Radiant, Mastodon için sade bir iOS istemcisidir

Reddit ve Twitter gibi platformlar kuralları değiştirirken ve üçüncü taraf istemcilerin geliştiricileri için hayatı zorlaştırırken, Mastodon uygulamalarının ekosistemi büyümeye devam ediyor. Bugün bağımsız geliştirici Jake Nelson, adında basit bir iOS uygulaması yayınladı. Işıltılıbasit ve işlevsel tasarıma odaklanan.

Diğer müşteriler, örneğin Fildişi, MamutVe Yünlü Elon Musk platformu onları dışlamadan önce popüler Twitter müşterileri olan geliştiriciler tarafından yapılmıştır. Ancak Nelson’ın geliştirme portföyünde hiçbir sosyal medya uygulaması yoktu. Safari için bir tanımlama bilgisi engelleyici, bunları dijital bir cüzdanda saklamak için bir barkod tarayıcı uygulaması ve adlı bir şirket altında bir kelime oyunu gibi çeşitli uygulamalar yayınladı. Küçük Dev.

Nelson yapmaya başladığını söyledi. Işıltılı çünkü Mastodon’a taşınmıştı ve merkezi olmayan sosyal ağ için uygun bir uygulama bulamamıştı.

“Twitter Blue’nun kullanıma sunulması ve algoritma değişiklikleriyle beslememin gözle görülür şekilde daha kötü hale geldiğini fark ettim. Twitter’daki birçok iOS topluluğu Mastodon’a geçmekten bahsetmeye başladı ve sonra taşındı, ben de aynısını yaptım. Platformdan çok hızlı bir şekilde zevk almaya başladım, ancak bana tam olarak uyan bir iOS uygulaması yoktu. Apollo by Christian Selig, daha önce açık ara en çok kullandığım sosyal medya uygulamasıydı ve muhtemelen şimdiye kadarki en sevdiğim iOS uygulamasıydı ve denediğim hiçbir şeyde buna benzer bir his yoktu, ”dedi TechCrunch’a e-posta yoluyla.

Görsel Kaynakları: radyant.sosyal

Radiant, mevcut Mastodon hesabınızda oturum açmanıza veya önerilen bir sunucuda bir hesap oluşturmanıza olanak tanır. Anketler, yüksek kaliteli medya, çoklu dil desteği ve bir başlık oluşturma aracı dahil olmak üzere içerik yayınlamak için pek çok seçenek vardır.

Uygulamanın sahip olması güzel olan bazı temiz özellikleri var. Örneğin, daha önce gördüğünüz mükerrer takviyeleri veya takviyeleri filtreleyebilir, takviyeler ve favoriler için sayıları gösterebilir/gizleyebilir, sizi takip eden bir hesabın profil resmi etrafında bir halka görüntüleyebilir ve gelişmiş filtreleme sonrası seçenekleri etkinleştirebilirsiniz.

Görsel Kaynakları: radyant.sosyal

Mastodon ile ilgili en büyük zorluklardan biri, takip edilecek insanları keşfetmektir. Radiant, takip ettiğiniz ve etkileşimde bulunduğunuz kişilere göre öneriler sunar. Nelson, kişiler, trend hashtag’ler ve popüler makaleler dahil olmak üzere öneri özelliklerinin, hesabınızın barındırıldığı örneğe bağlı olduğunu söyledi. Bu sunuculardan bazı eğilimleri dahil etmek için daha büyük örneklerden yararlanmaya çalıştığını söyledi.

Nelson, özellik setinin bazı bölümlerinin diğer popüler Mastodon istemcileriyle örtüşüyor gibi görünebileceğini, ancak benzersiz tasarımının ve arayüzü kişiselleştirme yeteneğinin en büyük farklar olduğunu kabul etti. Şu anda Radiant’ın halihazırda Mastodon’da olan insanlara daha fazla hitap edebileceğini söyledi – ancak sonuçta, uygulamanın Mastodon’u keşfedip katılmasına ve potansiyel olarak daha geniş merkezi olmayan sosyal medya ekosistemine katkıda bulunmasını istiyor.

Görsel Kaynakları: radyant.sosyal

Işıltılı herhangi bir ücret ödemeden sunulan çoğu özelliğe sahip uygulamayı kullanmak ücretsizdir. Ayda 1,99 ABD Doları karşılığında, kullanıcılar bir Premium hesabın yanı sıra özel temalar ve simgeler, anlık bildirimler ve birden çok hesap desteği gibi özellikler alabilir.

Bu yılın başlarında, Twitter API kurallarını değiştirerek üçüncü taraf istemcileri başlattı. Şu anda, Reddit benzer adımlar atıyor ticari alternatif müşterileri sınırlayın. Nelson, ağın açık kaynaklı doğasını koruma konusunda Mastodon’a güvendiğini söyledi.

“API erişiminin alınabileceği Reddit ve Twitter’a kıyasla, açık kaynak olması ve temellerinin birlikte çalışabilirlik ve API erişimi etrafında toplanması nedeniyle Mastodon’u gerçekten açık olarak görüyorum. Mastodon yazılımı teknik olarak bir şirket tarafından kurulup işletilirken, bu şirket kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Mastodon gGmbH aynı zamanda mastodon.social’ın en büyük Mastodon bulut sunucularını da yönetiyor, ancak kar amacı gütmeyen kuruluşun hedefleri genel olarak açıklığa ve daha fazlasına yönelik olduğundan, API’nin ortadan kalkması veya Radiant’ın geleceğini tehdit edecek şekilde para kazanma riski olduğunu düşünmüyorum. merkezi olmayan sosyal ağa erişim” dedi.

kim kimdir ne zaman nasıl nelerdir nedir ne işe yarar tüm bilgiler
dünyadan ilginç ve değişik haberler en garip haberler burada

Yorum yapın