Halit Kıvanç son yolculuğuna uğurlandı

Halit Kıvanç son yolculuğuna uğurlandıUsta gazeteci Halit Kıvanç, uzun süredir geçindiren sıhhat sorunları nedeniyle tedavi gördüğü hastanede geçtiğimiz gün hayata veda etti. 97 yaşında hayata gözlerini yuman usta gazeteci için bugün öğle namazını müteakip Zincirlikuyu Camii’nde cenaze namazı kılındı. Namaza, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, oldukça sayıda meşhur isim, Kıvanç’ın ailesi ve sevenleri katıldı.

Halit Kıvanç’la olan hatıralarından bahseden meşhur sanatçı Erol Evgin, “Halit Ağabeyimiz bir ulu çınardı. Sanat, spor dünyasında ve Türk halkının kalbinde fazlaca başka bir yeri vardı. Çok büyük bir kayıp. Çok anılarımız var. ‘Seni ilk kez ben sundum’ diye hatırlatırdı bana. Biz 2005 senesinde Halit Kıvanç Gecesi deneyelim istedik, saygı gecesi yapalım istedik. Ben telefon ettim, o zaman Bodrum’daydı. ‘Halit Ağabey, senin için bir gece yapmak istiyoruz’ deyince ‘ben gelir katılırım’ dedi. ‘Halit Ağabey, bizler senin için gece’ yapacağız diyince, sustu. ‘Şimdi gözyaşlarımı tutuyorum, telefonu kapattıktan sonra ağlayacağım’ demişti. Lütfi Kırdar Salonu’nda bütün sanatçıların katılımıyla müthiş bir gece yapmıştık. Ona uzun yılların karşılığı olarak teşekkürlerimizi sunmuştuk. Nurlar arasında uyusun, mekanı aden olsun” gibi kon

“Hep komiklik doluydu”

Halit Kıvanç’la olan anılarını özetleyen usta sanatçı Orhan Gencebay, “Çok önemli bir öncü, ağabeyimizi babamızı, sanatçımızı kaybettik. Her yere yetişebilen özellikteki bir insanımızı kaybettik. Başımız sağ olsun. Allah gani gani rahmet eylesin. Çok büyük hizmetler verdi. Bir zamanlar daha çok görüşürdük. Son zamanlarda görüşemedik fakat fazlaca anımız vardı doğal. Hatta onunla bir firma de kurmuştuk. Gerçi firması götürmedik fakat benim de şahit olduğum bir şakası vardı. Zaten komiklik doluydu rahmetli. Sakıp Ağamızla dost olarak bir şirket kurmuşlardı, şirketin ismini duymuştuk, hepimiz gülmüştük. Lafsa diye bir firma. Harika bir insandı. Çok üzücü fakat Rabbimin takdiridir. Hepimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

“Onu hep minnetle andım”

Duygularını dile getirmekte güçlük çekmiş olduğu görülen Haldun Dormen, “Çok büyük bir kayıp, çok yakın dostumdu. 10 senedir pek göremiyordum ama ilk Dormen Tiyatrosu röportajını, ilk Dormen Tiyatrosu yazısını gazeteye çıkaran, O oldu. Onu hep minnetle andım. Nur içinde yatsın” diye konuştu.

“Cumhuriyetimizin ilk nesli”

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ise “Türkiye, Halit Ağabeyini yitirdi. O, benim için de çok değerli bir ağabeydi. Son yıllarda özellikle Bodrum’da aynı yede yaşıyorduk. Sık sık birlikte oturuyorduk. Çok büyük bir değerdi. 1925 doğumlu. Dolayısıyla O, aslen cumhuriyetimizin birinci nesli, yani ilk nesli. 2 gün sonrasında cumhuriyetimizin 99. Yıldönümünü kutlayacağız. Cumhuriyetten 2 yıl sonra dünyaya gelen, cumhuriyetin nesilleri fazlaca değerli. O, birinci nesildendi. Onlar maalesef eksiliyor. Bizler 2’nci nesiliz. Türkiye’nin başı sağ olsun. Ailesine başsağlığı temenni ediyorum. Çok büyük bir değer” açıklamasında bulundu.

“Çok iyi bir insandı”

Cenazeye katılanlardan meşhur oyuncu Demet Akbağ, “Bende yeri oldukça ayrıdır, Türkiye’nin de oldukça sevilmiş olduğu mühim bir yüz ve insandır. Hepimizin başı sağ olsun. Bugün onu buradan uğurlayacağız” derken, eski futbolcu Selim Soydan ise, “Çok iyi bir insandı. İnsanlara örnekti. Herkes üzülüyor. Allah rahmet eylesin” ifadelerini kullandı. 97 yaşında hayata veda eden duayen gazeteci Halit Kıvanç, kılınan cenaze namazının peşinden Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

kaynak: linehaber.com.tr

Similar Posts

Bir cevap yazın