Pulsar Fusion, yıldızlararası uzay yolculuğunu gerçeğe dönüştürmek için nükleer füzyonu kullanmak istiyor

Uzay tahrik şirketi Pulsar Füzyonu uzayda nükleer füzyonla çalışan bir tahrik sistemini ateşleyen ilk firma olmak için yarışırken, İngiltere’de büyük bir nükleer füzyon odasının inşaatına başladı.

Uzay endüstrisinin tartışmasız altın kazı olan nükleer füzyon tahrik teknolojisi, Mars’a seyahat süresini yarıya indirebilir ve Satürn’ün ayı Titan’a seyahat süresini on yerine iki yıla indirebilir. Kulağa bilim kurgu gibi geliyor, ancak Pulsar CEO’su Richard Dinan TechCrunch’a yakın tarihli bir röportajda füzyon tahrikinin “kaçınılmaz” olduğunu söyledi.

“Kendinize sormalısınız, insanlık füzyon yapabilir mi?” dedi. “Yapamazsak, o zaman tüm bunların alakasız. Yapabilirsek – ve yapabiliriz – o zaman füzyon tahriki tamamen kaçınılmazdır. Uzayın insan evrimine karşı konulmaz. Bu oluyor, çünkü uygulama karşı konulamaz.”

Birleşik Krallık merkezli Oxfordshire şirketi, on bir yıllık tarihinin büyük bölümünde esas olarak füzyon araştırmalarına odaklandı. Son zamanlarda Pulsar, araştırma devam ederken gelir getirebilecek ürünler geliştirmeye başladı: uzay aracı için Hall etkili elektrikli itici ve ikinci aşama hibrit roket motoru. Şirket ayrıca, Nükleer İleri Üretim Araştırma Merkezi ve Cambridge Üniversitesi’nin yanı sıra nükleer fisyona dayalı bir itme sistemi geliştirmek için 2022’de Birleşik Krallık Uzay Ajansı’ndan fon aldı.

Ancak Pulsar’a göre, derin uzay yolculuğunun geleceği kesinlikle füzyon tahrikinde yatıyor. Uzay tahriki için füzyon, burada Dünya’da elektrik üretimi için füzyondan muhtemelen çok daha basittir, çünkü kısmen uzaydaki koşullar – çok soğuk ve mükemmele yakın bir vakum – füzyon reaksiyonlarına elverişlidir. Bu reaksiyonların inanılmaz enerji yoğunluğu, süper yüksek seyir hızları üretecek ve mevcut itici sistemlere kıyasla yalnızca çok az yakıt gerektirecektir.

Dinan, bu tür sistemler çok pahalı olsa bile, “uzayda hız, parayla değiştirilebilir” dedi.

“Uzayda sizi X gün kurtarabilirsem, bunun için sizden ücret alabilirim” dedi.

Bu teknolojinin bir avantajı, henüz bir sistemde gösterilmemiş olsa bile, temeldeki fiziğin iyi anlaşılmış olmasıdır: füzyon, ultra-sıcak bir plazmayı bir elektromanyetik alanın içine hapsederek güneşimize benzer şekilde çalışır. Bilim adamları için zorluk, bu plazmayı herhangi bir anlamlı süre boyunca stabilize etmektir. Bu, Pulsar’ın bir sonraki görevi: plazmayı ultra yüksek sıcaklıklara getirmek ve yıldızlararası yolculuk için yeterince hızlı egzoz hızları oluşturmak için 8 metrelik bir füzyon odası inşa etmek.

Pulsar CFO’su James Lambert yaptığı açıklamada, “Zorluk, süper sıcak plazmayı bir elektromanyetik alan içinde nasıl tutacağınızı ve sınırlandıracağınızı öğrenmektir” dedi. “Plazma, geleneksel teknikler kullanılarak tahmin edilmesi inanılmaz derecede zor olduğu için bir hava durumu sistemi gibi davranıyor.”

Şirket, İngiltere’nin Bletchley kentindeki bu reaksiyon odasının inşaatına şimdiden başladı. Plazmanın elektromanyetik sınırlama altında nasıl davranacağını daha iyi anlamak için süper bilgisayar simülasyonlarını kullanmak üzere New Jersey merkezli Princeton Satellite Systems ile birlikte çalıştı. İkili ayrıca plazmanın bir roket motorundan çıkarken nasıl davranacağını modelleyecek ve bu veriler Pulsar’ın roket motoru tasarımına bilgi sağlamaya yardımcı olacak. Bir sonraki adım, şirketin uzayda ilk kez nükleer füzyonla çalışan bir tahrik sistemini ateşlemeye çalışacağı yörünge içi bir gösteri olacaktır.

Dinan, “Güneş sistemimizi bir insan ömrü içinde terk edeceksek, bunu yapabileceğini bildiğimiz başka bir teknoloji yok” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın