Grizu patlaması yaşanmış olan madene 3’üncü baraj

Grizu patlaması yaşanmış olan madene 3’üncü barajBartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taş Kömürleri (TTK) kurumu Amasra Müessese Müdürlüğünde -300 kotunda meydana gelen grizu patlaması nedeniyle 41 madencinin şehit düştüğü kazanın arkasından süregelen yangının söndürülebilmesi için 3’üncü barajın inşasına başlandı.

Üretimin durdurulduğu ve giriş-çıkışların savcılık tarafınca izinle gerçekleştiği maden ocağında idame eden yangının tamamen söndürülebilmesi için hava akışını kesmeye yönelik 2 baraj inşa edilmişti. TTK tahlisiye ekiplerince meydana getirilen son kontrollerde yangının devam ettiği tespit edilirken -100 kotuna taş tozu torbalarından bir baraj daha inşa edilmeye başlandı.

“Soruşturma devam ediyor”

Öte taraftan 41 madencinin şehit düşmüş olduğu kazayla ilgili soruşturmada devam ediyor. 50’den fazla şehit madenci yakını, yaralı madenciler ve kazadan sağ kurtulan madencilerin ifadelerine başvurulan soruşturma çerçevesinde görevlendirilen 6 Cumhuriyet Savcısı ile 6 İş Müfettişinin emekleri ise devam ediyor.

Maden kazasının neden yaşandığının tespitine yönelik 7 kişiden oluşan bilirkişi heyetinin de saha incelemelerinin peşinden ön rapor için çalışmalarını sürdürdüğü öğrenildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın