Almanya’da Holokost’un İzlerini Görebileceğiniz 6 Anıt ve MüzeHolokost, tarihteki en kapsamlı ve dizgesel toplu katliam eylemiydi. Naziler tarafından uygulanan bu kırım, yaklaşık 6 milyon Yahudinin ölümüne yol açtı. Modern tarihin en yıkıcı vakalarından biri olarak düşünülen Holokost’un korkunç izlerini ise günümüzde Almanya’daki müzelerde, anıtlarda ve sit alanlarında görmek mümkün. İşte, Almanya’da ziyaret edebileceğiniz Holokost ile ilgili müzeler ve anıtlar…

1. Sachsenhausen Toplama Kampı

holokost ile ilgili müzeler

Sachsenhausen Toplama Kampı, Naziler tarafından 1936 – 1945 yılları arasında kullanıldı. Birincil işlevi Yahudilerin, Rus cenk esirlerinin, Hollandalı hürriyet savaşçısı kimselerin ve hatta işgal altındaki ülkelerden bazı siyasal liderler de dahil olmak üzere siyasi muhaliflerin hapsedilmesi, infaz edilmesi yada imha edilmesiydi… Bununla beraber kamp SS öğrenim merkezi olma özelliği taşıyordu.

Eldeki veriler, Sachsenhausen Toplama Kampı’ndaki kaybın 30.000 ila 50.000 arasında bulunduğunu gösteriyor. Ayrıca bu insanların çoğunun revirde hususi olarak inşa edilen bir odada vurulduğu yada asılmış olduğu biliniyor.

Kamp, 1945 yılının Nisan ayında Sovyet birlikleri tarafından dağıtıldı ve yakıldı. Ancak ondan sonra müzeye çevrilmesi için tekrar inşa edildi. Berlin’e 35 km uzaklıktaki Oranienburg bölgesinde bulunan Sachsenhausen, şimdilerde anıt ve müze olarak hizmet veriyor.

2. Holokost Anıtı

Berlin’deki Holokost Anıtı, Holokost’ta yaşamını kaybetmiş milyonlarca Yahudi insanı anmak için yapılan anıt mezardır. Amerika kökenli mimar Peter Eisenman ve Birleşik Krallık kökenli bir mühendislik firması olan Buro Happold tarafından tasarlanan Holokost Anıtı, 19.000 metrekarelik bir alana yayılmış 2711 tane beton bloktan oluşuyor. Her bir bloğun üzerinde ise Talmud’un birer sayfası yer ediniyor. Yapımı 15 Aralık 2004’te biten anıt, kapılarını 12 Mayıs 2005 tarihinde ziyaretçilere açtı.

3. Haus der Wannsee-Konferenz

holokost ile ilgili müzeler

Haus der Wannsee-Konferenz, Nazilerin Doğu Avrupa’daki Yahudileri öldürme planı olan “Nihai Çözüm’ü” iyi mi uygulayacaklarını detaylıca planladıkları yerdi. Holokost’a neden olan sistematik sürecin tüyler ürpertici bir belgesi olan bina, şimdilerde müze olarak hizmet veriyor. İçeride, Nihai Çözüm’ün en büyük akıl hocalarından biri olan Adolf Eichmann tarafınca çekilen memurların ve SS subaylarının fotoğraflarını görmek mümkün. Ayrıca binada, o döneme ait tutanakların sergilendiği ayrı bir bölüm de var.

4. Yahudi Müzesi

holokost ile ilgili müzeler

Berlin’de yer alan Yahudi Müzesi, Alman Yahudilerinin iki bin senelik tarihine odaklanıyor. Son aşama çağdaş bir binada hizmet veren müzede, Yahudi tarihi ve kültürünün farklı dönemlerine ait nesneler, belgeler, fotoğraflar, multimedya sunumları ve hatta bilgisayar oyunları sergileniyor.

Sergi kronolojik olarak düzenlenmiş olup, Alman Yahudilerinin ömür koşulları, Yahudi kadınlarının dünyadaki rolü, anane, değişim ve özgürleşme benzer biçimde çeşitli temaları işliyor. Ayrıca Nazi döneminde ve Holokost esnasında yaşanan zulümlere de genişçe yer veriliyor.

5. Dachau Toplama Kampı

holokost ile ilgili müzeler

Dachau Toplama Kampı, Naziler tarafından belirli grupları hapsetmek yada öldürmek için kurulan toplama kamplarından ilkiydi. Adolf Hitler’in Almanya Şansölyesi olmasından yalnızca birkaç hafta sonra kurulan kamp, başlangıçta siyasal mahkûmlar için tasarlanmıştı. Ancak zaman içinde kampın kapsamı genişletildi ve her türden mahkûm burada toplatılmaya başlandı.

Dachau Toplama Kampı’nın 200.000’den fazla mahkûmu barındırdığına inanılıyor. Buradaki mahkûmlar yalnızca kötü koşullara maruz kalmadı, aynı zamanda zorunlu tıbbi deneyler için de kullanıldılar. 1944-1945 yılları içinde tifüsten ciddi bir halde etkilenen kampta, zaten sağlıksız ve kırılgan olan mahkumlardan 15.000’i hastalığa yakalanarak vefat etti. 41.500 kadar adamın ise bilgili bir biçimde öldürülerek yakıldığı tahmin ediliyor.

Günümüzde, Dachau Toplama Kampı’nda ölen insanları anmak adına kamp alanında bir anıt yer ediniyor. Münih’in hemen haricinde yer edinen anıt sesli rehberler eşliğinde gezilebiliyor.

6. Burgloster

Maria Magdalenen Manastırı olarak da malum Lübeck bölgesindeki Burgloster, Almanya’daki en önemli orta çağ manastırlarından biri olarak kabul edilir. 1229 yılında yapımı tamamlanan bina, Protestan Reformu’na kadar manastır olarak hizmet verdi. Reformasyonun Almanya’da yayılmasıyla birlikte yoksullar evine dönüştürülen yapı, Adolf Hitler döneminde korkunç vahşetlere tanıklık eden bir Nazi hapishanesine çevrildi.

Günümüzde müze olarak kullanılan Burgloster’da, Lübeck tarihinin yanı sıra Yahudi cemaatinin tarihi de ele alınıyor. Ayrıca müzede, Yahudi halkının Holokost esnasında yaşamış olduğu zulümleri ele alan sergiler de mevcut.

Holokost ile alakalı müzeler listemizin sonuna geldik. Bu yazımız ilginizi çektiyse aşağıdaki içinde ne olduğu de okuyabilirsiniz:

Nazi Döneminin En Korkunç Olayı: Holokost Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın