PayGo güneş enerjisi girişimi Yellow, Afrika’da ölçeklendirmek için 14 milyon dolar topladı

rent a car 34

SarıAfrika’da güneş enerjisi ve dijital cihazlar için bir varlık finansörü olan , Convergence Partners liderliğindeki bir turda 14 milyon dolarlık B serisi fon topladı. Enerji Girişimcileri Büyüme FonuPlatform Investment Partners’ın devam eden yatırımına ek olarak Triple Jump tarafından yönetilmektedir.

Yellow, 2018 yılında Malavi’de kuruldu ve piyasaya sürüldü. Mike Heyink Ve Maya Stewart, dünyada elektriğe en az erişen ülkeler arasında yer alan ülkeye öncelikle güneş enerjisini getirmek. O zamandan beri Afrika’daki ayak izini büyüttü ve ürün sunumunu akıllı telefonlar gibi elektronik cihazları içerecek şekilde artırdı.

Yeni finansmanın ardından Yellow, mevcut pazarları Malavi, Ruanda, Uganda, Zambiya ve Madagaskar’daki erişimini derinleştirmeyi, yakın vadede dijital ve finansal ürünleri piyasaya sürmeyi ve büyümesini hızlandırmak için gelecekteki borç finansmanı turlarına hazırlanmayı planlıyor. Yeni tur, Yellow tarafından toplanan toplam sermaye fonunu 45 milyon dolara çıkarıyor.

“Yeni enjekte edilen sermaye, finanse edilen akıllı telefonlar ve güneş enerjisi sistemleri ile daha fazla müşteriye ulaşmak için daha fazla borç finansmanından yararlanmak için kullanılıyor. İşletme, ürün sunumunu diğer mobil finansal hizmetleri içerecek şekilde genişletecek olsa da, büyüme öncelikle mevcut ürün kategorilerimizdeki uzmanlığımızı derinleştirerek artırılacak” dedi.

Sarı, son dört yıllık dönemde %265 bileşik yıllık büyüme oranı (CAGR) kaydettikten sonra kârlı olduğunu iddia ediyor. Girişim, tescilli Ofeefee uygulaması aracılığıyla müşteriler adına varlık finansmanı sağlayan ve başvuru yapan 1100 temsilciden oluşan ağının, beş pazarında 400.000’den fazla müşteriye ulaşmasını ve ulaşmasını sağladığını söylüyor.

Girişimin 6W-10W panel, 20-50Wh pil, 4 ışık, cep telefonu şarj cihazı ve radyodan oluşan küçük ev güneş enerjisi sistemi en popüler ürünü olmaya devam ediyor. Ayrıca daha büyük kapasiteli güneş enerjisi sistemleri ve akıllı telefonlar da satıyor.

Küçük ve büyük güneş enerjili ev sistemleri için, kullanıcılar sırasıyla 10$ ve 68$ depozito öderler ve bakiyeyi altı ve 24 aya yayılmış aylık ödemelerle havale ederler.

“Afrika’da sürdürülebilir büyümenin ilk aşamalarını görmek inanılmaz derecede heyecan verici. Yellow’daki ekip, Afrikalı tüketicilerle daha iyi bir yaşam için onlarca yıllık yolculukta olmaktan heyecan duyuyor. Heyink, “Milyonlarca insanın dijital küresel ekonomiye ilk kez katılmasının bir sonucu olarak zenginleşmesine tanık olmak için ön sıralardan bir koltuğumuz var” dedi.

Sarı, temiz teknolojinin fintech’ten sonra en çok finanse edilen ikinci sektör olarak ortaya çıktığını gören geçen yılki trendin ardından, güneş enerjisini erişilebilir kılan yeni girişimlerde anlaşmalar için sürekli bir iştah olduğunu gösteren, bu yıl VC fonunu çeken varlık finansörleri arasında yer alıyor. 2022 Partech Africa’ya göre Cleantechs, 863 milyon dolarlık özsermaye veya Afrikalı startup’ların topladığı toplam fonun %18’ini çekti rapor.

İki yılda bir düzenlenen Gogla-Dünya Bankası’na göre, genel olarak, son 10 yılda Afrika’nın şebekeden bağımsız güneş enerjisi sektöründeki girişimler 2,3 milyar doların üzerinde fon sağladı. rapor geçen yıl ekim ayında yayınlandı.

Convergence Partner CEO’su Brandon Doyle, Yellow yatırımı hakkında şunları söyledi: “Sarı takımı desteklemekten heyecan duyuyoruz. Şebekeden bağımsız güneş enerjisi varlık finansmanı alanını yıllardır takip ediyoruz ancak şimdiye kadar destekleyebileceğimizi düşündüğümüz bir iş modeli ve ekip bulamadık.”

“Yellow’un teklifi, aynı zamanda, yatırımcılarımıza sağlam sosyal kalkınma etkisi ile birlikte güçlü yatırım getirileri vaadimize de uygundur; Bu durumda, finansal kapsayıcılık, yeşil enerji dağıtımı ve geniş bant penetrasyonundan oluşan üçlü zorluğun üstesinden gelerek ve bunu Afrika’nın en düşük gelirli ülkelerinin banka hesabı olmayan topluluklarına hizmet ederken karlı bir şekilde yaparak,” dedi Doyle.

Yellow gibi varlık finansörleri, Güneş Kral ve M-Kopa, milyonlarca insanın ulusal olarak şebeke dışı olduğu Sahra Altı Afrika’da oldukça popüler olan güneş enerjisi kitleri ve fenerler için varlığa dayalı finansman (sahip olduğun kadar öde) sunan ödemeli modeller yürütüyor. elektrik şebekeleri gelişmemiş durumda. Tahmin ediliyor ki Sahra altı Afrika, dünya nüfusunun %75’ini oluşturuyor elektriğe erişim olmadan.

Bazıları diğer varlıklar için finansman sunan bu şirketler, yeni gelir akışları eklemekte ve müşteri tabanlarını daha fazla kullanmak ve artırmak için borç finansmanından yararlanmakta da hızlı davrandılar.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Similar Posts

Bir cevap yazın