Schwarzenegger, Auschwitz Nazi kampını ziyaret etti

Schwarzenegger, Auschwitz Nazi kampını ziyaret ettiTerminatör filminin dünyaca ünlü yıldızı ve Amerika’nin Californiya eyaletinin eski valisi Arnold Schwarzenegger, 2. Dünya Savaşı döneminde Naziler tarafından inşa edilen en büyük toplama, emek harcama ve imha kampı olan Polonya’daki Aushwitz-Birkenau’yu ziyaret etti.

Auschwitz kampındaki “Arbeit macht frei” (Çalışmak insanı özgürleştirir) yazılı kapıdan geçerek, içeride bulunan müzeyi gezen Schwarzenegger’a müze görevlileri de eşlik ederek bilgi verdi. Kampta öldürülenler anısına mum yakan Schwarzenegger, sonrasında kampın devamı niteliğindeki Birkenau’ya geçti. Schwarzenegger burada ise yüzbinlerce insanın yakıldığı krematoryumları ziyaret etti.

Gördükleri karşısında çok etkilendiği gözlenen dünyaca meşhur aktör hemen sonra Oswiecim’de bulunan Yahudi Merkezi’ndeki kamptan kurtulan Lidia Maksymowicz ile bir araya gelmiş olarak sohbet etti. Maksymowicz, hemen hemen 3 yaşındayken ailesiyle birlikte kampa getirildikten sonra insanlık dışı tıbbi deneyleriyle malum Nazi doktor Jozef Mengele tarafından acı verici deneylere tabi tutulduğu belirtirken, Schwarzenegger yaşananların dehşet verici olduğunu ifade etti. Yaşanan trajediyi Maksymowicz gibi kişiler yardımıyla hatırladıklarını söyleyen Schwarzenegger, bugün yalnızca Yahudilerin değil, herkesin yüksek sesle “tekrar hiç” demesi icap ettiğini aktardı.

“Nefret, önyargı ve ayrımcılıkla savaşmak istiyorum”

Ziyareti esnasında ailesinin Nazi tarihine de değinen ünlü erkek oyuncu Schwarzenegger, babası Gustav Schwarzenegger’in 1938’te Nazi partisi olarak bilinen Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisine katıldığını ve sıtmaya yakalandığı için ordudan ihraç edildiğini söyledi. Babasının 1943 yılına kadar Nazi askeri olarak savaştığını hatırlatan Schwarzenegger, “Nazi cephesinde savaşan bir askerin oğluydum. Ben ise nefret, önyargı ve ayrımcılıkla savaşmak istiyorum” benzer biçimde konuştu. Schwarzenegger, Terminatör filminde kullandığı “Geri döneceğim” (“I’ll be back) repliğini kampın ziyaretçi defterine yazarak ziyaretini tamamladı.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın