Fisker, yerel üretim planlarıyla Çin’in hararetli çekişmeli EV pazarına girecek

rent a car 34

Danimarkalı otomobil tasarımcısı Henrik Fisker tarafından kurulan elektrikli otomobil üreticisi Fisker, rekabetin giderek acımasızlaştığı Çin pazarına girmek için hazırlanıyor. başka bir cesur Amerikalı oyuncu Lucid.

Fisker, bu yıl Çin’de bir teslimat merkezi açmayı ve Fisker Ocean SUV teslimatlarına başlamayı planlıyor. ilk tamamen elektrikli modelibir göre 2024 1. çeyrekte son şirket duyurusu. Ayrıca, üretim kapasitesine 75.000 Ocean SUV ekleme potansiyeli ile önümüzdeki yılın başlarında Çin’de üretime başlamayı hedefliyor.

Çin’de bir tesise sahip olmak, Fisker’in bazı “güçlü istekAvrupa ve ABD’den 2023 yılı sonuna kadar üretim hedefini 42.400’e çıkarmasına neden olan “” aldı.

Kaliforniya merkezli EV girişimi, Tesla’nın Şangay hükümeti ile yaptığı anlaşma örneğinde gördüğümüz gibi, Çin’de iş yapmak için çok önemli bir adım olan hükümet ilişkileri kurmak için bazı hazırlık çalışmaları yaptı.

Duyuruya göre, Fisker’in liderlik ekibi geçtiğimiz günlerde Çin’i ziyaret etti ve bölgedeki işbirlikleri ve fırsatları görüşmek üzere Şangay’da yetkililer ve iş liderleriyle bir araya geldi. Görüşmeler tedarik zincirleri, lojistik, depolama ve gelecekteki üretim geliştirme konularına odaklandı.

Fisker, EV dünyasının lüks segmentine giriyor ve onu Çin’in yerli premium EV markası Nio ile rekabete sokuyor. Tesla’nın agresif fiyat indirimlerinin ateşlediği bir fiyat savaşının yaşandığı bir pazarda, daha önce fiyat savaşına katılmayacağını taahhüt eden Nio bile geçen hafta açıkladı. 4.000 dolarlık bir kesinti tüm ürünlerinde.

Nio, BYD ve Tesla’nın baskın konumlarına yakın değil. Nisan ayında Çinli EV ve pil devi BYD, tamamen elektrikli otomobil pazarının yaklaşık dörtte birini oluştururken, Tesla %12 ile ikinci sırada yer aldı. veri Çin Binek Araç Derneği’nden.

Birliğin verilerine göre Nio, 2023’ün ilk dört ayını 40.000 adedin hemen güneyindeki satışlarla ve tamamen elektrikli segmentin %3,4’lük payıyla tamamladı.

Fisker, hem muazzam pazar büyüklüğüne hem de ülkenin uluslararası lüks arabalara olan iştahına güvenerek, Çin’deki genişlemesi için daha parlak bir gelecek öngörüyor. Şirket, hevesle Audi, Benz ve BMW araçları satın alan varlıklı sınıfın, elektrifikasyon çağında ABB (popülerlikleri nedeniyle Çin’de dostane bir şekilde böyle adlandırılıyor) muadillerini arayacakları fikri üzerine kumar oynuyor gibi görünüyor.

Fisker’in Çin yönetim kurulu üyesi Daniel Foa, “İlk olarak, Çin, 2022’de kabaca 26 milyon araba olan küresel araç satışlarının üçte birini temsil ediyor ve bunun 6-7 milyonunu elektrikli araçlar temsil ediyor, yaklaşık %25’lik bir pay” dedi.

“2023 yılından bu yana, bu oran yaklaşık %27’ye yükseldi. İkincisi, premium ve uygun fiyatlı lüks segment, genel segmentlerden daha hızlı büyüyor. Fisker, benzersiz geçmişi, özellikleri ve tasarımıyla tam da bu segmente uyuyor,” diye devam etti.

“Çin, her zaman yüksek kaliteli geleneksel uluslararası otomotiv markalarını yüksek oranda kabul etmiştir” diye ekledi. “Hem hükümet politikalarından hem de tüketici davranışlarından elektrifikasyona hızlı bir geçiş oldu. Fisker, geleneksel markalara uygun alternatifler olan, sadece EV kullanan iki uluslararası şirketten biri.”

Bay Fisker, Çin sermaye piyasasına yabancı değil. 2014 yılındaÇin’in en büyük otomobil parçaları şirketi olan (web3’te genişleyen bir yatırım imparatorluğuna da sahip olan) Wanxiang Group, Bay Fisker’in kurduğu orijinal otomobil şirketi olan Fisker Automotive’in varlıklarını satın aldı ve iflas etti.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın