Soğuk zincir girişimi Figorr 1,5 milyon dolar topladı, veriye dayalı çabuk bozulan sigortanın piyasaya sürülmesini destekliyor

Oghenetega Lortim, taze tarımsal üretim girişiminden kaynaklanan hasat sonrası kayıpların ardından, sıcaklığa duyarlı ürünlerin daha iyi depolanması ve taşınması için daha iyi yöntemler hayal ettikten sonra Nijerya merkezli soğuk zincir girişimi Figorr’u kurdu.

Figor (önceden grid), işletmelere, özellikle sağlık ve tarım sektörlerindekilere, son derece bozulabilir ürünlerin konumu, nemi ve sıcaklığı gibi önemli verileri sağlayan ve girişimcilerin bu tür görünürlük eksikliğinden kaynaklanan kayıpları azaltmasına yardımcı olan IoT destekli çözümler yürütür. Figorr’un soğuk hava deposu kurulumlarına yerleştirilen/sıkışan cihazları ücretsiz olarak gelir, ancak kullanıcılar toplanan verilere erişmek için abone olurlar.

Lortim, Nijerya dışındaki çözümlerine olan talebin artmasının ardından Figorr’un şu anda genişleme teklifinde olduğunu söyledi. Genişleme, Vested World, Jaza Rift ve Katapult’un katılımıyla Atlantica Ventures liderliğindeki bir turda topladığı 1,5 milyon $’lık başarılı bir başlangıç ​​fonuyla destekleniyor. Başlangıç, şu ana kadar Google Black Founders Fund, Jack Ma Foundation’dan Africa Business Heroes, FbStart ve Impact Hub’dan Lafiya Innovators gibi çeşitli kuruluşlardan 1,7 milyon dolarlık sermaye fonu ve 275 bin dolarlık hibe topladı.

Nijerya dışında, Figorr’un çözümleri şu anda Etiyopya, Gana, Kenya, Güney Afrika, Tanzanya Ve Uganda. Yakın zamanda tarım sektöründeki büyümeden yararlanmak için Kenya pazarına girdi.

“Kenya, özellikle tarımsal oyun nedeniyle bizim için çok ilginç bir pazar. Ayrıca yeni pazarlara açılan çok önemli bir sıçrama tahtası olabileceğine inanıyoruz” dedi. LortimFigorr’un kurucusu ve CEO’su, TechCrunch’a söyledi.

Figorr ayrıca, sigorta şirketlerine müşterilerine özel ürünler sunmak için gerekli verileri sağlayacak bir risk yönetimi platformunu yıl bitmeden başlatmaya hazırlanıyor. Platform, Figorr’un müşterilerinin risk profillerini göstermek için son üç yılda topladığı verilere göre inşa edilecek.

Lortim, uygun ve spesifik verilerle sigorta şirketlerinin özel ürünler sağlamak için daha iyi bir konumda olacağına inanıyor.

Lortim, “Sektöre hizmet ederken gördüğümüz en büyük zorluklardan biri, birçok müşterimizin ürünlerinin zorlu koşullara maruz kaldığına dair bildirim almaktan korkmasıdır ve bunun nedeni, tarihsel olarak bozulabilir ürünlerin riskli bir sektör olmasıdır” dedi.

“Sigorta şirketlerine verileri sağlayarak fırsatı görmelerine yardımcı oluyoruz. [and] Müşterimiz için, bir şeyler ters giderse, sigortanın onlara bir miktar teminat sağladığı için biraz rahat edecekler” dedi.

Binanın sigorta çözümünün, özellikle küçük çiftçiler için iş yapma biçiminde devrim yaratacağını söylüyor.

Lortim, sigortaya sahip olmanın yalnızca işletmeleri kayıplara karşı güvence altına almakla kalmayıp, aynı zamanda işletmelerin kayıplardan kaynaklanan maliyetleri müşterilerine yansıtmak zorunda kalmayacağı için ürünlerin daha ucuz olmasını da sağlayacağını söyledi.

Lortim, ürünün IoT bileşenini ikiye katlamadan önce, 2019 yılında mobil güneş enerjisiyle çalışan saklama kutuları sağlayıcısı olarak Figorr’u piyasaya sürdü.

“Çözüm oluşturduğumuzda, pek çok kişi IoT bileşeniyle daha fazla ilgilendi ve 2020’de işletmelerin sıcaklığa duyarlı ürünleri izlemesine, onları konum hakkında bilgilendirmeye, kayıpları önleyip önlemelerine yardımcı olmaya odaklanmaya karar verdik. olmaktan” dedi.

Lortim, Figorr’un Afrika’nın tarım ve sağlık sektörlerinde hızla artan fırsatlardan güç alarak büyümeye devam etmesini bekliyor.

Nijerya’da cihaz ağırlıklı olarak sağlık sektöründe aşılar ve insülin gibi sıcaklığa duyarlı ürünleri izlemek için kullanılırken, Kenya gibi pazarlarda tarım bölgesinde, özellikle bahçecilik işletmeleri tarafından talep var.

Sahra altı Afrika’da, %37 Üretilen gıdanın yaklaşık 120-170 kg/yıl’ı, kötü depolama ve işleme nedeniyle kayboluyor veya israf ediliyor, ancak bu, gıda güvenli bir şekilde saklanıyorsa ve kayıpları önlemek için gerçek zamanlı olarak izleniyorsa önlenebilir. Bu tahmini dünyadaki aşıların yarısı, esas olarak soğuk zincir ihlalleri nedeniyle boşa gidiyor.

Figorr gibi girişimler, yetersiz depolama ve izleme eksikliğinden kaynaklanan bu kayıpların önlenmesine yardımcı oluyor.

Lortim, “Yaptığımız şey insanları gerçekten etkileyen bir şey” dedi. “Sağlık hizmetlerine erişilebilirlik ve gelişmiş gelirler açısından insanların yaşamları üzerindeki gerçek etkiyi gerçekten görebilirsiniz.”

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın