Bartın’da maden faciası! Can kaybı 40’a terfi etti

Bartın’da maden faciası! Can kaybı 40’a terfi ettiBartın’da Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğüne bağlı maden ocağında saat 18.15 sıralarında eksi 300 kotunda patlama meydana geldi.

Patlamanın yaşandığı yere il merkezi ve il dışından 5 UMKE aracı ve 31 ambulans, 1 acil müdahale aracı ile toplam 149 personel sevk edildi.

CAN KAYBI 40’A YÜKSELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun aktardığı son bilgiye göre madende meydana gelen patlama sebebiyle can kaybı 40’a terfi etti. Soylu açıklamasında; “Sabah saat 07.30 itibariyle gece yaptığımız 26 şehidimizin açıklamasından sonra 14 şehidimize daha ulaştık. Yani 40 şehidimize ulaşmış olduk. Yine orada bir kısımda yangın bulunmasına rağmen madencilerimiz, arama kurtarmacalarımız dostlarını orada bırakmamak için büyük bir fedakârlık ortaya koydu. 40 madencimizi, şehidimizi çıkarıp buradan hastanelere ulaştırdık. 11 yaralımızda hastanelerimizde 6’sı İstanbul’da Çam ve Sakura Şehir Hastanesinde, 5’inin 3’ü Bartın Devlet Hastanesinde, 2’si özel hastanede, 1’si taburcu oldu. 110 madencimizden 58 madencimizde kimisi kendi imkanlarıyla, büyük bir bölümü arama kurtarma kararı kurtarılmış oldu. 1 madencimizle alakalı belirsizliğimiz var. Şu anda hem arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor, hem de o belirsizliğin ortadan kaldırılmasına yönelik emekler devam ediyor. 40 madencimizin kimliği belirlendi. 26 şehidimizin kimliğini anlatım etmiştik. Biraz sonrada geri kalan 14 madencimizin kimliğini de kamuoyuyla paylaşacağız. Burada bilhassa bu çalışmaların başından itibaren ailerle birlikte buradaydık. Ateş düştüğü yeri yakar, büyük acılar oldu. Burada sendika başkanlarımız, onların mesai arkadaşları onların büyük acıları oldu. Allah hem milletimize hem mesai arkadaşlarına, madencilerimize ve ülkemize sabır versin” diye konuştu.

Madende mahsur kalan işçiler için arama kurtarma çalışmaları sürerken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu işçilerin nerede oldukları mevzusunda bilgilerinin bulunduğunu açıkladı.

Bakan Dönmez, bir trafoda yangının devam ettiğini de duyurdu.

HAYATINI KAYBEDENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Ali Doğru, Aziz Köse, Berkay Pınarcıoğlu, Emrah Kaval, Enes Aydın, Ercan Akdeniz, Fikret Kansız, Gökhan Mercan, Murat Ergin, Rahman Özçelik, Ramazan Özer, Selçuk Ayvaz, Serkan Nakaş, Şuayip Okul, Yener Saygın, Mehmet Kara, Yasin Bulut, Sabih Akdere, Murat Öztan, Serhat Kahraman, Suat Demirkıran, Yasin Çelik, Gündoğan Serenli, Orhan Altun, Emrah Kaya, Rıdvan Hacet.

Çalışmalara ilişkin bilgileri çeşitli zaman dilimlerinde paylaşacaklarını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, vatandaşlardan değişik bilgilere itibar etmemelerini istedi.

Soylu, arama kurtarma meydana getiren ekiplerin güzel ve umutlu haberler vermesini temenni ederek, “Bütün duamız, niyazımız odur. Tekrar geçmiş olsun. Başımız sağ olsun” dedi.

PATLAMA SIRASINDA 110 İŞÇİ MESAİDEYDİ

Bakan Soylu yaptığı açıklamada, “Hakikaten fazlaca üzüntü duyduğumuz ve söyleyeceklerimizi de paylaşmaktan büyük keder duyduğumuz tabloyla karşı karşıyayız. 110 kardeşimiz orada çalışıyordu. Bunların bir bölümü kendisi, patlamadan hemen sonrasında üst kotta olanlar çıktılar. Bir kısmı kurtarıldılar” ifadelerini kullandı.

BAKAN DÖNMEZ: GRİZU PATLAMASI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, patlamanın nedenine ilişkin, “İlk değerlendirmeler grizu patlaması olduğu gibi” ifadelerini kullandı.

Dönmez basın mensuplarına şu açıklamayı yapmış oldu;

“Galerilerin belli bir kısmına kadar fayton dediğimiz mini raylı sistem çalışıyor. Bir kısmında ise sadece yürüyerek, elle müdahaleler laf konusu. Bütün arama kurtarma ekipleri şu anda görev başlangıcında. Herhangi bir eksikliğimiz yok. Biz de arkadaşlarla sürekli koordinasyon içindeyiz. Tekrar başımız sağ olsun diyorum.”

Dönmez, aşağıya yangın tüplerinin indirilmesine ilişik soru üstüne ise “Bunlar önlem almayla alakalı hususlar, içeride idame eden bir yangın yok. Ama negatif bir şey gelişir ve anında müdahale etmek icap eder, o açıdan gerek temiz hava tüpleri gerekse yangın tüpleri o maksatla bulunduruluyor. Müdahale eden arkadaşlarımız son aşama deneyimli.” diye konuştu.

BAKAN YANIK: PSİKOSOSYAL DESTEK EKİPLERİ BÖLGEDE

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Amasra’daki maden kazasında psikososyal yardımcı ekiplerinin derhal bölgeye intikal ettiğini bildirdi.

Bakan Yanık, sosyal medya hesabından Amasra’da maden ocağındaki patlamaya ilişkin, “Psikososyal yardımcı ekiplerimiz hemen bölgeye intikal ettiler. Süreci yakından takip ediyoruz. Sorumlu Bakanlıklardan biri olarak tüm müessese ve kuruluşlarımızla lüzumlu her türlü emek vermeyi yapıyoruz.” açıklamasında bulunmuş oldu.

KAZAYLA İLGİLİ SORUŞTURMA AÇILDI

Bartın Cumhuriyet Başsavcılığınca, Amasra’daki maden kazası ile alakalı soruşturma başlatıldı. Olayla alakalı 3 savcı göreve getirildi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da patlamayla alakalı 4 iş müfettişi görevlendirdi.

AFAD’DAN AÇIKLAMA

Olayın nedenine ilişik araştırma de sürüyor. Patlamanın trafo kaynaklı olduğu öne sürülmüştü. Konuyla alakalı AFAD bir açıklama yaptı ve patlamanın nedeninin trafo kaynaklı olduğu bilgisinin sehven paylaşılmış olduğu belirtildi. Patlamanın nedeninin hemen hemen belirlenemediği anlatılan açıklamada, “Mahsur kalan yurttaşlarımıza ulaşılması için AFAD ve tahliye ekipleri seferber edilmiştir” denildi.

BARTIN VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

Bartın Valiliğinden yapılan açıklamada, “Amasra Taşkömürü İşletme Müessesinde saat 18.15 sıralarında -300 kotunda hemen hemen sebebi belli olmayan kısmi bir patlama meydana gelmiştir. Olay yerine tüm ekiplerimiz seferber edilerek gerekli çalışmalara başlanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

VALİ ARSLAN, OCAKTAN ÇIKAN İŞÇİYLE GÖRÜŞTÜ

Bartın Valisi Nurtaç Arslan, patlamanın meydana geldiği TTK Amasra Müessese Müdürlüğü’ne geldi. Vali Arslan, maden ocağından çıkan işçi ile konuştu. Maden ocağından çıkan işçi, “Hiçbir şey bilmiyoruz. Toz- duman oldu, ne işe yaradığını bilmiyoruz, gözükmedi. Kendi imkanlarımla çıktım. Patlama büyük olasılıkla de tam olarak, kısaca biz birazcık geride olduğumuzdan dolayı ancak tazyik oldu. Basınçtan ötürü toz hacmi oldu, göz gözü görmedi” dedi.

Patlamayı haber alan çalışanların yakınları ise maden ocağına geldi. Çalışmalar esnasında bazı işçiler ocaktan çıkarıldı.

Bir işçi arkadaşlarından destek alarak yürürken, durumunun iyi olduğunu söyledi.

AFAD’dan meydana getirilen açıklamada Kütahya, Eskişehir, Zonguldak ve Karabük İl AFAD Müdürleri ile AFAD Sakarya Arama Kurtarma Birlik Müdürlüğü’nün bölgeye yönlendirildiği belirtildi.

3 BAKAN BÖLGEDE

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, maden ocağındaki patlama sebebiyle Bartın Amasra’ya gitti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN BARTIN’A GİDİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın patlama olup biten maden ocağındaki kurtarma çalışmalarını yerinde koordine etmek üzere bugün Bartın’a gideceği bildirildi.

MHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI BÖLGEYE GİDİYOR

MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, maden ocağında patlamanın yaşandığı Bartın’ın Amasra ilçesine gidecek.

MHP’den yapılan açıklamada, Durmaz’ın, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında yaşanmış olan patlamanın arkasından Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin direktifiyle bölgeye gideceği açıklandı.

CHP HEYET GÖNDERİYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun direktifiyle Bartın Amasra’da olup biten patlamayı incelemek üzere kurul oluşturuldu. CHP heyeti gelişimleri kovuşturmak suretiyle yola çıktı.

AKŞENER BARTIN’A GİDİYOR

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in programını iptal ederek, Bartın’a gideceği duyuruldu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın