Lojistikten Haberleşmeye: Üstlendikleri Rollerle İkinci Dünya Savaşı’nın Seyrini Değiştiren 8 Hayvan

Lojistikten Haberleşmeye: Üstlendikleri Rollerle İkinci Dünya Savaşı’nın Seyrini Değiştiren 8 HayvanSavaşları, hiç bir kazananın olmadığı korkunç yıkımlar olarak tanımlayabiliriz. Üstelik savaşın getirdiği felaket sadece insanları etkilemiyor! Bitkiler ve hayvanlar da, insanlığın sebep olduğu bu olayların korkunçluğuyla yüzleşmek zorunda kalıyor! Hatta birtakım canlılar, savaşın korkulu deneyimini bizzat cephede tecrübe ediyor! II. Dünya Savaşı da pek oldukca hayvanın değişik cephelerde önemli görevler üstlendiği savaşlardan biriydi. İnsanların sonu gelmez hırsları uğruna başlattığı savaşlarda hayvanların “kullanılması” normal olarak doğru değil. Ancak harp esnasında birçok hayvanın kritik roller üstlendiğini görüyoruz.

Üstelik II. Dünya Savaşı’ndaki birtakım anlarda binlerce askerin hayatı, cephedeki hayvanların başarısına bağlıydı! Bu nedenle insanlar ve hayvanlar arasındaki bağın en çarpıcı örnekleri de cephede kuruluyordu! Kediler, köpekler veya atlar zaman zaman bizzat üstlendikleri görevlerle zaman zaman de cephedeki askerlere verdikleri desteklerle insanlık tarihindeki en korkunç savaşın seyrini belirleyen unsurlar arasındaydı… İşte, II. Dünya Savaşı sırasında oldukça önemli işler icra eden hayvanlar…

1. Katırlar

Hiç kuşkusuz bir savaş anında, lojistik en önemli konulardan birisidir. Lojistik dendiğinde akla her ne kadar otomobiller ve tırlar gelse de İkinci Dünya Savaşı’nda işler birazcık farklıydı. Öyle ki İngiltere ordusundaki lojistiğin en mühim parçası katırlardı! İngiliz ordusunda vazife icra eden yaklaşık 3.000 katır, harp boyunca oldukca önemli görevler üstlendi. Bu sıra dışı askeri birlik; harp süresince cephane, tıbbi araç-gereç ve insan taşıdı! Katırlar, İtalya’nın karlı dağlarından Etiyopya’nın çöllerine kadar geniş bir coğrafyada İngiliz askerlerinin en önemli yardımcıları konumundaydı.

2. Köpekler

dünya savaşı

Köpekler, II. Dünya Savaşı sırasında birbirinden değişik ve tehlikeli pek çok vazife üstlendi. Keskin işitme ve koku alma duyuları sayesinde savaşın en başarı göstermiş nöbetçileri arasında yer aldılar. Cesaretleri ve sadakatleri ile ateş altındaki cephelere tıbbi malzeme taşırken bir an bile tereddüt etmediler! Hızları ve çeviklikleri sayesinde, birlik arasındaki haberleşmenin en mühim unsurlarından biri haline geldiler. Son olarak, yıkıntı altında kalan binlerce askerin kurtarılması için büyük çaba gösterdiler ve binlerce hayatın kurtulmasına katkı sağladılar.

3. Güvercinler

dünya savaşı

Güvercinlerin son aşama yetenekli postacılar olduğu, tarihin çok eski zamanlarından beri biliniyor. Bu nedenle, II. Dünya Savaşı esnasında da pek çok güvercin komünikasyon için kullanıldı. Hatta “Ulusal Güvercin Servisi” İngiltere ordusu için 200.000’den fazla güvercin yetiştirdi! Böylece, oldukça sayıda güvercin İngiltere ordusu için en önemli iletişim aracı olarak vazife yapmış oldu. Ancak, güvercinlerin cephedeki katkıları sadece birlikler arasında haber taşımak değildi. Çok sayıda güvercin, göğüslerine yerleştirilen kameralar yardımıyla, düşman mevzilerini keşfetmekle sorumlu haber alma elemanı olarak vazife aldı! Bazı özel eğitimli güvercinler ise hasar almış uçaklara rehberlik edecek kadar cesurdu.

4. Atlar

İnsanlık tarihindeki en önemli canlılardan olan atlar, elbette harp tarihi için de oldukça mühim. Çünkü atlar tarihin en eski dönemlerinden bu yana, cephelerde görev alıyor. Bu konum, II. Dünya Savaşı sırasında da değişmedi. Özellikle motorlu taşıtların hareket kabiliyeti bulunmayan dağlık ve ormanlık bölgelerde görev alan atlar, askerlerin gezi edebilmesi için büyük bir önem taşıyordu.

5. Filler

II. Dünya Savaşı’nda vazife alan canlılar arasında filler de var. Elbette büyük cüsseleri ve kuvvetli yapıları filleri en dayanıklı taşımacılar arasına yerleştiriyor. Özellikle Afrika ve Hindistan’da savaşan İngiliz birliklerinin fillerden oldukça ciddi bir şekilde yararlandıkları biliniyor.

6. Develer

II. Dünya Savaşı, nerede ise dünyanın bütün coğrafyalarına yayılmış, korkulu bir savaştı! Savaş; karlarla kaplı bölgelerden, Afrika ve Asya çöllerine kadar uzanıyordu. Bu nedenle, harpte oluşturulan her cephe kendi özel durumlarını yaratıyordu. Develer de çöllerde savaşmak durumunda kalan askerler için yaşamsal bir ehemmiyet taşıyordu. Bu nedenle, Mısır, Tunus ve Hindistan benzer biçimde ülkelerde muharebeye katılan bütün ülkelerin develerden oluşan hususi birlikleri vardı.

7. Firavun fareleri

dünya savaşı

Firavun fareleri, doğal yaşamda son aşama yırtıcı ve etkileyici savaşçılardır! Ancak, II. Dünya Savaşı esnasında bu yırtıcı canlılar, evcil hayvan olarak kullanıldılar! Özellikle Hindistan ve Burma’daki birlikler, zehirli yılanlardan korunmak için firavun fareleri ile güçlü bir bağ geliştirdiler ve zehirli yılanlardan firavun fareleri yardımıyla korundular.

8. Kediler

İnsan yaşamında fazlaca mühim roller üstlenen hayvanlardan biri de kediler. Kediler, insanlık tarihi süresince, özellikle zararı olan böceklere karşı gıdaların korunmasında fazlaca faal rol aldılar. Bu nedenle II. Dünya Savaşı sırasında uzun ve sıkıntılı yolcuklara çıkan gemilerin çoğunda, kediler de yer alıyordu! Ancak, savaşın en meşhur kedisi, hem Naziler bununla beraber İngilizler için çalışan Oscar isminde kediydi!

Oscar’ın donanmadaki görevi 18 Mayıs 1941’de Bismarck isimli Alman cenk gemisinde adım atar! Ancak, gemi 28 Mayıs günü batırılır! Oscar,  HMS Cossac isminde İngiliz gemisi tarafından kurtarılır. Kediye Oscar ismi de bu gemide verilir. Böylece Oscar, İngilizlerin safına katılmış olur. 24 Ekim 1941’de HMS Cossac adlı İngiliz gemisi de bir Alman denizaltı tarafınca batırılır. Ancak Oscar, bu saldırıdan da canlı olarak kurtulmayı başarır. Oscar’ın yeni vazife yeri tekrar İngilizlere ait olan HMS Ark Royal isminde gemidir. Ancak Oscar’ı bekleyen bir tehlike daha vardır! 13 Kasım 1941, HMS Ark Royal isminde geminin bir denizaltı tarafınca vurulduğu gündür! Gemi batar, sadece mürettebatın tamamı kurtulmayı başarır. Elbette, Oscar da saldırıdan yara almadan kurtulanlar arasındadır. Bu olaydan sonrasında kedinin adı “ Batmayan Sam” olarak değiştirilir. Ardından yeterince macera yaşamış olduğu için donanmadan emekli edilir!

Kaynak: 1

Similar Posts

Bir cevap yazın