EV üreticisi Fisker, Q2 üretim hedefinin gerisinde kaldı

rent a car 34

Yeni elektrikli araç Fisker, ikinci çeyrekte 1.022 Ocean SUV üretti ve birkaç yüz araçla kendi beklentilerinin altında kaldı.

Fisker, 1.400 ila 1.700 EV üretmeyi bekliyordu. Şirket, eksikliği alt tedarikçilerinden gelen bileşen eksikliğinden sorumlu tuttu. Fisker, gerekli hacimleri artırmak için tüm tedarikçilerle birlikte çalıştığını söyledi.

Fisker’in kaçırdığı üretim hedefi, piyasa öncesi işlemlerde hisselerin düşmesine neden oldu. Ancak, hisseler o zamandan beri toparlandı ve şu anda %4’ten fazla artışla 6,01 dolara yükseldi.

Şirket bildirildi Haziran ayı sonunda günde 80 adetlik hedeflenen montaj oranını aştığını ve Temmuz başında üretilen araçların 1.400’ü aşmasını beklediğini söyledi.

Özel amaçlı bir satın alma şirketiyle birleşerek halka açılan Fisker, ek pil takımı kapasitesine yatırım yaptığını da söyledi. Kaliforniya merkezli otomobil üreticisi, 2023’te “sıkıştırılmış üretim zaman çizelgesini korumak” ve gelecek yıl daha yüksek hacimleri desteklemeye yardımcı olmak için kapasitesini artıracağını söyledi.

Tedarik zinciri kıtlıkları, Covid-19 salgınından bu yana otomobil üreticileri için neredeyse sürekli bir sorun oldu. Bununla birlikte, eski otomobil üreticilerinin çoğu ve hatta Rivian gibi piyasaya yeni giren şirketler bile tedarik zincirinde iyileştirmeler gördü ve buna karşılık üretim ve teslimatları hızlandırdı.

Fisker, Mayıs ayında Danimarka’da gerçekleşen ilk teslimatlarıyla EV otomotiv sektörünün en yenileri arasında yer alıyor. İlk ABD teslimatları Haziran ayında başladı.

Tedarik zinciri sorunları ve diğer gecikmeler, son yıllarda piyasaya girmeye çalışan çok sayıda nakit sıkıntısı çeken EV girişimi için ölüm çanı olabilir. Lordstown Motors, Canoo, Arrival ve Faraday Future, ayakta kalmak için mücadele eden EV SPAC’lerden sadece birkaçı.

Fisker şimdiye kadar yeni gelen kardeşlerini rahatsız eden en ciddi sorunlardan kaçınmayı başardı. Ve zaten çok ihtiyaç duyulan geliri getirmek için başka pazarlar arıyor. Fisker hazırlanıyor Çin pazarına girmek, rekabetin giderek daha acımasız hale geldiği yer. Şirket, bu yıl Çin’de bir teslimat merkezi açmayı ve Ocean SUV teslimatlarına başlamayı planlıyor. Ayrıca üretim kapasitesine 75.000 Ocean SUV ekleme potansiyeli ile 2024 gibi erken bir tarihte Çin’de üretime başlamayı hedefliyor.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın