Madende çıkan yangın kontrol altında

Madende çıkan yangın kontrol altındaEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Amasra’daki maden ocağı patlamasında kurtarma çalışmalarına ait malumat verdi.

Bakan Dönmez, “Hemen hemen sona yaklaşmış durumdayız. 1 isim dışında belirsizliği sakınan başka bir şahıs yok. Bu 40 kardeşimizin rahmeti rahmana kavuşmasıdır. Arama kurtarma çalışmalarını başta taş kurumunun tahlisiye kuruluşlarının ekipleri yaptı. Aslında kendi arkadaşlarını kurtarmak için elinden geleni yapmış oldu. Sizinle paylaşamayacağım kederli durumlarda yaşandı. Aranan arkadaşların bulunması gibi durumlarda oldu. O arkadaşların bir arkadaşını canlı çıkarma sevinicini yaşamış olduk. Şu anda aşağıda ekiplerimiz teknik güvenlik ekiplerimiz lüzumlu kontrolleri yapıyorlar” dedi.

“Yangının izole edilmesi ve soğutulması çalışmalarımız devam ediyor”

“Belirsizliği sakınan bir arkadaşımızı arama emekleri devam ediyor” diyen Bakan Dönmez, “Kısmen bir galeride yangın bulunduğunu söylemiştim. Yangın büyük oranda test dibine alındı. Ekiplerimiz 14 kardeşimizi o bölgeden çıkarttılar. Şimdi yangının izole edilmesi ve soğutulması çalışmalarımız devam ediyor. Kuyubaşındayız hepimiz. Buradan 350 metre derinlikte oldu. 2,5 kilometre uzaktayız. Yürüyerek bile oradan buraya 45-50 dakika öncesinde gelme şansınız yok. Bu zorluklara rağmen bu çalışmaya katılan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bizim için bir kederli tarafta 3 hafta ilkin burada biz bu kardeşlerimizle birlikteydik. Ama arkasını getiremedik. İnşallah tekrar böyle acıları rabbim bizlere yaşatmasın” gibi konuştu.

“Ateş düşmüş olduğu ocağı yakar fakat bugün bu acıyı hepimiz hissediyoruz”

Bakan Bilgin ise, “Acının üzerine konuşmak oldukca zor. Ateş düştüğü ocağı yakar ama bugün bu acıyı herkes hissediyoruz. Bu zor dönemde ateş karşısında zeminin altında savaşım eden işçi kardeşlerimize onların mücadelesine hürmet duyuyorum. Onları kutlama ediyorum. Milletimizin acısı büyük, madencilerin acısı büyük. Emekçilerimizin bu şekilde bir acıyla onlarla karşılaşmak, onların yanında olmak oldukça hüzün verici bir şey. Allah yakınlarına ve madencilerine sabır versin, milletimizin başı sağ olsun” diye konuştu.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın