Nazilerin Ürettiği yada Üretmeyi Planladığı 10 İnanılmaz SilahII. Dünya Savaşı, insanlık tarihinin gördüğü en yıkıcı ve en acıklı olaylardan biriydi. Sayısı milyonları bulan asker ve sivil, harp nedeniyle yaşamını yitirdi. Yaşam, bu korkulu savaş sebebiyle sonsuza kadar değişti. İnsanlığın gördüğü en büyük felaketlerden önde gelen savaşın en yıkıcı unsuru ise şüphesiz Naziler ve onların korkunç ideolojileriydi. Tüm dünyada büyük acılara neden olan Naziler, sınırı olmayan kötülükleriyle insanlık tarihini değiştiren kanlı savaşın ana unsuru konumundaydı. Evet, Nazilerin kötülüklerinin bir sınırı yoktu. Bununla birlikte kabul etmek icap eder ki hayal güçleri de fazlaca genişti. Özellikle de laf mevzusu silahlar olduğu zaman. II. Dünya Savaşı boyunca Naziler daha ilkin kimsenin hayal dahi etmediği korkulu silahlar tasarladılar. Bunlardan bazıları, cephelerde binlerce insanın ölümünden görevli oldu, birtakım silahlar ise kocaman yerleşim yerlerini enkaz yığını haline getirmek için kullanıldı. Bazıları ise -her neyse ki- hiç bir zaman bir Nazi’nin eline geçmedi. İşte Güneş Silahı’ndan Amerika Bombacısı’na, Naziler tarafınca üretilmiş yada üretilmesi planlanmış 10 inanılmaz silah.

1. Thor

Resmi ismi Karl-Gerät olan bu kuşatma obüsü, Naziler arasında Thor olarak anılıyordu. Çünkü bu isim, inanılmaz Nazi silahları içinde ayrıcalıklı bir yere sahip olan ölüm makinesine fazlaca daha çok yakışıyordu!

Bu dev gibi silah, neredeyse bir mavi balina büyüklüğündeydi. Silahın ateşlediği mermilerin her biri ise ortalama bir gergedan boyutundaydı! 1941 yılında Nazilerin envanterinde 6 tane Thor isimli silahtan bulunuyordu. Yıkım laf konusu olduğunda Nazilerin ne kadar “büyük düşünebileceklerinin” en güzel örneği olan bu silahlar 1945 senesinde Almanya’yı yakalayan Sovyet ve Amerikan orduları tarafından imha edildi.

2. Kavisli tüfek

Naziler, II. Dünya Savaşı süresince harp teknolojilerini geliştirmek için yoğun bir gayret harcadı. Nazilerin hedefleri arasında, daha ilkin asla kimsenin hayal dahi etmediği silahları cenk meydanlarında kullanmak gibi sıradışı şeyler de vardı, standart silahlara eklenecek yeni özelliklerle, savaş sahasında bir adım öne geçmek şeklinde makul düşünceler de. İşte kavisli tüfekler de Nazilerin bu “makul hedefleri” doğrultusunda üretilen silahlardan biriydi.

Namlusu, bugün alışık olduğumuz silahların aksine kavisli bir yapıya sahip olan tüfekler, Nazi askerlerine siperlerin yada duvarların peşinden ateş etme imkânı sağlaması amacıyla tasarlanmışı. Ancak tüfeklerin kavisli yapısı, birkaç yüz atıştan sonra namluların parçalanmasına sebep oluyordu. Bu nedenle oldukça ilginç bir görünme sahip olan bu Nazi silahı, cenk meydanlarda oldukca kısa bir süreliğine kullanıldı.

3. Zıplayan bomba

II. Dünya Savaşı’nı ne pahasına olursa olsun kazanmak isteyen Naziler, bu hedef için havada, karada ve denizde rakiplerine üstünlük kurmalıydı. Bu nedenle silah teknolojilerini geliştirmek için var güçleriyle çalışıyorlardı. Bu yoğun çabanın sonunda kullanışlı olmasıyla birlikte entresan Nazi silahları da üretiliyor, en azından üretilmesi planlanıyordu. Zıplayan bomba da o ilgi çekici silahlardan bir tanesiydi.

1943 yılında Nazi Almanya’daki birtakım barajlar, İngiliz kuvvetleri tarafınca yok edildi. Bu saldırılarda Nazilerin daha ilkin karşılaşmadığı son derece entresan bir bomba kullanılıyordu. Naziler ise karşı karşıya oldukları bu esrarlı bomba türünün ne işe yaradığını, topraklarına düşen ve patlamayan bir bomba sayesinde anlayabildi: Zıplayan bomba.

Zıplayan bomba kocaman boyutlarına rağmen içindeki motor yardımıyla, su üzerindeki hedeflere ulaşabiliyordu 9 bin kilodan daha ağır olduğu şekilde su üzerinde zıplayabiliyor, bu sayede su altı mayınları tarafından imha edilemiyor ve hedefine ulaşabiliyordu. Naziler bu entresan silahın kendilerine ilişkin versiyonunu yapmak için çalışmalara başladılarsa da hiç bir zaman etken bir prototip geliştiremediler. Bu nedenle Nazilerin zıplayan bomba projesi başladıktan kısa vakit sonrasında iptal edildi.

4. Güneş Silahı

nazi silahları

Naziler, harp boyunca büyük küçük pek oldukça yeni tabanca teknolojisine yatırım yapmıştı. Bazıları başarıya ulaşmış oldu, bazıları hayata geçirilemedi. Bazıları son aşama ilginçti, bazıları ise harbiden korkutucuydu. Ancak inanılmaz Nazi silahları içinde zirvede Güneş Silahı adı verilen akıl almaz silah vardı.

Nazi bilim adamları harp esnasında, Güneş’i bir silaha çevirmek gibi akla hayale gelmeyecek bir maceraya atıldı. Hedefleri ise korkunçtu. Devasa bir reflektörü uzaya konuşlandırmak, Güneş ışınlarını tek bir merkezde toplamak ve Güneş’ten alınan bütün sıcaklık ve fer gücünü tek bir düşman bölgesine odaklayarak düşman bölgesini yok etmek! Neyse ki Nazi bilim insanlarının Güneş’i silaha çevirmek için ehil vakti olmadı. Savaşın sona ermesiyle, yakalanan Nazi bilim insanlarından bazıları, bu çılgın projeyi hayata dercetmek için 50 ila 100 sene içinde değişen bir süreye ihtiyaçları olduğunu itiraf etti.

5. İnsanlı bombalar

Tahmin ettiğiniz benzer biçimde, başta Adolf Hitler olmak üzere pek oldukça üst düzey Nazi için hedefe ulaşmak, herhangi bir insanın yaşamından çok daha önemliydi. Bu sebeple Nazi askerleri düşman askerleri için ne kadar korkutucuysa, kendileri için de o kadar ürkütücü bir silah kullanmaya mahkûm edilmişti: İnsanlı bombalar!

Bu ilginç silah, küçük bir uçak görünümüne sahipti sadece gerçekte ölümcül bir bombadan başka bir şey değildi. Silahın avantajı ise bir direkt, bir insan tarafınca yönlendiriliyor olmasıydı. Yani bu silahın içerisinde bir asker yer alıyor ve bombayı hedefe doğru uçuruyordu. Elbette hedefine eriştiği zaman kendisi de bombayla beraber paramparça oluyordu. Ancak Hitler’in birtakım danışmanları, onu bu “intihar silahlarının” Alman cenk geleneğinin bir parçası olmadığına ikna etti ve insanlı bombalar Nazi ordusu envanterinden çıkarıldı.

6. Büyük Gustav

nazi silahları

Bazı üst düzey Nazi yetkilileri için bir silahın yalnızca ölümcül olması ehil değildi. Onlara göre Nazi silahları ölümcül, korkutucu, büyük ve muhteşem olmalıydı. Büyük Gustav ismi verilen tabanca da Nazilerdeki bu caka tutkusu nedeniyle üretilmişti.

Özellikle Fransız savunma hattındaki hedefleri yok etmek amacı taşıyan bu kocaman demir yolu silahı, her biri 7 ton ağırlığa haiz mermileriyle kilometrelerce uzaktaki hedefleri bile imha edebiliyordu. Silahın, yalnızca montajı için bile minimum 250 görevlinin aynı anda emek vermesi gerekiyordu. Büyük Gustav, şimdiye kadar üretilen en büyük, en ağır ve en heybetli silahlardan biriydi.

7. Meşgul Lizzie

nazi silahları

Orijinal adı V-3 olan bu savaş topu, Nazi askerleri içinde Meşgul Lizzie olarak isimlendirilmişti. Çünkü düşman mevzilerini durmaksızın bombalamak gibi bir “meşguliyeti” vardı.

Londra’daki muayyen sığınakları yok etmek amacıyla üretilen savaş topu o kadar büyüktü ki, silahın kullanılabilmesi için, bir yamaca inşa edilmesi gerekiyordu.

8. ABD Bombacısı

nazi silahları

Adolf Hitler’in Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli şehirlerinden önde gelen New York’u “alevler içinde görmek” şeklinde bir düşsel olduğu söyleniyor. Bu tarihsel bilginin doğru olup olmadığını saptamak rahat değil. Ancak ABD’yi özellikle de New York’u bombalamak için hususi olarak geliştirilen bu Nazi silahı düşünüldüğünde doğruluk oranı olabilir.

1942 senesinde Naziler, Junkers Ju 390 isimli uçağı, uzun mesafeler aşabilecek, New York’u bombalayıp geri dönebilecek şekle getirebilmek için çalışmalara başladı. Silahın ismi bile hazırdı: ABD Bombacısı. Uçak, bir iki test uçuşu yaptıysa da 1944 yılında Almanya’nın düşmesiyle proje hiçbir vakit tamamlanamadı.

9. Top tankı

nazi silahları

Bazı ilgi çekici Nazi silahları, bugün bile sırrını koruyor. Kugelpanzer (top tankı) olarak isimlendirilen bu silahın tam olarak ne amaçla üretildiği ve nasıl çalmış olduğu ise bütünüyle bilinmiyor. Var olan tek top tankı ise savaşın nihayetinde Sovyet askerleri tarafınca ele geçirilmişti.

10. Hava tokmağı

nazi silahları

II. Dünya Savaşı’nın sonlarına gelindiğinde, Nazi Almanya’sı pek çok büyük sorunla savaşım ediyordu. Ancak bunların en önceliklisi, ardı arkası kesilmeyen hava saldırılarıydı. Müttefik Kuvvetler Alman şehirlerini yerle bir ediyordu. Ancak Naziler, bu hava ablukasını kırmak için kararlıydı. İşte, hava tokmağı projesi bu karalılığın bir ürünü olarak ortaya çıkmıştı.

Hava tokmağı projesinde uygulanacak plan son aşama rahat ve etkiliydi. Özel olarak tasarlanan Nazi uçakları, düşman bombardıman uçaklarını doğru süzülecek ve düşman uçağının kanatlarına yada kuyruk bölümüne çarpacaktı. Bunun içinse üretilen uçaklarda özel olarak geliştirilen çelik kanatlar ve tokmak benzer biçimde bir burun yer alacaktı. Ancak Müttefikler, 1945 yılında hava tokmağı projesinde kullanılmak üzere inşa edilen fabrikayı bombaladığında, proje sonsuza kadar rafa kaldırılmış oldu.

Kaynak: 1

kaynak – sozcu, listelist

Yorum yapın