Tesla hissedarları toplantısı: halefiyet planı yok, bir kurucu ortak geri döndü ve iki EV alay edildi

Tesla düzenlenen yıllık hissedarlar toplantısı Salı günü Austin’de, Tesla’nın şimdi Cyber ​​Roundup adını verdiği bir olay.

Gündemde, Tesla’nın yönetim kurulunu, davranışları ve kayıpları şirket ve hissedarlar için risk oluşturabilecek CEO Elon Musk ve diğer “kilit kişiler” için bir kamu halefiyet planı oluşturmaya iten biri de dahil olmak üzere beş teklif vardı.

Tesla resmi oy sayımlarını hafta içinde yayınlayacak olsa da, yönetim kurulu hissedarlara kilit kişi risk önerisine karşı oy kullanmalarını tavsiye etti, bu nedenle muhtemelen geçmeyecek.

“Tesla’nın teknolojik liderliğinin sergilenmesi gereken bir zamanda, yatırım topluluğu bizi büyük ölçüde başıboş görüyor, yönetim Tesla dışındaki tüm konulara odaklanıyor ve Tesla’nın marka tercihinin geçen yıl 15 puan düşmesini izliyor, bu da bize marjlara mal oluyor. Etkinlik sırasında İzlanda’nın Reykjavik kentinde hissedar olan Karen Robertsdottir söyledi.

“İnsanlar bu şirkete baktığında… şirketi CEO’sunun eşanlamlısı olarak görüyorlar ve tartışma, odaklanılması gereken yer dışında her şeye dönüyor.”

Açıkça söylemeden, Robertsdottir başını salladı birçok yatırımcının sahip olduğu endişeler Musk’ın tartışmalı çevrimiçi varlığının yanı sıra, satın aldıktan sonra dikkatini Tesla’dan uzaklaştırması ve Sosyal medya platformu Twitter’ı devralmak. Musk ayrıca defalarca eleştirildi. tesl’in hisse satışıa Twitter satın alımını finanse etmek için.

Musk, Ekim sonunda Twitter’ı resmen satın aldığında Tesla hisseleri 228,52 dolardan kapanmıştı. Salı günü 166.52 dolardan kapattılar.

Musk Salı günü yaptığı açıklamada, Tesla’nın CEO’su olarak istifa etmeye niyeti olmadığını söyledi.

“Tesla’nın AI ve AGI’da önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum ve iyi olduğundan emin olmak için bunu denetlemem gerektiğini düşünüyorum” dedi.

AGI, bir yapay zekanın insanların veya hayvanların gerçekleştirebileceği herhangi bir entelektüel görevi yerine getirmeyi öğrenebileceği kavram olan “yapay genel zeka” anlamına gelir.

Tesla’nın hisseleri toplantıdan sonra biraz yatay kaldı ve mesai sonrası işlemlerde sadece yaklaşık %1 arttı. Yatırımcılardan gelen bu cansız tepki, toplantının büyük bir kısmının çok fazla haber paylaşmak yerine son 12 aydaki önemli olayları yeniden ele almasına bir yanıt olabilir.

Bununla birlikte, Musk Cybertruck’u sağladı ve Roadster güncellemelerialay iki yeni elektrikli araçdedi Tesla olabilir reklam stratejisini değiştir gelecek yıla ilişkin makro ekonomik beklentilerini paylaştı. Tesla da duyurdu Yönetim kurulu üyesi olarak JB Straubel.

JB Straubel yönetim kurulu üyesi olarak Tesla’ya geri döndü

Tesla hissedarları JB Straubel’i bağımsız yönetim kurulu olarak seçti. Hissedar etkinliğinin katılımcıları, eski Tesla CTO’su ve kurucu ortağının dönüşünü alkışladı. Straubel aynı zamanda pil geri dönüşümü girişiminin kurucusu ve CEO’sudur. Sekoya Malzemeleri.

Hissedarlar ayrıca üç yıllık bir süre için görev yapmak üzere üç yönetici seçtiler. Tesla, Musk, Straubel ve şu anki başkan Robyn Denholm’u aday gösterdi.

Straubel, Japonya’nın 1.5 trilyon dolarlık emeklilik fonunun eski baş yatırım sorumlusu Hiromichi Mizuno’nun boşalan yerini devralacak.

Yeni yönetim kurulu üyesi Tesla’ya 2004 yılında katıldı ve 14 yıl CTO olarak görev yaptı. Straubel, Tesla’nın pil teknolojisinin arkasındaydı ve Gigafactory Nevada’nın yapımı ve konseptinin yanı sıra Model 3 sedan’ın üretim rampasına liderlik etti. Straubel, 2019’da Tesla’dan ayrıldı ve yerini teknolojiden sorumlu başkan yardımcısı Drew Baglino aldı.

Musk iki yeni EV ile dalga geçiyor

Olay sırasında, Musk iki yeni elektrikli araçla dalga geçti Tesla’nın kadrosuna katılacak. CEO, Tesla’nın bir tane inşa etme ve bir diğerini tasarlama sürecinde olduğunu söyledi, ancak Tesla’nın bir prototip mi yoksa bir üretim aracı mı yaptığını kastettiği net değildi.

Musk, kendi lansman etkinliklerini gerektirecek yeni araçların ayrıntılarına girmek istemediğini, ancak Tesla’nın araçlardan birinin siluetini sergilediğini söyledi. Büyüklüğüne bağlı olarak, Tesla’nın Musk’ın 2020’de bahsettiği 25.000 $’lık hatchback ile dalga geçiyor olması mümkündür. şirketin pil günü.

Tesla’nın serisine gelen her iki yeni aracın da çok daha yüksek hacimlerde satılan uygun fiyatlı araçlar olması bekleniyor.

Musk, “Elon’un tahmini, bu iki modelin bir araya gelmesiyle muhtemelen yılda 5 milyondan fazla birim üreteceğimiz yönünde” dedi.

Cybertruck güncellemeleri

Musk, Tesla’nın ilk Cybertruck’larını bu yılın sonlarında teslim edeceğini ve üretim başladıktan sonra yılda 250.000 ila 500.000 adet teslim edebilmesi gerektiğini söyledi.

Tesla, Cybertruck’ı ilk kez 2019’da duyurdu ancak araç üretimi defalarca ertelendi. Salı günü Musk gecikmeler için özür diledi ve ürünün beklenenden daha iyi olacağına dair söz verdi.

Geçen yıl Temmuz ayında, CEO Tesla’nın hedeflediğini söyledi. Cybertruck için üretime başla 2023 yazında.

Musk, Salı günü yapılan hissedarlar toplantısında, Cybertruck’ın çok sayıda bağlantı noktasına sahip olacağını ve böylece üçüncü tarafların kamyonu geliştirmek ve “onu bir karavana dönüştürmek” için ekler geliştirebileceğini belirtti. Geçen hafta Tesla’nın temel atma töreni sırasında lityum rafineri tesisi Musk, Teksas’ta portbagaj aksesuarıyla tamamlanmış bir Cybertruck kullanıyordu. Musk ayrıca aracın “kısa süreliğine hizmet edecek kadar su geçirmez” olacağını söyledi. bir tekne olarak.

Yeni nesil Tesla Roadster üretimi yine ertelendi

Musk, “Yeni nesil Tesla Roadster’ın mühendislik ve tasarımını bu yıl tamamlamayı ve umarım üretime başlamayı umuyoruz – bu bir taahhüt değil – umarım üretime gelecek yıl başlarız” dedi.

Musk, Roadster’dan “pastanın üzerindeki kremadaki kiraz” olarak bahsetti, yani onun çok büyük bir gelir katkısı olmasını beklemiyordu.

“Kârlılığa mütevazi bir katkı olacak, ancak hasta olacak” dedi.

bu ikinci nesil Roadsteryılında sürpriz bir çıkış yapan bir elektrikli spor otomobil Kasım 2017, 2020’de piyasaya çıkması gerekiyordu, ancak yüksek fiyatlı araba Model 3 ve Model Y gibi diğer Tesla ürünlerinin arka koltuğuna oturduğu için defalarca ertelendi.

‘Önümüzdeki 12 ay piyasalara bakmayın’

Musk, çeşitli faktörler nedeniyle gelecek yılın ekonomi için zor geçeceğini tahmin etti. Daha yüksek faiz oranlarının, arabaların karşılanabilirliği üzerinde büyük bir etkisi olacağını söyledi.

“İnsanların büyük çoğunluğu aylık ödemeye göre araba alıyor, yani aylık ödeme ne kadar gibi?…Faiz oranları yükselip kredi daralırken ödemeyi karşılayabilecekler mi?”

Musk, çoğu bankanın küresel krizin yol açtığı krizin ardından hayatta kalmak için mücadele ettiğini kaydetti. Silikon Vadisi Bankası çöküşübu da “otomobil kredisi portföyünü artırmak akıllarına gelen ilk şey değil” anlamına geliyor.

Musk, makro küresel ekonomik düzeyde Tesla dahil herkes için önümüzdeki 12 ayın zor geçmesini bekliyor. Pek çok şirketin iflas etmesini bekliyor, ancak Tesla’nın fırtınayı atlatmak ve “her zamankinden daha güçlü ortaya çıkmak” için iyi bir konumda olduğunu söyledi.

Musk, “İyi zamanlar ve karanlık zamanlar olduğunu, ancak iyi zamanların karanlık zamanları takip ettiğini hatırlamak önemlidir” dedi. “Bu yüzden benim tavsiyem, önümüzdeki 12 ay boyunca piyasalara bakmayın. Bir dip varsa, dip satın alın ve bence pişman olmayacaksınız.

Tesla geleneksel reklamcılığı deneyecek

Uzun süredir geleneksel reklamcılıktan kaçınan bir şirket olan Tesla, “biraz reklam dene ve nasıl gittiğini görün.

Tesla, diğer otomobil üreticileri gibi geleneksel reklamcılık için ödeme yapmaz. Ve buna gerçekten gerek yoktu. Şirket, e-postalar gibi diğer pazarlama yöntemleriyle inanılmaz derecede popüler hale geldi. sevk programları mevcut sahipleri müşteri çekmeye teşvik eden ve tabii ki Musk’ın birçok tweet’i.

Şimdi, şirket yeni araba özelliklerini tanıtmayı ve araçlarının satın alınabilirliğinin reklamını yapmayı hedeflediğinden, Musk bu düşünce tarzını değiştirmeye istekli görünüyor.

“Teslalar hakkında insanların bilmediği harika özellikler ve işlevler var ve Tesla hesabını ve benim hesabımı takip eden pek çok insan olmasına rağmen… koroya vaaz veriyor ve koro çoktan ikna oldu.”

Bir Tesla reklam kampanyasının nasıl görüneceğini henüz bilmiyoruz, ancak şimdiden birçok kişi Twitter’ın Tesla’nın ilk reklamlarına ev sahipliği yapacağını düşünüyor.

‘Tesla bir ChatGPT anı yaşayacak’

Musk’ın otomobil üreticisinin AI’sının olasılıkları hakkında sözlü olarak cilalanmadığı bir Tesla etkinliği yok – Musk Salı günü bunun “açık ara en gelişmiş gerçek dünya AI” olduğunu söyledi.

Bugün, bu AI, Tesla’nın kafa karıştırıcı bir şekilde lakaplı gelişmiş sürücü yardım sisteminde kendini gösteriyor. Tam Otomatik Sürüş (FSD). bu En son sürüm FSD, hem kentsel alanlarda hem de otoyollarda sürüş görevlerinin üstesinden gelebilir, ancak yine de bir insanın dikkatli olması ve gerektiğinde aracın kontrolünü ele geçirmesi gerekir. Kuzey Amerika’daki yaklaşık 400.000 Tesla sahibi, 15.000 dolarlık beta yazılımını satın aldı.

Tesla’nın AI’sının tezahür edeceği diğer bir yol, şirketin insansı robotu Optimus’ta. Tesla, hissedar etkinliğinde Optimus geliştirme ve testinin yeni videolarını sergiledi.

Musk, “Tam kendi kendine sürüş, genelleştirilmiş gerçek dünya yapay zekasına gittikçe yaklaştıkça, aynı yazılım bir insansı robota aktarılabilir” dedi.

“Tahminim, Tesla’nın uzun vadeli değerinin çoğunluğunun Optimus olacağı yönünde” diye devam eden CEO, daha önce belirttiği bir noktayı yineledi.

Hissedarlar etkinliğinden sonra Musk, Tesla’dan Twitter’a, içerik moderasyonundan serbest konuşmaya, yapay zeka etiğine ve Musk’ın erken yatırımına kadar çok çeşitli konuları kapsayan bir röportaj için CNBC’den David Faber’e katıldı. OpenAIçılgınca popüler olan sohbete dayalı yapay zeka modeli ChatGPT’nin arkasındaki girişim.

Musk, teknolojinin hızlı üstel atılımına atıfta bulunarak, “Tesla, bu yıl değilse bile en geç gelecek yıl bir ChatGPT anına sahip olacak,” dedi. “Birdenbire 3 milyon araba kimsesiz kendi kendine gidebilecek. Sonra 5 milyon, sonra 10 milyon.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın