonda 12 milyon $’lık finansmanı kapattığını ve toplam taahhüt edilen sermayesini 25 milyon $ hedefiyle 16.5 milyon $’a çıkardığını duyurdu. Yeni fon, Gokongwei ailesi tarafından yönetildi.

Kaya (Tagalogca “yapabilirim” anlamına gelir) 2021’de eski Zalora Filipinler CEO’su Paulo Campos, Summit Media başkanı Lisa Gokongwei-Cheng ve Locad CEO’su Constantin Robertz tarafından kuruldu. Hem Gokongwei-Cheng hem de Robertz üretken melek yatırımcılardır ve Good Glamm Group, Kumu, Dali ve Edamama gibi girişimleri desteklemişlerdir.

Firmanın şu anda portföyünde e-ticaret sağlayıcı Etaily, isteğe bağlı ücretli girişim Advance, çevrimiçi klinik Kindred ve MSME satış noktası uygulaması Peddlr dahil 32 şirket bulunuyor. Kaya’nın Sıfırdan Bire fonu, tohum öncesi şirketlere, bazen de piyasaya çıkmadan önce odaklanır. Bire On Fonu, tohumdan A Serisine kadar ürün-pazar uyumunu zaten bulmuş ve karlılık yolunda olan daha olgun şirketlere yatırım yapıyor.

Sıfırdan Bire, 20 ila 30 tohum öncesi şirkete 150.000 ila 250.000 ABD Doları tutarında çek yatırırken, Bir ila On’un çekleri 250.000 ABD Doları ila 500.000 ABD Doları arasında değişecek ve 30 ila 40 şirkete doğru gidecek.

Kaya’nın yatırım tezi, Filipinler’in genç nüfusu, ekonomik büyümesi (ülkenin GSYİH’sı 2030 yılına kadar ikiye katlanarak 6.500$’a çıkması bekleniyor) ve çevrimiçi hizmetlerin yüksek oranda benimsenmesi.

Kurucuları bir işaret ediyor rapor Filipinler’deki erken aşamadaki girişimlere odaklanan başka bir girişim şirketi olan Foxmont Capital tarafından, anlaşma faaliyetlerindeki küresel yavaşlamaya rağmen ülkedeki finansmanın 2021’de 1,03 milyar dolara ve 2022’de 1,1 milyar dolara çıktığını gösteriyor. Kaya’nın hesaplamalarına göre, son iki yılda yerel ve bölgesel fonlar tarafından 4 milyar dolarlık sermaye kapatıldı, bu da Kaya’nın portföy şirketlerinin devam eden fonlama için pek çok fırsata sahip olduğu anlamına geliyor.

Campos, Filipinler’de çok sayıda finansmanın kurumsal risk sermayesinden geldiğini, ancak yeni oyuncuların ortaya çıktığını söylüyor. Bunlar arasında Locad’daki Sequoia Surge gibi Filipinler’de ilk kez yatırım yapan bölgesel ve küresel yatırımcılar; GrowSari’de KKR; Verim Loncası Oyunlarında A16z; PDAX’te Tiger Global; ve Sprout Solutions bünyesindeki Cecano ve SoftBank ile Kaya, Foxmont Capital ve Core Capital gibi yerel fonlar.

Kaya Kurucular ekibi

Kaya Kurucular ekibi

Campos, Filipinler’in başlangıç ​​​​ekosisteminin büyümesini 2000’lerde Hindistan ve son on yılda Endonezya ile karşılaştırdı. Ana sebeplerden biri, Grab, Lazada ve Zalora gibi büyük teknoloji şirketlerinde çalışma deneyimine sahip kurucuların yanı sıra yurtdışında eğitim görmüş Filipinlilerin kendi ülkelerinde şirket kurmak için geri dönmeleridir. Campos TechCrunch’a, Kaya’nın Filipinler’in ekonomik, ticari ve kültürel gelişiminin birleşmesi sayesinde ortaya çıkan dört kurucu arketip gördüğünü söyledi.

Campos, ilki “ikinci nesil teknoloji yeteneği” veya büyük teknoloji şirketlerinin “ürün-pazar uyumuna ulaştığınızda bir tek boynuzlu atın ne kadar çabuk doğabileceğine gözlerini açan” eski çalışanlarıdır. İkincisi, şirket kurmak ve yeni rollerine alan uzmanlığı getirmek için işlerinden ayrılan şirket yöneticileridir. Peddlr kurucusu Nel Laygo buna bir örnektir—sari-sari veya köşe mağazaları için bir POS sistemi sağlamak üzere şirketi kurmadan önce Unilever ve Proctor and Gamble’da çalıştı.

Üçüncü segment, Filipinli gurbetçiler ve Filipin diasporasının üyeleri de dahil olmak üzere yurtdışında çalışma deneyimine sahip kuruculardır ve dördüncü segment, İngilizcenin ana iş dili olduğu gerçeğinden yararlanarak Filipinler’de şirket kurmaya karar veren Filipinli olmayanlardır. (Kaya’nın portföyünde Almanya, ABD, Singapur ve Hindistan gibi ülkelerden kurucular bulunmaktadır).

Üçüncü segmente bir örnek, Zalora’da baş ticari yetkili olan ve beş yılını Singapur ve Londra’daki ana şirketi Global Fashion Group’ta çalışarak geçiren Kindred’ın kurucusu Jessica de Mesa’dır. De Mesa, Zalora Filipinler’in ticari ekibine liderlik etmek için Filipinler’e döndü, ancak sağlık hizmetlerine geri dönmek istedi (de Mesa kayıtlı bir hemşiredir). Daha önce sağlık odaklı ortak girişimi Pulse-63 kapsamında Kindred’ı konsept olarak geliştiren Kaya, de Mesa’yı başından beri “kurumsal kurucu ortak” olarak destekledi.

“Müşteri çekişini ve benimsemesini gören, hem yerel hem de uluslararası yatırımcıları çeken, yeni nesil kurucuların da şapkalarını ringe atmaları için ilham veren bu başarı hikayeleri ve bağış toplama turu duyurularını gören startupların çarkında gerçekten bir hızlanma görüyoruz.” dedi Campos. “Bunun, son altı ila yedi yılda Endonezya’da ortaya çıkana çok benzer olduğunu görüyoruz; Filipinler, roketin kalkışından hemen önce bükülme noktasının zirvesinde.”

Campos, Filipinler’in başlangıç ​​​​ekosisteminin hala uğraşması gereken bazı zorlukların arasında, yerel CVC’lerin hakim olduğu oldukça yeni bir girişim ekosistemi ve teknoloji yeteneği sağlama ve pazara açılma stratejilerinde deneyime sahip stratejik ortaklar bulma sorunları olduğunu söyledi. Kaya, boşluğu doldurmaya yardımcı olmak için kuruldu ve kuruculara, yakın zamanda Zero to One Fund’ın genel ortağı olarak atanan eski Lazada Filipinler CEO’su Ray Alimurung ve rehberlik ve strateji oluşturma için Gokongwei-Cheng gibi kişilere erişim sağladı.

Kurucuların Kaya’dan alabileceği diğer destekler arasında işe alım, yasal hizmetler, eğitim materyalleri, ofis alanı ve ürün geliştirme desteği ve alt yatırımcılar, stratejik ortaklar, beta test ediciler ve pilot müşterilerden oluşan bir ağ yer alır.

Campos, “Şu andan on yılın sonuna kadar, Filipinler’deki girişimlerin ‘altın çağını’ yaşayacağımıza kuvvetle inanıyoruz” dedi. “Bu fırsat aynı zamanda yalnızca yerel olarak geliştirilen girişimler için değil, aynı zamanda büyüyen bir pazar olarak Filipinler’i hedefleyen bölgesel SEA veya küresel girişimler için de geçerli.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın