Bursa’daki terör saldırısı faillerine yardım ve yataklık

Bursa’daki terör saldırısı faillerine yardım ve yataklıkBursa’da 20 Nisan’da infaz koruma memurlarını taşıyan otobüsün geçişi esnasında bombalı saldırı düzenlenmiş, infaz koruma memuru Cengiz Yiğit şehit olmuş, 4 kişi yaralanmıştı. Terör saldırısının faillerinden MLKP üyesi Seda Baykal, Dilek Aksu ile Mehmet Mustafa Uskar 17 Eylül’de düzenlenen operasyonla İzmir’de yakalanmıştı. İçişleri Bakanlığının terörden arananlar sıralamasında turuncu kategoride yer edinen ve 1 milyon lira ödülle aranan saldırının faillerinden Cebrail Gündoğdu da 22 Ekim’de İzmir’in Menemen ilçesinde gözaltına alınmıştı.

CHP’nin etken üyelerinden saldırganlara yardım

Devam eden çalışmalarda Cebrail Gündoğdu’yla irtibatlı 8 şüpheli Balıkesir ve İzmir’de meydana gelen operasyonlar neticesinde gözaltına alındı. İhlas Haber Ajansı’nın (İHA) haberine gore terörist Gündoğdu’ya Ayvalık’ta yardım ve yataklık eden şüphelilerden Tuğba E.’nin CHP Ayvalık kadın kolları üyesi ve Ayvalık Belediyesi çalışanı olduğu ortaya çıktı. Gözaltına alınan diğer şüpheli Rana İ.’nin de 2012’de CHP Ayvalık ilçe teşkilatında idare kurulu üyeliği yaptığı, etken olarak da partide emek harcamalar yürüttüğü öğrenildi. Rana İ.’nin diğer şüpheli Tuğba E. şeklinde Ayvalık Belediyesinde çalıştığı ortaya çıktı. Gözaltına alınan bir öteki şüpheli Umur Ö. De CHP Ayvalık teşkilatının aktif üyesi çıktı.

Barınma gereksinimlerini karşılamışlar

Rana İ.’nin evinde meydana getirilen incelemelerde MLKP terör örgütünün sözde eş başkanı Başak Şahin Duman ve Bursa’daki saldırının faillerinden Dilek Aksu’nun parmak izi çıktı. Ayrıca Rana İ.’nin örgütsel faaliyetlerin icrasını sağlamak amacıyla kızı Dilara Su K., Tuğba E. Ve Umur Ö.’ye örgütsel talimatlar verdiği tespit edildi. Gözaltına alınan şüphelilerden Dilara Su K.’nın, Fethi G. Isminde şahısla buluşarak örgütsel mesajı aldığı, arkasından da terörist Cebrail Gündoğdu’nun lojistik ve barınma gereksinimlerini karşıladığı belirlendi. Dilara Su K.’nın kiraladığı ikamette yapılan aramada örgüt çalışanlarından Dilek Aksu’nun çantası, Cebrail Gündoğdu’nun ise gömleği bulunmuş oldu. Şüpheli Tuğba E.’nin HTSK kayıtlarında Cebrail Gündoğdu ile aynı yerde baz verdiği ve ikametinde meydana getirilen aramalarda Gündoğdu’nun parmak izlerinin tespit edildiği öğrenildi. Umur Ö.’nün de Gündoğdu’nun barınma ve lojistik ihtiyaçlarını karşıladığı kamera görüntüleriyle tespit edildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın