Yazılım karmaşası çok fazla, Nuro daha fazla kesinti yapıyor ve VinFast SPAC yolunu tutuyor

İnsanları ve paketleri A Noktasından B Noktasına taşımanın geçmiş, şimdiki ve gelecekteki tüm araçları için merkez merkeziniz olan The Station’a tekrar hoş geldiniz.

Otomobil üreticileri yıllardır yazılım geliştirme ile mücadele ediyor. Ancak riskler her zamankinden daha yüksek çünkü bu şirketlerin tümü, kısmen Tesla ile rekabet etmek için “yazılım tanımlı” arabanın gelişini pazarlamaya devam ediyor. Bana otomobil üreticilerinin (ve diğerlerinin) geleceğin arabalarına “tekerlekli bir iPhone” dediği günleri hatırlatıyor.

Yazılımla ilgili beyanlarda bulunmak, onu gerçekten kaldırmakla aynı şey değildir. Ve otomobil üreticileri bunu çözüyor.

Yazılım sorunları neden oldu yönetici değişikliği VW Group’un yazılım kolunda kariadÇinli düzenleyicileri geri çağırmaya sevk etti 1.1 milyon tesla araçlar ve neden Kutup Yıldızı Ve Volvo Arabaları ilgili EV’lerin üretimini geciktirmek için. Fisker ile de mücadele ettiği bildirildi yazılım entegrasyon sorunları Ocean SUV’unda. Ve bu sadece bu hafta.

Yazılım aynı zamanda otomobil üreticilerini tedarikçilere gitmek yerine dahili ekiplerini güçlendirmeye yönlendiriyor. Genel motorlarörneğin, işe alınan Apple yöneticisi Mike Abbott, yazılım bölümünün başına geçecek.

Sonuç: Yazılım tanımlı araçlar hala devam eden bir çalışmadır.


Oh ve hey, başka bir Disrupt 2023 promosyonuyla geri döndüm. Ama bu sefer erken aşamadaki girişimleri arıyorum! katılmak için başvur Başlangıç ​​Battlefield 200 TechCrunch Disrupt 2023’te kohort. Tüm finalistler uzmanlık eğitimi, VC ağı, Disrupt’ta bir stant ve 100.000 $’lık özsermayesiz fonlar için rekabet etme şansı alıyor. Başvurular 15 Mayıs’ta sona eriyor. Bugün başvur.


Bir ipucu, yorum veya şikayet ile ulaşmak ister misiniz? bana e-posta gönder [email protected]. Direk mesaj da gönderebilirsiniz @kirstenkorosec

Bize şu adresten not bırakabileceğinizi hatırlatın: [email protected]. Anonim kalmayı tercih ederseniz, bizimle iletişime geçmek için buraya tıklayınSecureDrop’u içeren (talimatlar burada) ve çeşitli şifreli mesajlaşma uygulamaları.

Mikromobin’

istasyon scooter1a

Fransa harcayacak 2 milyar euro (2,17 milyar $) 2027 yılına kadar bisiklet altyapısını iyileştirmek ve insanların e-bisiklet satın almasına yardımcı olmak için. Bien joué!

Grant Sinclair’in kapalı elektrikli üç tekerlekli bisiklet “büyük bir kask içinde yolculuk yapmak gibi güvenli olacak şekilde tasarlanmıştır.”

Hindistan’ın hop elektrik ilkini teslim etti havadan güncelleme OXO elektrikli motosikletine. Şirket, iyileştirilmiş hızlanma ve menzil tahmini gibi yaptığı değişiklikleri bildirmek için kullanıcı tarafından oluşturulan verileri kullandı.

Kireç federal bir California mahkemesinden Hertz’i suçlayan bir davayı reddetmemesini istedi. ticari sırları kullanmak Lime’ın en iyi mühendislerinden birinin araç kiralama şirketine gitmesinden sonraki haftalar içinde mobil uygulamasının yeni bir sürümünü oluşturmak.

E-bisikletlerin yükselişiyle birlikte, ömürlerinin sonunda e-bisikletlerden kaynaklanan atıkların yükselişi geliyor. PeopleForBikes Ve Çağrı2Geri Dönüşüm pil israfını başlamadan durdurmak istiyorum. İkili başlattı “Pillere Aç” e-bisiklet pillerinin geri dönüştürülmesi sürecini basitleştirmeye yardımcı olmak için e-bisiklet geri dönüşüm kampanyası.

Segway-Ninebot açıkladı 2023 akıllı araç serisiNinebot KickScooter F2 Serisi, Ninebot KickScooter Max G2, Segway eScooter E300SE ve daha fazlası dahil. Segway, F2 ve Max G2’nin sürücüye kaygan koşullarda maksimum kontrol sağlayan otomatik sınıf çekiş kontrol sistemleriyle geldiğini söylüyor. Segway ayrıca Find My teknolojisini F2 ve Max G’ye entegre etmek için Apple ile ortaklık kurdu, böylece kullanıcılar scooter’larını çalındığında bulabilirler.

Swft yayınladı 2023 e-bisiklet serisiiki dağ bisikleti, bir arazi tipi e-bisiklet ve bir BMW tarzı e-bisiklet dahil.

VanMoof yeniledi giriş seviyesi dizisi renkli yeni e-bisikletlerle. Bu ay çıkan X4 ve S4, VanMoof’un önceki X3 ve S3’ü ile aynı çerçeveye ve hislere sahip, ancak yüksek teknoloji karmaşıklıklarından daha az.

yamaha tanıttı Güçlendirici e-bisiklet saatte 15 mil azami hıza ve saatte 28 mil azami hıza sahip Booster speed pedalec ile.

—Rebecca Bellan

Haftanın anlaşması

para istasyonu

Geçen hafta bahsettiğim gibi, hareketlilik SPAC’leri harika zaman geçiriyor – ve eğlenceli parti tarzında değil. Arrival, Canoo, Faraday Future, Lordstown, Lucid ve Nikola gibi EV SPAC’leri geçen yıl değerlerini yok etti. Yine de, başka bir şirket gönüllü olarak SPAC mücadelesine giriyor.

bunu hatırlayabilirsin VinFastVietnamlı EV üreticisi ve konglomera Vingroup’un kolu, Aralık 2022’de ilk halka arz Birleşik Devletlerde. Şirket şimdi kamu pazarına farklı bir yol izliyor. Cuma gününde, VinFast duyuruldu SPAC (veya boş çek) şirketi Black Spade Acquisition Co. ile birleşerek halka açılacaktı.

Anlaşmaya göre VinFast’ın özsermaye değeri yaklaşık 23 milyar dolar olacak. VinFast’ın VF8 EV’sinin yaygın olarak eleştirildi sürüş kalitesinden hemen hemen her şey için kelimenin tam anlamıyla çalıştırılamıyor, halka açık pazarlar için bu koşu en iyi fikir olmayabilir. Sanırım göreceğiz!

Bu hafta dikkatimi çeken diğer fırsatlar…

CelLinkKaliforniya merkezli bir otomotiv kablo bileşenleri girişimi, bir yıl için şartlı taahhüt aldı. 362 milyon dolarlık kredi ABD Enerji Bakanlığı’nın İleri Teknoloji Taşıt İmalatı kredi programından. Fonlar, Teksas’ta bir fabrikanın inşasını finanse etmek için kullanılacak.

faraday geleceği yükseltmeyi planlıyor 100 milyon dolar borç, şirketin amiral gemisi FF 91 Fütürist aracının ilk teslimatlarına başlamasını sağlayacak kritik fonlar. Ve mücadele eden EV SPAC’ın buna ihtiyacı olacak. Şirketin kazanç raporu, 33 milyon dolar ilk çeyreğin sonunda nakit ve bloke olarak.

Gezmek varlıklarını satın almayı planlıyor. HyreArababaşka bir araba paylaşım pazarı, 9,45 milyon dolara.

ProLogium TeknolojisiMercedes-Benz tarafından desteklenen Tayvanlı bir katı hal pil üreticisi, yaklaşık 2 milyar $ değerinde yeni fon sağlamayı düşünüyor, Bloomberg bildirdiisimsiz kaynaklara atıfta bulunarak.

Qualcomm planlıyor Otomatik konuşmaları edinin, otomotiv güvenliğine yardımcı olmak için yarı iletken ve çip üzerinde sistem teknolojisi üreten, İsrail’den fabrikasyon bir çip üreticisi; kaynaklar TechCrunch’a Qualcomm’un başlangıç ​​için 350 milyon ila 400 milyon dolar arasında ödeme yaptığını söyledi.

UVeyemerkezi New Jersey ve Tel Aviv’de bulunan otomatik araç muayene teknolojisi girişimi, 100 milyon dolar topladı Hanaco VC liderliğindeki D Serisi finansman turunda. Değerlemesini yaklaşık 800 milyon dolara çıkaran tura mevcut yatırımcılar GM Ventures, CarMax, WR Berkley Corporation, FIT Ventures LP ve İsrailli kurumsal yatırımcılar da katıldı.

Kanat helikopteriAlmanya merkezli bir teslimat drone şirketi tarafından satın alındı 40 milyon € (44 milyon dolara yakın) Avrupa Yatırım Bankası’ndan finansman.

Önemli okumalar ve diğer bilgiler

ADAS

Porsche sahip olmak ile ortak mobilye geleceğin spor arabalarına eller serbest otomatik yardım ve navigasyon işlevleri getirmek için.

otonom araçlar

Nuro dır-dir %30 indirimveya sermaye pistini genişletmeyi amaçlayan bir yeniden yapılanmanın parçası olarak şirket genelinde yaklaşık 340 çalışan. şirket aynı zamanda planları duraklatma bu yıl ticari operasyonları hızlandırmak ve ticari stratejisinin amiral gemisi olacak şekilde tasarlanmış üçüncü nesil veya R3 teslimat robotu olan Nuro botunun toplu üretimini geciktirmek.

kovmak ayrıcalıklı olarak adlandırıldı uzun menzilli lidar tedarikçisi 2026’ya kadar Ioniq 5 robot ekseni için Motional’a.

Kazanç

Hav! Bu hafta çok fazla kazanç vardı ve sonuçların çoğu olayların iç karartıcı tarafındaydı. Hepsini anlatamam ama işte birkaç önemli nokta.

Kuş ilk çeyrekte maliyetleri düşürür, ancak sonuçlarının geri kalanıbinicilik ve gelir dahil, o kadar sıcak değildi.

gogoro ilk çeyrek gelirini açıkladı 79,3 milyon dolar, geçen yılın aynı çeyreğindeki 21.7 milyon $’ lık net zarardan bir önceki yıla göre %16 düşüşle 40.6 milyon $’ a yükseldi. Şirket, pil değiştirme hizmetinden elde edilen gelirin geçen yıla göre artarken, donanım ve araç satışlarının geçen yılın aynı çeyreğine göre düştüğünü söyledi.

Lucid’in ilk çeyrek sonuçları Wall Street beklentilerini karşılayamayan, artan zararları ve geliri olan bir şirketi gösterin. Lucid’in ilk çeyrek geliri, yıldan yıla artışla 149,4 milyon dolardı, ancak 2022’nin dördüncü çeyreğinde bildirdiği 257,7 milyon doların altındaydı. Daha da önemlisi, şirket 2023’te 10.000’den fazla araç üretmeyi planladığını söyledi; önceki rehberliğinin sonu.

ışıklı kendi rehberliğini yenmek ilk çeyrek için ve geçen yılın aynı dönemine göre %112 artışla 14,5 milyon $ gelir getirdi. Bu kazanç, beklenenden daha geniş olan 146,8 milyon dolarlık net zararın üzerine çıktı. Luminar’ın hala yaklaşık 90 milyon dolarlık nakit ve nakit benzerleri var. Lidar şirketi, 2023’te ileriye dönük sipariş defterine en az 1 milyar dolar ekleme hedefine ulaşma veya bu hedefi aşma yolunda olduğunu ve 2023’te gelirinin %100 artmasını beklediğini söyledi.

Riva birkaç parlak noktadan biriydi – ancak şirket hala nakit sıkıntısı çekiyor. Şirket Wall Street beklentilerini yendi ilk çeyrekte 661 milyon $ gelirle, tedarik kısıtlamaları ve teslimatları engelleyen üretim sıkıntılarıyla boğuşan geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yedi kat arttı. Ayrıca, 2022’nin ilk çeyreğindeki 1,59 milyar $’lık hisse başına 1,77 $’lık kaybı ilk çeyrekte 1,35 milyar $’a veya hisse başına 1,45 $’a düşürmeyi başardı. Oh, ve nasıl unutabilirim – Rivian 12 milyar $’da oturuyor nakit.

TuSimple bir Q1 raporu dosyalamadı ve sorun bu. Şirket, 2022’nin üçüncü çeyreğinin sonundan bu yana bir kazanç raporu sunmadı. Sonuç olarak, TuSimple listeden çıkarma bildirimi aldı Üç aylık raporunu zamanında sunmadığı için Nasdaq’tan. TuSimple hisseleri, 15 Mayıs gibi erken bir tarihte alım satımı durdurabilir.

Elektrikli araçlar, şarj ve piller

Fisker üretim hedefini düşürdü yıl için 32.000 EV’ye. EV şirketi ayrıca ortaklık kurduğunu söyledi geniş ile pazara ilk Fisker Ocean SUV’u getirmek için değiştirilebilir pil teknolojisi 2024’ün ilk çeyreğine kadar. Şirketler, pil değiştirme sisteminden elde edilen geliri paylaşmayı planlıyor.

subaru EV planlarını hızlandırıyor. şirket planlıyor dört EV ekleyin 2028 yılına kadar 400.000 adet üretme hedefiyle portföyüne kattı.

tesla resmen bir ilke imza attı Teksas lityum rafinerisikendi lityumunu rafine eden tek ABD otomobil üreticisi yapıyor.

volvo yaklaşan küçük arayacak tamamen elektrikli SUV EX30.

araç içi teknoloji

Google otomobille ilgili bir dizi yeni özelliği tanıttı – beğenmek Youtube Ve konferans arabalara geliyor – şirketin 2023 Google I/O geliştiricileri konferansında. Etkinliğin otomatik haberi: Yıl sonuna kadar 200 milyon araç Android Auto ile donatılacak.

tesla başka bir davayla karşı karşıyadır. Bu sefer Tesla Model S ve Model X sahiplerinden oluşan bir grup dava açtı. önerilen toplu dava San Francisco’daki ABD Bölge Mahkemesinde, otomatik yazılım güncellemelerinin sürüş menzilini azalttığını veya pil arızalarına neden olduğunu iddia etti.

Çeşitli

HopSkipDrive getirilen yeni yönetici ekibi Walmart, The Honest Company ve Bird’den geçmişe sahip.

Vianova Fransız toplu taşıma operatörü RATP ile birlikte çalışıyor. bordür faaliyetlerini analiz etmek ve Paris’te otobüs şeridi tıkanıklığını önlemek ve kaldırım kullanımını dönüştürmek için kaldırım kullanımı.

çelik halatdrone teslimat girişimi, ABD’deki müşteri tabanını genişletiyor sağlık, restoran ve perakende sektörlerinde.


Süpürge tütsü! 19-21 Eylül tarihlerinde San Francisco’da gerçekleşecek TechCrunch Disrupt 2023, mobilitenin geleceği hakkında içeriden bilgi alacağınız yer. Gelin ve daha sürdürülebilir bir gelecek için inşa etmek ve yenilik yapmak için gerekenleri günümüzün önde gelen mobilite girişimcilerinden dinleyin. Biletinizi şimdi 15 Mayıs’a kadar satın aldığınızda 800$’a kadar tasarruf edin ve STATION promosyon koduyla buna ek olarak %15 tasarruf edin. Daha fazla bilgi edin.


kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın