E-bisiklet aküsü yangınları hakkında bilmeniz gereken her şey

bu e-bisiklet devrimi pandemi ile başladı ve trafik sıkışıklığından sera gazı emisyonlarına, zindelikten depresyona kadar her şeye çözüm olarak selamlandı. Ve gerçekten de gerçek bir değişimi tetikleme potansiyeline sahip, ancak bazı tüketicileri erteleyen daha ölümcül bir taraf var.

Hepimiz son birkaç yılda manşetleri gördük. “E-bisiklet aküsünün neden olduğu yangında anne ve iki çocuğu öldü.” “NYC e-bisiklet mağazasında çıkan yangında 4 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralandı.” “FDNY, e-bisiklet yangınlarının bu yıl iki katına çıkacağını söylüyor.”

Elektrikli mikromobiliteyi daha güvenli sokaklar, daha verimli ulaşım ve daha yeşil şehirler yaratmanın yanıtı olarak öne süren mevcut şehir ruhunun e-bisikletler ve diğer hafif elektrikli araçlar tarafından ateşlenen yangınlarla ilgili uyarıların yaygınlığı ile taban tabana zıtlık içindedir. Peki hangisi? E-bisikletler ve e-scooter’lar lityum kaynaklı bir yangında hepimizi öldürecek mi? Yoksa sözde sürücüleri mikromobilite kullanıcılarına dönüştürerek dünyayı mı kurtaracaklar?

Aldatmaca ve cehennem ateşinin ortasında, hangi tür araçların yangın çıkarma riski taşıdığı, lityum pil yangınlarının neden bu kadar yaygın ve ölümcül olduğu, nasıl güvende kalınacağı ve hükümetlerin bu riski azaltmak için neler yaptığı konusunda çok fazla kafa karışıklığı var. elektrikli bisikletler ve scooterlar gibi.

Kötü haber şu ki, e-bisiklet, e-scooter ve e-moped pil yangınları yakın zamanda ortadan kalkmayacak. İyi haber şu ki, bunların neden olduğu ve nasıl önlenebileceği konusunda farkındalık yaratarak yayılmayı durdurabiliriz.

Akü yangınları neden olur?

NEW YORK, NEW YORK – 21 ŞUBAT: Bir adam 21 Şubat 2023’te New York’ta Times Meydanı’nda elektrikli bisiklete biniyor. New York Şehri İtfaiye Komiseri Laura Kavanagh, NYC yüzlerce e-bisiklet ve e-scooter bataryası yangını yaşadıktan sonra, Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’nu harekete geçmeye ve standart altı lityum-iyon bataryalar olarak adlandırdığı şeyi önlemeye yardımcı olmaya çağırdı. (Fotoğraf Leonardo Munoz/VIEWpress aracılığıyla Getty Images)

Bu sorunun kimyasal ve pratik bir yanıtı var. Kimyasal cevap, lityum-iyon pillerin, yanıcı gazın salınmasıyla birlikte pil hücresi sıcaklığı ve basıncında keskin bir artışla sonuçlanan termal yol adı verilen bir süreçten geçmesidir. Yanıcı gaz, pilin yüksek sıcaklığından tutuşarak, söndürülmesi zor olan ve zehirli dumanlar çıkaran hızlı bir yangına neden olabilir.

Bu yanıcı gaz salınımına ve yüksek pil ısısına ne sebep olur? Bu cevap değişir, ancak bazı fikir birliği vardır.

TechCrunch ile konuşan uzmanlar, genellikle Çin’den ithal edilen ucuz e-bisikletlerin ve düşük kaliteli pillerin, daha düşük kaliteli üretim süreci nedeniyle patlama olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor. Kâr amacı gütmeyen bir pil geri dönüşüm programı olan Call2Recycle’ın başkanı ve CEO’su Leo Raudys’e göre, pil şirketleri köşeleri kestirir veya ucuz malzemeler kullanırsa, hücrelerin genişlemesine ve şişmesine neden olabilecek bir kusur olma olasılığı daha yüksektir. Eğer şişerlerse patlayabilirler ve bu da termal piste neden olabilir.

Raudys, TechCrunch’a “Sadece hatırlamanız gerekiyor, ödediğinizin karşılığını alıyorsunuz” dedi. “Bu piller yüksek mühendislik ürünü cihazlardır ve bir pile yalnızca birkaç yüz dolar harcıyorsanız, muhtemelen pek çok farklı yerde kısa yoldan giden bir pil alıyorsunuzdur.”

Gıda dağıtım işçilerinin işlerini yapmak için e-bisikletlere güvendiği New York City’de, New York İtfaiyesi verilerine göre 2020’den 2022’ye kadar her yıl ikiye katlanan yangınlar şaşırtıcı bir oranda artıyor. 3 Temmuz 2023 itibariyle, lityum iyon yangınları, 74 yaralanma ve 13 ölümle ilgili 114 soruşturma yapılmıştır. Bu, 2022’de altı ve 2021’de dört ölümle karşılaştırıldığında, lityum pillerin bir sonucu olarak bu yıl 13 ölüm anlamına geliyor. FDNY, istatistiklerini yangınlara hangi tür cihazların neden olduğuna göre ayırmasa da yangınların 80’i ev gibi yapılarda meydana geldi. , binalar ve ofisler.

Pek çok kişi, yangınların çoğunun, sözde teslimatçıların (düşük gelirli iş teslimatı çalışanları) işlerini yapmak için çevrimiçi veya ikinci el ucuz araçlar satın almaları nedeniyle çıktığını düşünüyor. Bu bisikletler ve piller, ucuz oldukları için zaten kötü bir başlangıç ​​yapmakla kalmıyor, aynı zamanda adımlarını atıyorlar.

TechCrunch ile konuşan işçilere göre, teslimatçılar günde 100 mil yol kat edebilir. E-bisikletlerine çarparlarsa, düşürürlerse veya aküye herhangi bir şekilde zarar verirlerse, bu durum akü patlaması olasılığını artırabilir. Özellikle de, muhtemelen sokakta geçen uzun bir günün ardından bitkin düşmüş olan işçi, gece uyurken aküsünü şarjda bırakırsa. Pillerin aşırı şarj edilmesi, lityum pillerde yukarıda belirtilen yanıcı gazı tutuşturabilen aşırı ısınmaya neden olabilir.

Yüksek kaliteli piller bile kurcalandığında yangına neden olma potansiyeline sahiptir. Bir endüstri ticaret grubu olan Rechargeable Battery Association’ın yönetici direktörü George Kerchner, TechCrunch’a pilleri yenilemenin veya kendin yap modifikasyonları yapmanın yangına yol açabileceğini çünkü kurcalamanın bir pilin yerleşik güvenlik özelliklerini tehlikeye atabileceğini söyledi.

Nasıl güvende kalabilirim?

UL güvenlik sertifikası işaretlerinin birçok çeşidi vardır, ancak bunlar genellikle yukarıdakilerden birine benzer. Resim Kredisi: UL Çözümleri

Pil yangınları herkesin başına gelebilir, ancak iyi pil hijyeni uygulamak için uygulayabileceğiniz bir dizi güvenlik uygulaması vardır.

rent a car 34

Yapabileceğiniz en önemli şey, ekipman satın almaktır. Underwriters Laboratuvarları ürünün güvenlik açısından test edildiğini ve onaylandığını belirten işaret. Bir daire içinde bir “UL” arayın. Ve unutmayın, bu sadece elektrikli mikromobilite araçları için değil, lityum iyon pilleri olan her şey için geçerlidir.

Şarj etme ve saklama için üreticinin talimatlarına uyduğunuzdan emin olun ve her zaman üreticinin özellikle cihaz için üretilmiş kablosunu ve güç adaptörünü kullanın.

Cihazınızı yastığınızın altında, yatağınızın veya koltuğun üzerinde şarj etmeyin ve pillerinizi aşırı şarj etmemeye veya doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaya çalışın. Yapabiliyorsanız, bir yangın durumunda hızlı bir şekilde kaçabilmeniz için onları çıkışlardan uzakta şarj edin.

Piliniz aşırı ısınırsa veya garip bir koku, garip bir ses, şekil veya renkte değişiklik veya alarm zillerinizi çalan başka herhangi bir şey fark ederseniz, harekete geçin. Güvenliyse, cihazı alev alabilecek her şeyden uzaklaştırın ve polisi arayın.

Pillerin uygun şekilde atılması da çok önemlidir. Onları çöpe atmayın veya evde geri dönüştürmeyin. Yakınınızdaki yerel pil geri dönüşüm yerlerine bakın. Call2Recycle, 50’den fazla e-bisiklet markasının katıldığı gerçekten kullanıcı dostu bir programa sahiptir. Bisikletinizi ister yeni ister ikinci el satın almış olun, eski pilinizi yanınıza alabilirsiniz. katılan herhangi bir bisiklet mağazası ve sizin için geri dönüşümle ilgilenecekler.

Ve bir e-bisikletiniz yoksa ve onları satan veya yenileyen bir dükkanın yakınında yaşıyorsanız, gözünüzü açık tutun. Kimse bir muhbirden hoşlanmaz, ancak pilleri doğru şekilde saklamayan, şarj etmeyen veya atmayan dükkanlar birkaç yangına neden olmuştur ve New Yorklular bunları bildirmektedir.

Haziran ayında New York’ta bir bir e-bisiklet mağazasında yangın çıktı bu dört kişiyi öldürdü ve iki kişiyi ciddi şekilde yaraladı. Bir hafta sonra, FDNY, teşkilatın yasadışı pillere yönelik önlemlerinin bir parçası olarak aşağı Manhattan’daki farklı bir mağazada düzinelerce lityum-iyon pilden oluşan bir “saatli bomba” keşfetti. FDNY birden fazla yangın tehlikesi, hasarlı piller ve aşırı yüklenmiş elektrik prizleri buldu.

Peki ya kullanılmış e-bisikletler?

Kontrol ettirin. Yola elverişli olduğundan emin olun,” dedi Raudys. “Kullanıldığı için riskin mutlaka arttığını düşünmüyorum, ancak her şeyde olduğu gibi, alıcı dikkatli olsun. Bu nedenle, ucuz bir bisiklet satın alıyorsanız, pili eskiyse, eskimişse veya pili yeni değiştirilmişse ve üreticiyi tanımıyorsanız, iki kez düşünün çünkü pilin kalitesi her şeyden önemlidir.”

Günümüzde pek çok saygın e-bisiklet mağazası, özellikle Bosch’un bağlı e-bisiklet sisteminde çalışan bir bisiklet satın alırsanız pil sağlığınızı sizin için kontrol edebilir. birçok.

Devlet sizi güvende tutmak için ne yapıyor?

South Bronx’u temsil eden bir Demokrat olan ABD Temsilcisi Ritchie Torres, 7 Mart’ta Tüketici Ürün Güvenliği Komisyonu’nun yangın riskine karşı korunmak için e-bisikletler ve e-scooter’lar için nihai bir tüketici ürünü güvenlik standardı oluşturmasını gerektirecek federal yasayı önerdi. .

Federal düzeyde, çok az. Ama umut var.

Sertifikasız ve düşük kaliteli pillerin ithalatını düzenlemek ve tüketicileri yüksek kaliteli e-bisiklet almaya teşvik etmek için Kongre’ye birkaç yasa tasarısı sunuldu.

A yeni iki partili yasa tasarısıİthalat Güvenliği ve Adalet Yasası olarak adlandırılan yasa, düzenlemeye tabi olmayan e-bisikletlerin ve pillerin ABD’ye ithalatını sınırlayacaktır.

Bugün Çin ve diğer ülkeler, eğer ürünler 800$’ın altındaysa, ürünleri gümrük ve sınır devriyesi denetimleri olmadan doğrudan ABD’li tüketicilere satabilirler. 800 doların altındaki bir e-bisiklet, tam olarak sertifikasız bir bataryaya veya zayıf bir batarya yönetim sistemine sahip olma olasılığı daha yüksek olan bisiklet türüdür. Mevzuat, 800 doların altındaki ürünlerin kontrolsüz kalmasına izin veren hükmü çiğneyecektir.

Bir diğer önerilen faturaMart ayında Senato’ya sunulan yasa, Tüketici Ürünleri Güvenliği Komisyonu’nun yangın riskine karşı korunmak için e-bisikletler ve e-scooter’lar için nihai bir tüketici ürünü güvenlik standardı oluşturmasını gerektirecek.

Son olarak, politika yapıcılar yeniden tanıtıldı Mart ayında, Amerikalılara bir e-bisiklet satın almaya yönelik 1.500 $ ‘a kadar federal bir indirim sağlayacak bir yasa tasarısı olan Çevre için Elektrik Teşvik Başlatma (E-BIKE) Yasası. Kabul edilirse, bu yasa tasarısı kaliteli e-bisikletlerin düşük gelirli Amerikalılar için daha erişilebilir olmasına yardımcı olabilir.

En önemlisi, yalnızca e-bisikletler UL sertifikalı pillerveya eşdeğeri sertifikalı piller, vergi indirimi için uygundur.

E-BIKE Yasası ilk olarak 2021’de Biden yönetiminin Temsilciler Meclisi’nden geçen ancak Senato’yu onaylatmayan Build Back Better (BBB) ​​Yasası’nın bir parçası olarak tanıtıldı. BBB’nin müzakere edilmiş bir versiyonu olan Enflasyon Azaltma Yasası (IRA) geçti ve Ağustos 2022’de yasalaştı. Ancak E-BIKE Yasası, yasa tasarısının dilinin dışında bırakıldı.

IRA’nın Amerikalılara şu kadar vergi kredisi sağladığını unutmayın: 7.500$’a kadar kesinlikle daha az yeşil bir ulaşım seçeneği olan elektrikli arabaların satın alınmasını teşvik etmek.

Federal hükümet ayrıca batarya yangınlarının merkez üssü olan New York City’ye de bir uyarı verdi. 25 milyon dolarlık acil yardım 50 lokasyonda 170 mikromobilite şarj ve depolama istasyonunun kurulumunu finanse etmek. Amaç, teslimatçılara pillerini şarj etmeleri için güvenli yerler sağlamaktır.

NYC ayrıca bir yasak UL sertifikalı olmayan pillerin satışı hakkında, ancak uzmanlar bunun uygulanmasının zor olacağını söylüyor.

Bazıları, güvenli şarj uygulamalarına yönelik desteğin ve yüksek kaliteli pillere erişimin yalnızca devlete değil, aynı zamanda Uber Eats, Grubhub ve DoorDash gibi uygulama tabanlı konser şirketlerine de düşmesi gerektiğini söylüyor. New York gibi şehirlerde, e-bisiklet teslimatçıları bu işletmelerin bel kemiğidir.

New York şehrinin teslimat işçilerinden oluşan bir kolektif olan Los Deliveristas Unidos’un bir üyesi olan William Medina, TechCrunch’a “Pilli bir e-bisikletin maliyeti 1600 ila 1700 ABD Doları veya daha fazladır” dedi. “Bunlar, işçinin maruz kaldığı işletme maliyetleridir. Çalışmak için makine maliyetinin %100’ünü üstleniyor ve uygulamalar hiçbir şey yapmıyor. Bize bir şekilde yardım etmekten sorumlu olmalılar.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın