Tesla Model Y Özellikleri ve Fiyatı – Dünyadan İlginç Haberler

Tesla’nın resmi Instagram hesabında yaptığı paylaşım, satılacak olan elektrikli aracın özelliklerini ve fiyatını merak konusu haline getirdi. Paylaşımdaki görselde bulunan Model Y’nin ülkemizde resmi olarak satılan ilk Tesla aracı olması bekleniyor. Sizler için Tesla’nın Türkiye’ye gelecek olan ilk elektrikli aracı Model Y’nin özelliklerini, fiyatını ve çok daha fazlasını anlattık. İşte Tesla Model Y hakkında bilmeniz gerekenler.

Ayrıca bu içeriğe bakmak isteyebilirsiniz: “Tesla: Otomotiv Sektörünün Dev Şirketi Hakkında Bilmedikleriniz”

Tesla, duyuruyu resmi Instagram hesabından yaptı

Paylaşım

Tesla, geçtiğimiz günlerde resmi Instagram hesabından yayınladığı gönderide, “TÜRKİYE” yazısı ile birlikte Almanya’da üretilen Model Y’yi paylaştı. Gönderide en çok dikkat çeken şey, 4 Nisan’ı ifade eden “4/4” yazısı oldu. Tesla’nın resmi Instagram hesabından yaptığı bu paylaşımın ardından pek çok sosyal medya kullanıcısı, Tesla’nın Türkiye’de satması muhtemel olan elektrikli otomobiller konusunda tahminler yürüttü. Tesla’nın Model 3, Model S, Model X ve Model Y olmak üzere 4 farklı elektrikli aracı bulunuyor. Fakat, ilk etapta Tesla Model Y satışa sunulacak.

Tesla, başlangıçta İstanbul’da iki tane mağaza açacak. İlk mağaza Avrupa yakasındaki Kanyon AVM’de, ikinci mağaza ise Anadolu yakasında bulunan başka bir AVM’de olacak.

Türkiye’de satılacak olan Tesla Model Y Almanya’da üretilecek ve gümrüğe takılmadan gelecek

Tesla Model Y

Türkiye’de satılacak olan Model Y Almanya’da üretilecek ve Türkiye, Gümrük Birliği’ne üye olduğu için elektrikli araç ülkemize herhangi bir ek vergi görmeden gelecek. Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara geçtiğimiz ayın başında %40 ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar verilmişti. Bunun üzerine Tesla, Çin’de üretilen elektrikli araçlarını Türkiye’ye getirme kararını yeniden gözden geçirmişti.

Tesla’nın resmi Instagram hesabında paylaştığı gönderide Model Y’ye yer vermesi, Çin’de üretilen Model 3’ün ülkemize getirilmesinin beklemeye alındığını gösteriyor. ABD’de ve Almanya’da üretilen Model Y, ABD’de sadece çift elektrikli motorlu versiyonu ile satılıyor. Ancak, Avrupa’da elektrikli aracın arkadan itişli versiyonları da araba severlerin beğenisine sunuluyor. Yani, elektrikli aracın arkadan itişli versiyonunun ülkemize gelmesi mümkün.

Model Y’nin en ucuz versiyonu Almanya’da 44.890 euroya satılıyor

Tesla Model Y

SUV gövde tipine sahip olan Model Y, Almanya’da bulunan “Giga Berlin” isimli fabrikada üretiliyor. Bu elektrikli aracın dört tekerlekten çekişli ve arkadan itişli olmak üzere iki farklı versiyonu bulunuyor. Bununla birlikte, menzil seçenekleri kullanıcıların isteklerine göre farklılık gösterebiliyor. Model Y’nin 480 km menzile sahip arkadan itişli versiyonu Almanya’da 44.890 euro, 533 km menzile sahip dört çeker versiyonu ise 54.990 eurodan satışa sunuluyor. Almanya’daki bu fiyatlar göz önüne alındığında, Model Y’nin Türkiye fiyatının 1,5 milyon TL’nin altında olacağı tahmin ediliyor.

11 ilde şarj istasyonu olacak

Tesla Model Y

Tesla, ülkemizde elektrikli araçlar için şarj istasyonlarını kurmaya başlamıştı. Bolu HighWay Outlet’te şarj istasyonlarının kurulumunu bitiren dünyaca ünlü şirket, Türkiye’nin 11 ilinde şarj istasyonları kurulacak. Tesla’nın internet sitesine göre bu istasyonlar İzmir, Aydın, İstanbul, Kocaeli, Antalya, Ankara, Sakarya, Balıkesir, Konya ve Bursa’da yer alacak.

Tesla Model Y özellikleri

İç

Model Y, 7 kişilik oturma kapasitesine sahip. Model Y’nin Standart versiyonu 0’dan 100 km hıza 6.9 saniyede ulaşırken, Performans versiyonu 0’dan 100 km hıza 3.7 saniyede çıkıyor. Elektrikli aracın bataryaları tam şarjlı haldeyken, versiyonuna göre 480 km veya 533 km menzil sunuyor. Model Y, süper hızlı şarj istasyonlarında 15 dakika şarj olduğunda 270 km mesafe kat edebiliyor. Tamamen elektrikli bir motora sahip olan Model Y, arazide, çamurda, karda ve yağmurda rahatlıkla kullanılabiliyor.

İç özellikler:

 • Bagaj kapasitesini arttıran katlanabilir arka koltuklar
 • Koltuklar kapalıyken 76 metreküp bagaj hacmi
 • 15 inç dokunmatik tablet
 • Tüm hareketleri dijital ekranlarda sürücüye sunma özelliği
 • 250 metre içinde bulunan cisimleri işleme
 • Bluetooth müzik ve medya
 • Kablosuz yazılım güncellemeleri
 • Güç ayarlı ön koltuklar
 • Isıtmalı koltuklar
 • 4 adet SB noktası

Dış özellikler:

 • Maksimum görünürlük sağlayan 360 derece arka, yan ve ön kameralar
 • 21” jantlar
 • Yakındaki arabaları tespit edip çarpışmaları önleyen ve kendi kendine park eden ultrasonik sensörler
 • Aracın boş ağırlığı 2 ton
 • LED sis farları
 • Daha fazla dış açı sunan arka camlar
 • Kızılötesi ve ultraviyole korumalı cam tavan
 • Elektrikli katlanır yan aynalar
 • Hava filtreleme sistemi

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada
kaynak: listelist, sozcu

Yorum yapın