Maden faciasından 2 dakikayla kurtuldu

Maden faciasından 2 dakikayla kurtulduTürkiye Taşkömürü Kurumu’na ilişik Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında dün akşam saatlerinde olup biten patlamadan iki dakikayla kurtulan 14 yıllık maden işçisi Aydın Kalaycı, yaşadıklarını anlattı. 14 yıldır öteki işçilerle aile gibi olduklarını özetleyen Kalaycı, eksi 300 kotunda 15 kişiden tek kendisinin sağ çıktığını söyledi.

Kalaycı, “İlk çıkanlardanım, son iki dakikayla kurtuldum. Çok üzgünüm. Arkadaşlarımız şehit oldular. 4-12 vardiyasında çalışıyordum. Ocaktaydım. Olay mahallindeydim. Bir dakikayla da olabilir. Beş adımla da olabilir. Beş adım önünüzde metan da olabilir. Dünya karardı. Tekrar o madene girdim. Ondan sonrasında iki kere girdim. Sonra sabah 5 sıralarında girdik. Allah’a şükür kimse kalmadı. 14 senedir bu madenlerde çalışıyoruz. İlk kez bu tarz bir olay yaşandı. Devam edeceğiz. Ekmek parası. Eksi 300 kotunda 14 kişi falandık. Oradan tek ben çıkabildim. 14 yıldan beri hep akrabayız. Acısıyla tatlısıyla birlikte yaşıyoruz. Birbirimize canımızı emanet ediyoruz. İlk defa böyle bir şey yaşıyoruz. Ocaklarımız dışarıdan 7-24 yaşanıyor. Öyle bir toz duman hayatımda görmedim. Lambayla önümü göremiyordum. Biz elimizden geleni yaptık. Arkadaşlarımızı bırakmadık. 24 saattir buradayız. En son görevimizi yaptık. En son 13-14 kişi kalmıştı. Gece 2’de yeniden indik. Hepsini aldık. Ocakta kimse kalmadı” diye konuştu.

“Yüzlerini hatırlayacağız, bir ihtimal de rüyamıza girecek”

14 senelik maden işçisi Celal Kara da patlama sonrası galerilere girdiklerinde dostlarıyla karşılaştıklarını anlattı. Arkadaşlarını görünce şok olduklarını anlatım eden Kara, “Zaten biliyoruz bizler yerin altında kelle koltukta. O yüzden yapacak bir şeyimiz yok. Bu olayın nasıl bulunduğunu kimse bilmiyor. 14 yıldır burada çalışıyorum, böyle bir şeyle karşılaşmadım. Neyin ne olduğunu bilmiyoruz. Çalışma galerilerine gittiğimizde arkadaşlarımız oradaydı. İki kişi oradan dört kişi oradan alıyorduk. Çok kötü bir durumdu. Daha yeni çıktık. 13-14 kişi kalmıştı. Gece sıralarında yine indik. Onları kurtardık. Şu anda ocakta kimse kalmadı. Biz ancak aldığımızı çıkardık. Tam sayı tutmadık. Çıkardıklarımızda başta bir iki yaralı vardı. 6-7 kişi hastanede varmış şu anda. Her vardiyada sayı değişiyor. Kaç şahıs gelip gelmeyeceği de belli olmuyor. Biz de sayıyı bilmiyoruz. Son görevlerimizi yerine getirdik. Bizim için bundan sonrasında zor olacak. Belki arkadaşlarımız rüyalarımıza girecek. Ama yapacak bir şeyimiz yok. Ekmeğimizi kömürden çıkartıyoruz. Bir iki zorluk çekeceğiz. Artık meydana getirecek bir şeyimiz yok” dedi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın